tf°. 100, Zaturdag 14 December. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratie» Verplaatsing Marktdag. Oproeping Binnenlandsche Tijdingen. 44 Va 3''» 68 WU f 41V, 43»,4 60';, 46';, 41 A BONNE ME N T S-P RIJS. Per driemaanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren, voor 10 ure'smorgens. VERSCHIJNT: -i P BIJ S DER ADVERTENTIE N. GewonelS'Icents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels a f 1 behalve hellegelregt. KENNISGEVING. Sluiting; der Jagt op klein wild. I'e Commissaris des K om mis in de provincie Zeeland maakt bekend dat de sluiting der jagl op klein wild met uitzondering ian die op hout snippen(ook met schietgeweer) in deze pro vincie, door gedeputeerde staten voor dit jaar bepaald is op dingsdag den een en clerligsten Decem ber aanstaandemet zonsondergang en dat het tijdstip van de sluiting der jagt op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Deze kennisgeving zal in het Provinciaalblad geplaatst en zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg dcn9den December 1861. De Commissaris des konings voornoemd R. W. van LIJNDEN. I. 3. PUBLICATIE. Nationale Slilitie. Burgemeester en Wethouders van de ge meente Zi erikzee. Gelet hebbende op de beslaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan dat bel register tot inschrijving van alle man nelijke ingezetenen welke op den Islen Januarij aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, dat zijn diegenen welke in 1843 zijn geboren zal gereed liggen op de Gemeente-Secretarie van den Isten lol en met den 31 Januarij 1862 van des voormiddags lOtot des namiddags 1 uur; dat voor ingezeten wordt gehouden hij wiens vader ofis deze overleden wiens moeder of zijn beide overleden wiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Julij 1850 (Staatsblad no. 44} bij die geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste achttien maanden voorafgaande aan den Isten Januarij van hel jaar waarin bij zich moet laten inschrijven in Nederland verblijf hield hij van wiens ouders de langstlevende in gezeten was al is zijn voogd geen ingeze ten mits bij binnen het rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling behooreode tol eenen Slaat waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgs dienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstpligligheid het beginsel van wederkeerig- beid is aangenomen (art. 15 der wel van 19 Augustus I8öl) Staatsblad no. '721 dal bij die eerst na bel intreden >au zijn 19de jaar doch vóór bet volbrengen van zijn 20sle ingezeten wordt, verpligl is zich zoodra dit plaats beeft ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving volgens art. 16 moet ge schieden (art. 20 der wel) dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is. 2. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten (art. 17 der wet) dat de inschrijving geschiedt 1. van een ongehuwde inde gemeente, waar de vader of is deze overleden de moe der of, zijn beiden overleden de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont 3. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd builen 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont 4. Van den huilen 's lands wonenden zoon van een Nederlanderdie terzake van 's lands dienst in een vreemd land woont in de ge meente waar zijn vader of voogd hel laatst in Nederland gewoond heeft (art. !6derwet) dat elk, die volgens art. Ij behoort te worden ingeschreven verpligl is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven aan gegeven plaatse en binnen den daar bepaalden lijd aan te geven, en dat bij diens ongesteld hcid afwezigheid of ontstentenis zijn vader, of, is deze overleden zijne moeder of zijn beiden overleden zijn voogd tot hei doen van die aan gifte verpligl is (art. 48 der wel). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hon rustende verpligiing te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebragt dal bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van f 25 lot f 100 wordt gestraft de overtreding van art. 18 en dat bij elke ver oordeeling tol boete levens door den regler wordt bepaald dat indien daaraan niet is vol daan binnen twee maanden nadat de veroordeelde tot betaling is aangemaand de boete door ge vangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetenheid zoude kunnen voorwenden zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861 Staatsblad no. 72), voor de eerste inaal worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks binnen deze gemeente te doen ge bruikelijk is. Gedaan te Zierikzeeden 11 December 1861 En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar bel behoort den 11 December 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. G. CAll Voorzitter. J. P. N. ËRMERINS Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee in aanmerking nemende dat de tweede Kersdag, dit jaar op den gewonen Marktdag alhier, Don derdag den 26 dezer invalt hebben goedgevon den den Marktdag in die week op den volgen den dag, Vrijdag den 21 dezer, vast te stellen waarvan algemeene kennisgeving bij afkondi ging en door de courant zal geschieden. Zierikzee12 December 1861. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMEBINS Secretaris. van llulp.Oiirterwifzers Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, roepen bij deze op HULP-ONDERWIJZKHS genegen om mede te dingen naar eene zoodanige betrekking aan de tweede Tusschenschool in deze ge meente waaraan eene jaarwedde van vier hon derd gulden is verbonden, om zich vóór den 10 Januarij eerstkomende bij den Burgemeester aan te melden, in persoon of met vrachtvrije brie ven en onder overlegging der vereischle stukken zoo spoedig mogelijkin dienst te len einde treden. Zierikzee den 12 December 1861 B. C. CAU, Voorzitter. J. P.N. ERMEBINS, Secretaris Door den gemeenteraad Ie Rotterdam is tot onderwijzer der burgerschool aldaar be noemd de heer A. de Heer hoofd-onderwijzer te Kloetinge. Z. M. de koning-groothertog heeft be noemd lot ridder der Luxemburgsche orde van de Eikenkroon de heer P. Wierikx: gezagvoer der van bet clipper-fregatschip Noach. De heer P. S.scheepsmakelaar en consul van Italië te Ylissingen, welke den 30 Novem ber jl. tegelijk met zijnen vaderden heer J. P. S-, in hechtenis genomen en naar Middel burg werd vervoerd, is 7 dezer in vrijheid ge steld. Zijn vader en compagnon is nog in verzekerde bewaring de justitie heeft ook wederinformalien genomen. Zr. Ms. korvet Prinses Amelia comman dant de kapitein-luitenant ter zee .4. J. Kroef is den 11 dezer van Oost-Indië te Vlissingen ter reede aangekomen. Yan bet korvet en den wal werden de gebruikelijke salnlschoten gewisseld. Den 12 dezer is het korvet naar hel Nieuwe Diep vertrokken. De primitieve bestemming van bet vaartuig was Vlissingen doch bij latere beschikking is daarin wijziging gebragt die echter niet tijdig genoeg aan boord bekend is geweest is de Amelia te Vlissingen binnen gevallen. Den lOden dezer is Ie Rotterdam aange komen de kapitein van het kaperschip Sumter der Zuid-Atnerikaansche staten. Omtrent de ware redenen van zijne komst bier en zijne ver dere beslemming verkeert men in liet onzekere. Dezer dagen is te 's Hage het berigt ont vangen dat de echtgenoole van den generaal jVansouroffminister van Z. M. den keizer aller Russen bij het Nederlandsche hof, te Parijs is overleden. Tol dusverre werden er alleen aan mili tairen beneden den rang van korporaal bij hel uitreiken van paspoorten certificaten van goed gedrag uitgereikt. Thans is met bet oog op art. 13, 60 en 63 van de wet betrekkelijk de nationale militie van 19 Aug. jl. (Staatsblad no. 72) bepaald dat voortaan aan alle militai ren beneden den rang van officier zoo zij dit waardig zijn, certificaten van goed gedrag zullen moeten worden uitgereikt. Een regerings-telegram gedagteekend Buitenzorg, 30 October jl. luidt Gouverneur-generaal en familie in goeden welstand aangekomen. Demang Lehman Irachl llidayal en andere opstandelingsboofden over te balen om ook in onderwerping te komen. Er bestaat veel vooruilzig! dat bij hierin zal slagen. Overigens geen nieuws.'' liet provinciaal geregtsbof in Zuid-Hol- laRd beeft een zeer belangrijk regtsbeginsel be slist. De heer R. had de Ëngelscho levensver zekering-maatschappij the Defender gedagvaard lot betaling van f 60,000 hem door de maat schappij bij contract van levensverzekering toe gezegd. Die vordering werd aangelegd voor de reglbank te 's Hage aan wier judicature de maatschappij zich bij polis bad onderworpen. Nadat de maatschappij had opgeworpen eene exceptie van nietigheid van dagvaarding welke achtereenvolgens door reglbank hof en hoogen raad werd verworpen tieefi de gedaagde maat schappij beweerd, dat de bier legen haar ge- rigte actie was niet ontvankelijk omdat zij ge daagde was eene vreemde naamlooze vennoot schap welke de toestemming van den koning der Nederlanden niet had verkregen en daarom gecne bevoegdheid had om in Nederland in regten te staan. Die exceptie der maatschappij werd door de reglbank gegrond geoordeeld. Op hel hooger beroep hiertegen door den oorspron- kelijkcn eischer gerigiwerd de zaak bij het hof bepleit door mr. A. M. van Stipriaan Luispius voor den appellant, en door mr. I). T.éon voor de maatschappij. Bij 's hofs arrest werd be slistdal alle vreemdelingen en ook vreemde maatschappijen kupnen worden geroepen en staan voor den Nederlandschen regler tenzij onze wet bepaaldelijk bet tegendeel vaststelt dat echter zoodanige uitzondering hier niet be- staatdat onze wel de toestemming des konings op de acte van oprigting alleen vordert voor naamlooze maatschappijen welke hier te lande worden opgcrigt, niet voor vreemde maatschap pijen, in den vreemde opgerigl volgens hel haar geldende regl dat daarenboven de onderwer- pelijke maatschappij wegens geheel andere aan sprakelijkheid der vennooten niet is gelijk le stellen met naamlooze vennootschap volgens onze wet dat hiertegen niet kunne.n afdoen beweringen dal het algemeen belang 's konings onderzoek en toestemming voor vreemde maat schappijen oog meer zon vorderen, dan voor lulandsche daar de regler de geschreven wel op grond van dergelijke redeneringen niet mag aanvullen en uitbreiden buiten hare grenzen. Op deze gronden heeft het hof bet vonnis der reglbank vernietigd en de exceptie der maat schappij alsnog afgewezen. Men leest in hul Weekblad van hel Regt hel volgende De Delflscbe revolutie of de Delftsche coup d'élat is eene zaak die ons niet aangaat. Wij hebben uit die beruchte geschiedenis rchler iets nieuws geleerd. Wij bedoelen de theorie van den aard en de verbindbaarheid der wet zoo als men die schijnt te begrijpen bij het departe ment van binnenlandsche zaken. Men schijnt daar namelijk de wet te houden voor een con tract tusschen regeerders en geregeerden dat echter deze bijzoudere eigenschap heeft dat het ook wordt gesloten met minderjarigen. Een gevolg van die leer is, dat het contract, dat is de wet, moet onderleekend worden door hen die men er aan wirónderwerpen. Zal nu het gevolg zijn dat voortaan de staatsbladen aan de huizen van alle Nederlanders zullen worden rondgezonden met beleefd verzoek ze te onder- leekenen En wat alssommige Nederlanders weigeren Wat als niemand teekent 01 denkt menop deze wijze, alleen onwettige reglementen wettig le maken Men meldt uit Texel van 7 dezer. Naar men verneemt moet er bij de regeriug plan be staan om in de nabijheid van de Cecksdorp alhier een vuurtoren le plaatsen. Voor eenige dagen werd uit de weide van 'le wed. Donkersloot le Emmikhoven, ontvreemd een slagtbeest en aan een slagter te Waalwijk ver kocht voor 105 25 beneden de waarde. Op signalement werd outniddelijk gearresteerd Die ter van der Not mr. schoenmaker te Almkerk thans is gevankelijk naar's Bosch gevoerd leger Petlikaanwelke bereids de misdaad heeft be kend zoodat van der Nol is ontslagen. Dezer dagen heeft in eene herberg te Antwerpen eeue schandelijke weddingschap plaats gehad. Twee sigarenmakers, reeds hall dronken, wedden met een kameraad dat zij evenveel jene ver als hij bier zou drinken. De aanwezigen deden niets om deze weddingschap tegen le gaan en de herbergier bewilligde er in den drank te geveD. De twee sigarenmakers ledigden ieder in korte oogenblikken een liter jenever en zij zouden aan de tweede liter beginnen toen zij bewusteloos ter neder zegen. Mod bragt hen de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1