=r, PS 9»' Woensdag 13 November. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administration Brandschouwing. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen i Nort I 39 ;ecV )0 30 30 )0 )0 )0 )0 30 30 30 50 A BO N N E ME N T S-P RIJS. Per driemaanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending Ier Advert, daags te vorep^ vgoriO ure'smorgens VERS CHIJN T: P P,IJ S DER ADVERTENT 1SN. Gewone 12'/, cenis rfc regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten tan t6 regels af 1 behalve lielZegelregl. 63% 76'/,» 99'/,» 102% 101% 82 93 "/in 59 89% 7«V. 74V,a 54V8 75^/8 f 190 54% 42% 45 V2 23% 68 V2 R 351 7, 46% 50% 47% e leu 8,50 "-11,00 -13 00 - 0,00 - 12,00 0,00 0,00 0.00 0,00 terdam. rg 10% 10% 10% 1 d. 12 fvaart der n Middel moot rijden im. im rg. 10% .5 rdam. am onderdags en 8% u 9 ure voof aiddags ten de Vos. Burgemeester enWETHOUDERS van Zierïkzee. Gelet op art. 30 der verordening tot voorkoming en bltissching van brand in deze gemeente, afgekondigd den 6 December 1855. Verwittigen de ingezetenen dat door heeren Brandmeesteren albier, op maandag den 18 dezer maand en volgende dagen, eene algemeene Braniiscliouwing in de buizen der inge zetenen zal plaats hebbenals maatregel van openbare veiligheid; wordende mitsdien een ieder uitgenoodigdom aan Brandmeesteren den vrijen toegang in woningen pakhuizen en bergplaatsen te verleenen. Zierikzeeden II November 1861. B C. CAUVoorzitter. LOEWERfung. Secretaris. Elkerzee 10 November. Den 6 dezer vierde onze zeer geachte leeraar ds. C. W. Schuller het feest der 25jarige vervulling van zijn predik ambt. 16'/, jaar diende hij deze gemeente en verwierf zich de algemeene achting in hoogen graad. HH. kerkvoogden en leden van den kerkeraad gaven een blijk van belangstelling in het feest van den dag en wenschten den feestvierende in hartelijke bewoordingen geluk met zijne zoo wel volbragle taak gedurende het vierde eener eeuw terwijl zij hem uit hoogachting twee zeer fraaije geschenken aanbodendie door den jubilaris met woorden van innigen dank aan vaard en door de gevoelens der gevers niet weinig in waarde verhoogd werden. In de namiddaggodsdienstoefening van heden her dacht de jubilaris het groote voorregt hem geschonken in eene leerrede naar aanleiding van I Joh. 3:11, welke door alle aanwezigen zeker niet dan met groote belangstelling zal zijn aangehoord. Gelijk vroeger is medegedeeld was door den minister van binnenlandsche .zaken het aan deel der provinciën Noord-Brabant en Gelderland, zoo in de opbrengst der algemeene collecte uit geschreven ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood als in een gedeelte der van onderscheidene kanten builen die opbrengst ten behoeve der zelfde noodlijdenden te zijner beschikking gestelde gelden bepaald op f 1,151,920.33 voor de provincie Gelderland en ƒ104,449.47 voor de provincie Noord-Brabant, te zamen f 1,259,369.80. Blijkens rapport der daartoe ingestelde com missie zijn sedert door haar stalen vastgesteld van de verliezen boven die welke uit de voor melde som van f 1,259,369.80 reeds zijn ver goed geleden door noodlijdenden, dien het aan middelen ontbreekt lot herstel van bun verlies en wel lot hel bedrag van f 168,951.98 voor de provincie Gelderland en f 27,886.38'/, voor de provincie Noord-Bra bant, tezamen 196,839,3a1/! welk geheel bedrag thans door den minister van binnenlandsche zaken ter beschikking gesteld van gedeputeerde staten der beide provinciën ter vergoeding der nader vastgestelde verliezen en wel uit de van onderscheiden kanten buiten de opbrengst der collecte ten behoeve der nood lijdenden door den.watersnood te zijner beschik king gestelde gelden, met inbegrip eener som van f 146,152.58'aan hem overgemaakt door de commissie voor de algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak te 's Graven- hage ten zelfden behoeve. Dezer dagen is aan de led&n der Maat schappij vgn Weldadigheid hel gedrukte verslag uitgedeeld der tweede algemeene vergadering welke dit jaar te Amsterdam gehouden is. Zeer belangrijk was het verslag dat de voor zitter, de heer Andringade Kcmpenaer uilbragl. Hij achte den staat der Maatschappij gunstig, wanneer men bet beslaande te kort van vroegere jaren met heClegenwoordige vergeleek (een Ie kort dat men alleen door voortgang op den ingeslagen weg kan overwinnen, mils de onder stand der leden nog eenige jaren niet ophoudt) gunstig wanneer men hel oog slaat op de goede werking der aangebragle veranderingen en her vormingen gunstig vooral wanneer men lel op de verandering welke in den morelen toestand der kolonisten heeft plaats gehad op de bij hen ontwikkelde werkkracht en zelfstandigheid gunstig ook met betrekking tot de uitkomst van den landbouw en het fabriekwezen. Op eenige zeer weinige uitzonderingen na bad hel ledental over I860 bij verschillende afdeelingen vermin dering ondergaan. Zulks was vooral daarom te betreuren omdat hierin hel bewijs lag van de w einige sympathie, die ook na de nieuwe regeling voor de vroeger zoo algemeen toegejuichte in- rigiing beslaat. Het ontslag van den heer van Znylen als minister van buitenlandscbe zaken, is door Z. M. den koning aangenomen. Een der overige ministers zal zich ad ir.terum met de portefeuille van dat departement belasten, lol na de behandeling der slaatsbegrooting. Het ontwerp tot vaststelling van hoofdstuk III der slaatsbegrooting(builenlandschezaken) wordt ingetrokken, en in plaats daarvoor eene krediet- wet ingediend. Een 'elegram van den consul-generaal der Nederlanden te Alexandrie van 6 November 1861 luidt De Engelsche mail is te Alexandrie zonder de Java-mail aangekomen.'' Staals-Courant Door den hoogen raad der Nederlanden is uitspraak gedaan in de zaak van den burge meester der gemeente Botterdam, eischer, tegen J. A. van Winkelverweerder betreffende de kwestie van eigendom van stoepen door lang durig bezit en door verjaring in verband met de verordening op het bouwen te Rotterdam. L)e voorziening in cassatie van den eischer is verworpen. Aan de Amsierdamsche courant schrijft men uit 's Hertogenbosch het volgende. Heden zijn hier gearriveerd de inspecteurs van hel lager onderwijs der provinciën Gelder land l.imburg en Zeeland die met jhr. mr. J. Ii, Verheijen, inspecteur van hel lager onderwijs in Noord-Braband en den heer Trosèe directeur der kweekschooldeexamens zullen afnemen van het I5ütal jongelingen, dat zich heeft aangegeven om als onderwijzers gevormd Ie worden. Men schrijfi uil Amsterdam van 9 dezer. Dezer dagen vierden Willem van Veen en Maria Groeneveld te Nes, onder Nieuwer- Arostelhun 50jarig huwelijksfeest. Dit is te merkwaardi gerdaar dit een tweede huwelijk is en de man nu ruim 96 en de vrouw circa 84 jaren telt de man was voor de eerste keer gehuwd in het jaar 1794. Zijs genieten beiden nog eene goede gezondheid en zijn nog in het volle bezit hunner verstandelijke vermogens. Men meldt uit Deventer van 5 dezer. Twee kinderen waarvan het een naauwelijks 13 en het ander slechts 9 jaren oud speelden met elkander. De een had hel ongeluk den ander met een mes eene zoo gevaarlijke snede in den rug toe te brengen dat men voor het behoud van diens leven vreest. Men schrijft uit Oldemarkt van 5 dezer. In den nacht lusscben donderdag en vrijdag II. heeft alhier midden in de plaats een stoute dief stal plaats gehad. Bij de broeders Verbeek heeft men voor aan de straat hel raam opgeschoven en het vertrek opgebroken en hierin eerst een chiffonnière waarvan de sleutel in hot slot was, opengedaan en het kastje daarin door middel van een plat ijzerije (des morgens gevonden) opengebroken uit een laadje een banknoot van ƒ300 en een zak mei geld, tezamen p. m. f 500, weggenomen. Vervolgens heeft men het daarbij slaande kabinet ontsloten en ook het daarin voor handen zijnde geld er uitgenomen alles te zamen. ten bedrage van ƒ670 a f 680. De be woners van het huis in hetzelfde vertrek sla pende hebben er niets van vernomen. Men schrijft uit Harlingen van 5 dezer. Gisteren is hier iemand ter aarde besteld die den hongerdood was geslorven hij had vol standig geweigerd voedsel te gebruiken en in de laatste acht dagen niets genuttigd. Deskun digen schrijven deze weigering toe aan eene hersenongesteldheid Aan een te Leeuwarden omvangen parti culieren brief uit de Kaapkolonie dd. 21 Sept. wordt het volgende ontleend Ik beloofte u in mijn laatslcn brief nog eens terug te zullen komen op onze Kadertjes Zoo als ge uit de couranten zult zien is er geen queslie meer van oorlog, en was de inval bij Natal eene groote jagtpartij. Nu veranderen hunne jaglparlijen wanneer zij zien er veel vee van onze boeren te stelen vallen geen militaire mag! in de buurt is in roofiogten en wee dan de mensahen die in hunne handen vallen want menschelijk gevoel schijnt dit ras niette bezilten. Alleen vrees voor te spoedige straf of te worden doodgeschoten kan hen van stelen of moorden terughouden. Alles wat tot nog toe gedaan is om de Kaffers Ie beschaven en te verbeteren zoo door zendelingen, van gouvernementswege of door onze boeren wanneer ze er in dienst nemen stuit af op dat onverschillige gevoeilooze karak ter van een ras, dat alleen leeft om te kunnen eten rooken en drinken. De honger drijft velen aan de grenzen, omwerk te zoeken en zich voor cenigeu lijd te verhuren aan boeren en zendelingen die den landbouw bedrijven maar zoodra er kans is om weder zonder werken aan den kosl te komen verlaten zij hunne dienst nemen zoo mogelijk wat als gedachtenis mede en alles wordt vergelen wal hnn geleerd is Wij hebben thans hier een Kafferschool waarop ongeveer een 51) Kaffers jong en oud door den gouverneur Grey zijn geplaatsten die lol zendelingen opgeleid worden. Wanneer ze daartoe bekwaam en een gedeelte beschaving maglig zijn dan worden ze naar huu land terug gezonden om aldaar pros iv 1 i r« 11 ie ma ken. Uil is nu een zeer goed idéé doch daar tegenoversiaaldal het met deze juistmisschienzal gaan als mei de 50,000 Kaffers die eenige jaren geleden door hongersnood uit Kafferland naar hier gebragt, bij de boeren ingeboekt en door hel gouvernement behoorlijk gekleed werden. Na verloop van één jaar waren ze allen weder weggeloopen trokken direct hij aankomst in Kafferland hunne kleederen uil en verkochten wat er van te verkoopen was. Die kleederen waren hun te ongemakkelijk en het werken wa ren zij niet gewoon want ge moet welen dat een Kaffer van een lot vijf vrouwen heeft, die voor hem werken zoodal hij den ganschen dag op zijn rug in de zon ligt te braden en pijpjes rookt. Honger, tabak en brandewijn kunnen een Kaf. fer wel tot vyerken drijven maar eerst dan wanneer hij geene vrouw of dochter meer beeft om te verhuren en den kost voor hem te ver dienen. Hoe het na zal gaan als de Kaffers hooren dat de door hen gevreesde gouverneur vertrok ken iszullen wij moeten afwachtente meer daar het hoogerhuis geweigerd heeft de 10,000 p. st. voor te schieten tot onderhoud van do troepen die uil Engeland hier geplaatst zijn en die nu wel teruggeroepen zullen worden. Mijn volgende brengt u wanner ik lust en tijd heb wat stads nieuws." J DUITSCHL AND. De koning van Pruissen heeft aan maar schalk O'IJonnellminister-president in Spanje het grootkruis der Zwarte-Adelaarsorde en aan den emir Abd-el-Kader als belooning voor zijne edele bescherming der Christenen in Syrië hét grootkruis der lioode-Adelaarsorde geschonken. Een vrijzinnig dagblad geefi aan zijne minachting van den adel volgenderwijze lucht Door een l'arijzer correspondent van de ICreuz- zeilung wordt met verbazing opgemerkt dat de adel nagenoeg geheel uit hel Fransche leger ver dwenen is en dat de meeste officieren van den laagslen rang af zijn opgeklommen. Maar dit is volstrekt geene nieuwe ontdekking, want sedert lang weet iedereen uit welke klassen der maatschappij de groote Fransche veldheeren en maarschalken ran Angereau af tol Bosquet toe voortgekomen zijn. Ook Cromwell's leger wist zonder adelijke officieren te zegepralen. De ergste en uitgeslrektste pligtsverzaking is ten allen tijde m zulke legers opgemerkt waar de adel de overhand had, getuige de Oostenrijksche oorlog tegen de Turken in 1739 en hel Pruissischo Jonkerjaar 1806." -Uit Athene is het berigtontvangen dat men aldaar op nieuw een plan tot een aanslag op liet leven der koningin heeft ontdekt. Dit plan berustte op eene zamenzweeringdie van do troepen uitging en waarbij was vastgesteld dat de aanslag zou worden uitgevoerd door de man schappen harer escorte De nadere bijzonder heden daaromtrent ontbreken nog. FRANKRIJK'. De prins van Joinville heeft het aanbod van den president Lincoln afgeslagen om zich met het bevel over een deel der Noord Amerikaan- sche vloot Ie belasten. Hij heeft verklaard als vrijwilliger even als de hertog van Chartres en de graaf van Parijs te willen strijden. lie beer Leon Lejusüearchitect te Pouai heeft een nieuw zwemtoestel uilgevonden, waar mede hij te Compiégne proeven zal nemen. Het bestaat uit een ijzeren geknotten kegel die het midden des iigchaams van den zwemmer om geeft. De kegei is verdeeld in verschillende hokjes die doordringbaar voor liet water zijn zoodat wanneer de buitenste want van hel toestel mogt breken het water nog niet in de geheels machine kan doordringen. Eenige seconden zijn voldoende om dezen zwemgordel aan te trekken. De genomen proeven moeten het beste resultaat hebben opgeleverd en de heer Lejuslie verklaart dal men kanonnen over zee zou kunnen vervoeren wanneer men zijn toestel naar evenredigheid van het gewigt vergroot. Het Journal de Condon meldt, dat, op onderscheidene plaatsen in hel departement Gers, de perenboomen voor de tweede maal vruchfen dragen. In Touraine heeft men voor den tweeden keer zwarte bessen geplukt, en te la Riche elf peren

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1