N°. 94 /.aturdag 28 November. WOENSDAG k ZATURDAG. 1861 Besturen en Administratiën Onderwijs. Binnenlandsche Tijdingen. I Rotter, door van lerBa- r Ran- en met Leith Harlle- ebroken ZIERIKZEraraiMM 8'/, 93/4 A BO N N E ME N T S-P RIJS. Per driemaanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzendincj ler Advert.daagste vorenvoor 10 ure 'smorgens. VERSCHIJNT-. P RIJ S DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten van 1 6 regels af 1 behalve hetZegelregl. Vi s. (Niet officieel gedeelte.) Openbare Raadsvergadering gehouden te Zierikzee, den SO November 1S61. Voorzitter nir. B. C. Cau fung. Secretaris de heer Loewer. Afwezig de heeren Landskr.egtOchtraaH, beiden met kennisgeving, de lieerde Crane on van der Vlietbeiden uit stad. De notulen der vorige vergadering zijn goed gekeurd. Voor kennisgeving, onder opdragt der executie zoo veel noodig aan Burgemeester en Wethou ders zijn aangenomen Missive Gedeputeerde Staten, goedkeuring overname school van J. Rensen (hiervoor zal thans door Burgemeester en Wethouders een hulponderwijzer op 400 jaarwedde worden op geroepen.) Brief van den heer Oosterman dankbetui ging voor het in hem gesteld vertrouwen. Missive Ged. Staten goedkeuring besluit subsidien armbesturen. Idem goedkeuring besluit tot vergunning leg gen van een buis onder den Ouden Weg bij de ineestoof de Star. Door Jhr. W. M. H. de Jonge is ingediend een adres tot remissie van 11,43 H. omslag, voor 2 maanden verblijf buiten de gemeente daar hij van den 11 Julij tot 28 Oct. te Noord- gouwe heeft gewoond en aldaar voor 4 maan den is aangeslagenna de voorlezing stelt de Voorzitter namens Burgemeester en Wethou ders voor adressant slechts voor eene maand (Augus'us) remissie te verleenen aangezien hij bij gelegenheid der kermis in September met ziin geheel gezin ir, stad heeft vertoefd en dus niet kan gezegd worden die maand onafgebro ken elders te zijn verbleven. Mr. de Clercq vindt deze toepassing van art. 245 der gemeentewet hard hij gelooft niet dat men kan zeggen dat door een verblijf van 8 dagen ter bijwoning van kermis of andere ge legenheid de inwoning onder Noordgouwe afgebroken is hij stelt dit meer gelijk met loge ren hij gelooft dat de billijkheid medebrengt voor 2 maanden restitutie te gevente meer omdat ook de dagen van Julij niet door adressant in rekening zijn gebragt. De Voorzitter antwoordtdat hier het denk- I beeld van billijkheid geen ingang mag vinden alleen de toepassing der weten dat met het oog op art. 245 der gemeentewet niet kan gezegd worden adressant de maand September onafge- J broken buiten deze gemeente heeft doorgebragt overigens is nog onlangs eene gelijke beslissing I voor andere personen genomen zoodat het juist I onbillijk zoude zijn de wet voor den een anders dan voor den ander toe te passen. Bij stemming is het voorstel van Burgemees ter en Wethouders aangenomen met 7 stemmen tegen 1 (mr. de Clercq.) Dr. Keilerschoonvader des adressants hield zich buiten stemming. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor en besluit de Raad aan J. Tuinman, verlenging voor 14jaren te verlee nen van de pacht van Bokkebaard tegen eene verhooging van 3,50 jaarlijksche pachtprijs terwijl het perceel verbeterd zal worden door grondaanwinninghierop zal de goedkeuring van Gedeputeerde Staten gevraagd worden. Op het, in de vorige Vergadering ingekomen adres van P. Septer, B. de Jonge en D. de Winterhoudende verzoek tot restitutie van door hen betaalde "gelden voor het inspecteren hunner -huurrijtuigen rapporteert de Voorzitter namens Burgemeester en YVeth. datin 1846door den Raad is vastgesteld en door Gedep. Staten goedgekeurd een tarief van keuring van de publieke rijtuigen bedoeld bij .het reglement van 24 November 1829 waarbij is bepaald dat de keuring moet plaats hebben door twee deskun digen in tegenwoordigheid,van den Commissaris van Politie. De benoeming van die deskundigen heeft daarna plaats gehad en bedoelde keuringen zijn door hen geschied. In 1852 is vastgesteld ,het algemeen regle ment van politie .waarbij is bepaald dat op rij- en voertuigen en sleden alhier die verhuurd worden eenegeregelde schouwing zal worden gehouden. Aan den Commissaris van Politie is bij het in werking treden dier bepaling door het voorma lig hoofd van het bestuur als zijne meei.ing te kennen gegeven dat de keuring of schouwing op dezelfde wijze zou moeten geschieden als bij bedoeld Raadsbesluit bepaald was omtrent de bedoelde publieke rijtuigen. Die keuringen hebben sedert slechts enkele malen plaats ge had en wel volgens verklaring van deskundigen wegens het bezwarende van het keurloon voor de rijtuigverhuurders. Burgemeester en Wet houdershebben geen grond om in het minst te betwijfelen, dat ter goeder trouw is gedwaald, zoo er gedwaald is, maar Burgemeester en Wet houders zijn van oordeel, dat bedoeld tarief alleen betrekking heeft op de rij- en voertuigen die voor de postwagen en diligence-diensten gebe zigd worden en ten onregte op de rij- en voer tuigen der rijtuigverhuurders is toegepast en dat dus deze personen teregt de teruggave der door hen betaalde keurloonen reclameren. De deskundigen hebben na voorlichting verklaard nimmer te hebben vermoeddat namens hen gelden zijn ingevorderd die hen niet regtmatig toekwamen en zich terstond bereid verklaard die gelden te restitueren, zoowel aan lien die ze thans hebben terug gevorderd als aan de overigen die dit mede hebben betaald, waaraan gevolg is gegeven bedragende te zamen 62 waaronder de/26 der adressanten. Burgemeester en Wethouders stellen daarom voor en de Raad besluit: 1. aan de adressanten te kennen te geven dat naar meening van den Raad door eene on juiste opvatting van een in deze gemeente vast gesteld tarief van keurloon van publieke rijtui gen ter goeder trouw keurloon van hen is gevraagd en ontvangen, dat niet verschuldigd was dat zekerheid bestaatdat daarvan aan hen teruggaaf zal worden gedaan zoo zij dit niet reeds hebben ontvangen doch dat dit niet uit de gemeentekas kan plaats hebben dewijl dit keurloon niet ten bate dier kas is ontvangen of ten haren behoeve door of van wege het Bestuur is génoten 2. om aan genoemde deskundigen ter ver- goeding hunner in het algemeen belang te dier zake bewezen diensten eene gratificatie uit de gemeentekas toe te kennen ten gezamenlijke bedrage van 60 te vinden uit den post van onvoorziene uitgaven behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten en 3. om één deskundige te benoemen als keur meester van rijtuigen tot assistentie van den Commissaris van Politiebij de schouwingen volgens art. 56 van het politie-reglement onder toekenning eener jaarlijksche belooning van f 20. Op voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt behoudens goedkeuring van Ged. Staten besloten tot het vellen en verkoopen van 170 stuks opgaande, meestal doode boomen aan den Korten Blokweg en den Steetien Dijk. De rekening van het Burger-Weeshuis over 1860 wordt ten onderzoek gesteld in handen der heeren de Clercq Keiler en Goemans. Door mr. Fokker is rapport uitgebragt op de rekening der commisssie van bouwvallen van 18561860 conform dat rapport is die reke ning goedgekeurd met dankbetuiging voor het gehouden beheer. Hierna is behandeld het door Burgemeester en Wethouders in de vorige vergadering inge diende plan tot aanleg van het zelke-terrein na breedvoerige discussien is besloten dit terrein niet als wandeling aan te leggen en zijn Bur gemeester en Wethouders geauthoriseerd hetzelve te doen aplaneren ten einde daaraan later eene bestemming (uitgenomen die van wan deling) te geven. Daarna is de Vergadering gesloten. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee maken bekenddat op Woensdag den 27 dezer des voormiddags ten 1 l'/a ure in liuwne Vergaderkamer ten Raadhuizezal worden ge houden een geburen-verhoorten einde de be zwaren aan te hooren en te beoordeelen die mogten worden ingebragt tegen het verzoek van PIETER HENDRIKSE om in liet huis, ftteelsl-aat wijk\D.no. 52 een broodbakkers oven te stichten tot welk einde ook alle inge zetenen in het algemeen ten dage ure en plaatse worden opgeroepen. Zierikzee den 20 November 1861. B. C. CAU, Voorzitter. LOEWER, fung. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee roepen hij deze op Mollicitanfr-ii naar de be trekking van HULP-ONDERWIJZER aan eene der openbare scholen in deze gemeente waaraan eene jaarwedde van vier honderd gulden wordt verbonden om met 1 Januarij 1862 in dienst te treden. Men gelieve zich vóór 10 December in persoon of met vrachtvrije brieven bij den Bur gemeester aan Ie melden. Zierikzee, 22 November 1861. R. C. CAU Voorzitter. LOEWER fung. Secretaris. De PLAATSELIJKE COMMISSIE van GENEESKUNDIG TOEVOORZIGT te Zie rikzee, herinnert de belanghebbenden dat zij te zorgen hebben dat geen Gebak of Suikerwaren verkocht worden welke vermengd of gekleurd zijn nvt voor de ge ion Iheid schadelijke bestand deel en Terwijl zij zich b'-reid vet klaart de aan haar aangebodene voorwerpen scheikundig te on ler- zoeken waarschuwt zij een ieder hij wien der gelijke ten verkoop bestemde voorwerpen worden gevonden, voor de geregtelijke vervolgingen straffen waaraan zij zich zullen bloots.ellen. Zierikzee den 19 November 1861. De Plaatselijke Commissie voornoemd, F. KELLER Voorzitter. S. G. NAUTA van per GRIJP, Li l en .S' r.Juris. De memorie van antwoord op bel verslag der tweede kameromtrent hoofdstuk I der slaats- begrooting doet de reden kennen die lot wijziging van het kabinet geleid heeft. <Er bestond ge mis aan overeenstemming op koloniaal gebied één lid was een van dat zijner ainbigenoolen af wijkend gevoelen toegedaan dat lid heeft zijn ontslag gevraagd en gekregen." Deze verklaring geeft allen grond om tot de overtuiging Ie komen dal het tegenwoordig mi nisterie aan het programma waarmede het den 23 April voor de kamer optrad eene meer vrij zinnige uillegging zal geven dan daaraan door den heer van Zuylen werd toegekend. Men mag verwachten dat het ministerie zoo als het nu is zamengesteld doordrongen is van het wensche- lijkc en noodzakelijke om het tot nu toe gevolgde stelsel van koloniale politiek naar de dringende eischen des lijils te wijzigen. Eene meerdere toenadering lot de vrijzinnige beginselen en eene voorzigtige toepassing er van op het koloniaal bestuur kan naar onze meening slechts strek ken om de wel begrepen belangen van Nederl. Indie met die van hel moederland te vereenzel vigen en beider belangen in zuiverder over eenstemming te brengen mol de strenge wetten van billijkheid en regtvaardighcid. ilitldC.) Uit Goes 20 dezer, schrijft men <In de voorgaande week is aan den Noord- nevelandscben wal niet ver van de gemeente Wissckerkc gestrand de Fransche brik St. Louis. Om zoo mogelijk de romp te behouden en vlot te krijgen heeft men het tuig er afgebragt en aan den dijk ncdergelegd. Het schijnt dat eenige landbouwers daarvan hebben gebruik gemaakt om er zich een gedeelte van toe te eigenen en dal de rijksveldwachters alhier geslalionneerddie zaak op het spoor zijn gekomen en do dadersmeest gegoede land lieden hebben ontdekt. Gisteren avond zijn de overluigingslukkcn bestaande in touwen ket tingen ijzerwerk enz. hier aangebragt. «Men spreekt ook tan geldelijke aanbiedingen die gedaan zouden zijn om de zaak te smoren doch het regie is niet bekend." Aan de werf tan den heer F. Smit te Kin derdijk is de kiel gelegd van eene schroefstoom boot genaamd Sara groot p nt. CU0 ton be stemd voor de dienst lusschcn Dordrecht en Londen, lot vervoer van goederen en vee, in vereeniging inel de schroefstoomboot Siatl Dord recht, beiden onder directie tan den beer W. B. Dirkxte Dordrecht. Uil Texel meldt men van 18 dezer. Ten vervolge op mijn vorig schrijven dient dal al hier met de reddingboot van de schepen in de Eijcrlandsche gronden zijn gered 24 personen welke anders in den storm van den 14 dezer ge- wisselijk hun dood in de golven gevonden zouden hebben. De bemanning der reddingboot wareu mannen van moed en beleid die reeds meer malen geloond hebben dal bet leien hunner medemenschen hun dierbaar was. Eigen gevaar voorbij ziendewierpen zij zich in hun rank vaartuig cn doorkliefden de woedende zee. Moge eene welverdiende bclooning hun deel worden. Dit is de wensch van velen. Betrekkelijk bet wegslormen der kof en bet verlaten daaivan verneemt men nog het vol gende. De sloep werd gestreken en de kapitein, vrouw, kinderen en stuurman namen daarin met hunne goederen plaats. De kok en ligt matroos werden door den kapitein nog aan boord gestuurd om iets af te balen toen een bolle zee bet ranke bootje vol water zette en omsloeg. De kapitein werd door den kok bij bet haar gegrepen doch bel was bem onmogelijk dezen verder aan boord Ie balen. Hij moest eindelijk afgelobt zijn offer laten zinken. Vreeselijk was de toestand der

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1