3°. 96. Zaturtiag 30 Noveniber. 1861 WOENSDAG &ZATURQAG. ;en. Besturen en Administratiën lïirinenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen er dam, lor van iedam. IRot- Rotler- endoor Rolt. J. H. erdatn, iir New ts, bci- Leith. Hart- aid van l de la- ballast narang. nMel- r>3 Via 99 3lt 102 "91 'la 82 933,8 59',4 j S9Vfl 740, ~Ta\ I 194 V 16'., I 24»,s 69 V-, b 1 55'^* 1/ 356 i 46s/, 8 *5*/tfl 5l3'4 473/. was de goed op- Ie f 10,25 a en Over- tde beste gevraagd eu SO a f 6,60 tge f3 a f 4. i" a f 13,50 nig begeerd het laud aU prijzen. I. iüerdam •dam Inorg 10 6 c afvaart derj van Middel*! Lboot rljdeni dam. aorg. mam .1 B O N ,V E MEN TS-PRIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post ƒ2,25. Inzending Ier Advert .daagste voren, voor 10 ure'smorgens. VERS CHIJN T: it -i, 3 'h erdam. rdam donderdag1] gten 8'/2 u F ten 9 ure vo I s middags lissingeu. V. de V o,l P RIJ S DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten van 16 regels af behalve lielZegclregt. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het eerste aanvulling kohier der hoofdelijke belasting van deze gemeente in het loopende dienstjaardoor den Gemeente Raad vastgesteld den 4 dezer maand, met goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie terug ontvangen op heden wordt verzonden aan den Gemeente-Ontvanger, ten fine van invordering, ingevolge de Wet. Zierikzee den 29 November 1861. B. C. CAUVoorzitter. J. P.N.BRMERINS, Secretaris. Zierikzee 28 November. Hethecft H. M. de Koningin behaagd aan de Dorcas-l.oterij alhier Iwce fraaije Vazen le schenken. Ter verbetering van een berigl uit Goes in enkele bladen opgenomen belreffende dief stal van strandgoederen door gegoede landlieden onder de gemeente Wissenkerke en liet doen van geldelijke 'aanbiedingen aan de rijks-veld- wachl om de zaak te smoren zijn wij goed onderrigl dat bel vroeger door ons herhaalde lijk besproken barkschip St. Louis welks want en tuig is gekapt om hel vlot te krijgen door cene stoomboot is gesleept naar Zierikzee en vandaar naar Rotterdam. Dal eenige meest behoeftige inwoners van Wissenkerke en Colijnsplaat de banden geslagen hebben aan genoemd want en tuig hetwelk men legen den dijk bad laten liggen en 'l geen in louw- hout- ijzer- en koperwerk bestond. Bij een ingesteld onderzoek op last der justitie alhier door den heer burgemeester van Colijns- plaaten den brigadier kommandaril der brigade rijks-veldwacbtersalhier is er in vijf woningen onder C.olijnsplaalen in drie onder Wissenkerke, van dat ontvreemde want en tuig aanwezig ge vonden in beslag genomen en legen de ver dachten proces-verbaal opgemaakt. Van smo ringen of geldaanbiedingen is geen sprake geweest. Goessche Courant.) Uil Bergen op Zoom meldt men 20 dezer. Dezer dagen heeft men met de eigenaren der gronden benoodigd, voor hel gedeelte der staats- spoorwegen-lijn-Rozendaal Bergen op Zoom en Tilburg Breda de voorloopige overeenkomsten voor de onteigening geleekeud en naar men verneemt zal weldra worden overgegaan lol de aanbesteding der aardebanen voor genoemde lijuen zoodat hierdoor gedurende dezen winter aan eene menigte der arbeidende klasse werk zal worden verschaft. Men verneemtdat dezer dagen aan den minister van koloniën door een in scheikunde en botanie ervaren landgenoot een adres is in gediend waarbij hij verzoektdoor de regering belast te worden met het gaan bestuderen der katoen-kuituur zoo mogelijk later in te voeren in onze, Wesl-lndiscbe koloniën. ,Vlen ziet met belangstelling de beschikking van den minister op dat adres te gemoel. Door de studenten in de geneeskunde aan de Utrechtsche boogeschool is een adres aange boden aan den minister van binnenl._zaken verzookende tlat z. exc aan den koning voor drage eene wijziging in art. 107 van bet kon. besluit van 2 Aug. 1815 ter regeling van het hooger onderwijs waarbij hoD de verpligting wordllopgelegd alvorens den graad Van doctor in de geneeskunde le kunnen erlangen een academisch proefschrift te schrijven en te ver dedigen wal dan voortaan onverpligt wordt gesteld. Uit Arnhem meldt men van 26 dezer. Naar men verneemt geraakte gisteren namiddag de machinist bij het vertrok van den trein uit Emmerick onder dé raderen der locomotief, waardoor het eene been van den romp werd gescheiden. De ongelukkige bezweek weinige minuten daarna. Men schrijft uit Harlingen van 22 dezer. Het volgende is welligt voor zeevarenden en weerkundigen niet onbelangrijk te vernemen. Toen de storm van jl donderdag woedde, heerschtehij in de rigting van hier naar Londen, want zoowel de boot Ranger die woensdag van hier vertrok als de Lion, die op denzelfden dag van daar herwaarts vertrok hebben bel weêr gehad. Daarentegen beeft kapitein C. Ruilen, die met zijne diepgaande kof Verwachting met steenkolen van Ncw-Castle, ook Vrijdag binnen kwam verklaatd volstrekt geen noodweêr te hebben gehad maar met gunstige gelegenheid eene voorspoedige reis heeft gemaakt. Men schrijft uit Amsterdam hel volgende Op 3 December a. s. zal voor hel provinciaal gereglshof in Noord Holland lerogt staan M. D. van der Wol/foud '2b jaren geboren te Gouda laatst wonende le Alkmaar, van beroep dienst bode en wel ter zake vanna in den nacht van 2op 3 .luttij II. bevallen le zijn van een levend kind van het mannelijk geslacht dat kind moed willig van hei ièKui te hebben beroofd door tta het in een bedlaken te hebben gewikkeld met bare hand over hel laken been opzettelijk zoo lang op den mond van bet kind te hebben gedruktdat liet is gestorven. De beschuldigde beeft reeds in de instructie het baar ten liisle gdtegde bellend ónder ande ren ook dat zij na he't Ttovcfigfèbieldoverlijden van het kind het in een bonten boeselaar ge w'kkeld en daarna onder liare bedstede geborgen heeft, de sporen barer bevalling beeft weg gemaakt en daarop weder aan baar gewoon werk is gegaan dat zij op 10 Junij, des avonds verlof beeft gekregen van hare meeste resse om eenè boodschap voor zich te doen en zij daarop het lijkje van ondet haar bed te voor schijn heeft gehaald waar hel al dien tijd bad gelegen het in een ouden emmer gelegd en na het naar beneden le hebben gebragt in den tuin er aarde heeft ov er.geworpen ten einde liet te bellekken, waarna zij met dien emmer het huis heeft verlaten en aan den Limtnerhoek bij de stads-liininerwerfliet lijkje in do stads gracht heeft geworpen. Uit de verklaringen van de in de instructie gehoorde getuigenis nog gebleken dal dit lijkje op 13 Junij uit de stads gracht is opge haald wijders dal de beschu'digdedie alge meen bekend staal v oor zeer ligtzinnig en eene getrouwe bezoekster was van de danshuizen op den dag waarop bel kinderlijkje was opge haald door een der getuigen bekend gemaakt zijnde met belgeen op dien dag was gebeurd eu dal toen de getuige er bijvoegde a dat bet een schandaal van een meid was die dat kind had weggegooid zij dit zonder vcrbleeken of vei blozen heeft beaamd en voorts dat later in den avondtegen aankomst der stoomboot toen er. een groote oploop van menscben was omdat men meende dal de meid die het kind had weggemaakt met de boot moest aankomen de beschuldigde met haar getuige op desloep voor het huis is gaan slaan om daarnaar te kij ken daarbij onbevangen was, mot de voorbij gangers sprak en daarna in huis terugkomende, luid een liedje zong. De beschuldigde welke alzoo terogt zal staan Ier zake van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd zal wor den bijgestaan door den aan haar loegevoegden verdediger mr. Josnu van Eik. Men vindt in de Amsterdamsche Courant de volgende correspondentie uit Berlijn die zoo hel daarin verhaalde op waaiheiil sli'Unt gewis niet onbelangrijk is i Veel is en word! gesproken over hel finan ciële feil in de vorige week te Parijs voorge vallen, en veel bijzonderheden zijn medegedeeld over de omstandigheden die hel vergezelde doch de oorzaken zijn tol (lusverre nog onbekend gebleven. Ik ben in staat u ten deze een en ander te melden door mij uit zeer goede bron geput. Ten gevolge van geduldig voortgezette na sporingen beeft de Ooslenrijkscite regering reeds eenigen tijd geleden genoegzame bewijzen in handen gekregen, om zich le overtuigen dat de woelingen en gisting in Polen, Hongarijein Rusland zelf en elders aangestookt en onder houden werden door Fransche agenten met hel doel om aart Napoleon III de gelegenheid te ver schaffen op een gegeven oogenblik lussclten beide te komen ten welken einde, geduchte toe rustingen in Frankrijk werden voorbereid. Het hof van Weenen deelde in eene nota aan de an dere groote mogendheden (met uitzon lering na tuurlijk van Frankrijk) den uitslag zijner ont dekkingen mede, en de uitwerking dier open baringen was zoodanig dat de mogendheden de noodzakelijkheid inzagen onverwijld den revolu- tionnairen stroom tegen le houden die geheel Europa dreigde te bemngtigen Eene nota, in naam van Rusland, Pruisseu en Oostenrijk, waarbij Engeland toetrad werd regtstreeks naar Napoleon III gezonden en bij daarin on derrigl van hetgeen ten zijtien laste was ontdekt geworden. De keizer der Fransche» werd in mora gesteld om niet slechts inet zijne geheime lagen op le houden maar tevens hechte waar borgen le geven dat de Europesche vrede door zijne politiek niet zal worden gestoord. Inde nota werd geenszins ontveinsd dal indien niet genoegdoening wierd gegeven én door eene ont wapening in Frankrijk, wtarloe van lieverlede moest worden overgegaan én doorbel verbod aan llonapartische agentenin hel buitenland woelingen te verwekken legen de regeringen de groote mogendheden bereid waren het initiatief te nemen van een aanval tegen hei Fransche keizer rijk Naar het schijnt bragl deze bedreiging Na poleon III lol ernstig nadenken en erkende hij de noodzakelijkheid om ten minste voor bet oogenblik toe legeven le meer daar Victor Ema nuel over deze zaait gepolst liet weten dat hij niet hij magie was Frankrijk bij ie slaan of alleen aan Oostenrijk hel hoofd le bieden indien deze mogendheid hem mogt aanvallen. .Maar boe zou Frankrijk do ontwapening tegenover Europa kunnen wettigen De waarheid zeggen was onmogelijk; dit ware eene vernedering tegen over de vreemde mogendheden. Maar de keizer altoos bekwaam in bel vinden van hulpmiddelen, bedacht deze financiële comedie Fould stelde met Item zijne befaamde memorie op die niet in de woning van Fould en ook niet in de maand September maar in Napoleons kabutol en in de eerste dagen van November is geschreven. Door het heslaan van een tekort van een milliard, misschien het juiste cijfer doch welks openbaar making zonder het bovengenoemde volstrekt door niets vcreischl werd te erkennen, vindt de keizer een zeer natuurlijke beweegreden om lot de ontwapening over te gaan welke men hem oplegt en die allengs zal geschieden. a Ziedaar de ware oorzaak van Fould's op treden als minister van financiën en van zijn programma. Ook was het sedert eenigen tijd te bespeuren datdc kalmte althans in materiëlen zin te Pesth. Warschau en St. Petersburg te rugkeert en niet onmogelijk is deze verande ring in den toestand een gevolg van uit Parijs gekomen bevelen." Op den 21 September jl. is te Balavïa overleden de generaal-majoor van het Indisch leger A. Mets laatstelijk civiel en militair gou verneur van Sumatra's westkust. Zuid- en Oosler afdceling van Borneo5 Sept. Terwijl algemeen gezegd werd dat de vijand zich lusschen Tahaloug en .Moeurn Ajou ophield, tengevolge waarvan onze strijdkrachten zich daarheen verzamelden liepen ook de geruchten, dat de vijand tevens Klocwa bedreigde en op Pringin bel oog had verkenningen werden in die omstreken gedaan doch onze patrouilles vonden niets. Door kapitein Benschop werd een vijandelijk bivouak nabij Po Langnan overvallen eenige 'muitelingen sneuvelden daarbij. De majoor de Veer de Rochemont heeft eene sterkte der muite lingen te Batoe Poede eene halve dagmarseh van Moera Aijoe gelegen stormenderhand ge nomen. De vijand bekwam hij die gelegenheid 20 a 25 dooden en een nog grooler aantal ge kwetsten. Van Tameang-Layang is de over- drevene tijding ontvangen dat eene vijandelijke magt van 2000 man zich te Oonau Vlelawin en Ramonia eene groote dagmarseh van Ampah zamenlrekt met hel doel om in Siong en Patti le vallen. Eene patrouille onderden korporaal Reuier op den 7 September met een gedeelte der be volking van uit Mataraman naar de moerassen van Tjinla Poerie gezonden slaagde er in den opstandeling Tommengoeng Dar it te verrassen en hem (wee wonden (waarvan eene vermoedelijk doodelijk) toe le brengen terwijl bij die gelegen heid 5 geweren den onzen ia handen vielen en eenige gevangen gehoudone personen op vrije voeten werden gesteld. Hel vijandelijk verblijf werd veibrand. Eene op drie uren afstands van Paulas Ham- bawang opgerigte vijandelijke versterking is door den kapitein J. C. Hamakers genomen de luitenant Werdnudler van Elgg werd bij die ge legenheid ligt en twee soldalen zwaar gekwetst. Hel is den lui enant-adjudanl O. L. Reuier ge lukt de schuilplaatsen van de opstandelingen Mail en Aliaclibar op te sporen bun drie dooden zijnde de broeder, schoonzoon en een volgeling van Aliaclibarle bezorgen en verscheidene ge vangenen te maken. Op een togt met den gouvernemenls sloomer Boni naar de Kapoeas zijn eenige vijandelijke versterkingen waarvan sommige nog in aan bouw waren vernield en de daarin aanwezige muitelingen verdreven. Dezer dagen beeft men bij Albert de Paepe le Sl.-Ocnys-Weslrem aardappelen uitgedaan die den 12 Augustus jl. geplant waren. De opbrengst is die van een goed jaar de smaak is i uitmuntend en men beeft geene teekens van i ziekte ontdekt. DEITSCHL AND. Weenen, 24 November. Gedurende de jongst verloopen dagen is de uitvoer van granen weder aanmerkelijk toegenomen. LI. zondag morgen is te Edinburg een

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1