oensdag 18 December. 186] WOENSDAG ZATURDAG. iS°. 101. Besturen en Administratie» Verplaatsing Marktdag. Op roeping Binnenlandsche Tijdingen. A B 0 (V iV E ME iV TS-P H IJS. Per driemaanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure'smorgens. VERS CH IJ NT: P RIJ S DER ADVERTENT IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a f 1 behalve hctZege/regt. 1 Burgemeester en Wethouders van Zierikzee in aanmerking nemende dal de Iweede Kersdag, dit jaar op den gewonen Marktdag alhierDon- derdag den 26 dezer invalt hebben goedgevon- den den Marktdag in die week op den volgen- den dag Vrijdag den 27 dezer vast te stellen i waarvan algemeene kennisgeving bij afkondi- ging en door de courant zal geschieden. Zierikzee 12 December 1861. B. C. CAIJVoorzitter. J. I', ERMER1NSSecretaris. va» Hulp.Oiidervrilzep». Burgemeester en Wethouders van 'Zierikzee, roepen bij deze op HULP-ONDER WIJZERS genegen om mede te dingen naar eene zoodanige heirekking aan d e tweede Tusschenschoolm deze ge meente waaraan eene jaarwedde van vier hon derd gulden is verhouden om zich vóór den 10 Januarij eerstkomende bij den Burgemeester aan te meloen in persoon of met vrachtvrije brie ven en onder overlegging der vercischle stukken ten einde zoo spoedig mogelijk in dienst te, treden. Zierikzee den 12 December 1861. B. C C.AU, Voorzitter, i. P.N. b R tl I', li INS, Secretaris Niet officieel gedeelte.) Openbare Raadsvergadering; gehouden te Zierikzee, den December 1S61. Voorzitter Mr. B. C. Cau. Secretaris Mr. J. P. N. Ermerins. Afwezig de heereo de Clercg uit de stad en Ochtman ongesteld. De notulen van 29 Nov. en die van 1 December zijn na lezing goedgekeurd, uit de laatstjen blijkt dat die vergaderiug is verdaagd wegens afwezigheid' van 7 leden de lieeren de Glercq en van der Vlietuit stadvau der Grijp eu Keiler met kennisgeving, Ochtman ongesteld, de Crane en Landsknegt. Worden gelezen en voor kennisgeving aangenomenonder opdragt der executie, voor zoo veel noodig, aan Burgemeester en Wethouders, de volgende missives van Gedep. Staten: a. toezending goedgekeurde begrooting dienstdoende schut terij 1862; <5. idem goedgekeurd suppletoir kohier van Hoofdêlijken omslag 1861 c. idem idem besluit tot verkoop van 170 boomen d. idem idem besluit verlenging pacht aan J. Tuinman; e. idem idem besluit tot verleening van gratificatie, en idem goedgekeurde verordening op het beurtveer van Middelburg. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt vast gesteld het besluit tot bepaling van het maximum van on derstand voor 1862. Overeenkomstig het gedaan verzoek wordt aan mej J. G. en W. Loozerestitutie van H. omslag verleend ad ƒ4,90 en I,22l'2 voor 4 maanden verblijf buiten de gemeente. De Voorzitter deelt mede dat zijn ontvangen de Staats bladen 94 en 95 en Provinciaalblad uo. 96 houdende voor schriften voor de inrigting der nieuwe bevolkingsregisters dat de voorloopige maatregelen tot aauschaffing van materieel reeds genomen zijn, doch hiervan de kosten nog niet kunnen worden opgegeven. Dat Burgemeester en Wethouders als nu voorstellen de opheffing met I Januarij 1862 van het collegie van bevolking onder dankzegging voor de diensten aan de gemeente bewe zen daar de inrigting en bijhouding van de registers thans ^olgens een geheel ander principe moet geschiedenwaarom rent bet voornemen bestaat dit door het personeel der se- etarie te laten doenterwijl do inwendige veranderingen or verhuizing)onder opzigt van den daarmede belaste etarie-beambte, door andere personen van tijd tot tijd en nagegaan worden dat de juiste wijze of kosten nog 'mkend zijndoch Burgemeester en Wethouders voor stellen huh een crediet van 200 te verléenenten 'einde de noodige kosten te bestrijden de Raad vereenigt zich met deze voordragt- Wordt overgegaan tot de benoeming van a. een Regent van het Burger Weeshuis voor de aftreding van den heer NI. C. de Cranehet .dubbeltal bestaat uit den aftredende en den heer D. van der Vlietde heeren W. C. de Crane en J. van der Vliet onthouden zich van stemming, er zijn 10 billetten- ingeleverd en wel zeven op den heer M. O, de Crane eu drie blanco, zoo dat de heer de Crane herkozen is,.; b. van een Lid der Schoolcommissie1 voor de vacature van deu lieer Fokker, dubbeltal mr. Fokker en rar. J. P. N. Krmerins- mr. Fokker onthoudt zich van de stemming en wordt met algemeene stemmen herbenoemd. c. van een Regent van het Burgerlijk Armbestuur voör de aftreding van den heer J. Broodman, dubbeltal Jb Brood- man en Jb. van der Linden de heer Broodman wordt herkozen met 10 stemmen 1 billet in blanco. Overeenkomstig het te kennen gegeven verlangen van het Bnrgerlijk Armbestuur wordt het aantal regenten van 6 tot 8 gebragt eu het reglement voor dat armbestuur dien overeen komstig gewijzigd de twee te benoemen regenten zulle,n rang nemen na de thans in functie zijnde. De Voorzitter deelt namens Burgemeester en Wethouders mgde, dat zij hebben doen afkondigen de verordening op de honden waaromtrent Ged. Staten kennisgeving hadden gedaan dat dezelve tev vernietiging was voorgedragen doch den bij de wet gestelden termijn zonder nadere kennisgeving is vcr- loopenen dat zij het noodig geoordeeld hebben eene tweede oproeping van hulponderwijzers te doen tegen 10 Januarij e. k. .beide aangenomen voor kennisgeving. Ter visie voor de Raadsleden wordt gelegd de door de com missie voor de strafverordening ontworpen verordening op het begraven van afgemaakt of gestorven vee. Wordt gelezen eene missive van Ged. Staten mededeelende de bedenkingen van den inspecteur van het lager onderwijs omtrent de verordening op de schoolgelden der 2de Tusschen- acliool en het daarop ingewonnen gevoelen der schoolcommissie. Overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt het schoolgeld voor die school thans bepaald op ƒ7,20 voor één kind, - 5,20 per kind voor 2, - 3,80 3, - 3,-4 of meer kinderen uit een gezin j terwijl ook in de verordening wordt opgenomen de opdragt cler beoordeeling omtrent de gegoedheid tot het betalen van school geld aan Burgemeester en Wethouders. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten onder goedkeuring van Ged. Stateu te verkoopen 27 olmen boomen aan het zelkcterrein. De Voorzitter deelt namens Burgemeester en Wethouders mede, dat de voorgenomen verandering aan de kuip en de klok van den ouden gazhonder zijn afgeloopen dat dezelve gedeeltelijk goed is gelukt daar de kuip thans met 2,20 el water is gevuld en zich geen lek vertoont dat echter de ver andering aan de klok niet geheel is geslaagd daar het schijnt, dat of bij de doorsnijding of bij het aanbrèngen der schranken het waterpasse vlak verloren is gegaan, zoodat op een zeker hoogtepunt de eene schrank houdt en de andere nietwaardoor gazverlies ontstaat dat i'nfcusschen voor hen die dagelijks het werk gezien hebben de overtuiging bestaat dat werkelijk de aannemers hun best gedaan hebben om het werk geheel goed te maken dat zij zeer vele onvoorziene kosten hebben moeten maken; waarom Burgemeester en Wethouders en dé gaz-com- missie voorstellen de uitbetaling te doen. Na langdurige discussion waaraan deelnamen de heeren van Dongen, KeilerCraneGoemana van der Vlieten de drie leden van bet dagelijksch bestuur is aangenomen een voorstel van mr. de Crane, om door een deskundige te doen onder zoeken of de - uitvoering van het werk overeenkomstig het plan met goed gevolg uitvoerbaar was (d. i. of de aannemers al dan niet verantwoordelijk zijn.) Na eene zitting met gesloten deuren is de openbare zitting hervat en weder gesloten. Zierikzee 10 December. Jl. vrijdag avond had alhier de aangekondigde uilvoering plaats van eenige zangstukjes door tie leerlingen der zangschool van de heeren L. Earreman en 7. Rensen ten voordode der vereeniging lot wering van armoede. Deze werden afgewisseld door liet reciteren van eeltige dichtstukjes en door kleine piano-voordragien van eenige èlèves van den beer I). II. Ezerman. Was hel niet de eerste maai dat zulk eene soiree werd gegeven het uiogt dus wel toor een krachtig bewijs gel den hoezeer dit den algemceneo bijval in vurige jaren had verworven dal nietlege,nstaande een verhoogd entreegeld het publiek zeer talrijk was opgekomen. De zangschool van gemelde heeren slaal zeerguttslig bekend en het piano-onderwijs van den heer Ezerman draagt de algemeene goed keuring weg. Ook moedigt men gaarne de jeugd aan waar het een edel streven geldt en is hel aangenaam voor het gevoel als kinderen in hel openhaar proeven geven van hunne talenten. Hel ouderhart geniet dan in de hoogste mate. Voegt men nu daarbij nog dat de opbrengst voor een edel doel strekte dan kan het wel niet anders of zulk eene soiree zal altijd sympathie blijven vinden indien maar de onderwijzers zich de vele moeiten willen getroosten die daarmede gepaard gaan. Dit laatste toch mag men vooral niet vergelen en de lof en eer die zij nu weder hebben ingeoogsl is ten volle verdiend. Bij den opregten dank dien wij hen brengen koesteren wij de lionp dat de gunstige réussite van dien avond hunen hunne leerlingen ten spoorslag zal zijn om bij een volgend wintersaizoen ons weder zulk een avond te be reiden. De zuivere opbrengst bedroeg f 51,00. De minister van binnenlandsche zaken heeft den heer Hofstede de Groot opmerkzaam gemaakt op zijne verkeerde handelwijze betrek kelijk de wet op het onderwijs. De laatste ant woordde echter dat hij daarbij dacht te vol harden kreeg daarop berigt dal hij dan zijn post als schoolopziener had neer te loggen of anders zou worden afgezet. Hij koos het eerste. (B. Z.) Men schrijft uit Leydcn van 14 dezer. Gisteren avond lusschen zeven -en half acht ure brak in de katoenfahrick van de firma de Heyder en Co. op de Heerengracht alhier een felle brand uit die zoo hevig woedde dal niettegenstaande het werkvolk zich nog in de fabriek bevond en de brandweer onverwijld toe snelde er vooreerst aan geen blusscben leden ken viel. De verwerij droogerij drukkerij het woonhuis enz. werden achtereenvolgens een prooi der vlammen. Van hel geheele uitgebreide fahriekgehouw met zijn inhoud werd in één woord niets gered dan enkele kostbare machines en eene kleine hoeveelheid katoen en het stond te vreezen dat belen dende gebouwen waaronder de Ooslerkerk mede niet zouden gespaard blijven. De aan grenzende bierbrouwerij van de heeren van der Spruiten Enklaar en de fabriek van den heer dub Wensen benevens enkele andere panden wer den dan ook aangetast en leden minder of meer belangrijke schade. Het gezigt was hart ver scheurend de vernieling vreeselijk. Up vier uren afstand was de brand duidelijk te zien. Hoezeer hij zich niet verder uitbreidde dan ge zegd is hield hij deri gaoschen nacht aan. De brandweer, het garnizoen en de schutterij ble ven ijverig in de weer en waren heden morgen nog op de plaats des onbeils te vinden. De puinhoopen smeulen nog en men heeft veel moeite om nieuwe ontvlam ning te voorkomen. Menschenlevens zijn bij deze ramp, hoewel daarvan aanvankelijk hel gerucht liep, niet Ie betreuren. Als vermoedelijke oorzaak wordt opgegeven het smelten of koken van harst in de kleurkamer waarbij een ketel sprong en de in houd dopr de gasv jammen ontbrandde. De aan- gerigte schade is onberekenbaar. Honderdeti menschen zijn hierdoor geruimen tijd van hunne broodwinning verstoken. De fabriek word ge dreven door l stoommachines, lO cilinders en ruim 600 werklieden. Door mejufvSophia Rolina Panlekoek ge logeerd ten huize van den heer llijkee van Al- blasserdam is verzeilden een brief, inhoudende twee muntbillotleii geadresseerd aan mejufv. 7. C Bucket, le Vlissingeuwelke brief aan het adres niet ontvangen is. Den 18 dezer zullen vóbr de arrondissc- ments-regibauk te Dordrecht teregl staan twee zoogenoemde slapende jufvrouwen namelijk de weduwe v. d. E. en de huisvrouw van H. v. H. (somnabules) met hunne magnetiseurs allen beklaagd vau onbevoegde uitoefening der ge neeskundige praktijk. Dezer dagen bad zekere u. d. E. te Overschie een paard geviid dat aan eene be smettelijke ziekte was gestorven. Het 9chijnt dat de man de ziektestof, waarschijnlijk door een open wondje dat hij aan een zijner handen had in het ligchaam heeft opgenomen ten gevolge waarvan hij na een hevig lijden is bezweken. Door don heer J. Baalbergen, onlangs Ie Haarlem overledenis aan het Gereformeerde weeshuis en diaconiehuis respectivclijk de som van f 1000 gelegateerd. y De gemeente Scherpenzeel werd den 7 dezer des avonds omstreeks I I ure eensklaps geheel verlicht even als bij volle maan doelt het licht was witter. De bol die dit licht ver spreidde, was biaauw en liet bij het verdwijnen eenige lichtvonken achter. Uit Enschedé meldt men v an 11 dezer In hel naburig Ocltlrup (koningrijk Pruissen) leeft een man die den ouderdom vgn 104 jaren heeft bereikt en niet alleen in het volkom-n bezit van al zijne geestvermogens is maar zelfs nog zoo vlug ter bpon dat hij voor eenige dagen nog een bloedverwant bezocht heeftdie een paar uren van daar woonde. Zijn zoon is 78 jaren oud en hanteert nog krachtig den dorschvlegel. Men schrijft uit Hardenberg van 9 dezer. Dezer dagen heeft in het ambt Meppen een hu welijk plaats gehad lusschen zekeren 66jarignn weduwenaar G. II. en een meisje W. M. van 18 jaren waarvan echter hel zonderlingste is dat de moeder van W. M. (hans is gehuwd rnet den zoon van G II. zoodat dezo nu grootvader is geworden over het meisje waarmede hij ge huwd is terwijl W. M. behuwdmoeder over haar eigen moeder is geworden. Zondag nacht had te Meppel een noodlot tig voorval plaats. De 2()jarigc dienstmeid van den heer B. had des avonds bij het naar bed gaan een sloof met vuur medegenomen waar schijnlijk om ziclt op hel bed hij hei. toen vrij koude weder te verwarmen en had daarbij de beddeuren digt gedaan ten einde de warmte zooveel mogelijk op te sluiten. Des morgens vond men het meisje geheel bewusteloos of schoon de geneeskundigen nog eeuige leekenen van leven bij haar opwekten is zij toch des namiddags overleden. Men schrijft uit Zwolle van 12 dezer. LI. vrijdag is in de rivier den IJsscl een zeehond gevangen die het gewigt had van 85 halve Ned. ponden. Daar zulk een dier slechts zeldzaam in onze rivieren verschijnt vermoedt men dat het bij de laatste stormen op den lJssel eene schuil plaats heeft gezocht. Zijn spek en vleescb heeft 20 kan traan opgeleverd. De ondervinding leert dat hij de vervaar diging van gewiglen vooral van medicinale niet altijd de vereischte zorg wordt in acht ge nomen welk verzuim gevolgen kan Ie weeg brengen zeer ten nadcele voor de gezondheid. De regering schijnt hiervan kennis te hebben bekomen en naar men verneemt, bestaal het voornemen om ten aanzien van dit onderwerp eenige nadere bepalingen vast te stellen. Aan het algemeen overzigt van het Bata- viaascli Handelsblad wordt het volgende outleend De langdurige spanning is opgehouden. De nieuwe gouverneur-generaal mr. I.. A. IV. baron Stoet van de Beele heeft na in den namiddag van den 17 October met zijn gezin ia welstand ter reede van Batavia te zijn aange komen den daarop volgeuden morgen z.ijne plegiige intrede gedaan en weder een dag later liet bestuur overgenomeu uit handen van den vice-president van den raad van Nederlandseh Iodië. Men schrijft uit Tjilatjap van 16 October. Dezer dagen had alhier het volgende treurige ongeval plaats. P. van Keutenhofmeester aan boord van het Ncderl. barkschip H. Liduina kapt. van Brink, had zaturdag namiddag den 12 dezer toen hij zich van boord naar den wal

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1