97. Woensdag 4 December. WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratie»! Binnenlandsche Tijdingen. 1 liotl. «3 y„ 753A 99 923/, 11)13/, 931,4 583,4 89V„ 54, l.j f 192 i 153,4 24 69'/, 54"/,, 354 463, 45 ',4 .1,4 42 3 ieder 38:56 f>38 en I). 1 en Wde. 8,25 - 12,50 - 15 00 0,00 12,00 0,00 0,00 17,00 0,00 ABONNEMENT S-P R IJS. Per drié »i mnden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending Ier Advert.daagsle voren, voor 10 ure'smorgens. VERS CHUN T: P HU S DE R AD V E R T F N I 1 E N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten tan 16 regels af 1 behalve helZegelregl. ;rdam. 7 7 8V-2 ■aar t der Middel- >t ruden B'fo iderdaga 8'/2 u ure voor dags ten igeo. Vos. berendma ring. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, het Koninklijk besluit van den 3 November jl. (Staatsblad no. 95) regelende de verpligting tot het doen van aangifte voor de bevolkingregisters, van den volgeuden inhoud Wij WILLEM III. bij de gratie gods Koning der Nederlanden Prins van Oranje- Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg enz. Overwegende dal hel noodzakelijk is algemeene voorschriften le geven nopens de verpligting der ingezetenen tol bet doen van aangiften voor de bevolkingregisters Op de voordragl van Omen Minister van Bin- ncnlandsche Zaken van den 1 October 1861 no. 148, 8ste afdeeling Den Raad van State geboord (advies van den 22 October jl. no. 3) Gezien het nader Bapporl van Onzen Minister van Kinnenlandsche Zaken van den 2 November 1801 no. 176, 8sle afdeeling; Gelet op art. 140 der gemeentewet Hebben besloten en besluiten Art. I. Zij die tijdens do volkstelling van 31 December 1859 in den vreemde of in eene der koloniën van bet rijk mogton hebben vertoefd, geven binnen éénc maand na de afkondiging van dit besluit of binneu ééne maand na hunne terugkomst aan hel gemeentebestuur hiervan kennis. Zij, die bij die telling mogten rijn overgesla gen geven binnen ééne maand na de afkondi ging van dit besluitkennis van dil verzuim aan bet bestuur hunner werkclijko woonplaats. Zij die sedert 31 December 1859 hunne werkelijke woonplaats naar ccne andere gemeente hebben overgebragt geven hiervan eveneens binnen ééne maand kennis aan bel gemeente bestuur hunner nieuwe woonplaats. Voor de leden van huisgezinnen rust de ver pligting tot kennisgeving op hel hoofd van elk huisgezin. Art. 2. Zij die uit eenc Nederlandsche ko lonie of uit den vreemde hunne woonplaats over brengen in eene gemeente binnen hel rijk doen hiervan eene verklaring aan liet gemeentebestuur, vergezeld van hel gebruikelijke getuigschrift voor hen die uit de koloniën van een paspoortof reis- en verblijfpas of andere door de politie deugdelijk erkende bewijsstukken voor ben die uit den vreemde komen. Deze verklaring ge schiedt binnen ééne maand na hunne aankomst in de gemeente. Art. 3. De kennisgeving in de twee vorige artikelen vermeld gaat vergezeld van de noo- dige opgaven om in de bevolkingregisters te worden ingeschreven. Art. 4. Zij die bunne werkelijke woonplaats binnen het rijk verlaten om die over te brengen tiaar eene Nederlandsche kolonie of naar den vreemde doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente welke zij verlaten. Art. 5. Zij, die bunne werkelijke woon plaats uil eene gemeente van bet rijk naar eene andere gemeente overbrengen doen hiervan eenc verklaring aan bel besluur der gcm>. nte die zij verlaten en waar zij in bet bevolking register zijn ingeschreven met opgaaf der gemeente waar zij wenscben zich te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaals. Art. 6. Ter plaatse waar zij hunne werke lijke woonplaats Overbrengen doen zij uiterlijk binnen ééne maand na hunne aankomst eene verklaring aan het.g' nieenlobestiiiir met over leg ging1 van hél'getuigschrift in hei vorige artikel vermeld Art. 7. Kik hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk kinnen éénc maand kennis aan het ge meentebestuur van ieder lid dal in het huisgezin wordt opgenomen of daar uit gaal inwonende dieiist-en werkboden daaronder begrepen. Om trent die kennisgeving geldt art. 3. Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzon derlijk lévende personen wanneer zij (andere personen in-hun buisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen, gestichten, inrigtingeti van welken aard ook waar personen onder eenig bestuur zauocn wonen geven maan delijks aan hel gemeentebestuur kennis van alle pcrSonon', die in de zaméiivvoning zijn opgeno men of daarvan zijn uitgetreden. De verpligting vervalt wanneer langs een anderen weg de vercischle kennisgeving voor het bevolkingregister gedaan is. Art. 8. Onverminderd de bovenstaande voor schriften is een ieder door hel gemeentebestuur daartoe opgeroepen vcrpligt tot het doen der opgaven die vereischt worden om debevolking- regislers in le vullen. Art. 9. Overtreding der bepalingen van dit besluit wordt gestraft overeenkomstig art. I der Wet van 6 Haart 1818 Staatsblad no. 12.) Art. 10. De plaatselijke verordeningen tot be vordering der regelmatige bijbouding der be volkingregisters blijven in stand voor zooverre zij niet in strijd tijn met de bepalingen van dit besluit. Binnen zes maanden na do afkondiging van dit besluit maken de gemeentebesturen verorde ningen, waardoor de ingezetenen verpligl worden oin van de verhuizingen binnen de gemeente regelmatig kennis le geven. Van de bestaande of nieuw ingevoerde ver ordeningen wordt uiterlijk vóór den lslen Julij 1862 afschrift toegezonden aan de Gedeputeerde Staten der provincie. Onze minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van dil besluit hetwelk in bel Staatsblad zal worden geplaatst. 's Gravenliage den 3 November 1861 WILLEM. De Minister van Binnenlandsche Zaken S. van HEEMSTRA. Uitgegeven den 1G November 1861. De Directeur van hel Kabinet des Konings, DE KOCK. Burgemeester en Wethouders willen de in gezetenen hebben opmerkzaam gemaakt op liet doen der bevolcne aangiften in bovenstaand be sluit tot voorkoming der bij de wet bepaalde straffen. Afgekondigd v;an het Raadhuis le Zierikzee den "2 December 1861. It. E. CaU, Voorzitter. J. I'. N. ERMER1NS, Secretaris. Zierikzee, 3 December. Xaar men ver neemt heeft er, een zware dijkval irt !den polder Stavenifse plaats gehad. L)e ingenieur van den waterstaat alhier jhr. van den Santheuvelbeeft zich terstond derwaarts begeven. Gisteren avond werd van bier een zeer hevi ge brand gezien in de rigting van het eiland Tholen doch zijn geene nadere bijzonderheden bij het ter perse gaan dezes bekend. Middelburg. 29 November. Het heeft Z. M. den koning behaagd de straffe des doods waartoe Adriaan Polderman bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland, van den 3 Julij jl. is ver oordeeld te verwisselen in eene tuchthuisstraf voor den lijd van twintig jaren overigens met instandhouding van het arrest in zijn geheel. Heden is nilGoes in bet huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier overgebragt een gewezen predikant bij eene Ned. Ilerv. gemeente in Zeeland beklaagd van het aanranden der eerbaarheid van zijne leerlingen; den 2lslen Dec. a. s. zal de behandeling dezer zaak voor het provinciaal geregtshof van Zeeland plaats hebben. VIen schrijft uil Vlissingen het volgende. «Aangaande de redding van den alhier gestali- onneerden loods G. Meijer, die zoo ais meo uil de dagbladen vernomen heeft, de eenig overgeble vene is van de equipage van de Noordsche bark Jason, welke omtrent de hoogte va» Kijkduin ge strand is verhaalt men het volgende «Het schip was zeilende langs de Hollandsche kust ter bovengenoemde hoogte toen het zoo onverwacht stranddedat aan geen redding boe- genaamd meer le denken viel en ieder slechts op eigen levensbehoud bedacht was. «De loods door die zelfde gedachte aange spoord bond zich vast aan een trap waarmede hij het geluk had den wal te bereiken alwaar bij, na zich losgemaakt te hebben, van ver- moeijenis afgemat ineen zonk. Na in dien be- wusleloozen toestand geruimen lijd le hebben doorgebragt, werd hijaldaardoor een der strand vonders aangetroffen, die hem naar zijne woning vervoerde en liefdelijk verzorgde. De gezag voerder en de overige manschappen waren min der gelukkig geweest, en vonden allen hun graf in de golven zoo als men weet werden hunne lijken den volgenden morgen aan het strand ge vonden. De ontwerpen van wel lol afschaffing der slavernij in West-lndië zijn thaus openbaar ge maakt. Door het departement van oorlog is be paald dat met ultimo December a. s. de mili ciens der ügting van dit jaar die den lslen Oct. II. bij het reg. veld- en het reg. rijdende artille rie voor een jaar in activiteit zijn opgetreden met groot verlof naar hunne haardsteden zullen worden gezonden. Yolgens de N. R. C. beeft de minis'er van binnenlandsche zaken aan den burgemeester le Delft last gegevenom de vereeuigingen van studenten des noods met do policie uileen le drijven- U't Zwolle schrijft men van 28 November. Door de opheffing van het klooster van St. Agatha in Noord-Brabant zullen naar men zegt on derscheidene broeders uil dat klooster naar Twenthe overkomen. Reeds wordt het klooster te Zenderen gemeente Borne vergroot om do helft van ben binnen zijne muren te kunnen opnemen. Onder de scheepstijdingen is molding ge maakt van de schade, doorbel barkschip Krim- peneruiaard van Padang naar Amsterdam op de hoogte vau de Kaap de Goede Hoop beloo- pen. Aan een brief van den gezagvoerder van dien bodem den beer F. W. van Hegnmgen ill dato St. Helena 24 October ons welwillend ter inzage verstrekt, oulleencn wij daaromtrent de volgende bijzonderheden Den 27 September des avonds ons bevin dende op 32° 4-8' Z. B. en 29° 43' O. L. nam de wind meer en meer aan tot vliegenden storm met orkaanvlagen de zee stond vreeselijk boog en wild zij overslelpte gedurig het gebeele schip van voren lot achter; ten 10 ure haddon wij volslagen orkaan het nieuwe grootmarszeil en barkzeil woeijen uit de lijken en er was (e veel wind om de stukken vast te maken. Onge veer ten half elf kwam er eene geweldige stort zee over welke de giek aan stukken sloeg het nachthuis en kompas wegnam de kippenhok ken en de kerklantaren sloegen stuk en tot overmaat van ramp werd de eerste stuurman P. 11. Balen vermistwelke zeker ook met die stort zee over boord geslagen en verdronken is. De barometer was steeds rijzende. Wij lagen bij voortop en takel om de Z. 1. W. de zeeën vlogen voortdurend woedend over het schip niets was tegen de kracht van het water bestand, de poorten sloegen uit de verschansing de spierwaaraan de watervaten gesjord lagen, rukle de bouten uit het potd- kscl de water vaten, zoo volle als ledige, slingerden over bet dek en rigllen zeer veel schade aan bet ge lukte om de volle vaten de bodems in te slaan en nasloegen ze door dc geweldige zei ën over boord het was onmogelijk om bij de pompen te blijven schip en tuig hadden onbeschrijfelijk veel le lijden en ieder oogenblik vreesde ik de masten of stengen le zien breken. Met den dag (28 Sept.) nam de wind hard af. Meest alle naden in hel dek waren gespron gen en het lekte erg zoowel in de kajuit als in het volkslogies en boven de lading de scheg bij de sjorrings van de boegspriet was opge- scheurd en de geheele voorsteven ontzet het voordek was opgeligt, zoodal ik vreesde voor ge broken dekbalken de kajuitskap en do pape- gaaistok wareh stuk vele zeilen beschadigd en er was vrij wat water bij de pomp. De wind nam af tot doodstil het schip werkte vreeselijk door de afnemende hooge zeeën de kragen der masten waren losgesprongen wij pompten ge durig doch liet schip maakte niet meer water dan gewoonlijk. Hel schip heeft zich nobel ge houden want niettegenstaande het he.vige wer ken is het goed digi gebleven en van het tuig is niets gebroken. Hier verneem ik dat zeer vele schepen op den 28 September dat slechte weder gehad heb ben ccnige zijn met verlies van masten of tuig aan de Kaap binnen hier zijn er geweest en komen er nog dagelijks, die alle zeilen sten gen verschansingen en booten verloren hebben. »Hel is mij gisteren gelukt den 2e stuurman van de Ned. brik Kourier te bekomen." Kapitein van Heiningen meldt nog dat hij door eene stortzee ergens tegen aangeslagen en daar door zijn linker bovenarm zeer zwaar gekneusd was; bit begon échter 1c beteren,Te St. Helena vernam hij dat omstreeks eene maand geleden beoosten de Kaap gepraaid zou zijn het barkschip Nederland en Oranjekapitein van Ruiven, van Batavia naar Nederland. Dezer dagen is le Batavia een aanslag van zeer geheimzinnigen aard gepleegd op het leven van zekeren beer F. terwijl hij zich met zijne gade aan het genot ecner Ooslersche siesta overgaf, bemerkte deze een inlander met oot- hloote kris wiens dreigende gebaren haar ge durende meer dan een uur den moed ontnam haren echtgenoot uit de rust te wekken waarin hij eindelijk op vreeselijke wijze werd gestoord toen de moordenaar bem twee gevaarlijke wonden tocbragt. Deze is daarop verdwenen en hel mogt der policie tot nog toe niet gelukken hem op hel spoor te komen of het oogmerk van den aanslag te doorgronden. Do volgende curieuse circulaire is te Ba tavia verspreid geworden. Zij begint niet eeu vignet dat voorstelt oen in zee zeilend barkschip en luidt verder aldus Luchtscheepvaart tusschen Java en Europa. De ondergeleckendc heeftna vele jaren stu-

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1