%a. 92. Zaturdag 16 November. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administration Brandschouwing. Binnenïandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen A BONN E ME N TS-P RIJS. Per drié maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingier Advert.daags tevoren, uoorlO ure'smorgens. VERSCHIJNT: P RIJ S HE 8 AD V E RT EN T IE N, GewonelS'l, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- et. Doodberigten van 16 regels af 1 behalve lielZegclregt. BurgemeesterenWetiioudf.rs van Zierilczee. Gelet op art. 30 der verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente, afgekondigd den 6 December 1855. Verwittigen de ingezetenen dat door heeren Brandmeesteren alhier, op maandag den 18 dezer maand en volgende dagen, eene algemeene lïrandschouwinjr in de huizen der inge zetenen zal plaats hebbenals maatregel van openbare veiligheid; wordende mitsdien een ieder uitgenoodigd om aan Brandmeesteren den vrijen toegang in woningen pakhuizen en bergplaatsen te verleenen. Zierilczee, den II November 1861. B C. CAU, Voorzitter. LOE MER fung. Secretaris. bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat op Woensdag den 27 dezer maand eene Inspectie op de Vloedplanken van de gemeente en ingezetenen zal worden gehouden, waarbij een ieder wordt uitgenoodigd zijne Vloedplanken ten dage der Inspectie be hoorlijk gesteldgereed te houdenten einde zich te vrijwaren voor de boete den nalatigen bij de verordening opgelegd. Zicrikzee den 13 November 1861. B. C. CAU Voorzitter LOE W ER fung. Secretaris. KENNISGEVING. He Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, daler op Woensdag den 20 dezer maand, des middags len '2'/, ure op bet Kaadliuis alhiereene openbare vergadering van tien Gemeente-Raad zal gehouden worden. /.terikzee13 November 1861. I)c burgemeester C. CAU. Zierikzee, 15 November. Als een bewijs hoezeer de prijs der landerijen in de laatste jaren is gestegen verdient melding, dat op eene publieke verkooping op 12 dezer in de gemeente Kerkwerve gehouden land is gelegen onder de gemeente Serooskerke voor f 413 per gemet is verkocht, hetwelk circa 12 jaren geleden voor f 70 per gemet te koop is aangeboden. Uit Breskens meldt men van 6 dezer. Heden avond tusschen 6 en 7 ure woedde boven deze gemeente en omstreken eenzwaar onweder, vergezeld van eene windhoos die groote ver woestingen aanrigtte. De bui kwam uit het zuid west ten westen opzetten en is naar het noord oost ten oosten overgedreven. Omstreeks 7 ure deed het weer zich in al zijn kracht gevoelen. Terwijl ijsselijke donderslagen de huizen deden dreunen en de bliksemstralen onophoudelijk de lucht doorkliefden ja alles als het ware in vlam scheen te staan stortte een stroom van regen en hagelsteenen waarvan sommige eene aanmer kelijke grootte hadden naar beneden en deed met den wind de pannén bij honderden van de daken vliegenschoorsteenen omvallen en schuren gedeeltelijk verbrijzelen. Van de school waarvan mede bijkans een derde der pannen was afgeslagen en waarin zich nog een dertigtal kinderen bevond, stortte een gedeelte van den ko.epel.in <loch gelukkig ontving niemand eenig letsel. Hoewel er aanzienlijke'scjiade aan ge bouwen enz. ontstaan iszoo heeft men bij de ramp geen menschenlevens te betreuren en is de bliksem, waarvoor ieder beducht was, nergens ingeslagen. Ofide menschen hengt het niet, zulk verschrikkelijkaveder hier tehebben bijgewoond. Uit Gro4jlt meldt men van 7 dezer. Gis teren avond tuétrchen 6 en 7 ure woedde over onze gemeente een hevig onweder uit het zuid westen vergezeld van regen, en -hagel en een zwaren wind. Sommige donderslagen hielden 1'/, minuut aan, en door- het felle weerlicht werd hetgeheele dorp, somtijds gedurende 5 seconden als bij dag verlicht. Menschenlevens zijn niette betreuren. Verscheidene boomen zijn ontwor teld; één van 1,56 el in omtrekis eene el boven ■den bega-Ben grond als riet afgebroken. Op eene -weide bij bet dorp vond men beden morgen 100 tot 120 doode kraaijen eenige met geknakte vleugels en andere'verwondingen anderen het onderlijf van veeren ontdaan en als in kokend water geschroeid. Aan gebouwen is echter door den wind weinig schade aangerigt. -Uit Zeist schrijft de heer van Lennep aan de U. Ct. Ten 2 ure in den ochtend van den 12 November is te Zeist een allerprachtigst na tuurverschijnsel waargenomen. De ooggetuige uit wiens mond wij dit berigt opteekenenver haalt dat hij toen de omstreken op eens helder der verlicht heeft gezien dan door de heerlijkste kuustverliehting en welten gevolge van een vuurstreek, eerst purper- en daarna violet kleurig die zich in schuine nederschietende rigting van het nw. naar het zo. bewoogtot dat zij eindelijk als een vurige bol in hét zodgenaamde Bond bij het logement te Zeijst nederstortteen aldaar een 'paar voet van den grond in twee stukken sprong. Nadat de klomp uit elkander was gespat was de vuurlijn nog ruim anderhalve minuut van den hemel naar beneden blijven staan waarna zij langzamerhand zich van beide zijden zamen- trekkende tot de vórige.duisternis was inge krompen. Van geruisch of knal was hij het verschijnsel niets bespeurd. De Staats- Goaiarfdeell hel volgende mede: Zijne Majesteit hoeft, bij besluit van den lOdcn dezer op hel daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag verleend aan den heer mr. P. P. baron van Ztiylcn van Nyevell, als minister van buitenlandsclie zaken, onder dank betuiging voor zijne aan don koning en aan den lande bewezen,e diensten terwijl Zijne Ma jesteit bij hetzelfde besluit de tijdelijke waar neming van liet d(''partement van huitenlandsche zaken heeft opgedragen aan den heer mr. M. P. H. Sirensminister voor de zaken der Boomsch Katholieke eeredieusl. Bij besluit van dezelfdedagleekening heeft Zijne Majesteit den lieer mr. J. P. baron van Zuylen van Nyevell benoemd tot commandeur der orde tan den Nederlandschen leeuw." Ingevolge de in bet vorige jaar door den minister van oorlog gegeven bevelen zijn on langs weder van de thans onder de wapenen zijnde ligling van 1860, bij dc regementen in fanterie grenadiers en jagers door de chefs dier corpsen een aantal miliciens tot korporaals bevorderd namelijk diegenen hunner welko bestemd zijn voor de ontbrekende vrijwilligers bij genoemde corpsen lot in de maand lulij van het volgende jaar in actieve dienst le blijven. Men verzekert dat in de rede door Z. M. den koning der Belgen ter opening van de zit ting der kamers uitgesproken wordt aange kondigd dat de overeenkomst met Nederland aan de moeijeiijkheden wegens de Maasaflap- pingen een einde heeft gemaakt. Voorts wordt gezegd dat die schikking zal bijdragen om onze betrekkingen van goede nabuurschap in stand te houden met eene bevriende natie wier doorluchtig hoofd ik onlangs zoo gelukkig was te ontmoeten." Onder de brieven die aan het postkantoor le Brussel gedurende de maand October jl zijn blijven liggen zonder aar, de geadresseerden te worden bezorgd is er een met dit adres Aan den heer Leopold den Eerste koning der Belgen, in garnizoen te Brussel." In den ouderdom van 26 jaren is te Brus sel overleden mevrouw Smelkoren geboren Ser- neels die vroeger als opera zangeres zich met bijval ook hier te lande heeft doen hooren. He stad beiden ziet zich veldra weder in eene procedure gewikkeld met den staat der Nederlanden uit hoofde de algemeene com missie van liquidatie der zaken van de voorma lige wees- en momboirkamers rekening en ver antwoording eischt van de in der lijd uit de kas der l.eidsche weeskamer geligte gelden van on beheerde boedels eri "onafgehaalde" oUriiét 'gere clameerde legaten en erfenissen die ter wees kamer waren gedeponeerd en onder verpligling om de genoten voorschotten die ten behoeve der stad in de stadskas zijn gestort en gebruikt nogal een aanzienlijk bedrag uitmakende ter beschikking van de algemeene commissie van liquidatie te stellen. 'LCt.) JI. dingsdag omstreeks drie ure is in de rivier de Merwede door dc visscbers Mik een zeehond gevangenwelke door den heer A. Quakernaat (e Gorinchem is aangekocht. Men schrijft uit Enschede van II dezer. Het is den brigadier rijks-veldwachter A. Schut slui alhier gestationeerd, vergezeld van W. Neukcrli, veldwachter Ie Lonnekervernomen hebbende van -N. Versteeg landbouwer te Lon neker dat er in zijne schuur en woning bij her haling een diefstal was gepleegd van hoenders aardappelen en veldvruchten gelukt om door aanhoudenden ijver den dader zijnde een knecht voor vast loon bij voornoemden landbouwer dienende in hechtenis le nemen. Zij hebben don dader vervolgens overgebragl naar het huis van bewaring alhier. Te Ëgmond aan Zee zijn een 40ta! schapen aangespoeld. Op dc groote najaars koemarkt te Hoorn waren aangevoerd onccveer 10,000 st uks vee. Ofschoon het in het algemeen zeer schoon kon genoemd worden, was de handel toch stug en dc prijs niet willig. Dezer dagen had le Diepenbeek een schrik kelijk voorval plaats hetwelk nog eens te meer aantoont hoe voorzigtig de landbouwers moeten te werk gaan met hunne dieren. Een zekere X. die als knecht diende op eene hofstede wilde een varken uil den stal drijven waar hel binnen- geraakt was bij eene zeug maar hel dier door toorn ontstoken wierp zich op X en bragl Item eene schromelijke wonde toe in den onderbuik. Dc ongelukkige kon slechts eenen kreet slaken. Toen men hem ter hulp kwam vond men nog sicchls een misvormd lijk. Men schrijft uit Groningen van 9 dezer. Tc Oude Kheen, in het naburig Hannover is in de vorige week eene vreeselijke misdaad ge pleegd., Een zekere J. M. aldaar koopman in manufacturen tevens oene kleine boerderij be zittende had eene bejaarde ongetrouwde zuster van omstreeks 65 jaren bij zich inwonfen. J^ij bezat een klein kapitaaltje doch werd door dezen haren broeder reeds lang mishandeld en in den laten avond van zondag zoo vreeselijk aan het hoofd geslagen dat zij weinigeoogenblikken daarna den geest gaf. De misdadiger, voor gevende dat zijne zuster ten gevolge van eenen val plotseling was gestorven, wendde hierop alles aan om hel kisten en hegraven van het lijk te bespoedigen. Dit baarde opzien waarna een gereglelijk onderzoek door en van wege het ambt Meppen plaats had waarbij het weldra bleek dat het lijk zeer bebloed was en verscheidene wonden hekomen had. De verdachte werd in- tusschen met zijne vrouw in verzekerde bewaring genomen terwijl hunne zes kinderen met angst den verderen uitslag dezer gruwelijke gebeur tenis te gemoet zien Men schrijft uit Texel van 11 dezer. Tot een waarschuwend voorbeeld hoe gevaarlijk het altijd is vergiftige zelfstandigheden zelfs tot vernietiging van lastig gedierte aan te wenden moge het volgende strekken Een geacht in gezetene dezer plaats werd dezer dagen zeer ge kweld door eene menigte muizen. Ten einde daaraan een einde le maken bereidde hij vergif en waarschijnlijk hebben de beestjes zich er aan vergast. Mogelijk heeft een der ongestelden een tegengif willen zoeken of zich in zijnen dood willen wreken althans men vond er een in een gevulde melktesl verdronken. Gelukkig had men een afkeer om deze óp het lijk der muis af getrokken melk te gebruiken, en gaf ze aan de varkens. Den volgenden dag vond de eigenaar zijne beesten dood en na onderzoek bleek het dal dit hctrgevolg was van de vergiftigde mcik. DUITSCHLAND. fv n Te Konstanz heeft zich eene commissie ge vórmd om voor Johannes Huss een eenvoudig ge- denktceken op te rigten op de piek waar hij op den brandstapel zijn leven liet welke plek men thans met zekerheid meent teruggevonden te hebben. Op een groot blok van graniet zal de naam en de sterfdag van den groolen hervormer gebeiteld worden. De kapper van keizerin Eugenie, dien de koningin Augusta van Pruissen bij gelegenheid der kroon ingsfeesten te Koningsbergen, heeft laten ontbieden om haren haartooi te bezorgen, heeft behalve reis- en verblijfkosten een honorarium van 2000 thaiers ontvangen. Uil Bielitz (Silezie) schrijft men dat in een plaatsje in de nabijheid dier stad een hoogst zeldzaam huwelijk moet gesloten zijn. De bruidegom telde 29, de bruid slechts 105 jaren Zij moet echter nog in het bezit van al hare ligchamelijke en geestvermogens zijn en er nagenoeg uitzien als eene vrouw van 50 jaren die nog geene grijze haren heeft. Ook moetzij nog nimmer ziek zijn geweest ofschoon zij eiken avond voor het ter ruste gaan eenige glaasjes brandewijn nuttigde. Deze dame telde op zijn best 85 jaar toen zij weduwe werd. Haar eerste man was lid cener rooverbende die in de vorige eeuw de omstreken van Bililz onveilig maakte en waarvan alle leden ten getale van 18 in 1767 werden opgehangen. De teedere weduwe had voor tweede bruiloft den 5 September gekozen, zijnde juisV do verjaring der teregtstelling van haar eersten echtvriend. Dezer dagen zijn de opperrabbijn Meizeis de Israëlitische leeraars Jaslrow en Kramstuck en dc voorzitters der Israëlitische gemeente Feinkmdte Warschau in heehtétiis genomen zonder dat men de aanleiding tot dien maat regel kent.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1