N°. 93. Woensdag 20 November. 1801 WOENSDAG ZATURDAG. Bestureneo Administratief) bekendmaking. Biimenlandschc Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen Stuit 102 K'OVg «lT/8 9 3 6/g 59 V, 80 V8 i V 4 74 i 55 i 71 H&.'ia GO'.s IB \f 353 i J5Sf# 50 ''4 .^'S I» '8' i ft I'll 8,25 11,0 13 00 0,0M 12,00 0.00 0,00 16,80 0,00 ill yxiVTtM 8' J idoar/|>lidr.e u 1 j -®vso jou oW II«H» ABO N N E ME N TS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25, Intending ler Advert.daagste voren, voor 10 ure'smorgens. VERSCHIJNT: P RIJ S: D EJl AD VERTEN T1E N. Gewone 12*/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijkt- er, Doodberigten ran 16 regels a fl behalve lielZegelregt. Burgemekstër en Wethouders van Zie- rikzeebrengen ter kennis van de ingezetenen: dat op Woensdag den 2 7 dezer maand eene Inspectie op de Vloedplanken van de gemeente en ingezetenen zal worden gehouden, waarbij een ieder wordt uitgenoodigd zijne Vloedplanken ten dage der Inspectie be hoorlijk gesteld, gereed te houden, ten einde zich te vrijwaren voor de boete den naiatigeu bij de verordening opgelegd. Zicrikzee den 13 November 1861. B. C. CA U Voorzitter. LOKWER, fung. Secretaris. De PLAATSELIJKE COMMISSIE van GENEESKUNDIG TOEVOORZIGT te Zie- rikzee, herinnert de belanghebbenden dat zij te zorgen hebben dat geen Gebak of Suikerwaren verkocht worden welke vermengd of gekleurd zijn mot voor de gezondheid schadelijke bestand- deelen Terwijl zij zicli bereid verklaart de aan haar aangebodene voorwerpen scheikundig te onder zoeken, waarschuwt zij een iéder, bij wien der- gelijke ten verkoop bestemde voorwerpen worden gevonden, voor de geregtelijke vervolgingen straffen waaraan zij zich zullen blootstellen. Zierikzee den 19 N'ovembpr 1861. De Plaatselijke Commissie voornoemd, F. KELLER Voorzitter. S. G. NAUTA van der GRIJP, Lid en Secretaris. tg. f' •dam. de Vos. Nieuwediep 15 November. Ten gevolge van den hevigen 6torm zijn gisteren nacht twee schepen gestrand en in de Haaks vervallen 1. de Russische bark Alcyonmet hout van Fin- j land voor Engeland bestemd de equipage is heden middag door de loodsboot gered het schip kan niet afgebragt woiden 2. aan de noordzijde van de Haaks een schooner of kof. Dc loodsboot heeft verscheidene malen.beproefd om het volk dat in den mast zat, te redden maar de hemelhooge branding belette de menschlievende pogingeneene hooge zee nam voor ons oog alles weg. Bij Huisduineu zijn de lijken aangespoeld van een Braband- sche vischschuitdie ook nabij de Haaks zat. Een Engelscbe visschuit is mede gestrand en de equipage zes man in zee opgevischt. Nog zijn zes lijkeu opgevischt van een Zuid-Holl. vischhoeker want in hunne nabijheid dreef een roer van zulk een schip. Zij hadden zich op ledige vaten gebonden. Hart' I verscheurend zijn de berigten van de-Eijerlandsche gronden. Het was nog niet bekend boe veel schepen daar zaten men 1 wist slechts van zes. Texel, 15 November. De storm is geëindigd, doch de zee J nog onrustig. Ieder spoedt zich naar het strand om de tooneelen van verwoesting dood en verderf te aanschouwen. Van de Hors heeft men op de Onrust of I-Iaaks het gezigt op eene I gestrande bark en schoofaer, welke ieder oogenblik kunnen worden verbrijzeld door de hoogloopende zeeën. Van daar gaat men het strand langs naar de Westen welk punt als bezaaid is met wrakhout en tuigage, zoomede sigaren en andere goe deren Verschrikkelijk is daar het tooneel. Men ziet aldaar een bark ondersteboven in de rigting van het schip. Er werd later opgehaald een scheepstrapwaaraan 4 lijken gebonden waren voorts nog 3 lijken mede gebonden aan stukken rond- tont. Het hart breekt bij het gezigt van die jeugdige s'agtoffers. j Het hoog opgezet aangezigt en het schuim op den mond deed nog geloovendat zij in leven waren dochhelaas zij waren bezweken. Verder gaande is het strand als bezaaid j met wrakken naar de Koogalwaar een Deensche brik ge naamd Augustakapt. Andriesen met eene lading tarwe naar Antwerpen bestemd gestrand was. De equipage, bestaande uit 8 man redde zich met hun eigen Bloep. De stuurman was dooreen stuk rondhout zwaar gekwetstdadelijk is genees kundige hulp iugeroepen. 'Verder' ziet men een bark geheel als wrak en bijna on dersteboven geworpen de masten en tuigage drijven er nog bij geen der opvarenden is gered. Een half uur verder ziet men de akelige Eijerlandsche gronden alwaar in den vroegen morgenstond een groot schip voor het oog der strandbewoners strandde en totaal verbrijzeld werd allen verloren daarbij het leven. Kort daarna dreef een lijk aan met een stuk hout in de hand vastgeklemd zijnde een jong schoon man bloots hoofd met zwart golvend haar en goede kleeding. Geene andere teekens tot herkenning kon men ontdekken. Voorts ontwaart men verder gaande twee mastelooze brikken waar van een de masten kapte hij de stranding de equipage werd gered door de reddingboot; van het andere schip is nog niets gered en men bespeurt geen levên. Voorts is uit zee naar binnen gestormd een brik zitter.de nabij de Eëndragt-polder. Van het dorp Oudenschoten heeft men 'het gezigt op drie schepen waarvan een masfeloos allen van de reede van het Nieuwe Diep gedreven. De reede drijft met allerlei goederen onder anderen ook vaten met pekelharing zoodat men ver moedt dat er van onze visschers ook vergaan zijn. Op de reede aldaar wordt door eene schuit opgehaald eene boeiwaaraan mede een lijk gehecht waszijnde een Hollandsche visscher, Terugkeerende öp de stranden telt men nog 14 groote en kleine schepen welke op lager wal voor anker liggen ook eene stoomboot i's in het gezigtwelke al meer en meer het strand nadert. Men denkt dat zij een lek bekomen heeft. Volgens ver klaring van genoemden kapitein Andriestn schijnen de 14sche pen meestallen verlaten te zijn. Indien de wiud blijft bedaren, zal dit vele strandingen voorkomen, doch men vreest anders. Nog andere lijkei? spoeleu aan. Men schrijft uit Scheveningen van 16 dezer. Gedurende den storm waren er 128 haringschuiten op.zeedaarvan zijn er tot op dezen oogenblik (1 ure namiddag) 76 alhier aangezet, zoodat mén omtrent het lot van 52 vaartuigen steed9 in de grootste bezorgdheid verkeert. Allen hebben aan hunne vleeten belangrijke schade bekomen. Sommigen zijn in het geheel van hunne uet'en beroofd ook zijn er die hunne ankers enkabels verloren hebben. Men schat reeds de sctmjje, die nu reeds be kend i9op ruim 40,000. Maar wat meer zegtte Zandvoort is eene pink vanden reeder K. Pronk en Co. gestrandwier stuurman, Arie van Z aanen, een braaf oppassend huisvader gisteren ochtepd ten 4 iire, noodlottig over boord geslagen eu verdronken is. Hy laat een vrouw en kinderen achter. Een zoon was aan boord en moest zijn dierbaren vader in de golven zien omkomen. De visschers, en zelfs de oudste van dagen betuigen dat ze nimmer zulk noodweer op zee beleefd hebben als op 14 en 15 dezer. Zij dachten hunne dierbare betrekkingen nimmer weder te aanschouwen. Eene schuit, te-Katwijk te huis behoorende, zegt men, dat door den storm omgeslagen en de bemanning verongelukt isop het strand is een stuk van een mast gevonden. Ook andere voorwerpen die schipbreuken doen veronderstellen, moeten gezien zijn. Omtrent dc gevolgen van den jong9ten storm vernemen wij nog het volgende: Te Hedel op de Maas is eene met hout geladen Waleupont met water gevuld en gezonken. Te Woudrichem i9 een met zaad geladen groote makkomende van Keulen ten gevolge van bekomen lekkaadje gezonken. Te Gorincheni is eene geladen mosselschuit totaal stuk ge slagen de twee schippers zijn met een nat pak vrij gekomen beneden die stad zit het beurtschip van 's Hage op 's Bosch schipper Borsbooinletterlijk droog op den dijk en te Hardinx- veld is eene groote aak, komende uit de Langstraat, geheel stuk geslagen. Bij al deze ougelukken heeft men evenwel geen verlies van menschenlevens te betreuren. Het beurtschip van Amsterdam naar Kampen geraakte 11. vrijdagmorgen ten Zuiden van de Ketel aan den grond. Heden is de schipper er afgehaald het vaartuig i9 gezonken. In het 's Gravenhaagsche bosch zijn door den storm vele zware booraen omver gerukten in de s!ad en omstreken is aan vele woningen schade aangerigt. Men meldl uit Texel van 16 dezer. Op het oogenblik zijn te Cocksdorp een üOtal schipbreukelingen gehuisvest allen afkomstig van de inden nacht van 14 op 15 dezer op de Texelscbe en Vliekust gestrande schepen. De kapitein van een der V'ruissische schepen schijnt krankzinnig Ie zijn geworden en zal er vermoe delijk hel leven bij inschieten. De vissclicts van Cocksdorp hebben lieden mei de reddingboot wonderen verrigt de bark Pieter Herman zal ver in de Eijerlandsche gron den meer dan een halfuur van bet vasle slrand, de schepelingen uil 16 man beslaande waren gewis verloren geweestwanneer de redding niel ter juister tijd en met ge wenschten spoed ware venigl geworden de boot werd bestuurd door W. Slark als schipper. Als een gevolg van den bevigen slorrn is de stoomboot varende van Gcerlruidenberg op Rotterdam den 14 dezer niel kunnen vertrek ken. Dc polders dreigen door hel belangrijk stijgen van hel water onder te loopen en hebben de landbouwers of vetweiders diensvolgens hun vee er uitgehaald. lieD tal van pannen is van de daken geslagen terwijl een hooge schoorsteen omver gewaaid is. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. In de jongstleden woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad te Middel burg is besloten burgemeester eo wethouders te magtigen lot het opzenden aan den koning van een adres van adhaesie aan dat van de kamer vau koophandel en fabrieken strekkende lot aanbe veling van de afdamming van bel Sloe en de daarstelling van een kanaal van Vlissingen naar Middelburg in verband met de haven. Men schrijft uil Sluis van 12 dezer. Terwijl in hel huis van den heer D. Croin alhier op eene bovenkamer verkooping gehouden werd van ijzerwerk stortte heden omstreeks vier ure de zolder onder den last van ruim 200 rnen- schen en van de vele ijzerwaren eensklaps in alles wal op de bovenkamer was viel in het be nedenverlrek en door de ramen van dit vertrek op de slraat. Vele personen hebben belangrijke verwondingen gekregen twee mannen hébben, hel been gebroken; gelukkig heeft hierbij nie mand hel leven verloren. Men schrijft uit Rotterdam van I 5 dezer. Heden avond zijn de wekelijksche natuurkundige lezingen uitgaande van 'het Bataafsch Genoot schap der proefondertindelijkc wijsbegeerte.al hier in hei locaal des Genooischaps boven de beurs geopend. Dc heer dr. K. M. Gilt ray trad daarbij als spreker op. Na in hel algemeen er op te hebben gewezen, dat niet altijd iedere stap voorwaarts in de wetenschap ons dadelijk en regtstreeks nader tol de wtaarheid voert (omdat vaak een later experimeu-t tot lijnregt verschillende re sultaten leidtals waartoe men vroeger meende te zijn gekomen) bepaalde de spreker de aan dacht zijner hoorders bij den hoogst gewigtigen strijd, welke sedert onheugelijke jaren en on langs weder mei vernieuwde kracht gevoerd wordt over het ontslaan van bel leven bij lagere planten en diersoorten. I'wce partijen staan daarbij scherp tegenover elkander Zij die het ontstaan van het leven ecu gevolg achten van de gewijzigde zatuenwerking van verschillende krachten die altijd aanwezig zijn in de anorganische natuur (de heterogenis* ten of voorstanders der generalio cqnwoca) en zij die ineenen dat geen leven kan ontslaan zonder hoogere kracht, een lo»ensbeginsel eene kiem. In hij zonderheden ging spreker de geschiedenis „na van d 'ze denkbeelden' door alle tijden heen, om ten slotte stil te staan bij den geleerde, aan wien men het meeste licltl in dit opzigl ledanken heeft. Niet hel minst gewig- lige onder de hoogst belangwekkende mede- deelingen, was het verslag van sprekers bezoek bij den beroemden Pasteur, te Parijs den di recteur der Ecule Normale lid der Fransche aca demie van wetenschappen door wien het door slaand bewijs is geleverd zoo al niet dat de generalio equivoca onbestaanbaar isdan toch voorzeker van liet onhoudbare der tot hiertoe tot hare stat ing aangevoerde bewijzen. Door tie Nederlandsche liandel-Maal- schappij zijn bevracht 11 schepen Voor Amsterdam 6, voor Rotterdam 4 en toor Dordrecht I. Volgens de Clrechlsche Courant is het doel van het bezoek van d.ett grootvorst bij H. M de koningin-moeder om H. M. uil te noodigen tol liet bijwonen in hel aanstaande jaar van de feesten die in Petersburg zullen worden ge vierd ter gelegenheid van hel duizendjarig be slaan van het Russische rijk. Uit Zeist schrijft de heer van Lennep aan de U. C. De zeekapitein Sarby van de koninklijke Rrilsche marine wiens weervoorspellingen reeds sedert ccuigcn lijd de opmerkzaamheid van deskundigen tol zich getrokken hebben, voor zegt nu wederom stormen uf andere buitengewone stoornissen in den dampkring voor den li Nov. (de lezer kan zien of hul uitkomt) voor den 1 tol deu 3 December en voor den I I der vol - geilde maand .Mogien de dagen door den voorspeller aangegeven rchier k alm blijkenlc zijndan raadt hij op grond van zijn*sfeiscl den zeeman zich te wachten voor den dag daarop, en vooral. voor den dag na dien volgende. De plotselinge veranderingen, van stille tot storm (zegt bij) verschillen in hevigheidmaar zelfs wanneer zij voor ons ongemerkt voorbijgaan zijn zij echter kennelijk te bespeuren aan de pijl snelle drift van het zwerk geheel in tegenstel ling met den rustigeu toestand der lucht hier beneden." LI. woensdag vond men Ie Leeuwen bij bet graven van slooten weder twee lijken van slagtoffers van den watervloed. Het eene is het lijk van Hendrik van Beek de vader van de he- wusle Johanna van Beek het andere is het lijk van Elisabeth Vermeulen dienstmaagd oud 28 jaar. Beide lijken verkeerden in vergevorderden staal van ontbinding. Men schrijft uil Arnhem van 14 dezer. Naar men verneemt is onze stadgenoot de heer J. G. Zellcringevolge eene uilnoodiging van den Franschen minister van oorlog itt de vorige week naar Parijs vertrokken naar aanleiding van eene door Item uitgevonden buks, waar mede men even zeker op 1000 als np 100 ellen afstand schieten kan. Genoemde Itéer is voor nemens zijne uilvinding aan hel Fransche gou vernement te verknopen. De proeven lot dusverre met dit nieuwe vuurwapen genomen schijnen aan de verwachting voldaan Ie hebben. Dezer dagen heeft in het burger-gasthuis Ie Breda een geval van schijndood plaats gehad. Nadat hel vermeende lijk reeds bijna twee dagen ter daartoe bestemde plaatse gedeponeerd was geweest, ten einde de kisting af te wachten wenschte de echtgenoot van den lijder hein nog eens voor het laatst Ie aanschouwen. Men ver beelde zich echter hare ontroering bij hel bin nentreden van het locaalden gewaandeu doode regtop te zien zitten. Twee dagen later is de zieke echter werkelijk overleden. Uit Raamsdonk tneldl men het volgende. Als een bewijs hoe belangrijk de handel in vee in deze streken is, wordt gemeld dat, gedurende de tien verioopen maanden des jaars, plus minus 5'/, duizend stuks naar België zijn vervoerd. Onder dekoeijen waren verscheidene van f 250, terwijl men veilig mag aannemen dat voor elke koe gemiddeld ƒ180 werd besteed. De verhan delde waren tneerendeels kalfkoeijen en kalf- vaarzen. DULTSCHLAND. Volgens mededeelingen uit Keulen is in het nabijgelegen dorp Fffern een kind door een dollen hondgibeten met het ongelukkig gevolg dat het kort daarna aan de watervrees overleed. Te Eusen en te Kalk zijn verscheidene kinderen door honden aangetast, die sporen der boven gemelde ziekte vertoonden. Sommige dezer dieren zijn afgemaakt ten opzigte van het lot dier kinderen verkeert men nog in onzekerheid. Uil Zara meldt men van 15 dezer. De insurgenten zijn naar Zultzi teruggetrokken en hebben hunne vrouwen en kinderen naar Oosten rijkse!) grondgebied g. zonden. De Turken ver sterken hunne stellingen langs hel meer. De vorst van Montenegro heeft beloofd on zijdig te zullen blijven en alleen zijne grenzen (e zullen verdedigen. Uit Pompeji schrijft men het volgende. „Vele. merk waardigheden heb ik hier gezienwelke bijna ongëïoofelijk schijnen. Gisteren wandelde ik door eene groote s^adj doch als bet ware tusschen de graven, 't Was de weder opgedolvene stad Pompejivoor bijna achttien eeuwen door de asch van den Vesuvius bedolven, 'kWandelde door de straten, waar 8e sporen van de wielen der wagens nog te zien waren, 'k Zag de ovens en molens der oude Romeinende huizen nog bozet met de schoonste standbeelden de mui,en beschilderd (fresco) en duidelijk te zien of hfct. pas gedaan ware; de geraamten der menschen nog op de plaats waar bende vreesehjke dood

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1