Woensdag 11 December. fl°. 99. 1801 WOENSDAG A ZATURDAG. Besturenen Administratie» bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen ZIERIKZEUEGOURAN ABONNEMENT S-P R IJS. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Imendingier Advert.daagstevoren, voor 10 ure'tmorgem. VERS it CHUN T: P Rl J S DER ADVERT EN TIEN. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er, Doodberigten van 16 regels af], behalve Iici7,egelregi. Burgemeester en Wethouders van lie- rïkzee maken bekend: dat heeren Commissa rissen belast methettoezigtoverde Armenschool in deze gemeente eene zitting zullen houden in de Regentenkamer van het Hervormd Diakonie Armengestichtten einde aldaar de aanzoeken te ontvangen en beoordeelen, van ouders of voog den, die verlangen mogten hunne kinderen of pupillen op die school te zien toegelaten en wel op Zaturdag den 21 dezer maand, des avonds ten 7 ure. Belanghebbenden worden mitsdien uitgenoo- digd om zich ten bepaalden tijde in het Armen- eesticht tot voorzegd doel aan te melden, daar buitendien geene toelating op de Armenschool kan plaats hebben. Zierikzee den 4 December 1861. B. C. CAUVoorzitter. J. P. N. EKMERINS, Secretaris Zierikzee 10 December. Herbenoemd tot burgemeester der gemeente Dreischorde heer J. Moolenburgh Jz:, der gemeente Noordgouwe, de heer J. HockeDz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer C. Lopse Hockeals burgemeester der ge meenten Brouwershaven en Duivendijke. Benoemd tot burgemeester der gemeente Brouwershaven de heer J M. Locker de Rruijne en tot burgemeester der gemeente Duivendijke, de heer L. Viergever. In deze maand moeien eene maans- en eene zonsverduistering plaats in-bben. De eersie in den morgen van den 17den is bij ons niet ziglbaar. De laalsle den 31 des namiddags is eene voor ons ziglbare gedeelielijkc zonsver duistering. Zij vangt aan ten 2 ure 12 min. bereikt het midden ten 3 ure li min. terwijl de zon ten 3 ure 56 min. ondergaat. Men schrijft uil 's Hage van 6 dezer. Een krans van rozen alsof bet midden in den zomer was, bevond zich heden morgen vroeg tijdig reedsop den voel van het standbeeld van wijlen Z. M. Willem IIwiens geboortedag (1792) daarmede op nieuw werd gehuldigd. In de zitting van den hoogen raad der Neder landen van beden is door partijen conclusie ge nomen in de zaak van J. D. Bloemen legen den raad der Nederlanden en tegen A. E. Dudokvun Heel en P. C. van Vlissingen intervenienten in dit proces. De vordering des eischers strekt om den slaat te veroordeelen lot betaling eener som van ƒ25,000 als deel van den aannemingslermijn voor den bouw van twee schepen. De pleij- dooijen in deze zaak zullen den 6 Februarij 1862 worden gehouden. Men schrijft uit Amsterdam van 6 dezer. Voor het provinciaal gereglshofalhier beeft thans teregt geslaan M. C. van der Wolffbeschuldigd wegens kindermoord. Door den heer procu reur-generaal is schuldigverklaring vau de be schuldigde aau bet haar ten laste gelegdeen veroordeeling tot 15 jaren tuchthuisstraf ge- rcquireerd. Het hof zal den 10 dezer uitspraak doep. De aroDdissements-regtbank Ie Amsterdam beeft jl. woensdag eene inzonderheid ook voor notarissen belangrijke beslissing genomen. Zij heeft namelijk een testament nietig verklaard, om dat door de volgende, in het testament voorko mende woorden waarna door mij notaris dit tes tament aan den testateur is voorgelezen en ge vraagd of het voorgelezene zijn uilersten wil bevatte" niet werd voldaan aan het vereischte der wet dat uitdrukkelijk worde vermeld dat door den notaris was gevraagd of het voorge lezene dei! uitersten wil bevatte. Men schrijft uil Halsteren van 4 dezer. Gisteren ontstond een hevige brand aan de wo ning van den arbeider van de Kieboom. Eeoige jongens uit de school gekomenhadden een vuurtje gemaaktdat eene groole stroomijt in vlam zette. Men mogt er in slagen de woning en drie belendende kapitale gebouwen Ie be houden. Men schrijft uit Tilburg van 5 dezer. Heden morgen omstreeks vier ure had alhier door den commissaris van politie, vergezeld van een der agenteneene arrestatie plaatseen landbouwergenaamd C. S. sedert eenigen tijd met brand bedreigd zijnde gaf daarvan kenDis aan de politie hetgeen ten gevolge had dat men daarop surveilleerde, en de schuldige op heelerdaad betrapte. De brand vertoonde zich aan een hoek van de schuur en nog tijdig genoeg werd inen dezen meester; men vond in het stroo een doosje geheel gevuld met lucifers waarvan de koppen reeds geheel afgebrand waren. De vroow van C. K. genaamd J. v. d. B., is gearresteerd en reeds tot bekentenis van hel feil gekomen. Zoo men verneemt is zij reeds vroeger wegens diefstal gevonnisd geweest. Uit Coevorden meldt men van 4 dezer. Gisteren avond zag men op den Twiesl een vuur bol uit de lucht nederdalen zij verspreide een blaauw licht en was helderder dan de volle maan. Op Nieuw Schooncbeek meer dan een uur af- stauds van hieris ook dergelijk verschijnsel waargenomen. Men schrijft uit Leeuwarden van 5 dezer. He len werd bij het rooijen van een boom in den stads- of prinsentuin eene partij gouden voorwerpen gevonden denkelijk afkomstig van een diefstal, voor meer dan tien jaren alhier ge pleegd. De gelukkige vinders hebben het ont dekte onverwijld bij den burgemeester overge- bragt. Dezer dagen is door de rijks ambtenaren te Venlo eene nieuwe manier van smokkelen ontdekt. De vrouw van eenen in de omstreken wenenden landman kwam gewoonlijk eens of meermalen daags mei bare groole tot aan den bals gevulde melkkan ongedeerd naar de stad tot dat zij opecnen morgen door bedoelde ambte naren werd aangehouden die eens wilden zien, welk vocht zich wel op den bodem dier kan zoude bevinden en wat ontwaarde men nu van boven in den engen hals was een blikken maatje aangebragthetwelk met melk gevuld was dit er uitgenomen zijnde bevatte de kan verder eenige liters gedistilleerd welke natuurlijk aan gehaald werden. Dal nu sedert dien lijd meer dere melkboeren of boerinnen het zich moeten getroosten om de hoedanigheid hunner melk aan de poorten te doen onderzoeken laat geen twijfel en zal ook niemand verwonderen. Ons laatste berigt omtrent deD brand te Antwerpen is van woensdag middag 4 ure en luidt; »lk kom daar juist weer van het looneel der verwoesting. De overblijfselen der rafinaderij en van het enlrepól beslaan uit enkele grooten- deels ingestorte muren waarlusschcn sedert eergisteren avond de painhoopen liggen Ie bran den. De kelders beeft men gedeeltelijk met water gevuld, doch zoo even beeft men ontdekt dat er een die men droog gelaten heeft, aan het branden is. Aan het opzoeken der lijken is vooreerst nog niet te denken." M'uUlCourt.) Omtrent den brand te Antwerpen ver neemt men nog het volgende: LI. vrijdag avond en gedurende den nacht stegen uit de painhoopen nog driemaal vlammen op. Zij werden telkens gebluscht door middel van t,wee brandspuiten. Omstreeks i ure na middernacht hoorde men in het midden van het entrepot een geweldig ge- druischmen vermoedde teregt dat dit voor sproot uit het instorten van een gedeelte van het gewelf van een der kelders. Heden ochtend tusschen 9 en 10 ure vertoonden zich nog vlam men maar veel minder sterk. Drie spuiten staan nog op de plaats des nheils. De troepen zijn naar de kazernen teruggekeerd. Men is bezig met het opstellen van steigers en met de opruiming van hetpnin wordt voortgegaan. Om streeks 11 ure heeft men den muur van het ent repotivelke naar de zijde van de guano- bergplaatsen dreigde in te storten, doormiddel van touwen omvergehaald. Dit is goed geslaagd. De rook wordt sedert heden ochtend dikkeren men vreest dat indien de wind komt opzetten het geheel weder zal ontvlammen. Vooral het gedeeltedat aan de raffinaderij grenstverwekt vooral ongerustheid. Men heeft daarom den heer Wood geschreven om hem te verzoeken zijne stoomspuit nog te zenden. Men heeft nog geen spoor ontdekt van de slagtoffers. De koning en de hertog van Brabant hebben per telegrafische depêche, aan den burgemeester een uitvoerig rapport omtrent den toestand der burgers en militairen die bij den brand zijn gewond verzocht. De minister van oorlog heeft bij dagorder zijne tevredenheid betuigd van de troepen der bezetting wegens hnn gedrag bij den jongsten brand en vooral laf toegebragt aan den 2den luitenant van den trein, van Deckhovendie door zijne koelbloedigheid en moed het leven van zestig militairen heeft gered, die zich te ver hadden gewaagd en tevens geeft hij kennis dat de koning hem bij keuze tot lsten luitenant heeft bevorderd. De minister beveelt tevens dat bij de begrafenis der militairen die bij het onheil het leven hebben verloren de geheele bezetting van Antwerpen en die der omliggende forten den stoet zullen volgen. Ook de gemeenteraad van Antwerpen heeft aan de militairen dank betuigd wegens de diensten bij den brand bewezen. Aan den heer Wood is mede, namens dit collegie, dank betuigd. De handelsstand van Antwerpen heeft eene inschrijving geopend om den heer Wood een gouden gedenkpenning aan te bieden als blijk der erkentenis van de Antwerpenaren het overschietende der inschrijving zal bestemd worden tot ondersteuning van de weduwen en weezen der slagtoffers. Te Rbeidt is door de policie een ijzeren instrument gevonden waarmede men in 10 min. tijds een gat in een massief huis kan boren groot genoeg om er door te kunnen kruipen. Men denkt hierdoor op bet spoor van eene dievenbende te geraken. DUITSCHLAND. Wbenek, 4 December. Volgens de Presse zal het tekort op bet loopende dienstjaar mins tens op ongeveer 90 millioen flor. geschal mo gen worden. Onder de alhier verspreide geruchten behoort, dat de keizerin der Franscben den' wensch heeft fe kennen gegeven om bij onze keizerin te Ve netië een bezoek af te leggen en dat keizer Na poleon zicb geenzins daar tegen heelt verklaard. Wkenen 5 December. De regering heeft op nieuw in Hongarije eene les gekregen. Het opperste geregtshof in dat koningrijkuitsluitend zamengesteld uit mannen die aan de regerende dynastie gehecht zijn heeft met kracht tegen het rescriptbetreffende de militaire jurisdictie geprotesteerd en verklaarddat zijne zending en zijne pligten onvereenigbaar zijn met een staat van zaken die de meest in het oog loo pende verkrachting is van de constitutie en do wetten des lands, De heer Anton H ofjman te Bromberg (Pruissische provincie Posen) heeft eene nieuwe geschutssoort door hem „Rflstgeschütz" ge naamd, uitgevonden. Het bestaat uit 50 ge- weerloopen die gelijktijdig geladen en te gelijk afgevuurd worden alles in den korten tijd eener halve seconde; 3 man tot bediening en 2 voor de bespanning zijn voldoende het geschut rust op een wagen terwijl de bedieningsmanschap- pen door ijzeren platen legen het vijandelijke vuur gedekt zijn. Dedragt is 1500 voeten. Ten behoeve van den aanbouw der vloot in Ouitschland is in den tijd van 14 dagen door vrijwillige giften ruim 100,000 thaler inge komen. De ministeriële Presse berekent het te kort voor het nieuwe finantiële dienstjaar op slechts 50 milioen. Maar dewijl dat blad gelijktijdig van eene vermeerdering der hypotheekbiljeltcn welker bedrag thans op 70 milioen wordt be groot tot op 100 milioen gewaagt komen hare opgaven nagenoeg op hetzelfde als eerst gezegd was, namelijk op een tekort van 90 milioen neder. Een klokgieter te Arad in Hongarije heeft eene brandspuit uitgevonden, welke bin nen 5 minuten het water tol kookhitte brengen kan, zoo dat zelfs bij felle vorst ian dit werktuig lot het blusschrn van brand gebruik gemaakt kan worden. Voor eenige dagen heeft de heer H. Friedberg doctor io de chirurgie, Ie Berlijn, eene zonderlinge kunstverrigting lot zijn vak behoor- rende op de gelukkigste wijze volhragt een kind van drie maanden geboren met zes vin gers aan elke hand en zes tocneu aan eiken voet heeft hij de overtollige ledematen binnen zeer weinige oogenhlikken ontnomen en het scheen dat de kleine patient weinig gevoel had van de operatie. Men meldt uit Pesth van 5 dezer. Men verzekert dat, op last der kanselarij van Zeven bergen al de vergaderingen der Comilaten in die provincie onverwijld zullen ontbonden wor den en dat maatregelen, met de in Hongarije genomene overeenkomstig door den militairen gouverneur zullen worde.i genomen. I)<? graaf de Crennevilie reist heden naar Zevenbergen. FRANKRIJK. In den Parijschen handel heerscht inder daad een paniek en sommigen verzekeren dat zelfs tijdens de crisis van 1857 de moeijelijkheden niet zóó groot waren en zich niut zóó lot alle lakken van handel uitstrekken, als thans. En die nood van particulieren is slechts de terug kaatsing van de moeijelijkheden, waarin de staat zich gewikkeld ziel. Er is geldgebrek ontzet tende hoeveelheden contanten zijn uitgevoerd om in de behoeften aan levensmiddelen te voor zien. Het wordt hier zeer moeijelijk zaken te doende bankiers weigeren herhaaldelijk schatkistbiljetten aan te nemen en zij krimpen

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1