Xaturdag 9 November. 1861 WOENSDAG ZATUROAG. Besturen en Administration Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen 'X C O .V V E MÊWtS-P RIJÈ. Per drje maqnden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inxendingder Advert.daagste voren, «oor 10 ure'smorgens V E B CHIJN T: P RIJ S DER ADVERT EN T I EN. GewoneI21/» cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten van 1 6 regels af1 behalve lietZegelregt. >4lS'm 353 'GV.t iö.'tyu iO «''8 H"/i. ond hij puikste pre iets "2,50 a f 11 a lanvoer lesoor- l' iets f7,20. e f 3,70 /TEN, a f l i. j markt om. V/4 93l4 10«-4 I0'f4 aart der Middel- at rüden 8:5/4 i0'/2 iderdags 8l/2 U ure voor idags ten ngen. Ie Vos. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikiee brengen ter kennis van de ingezetenen dat het eerste aanvullingskohier der hoofdelijke belasting van deze gemeente over het loopend dienstjaar door den Gemeente-Kaad op den 4 dezer maand is vastgesteld en gedurende acht dagen te rekenen van den 11 dezervoor een ieder ter lezing zal voorliggenter Secretarie der gemeente, ingevolge de wet Zierikzee. den 7 November 1861. C.J FOKKER, Wethouder, l. B. J. P.N. ERMERINS Secretarie. Zierikzee 7 November. Bij de heden alhier gehouden tentoonstelling van hoornvee zijn van wege de sociëteit Tol Nut en Genoegen, aan de navolgende landbouwers prijzen en premiën toegekend voor het schoonst gekeurde rundvee te weten aan C. van den Bout en J. Blom te Zierikzee en F. Broeksmil te Nieuwerkerk ter wijl bet grootst getal vee binnen hel poorlam- bachl is aangevoerd duor J. Kooijman te Zierikzee waarvoor ook cene premie was uit geloofd. De uitgeloofde zilveren medaille voor de best gekeurde melkkoe is behaald door A. van fleuren te Zierikzee de naaste mededinger was A. J. KapeUe te Nieuwerkerk namens de ge meente Zierikzee was ook een prijs en premie uitgeloofd aan den eigenaar van de vijf stuks beste en schoonste melkkoeijen de prijs is toegekend aan W. Gast en dè premie aan J. Kooijman beide te Zierikzee. In bet geheel waren aange voerd 81 stuks vee. Zierikzee 8 November. Wij achten bet niet ongepastmet een woord opmerkzaam te maken op de eerstdaags (dingsdag 12 dezer) weder aan vangende winler-vergaderingen van hel alhier gevestigde departement der maatschappij Tot flut van 't Algemeen. Werden die vergaderingen in de laatste twee jaren door voordragteii van daartoe door het hoofdbestuur der maatschappij aangestelde lectoren opgeluisterd, thans zullen op nieuw lezers uit onzen eigen kring (waaraan bel niet moge ontbreken) die vergaderingen door redevoeringen en bijdragen trachten te veraan genamen. Wij zullen ons verblijden wanneer uit hel bezoeken dier vergaderingen ook door vrouwen moge blijken dal onze wel in verge lijking van andere oude maar geenzins ver ouderde instelling nog sympathie vindt bij velen, die met haaral is het niet regtslreeks dan toch onmiddelijk wenschen mede te werken tot nut van 't algemeen. Bommenede 4 November. Een ingezeten alhier d. B. verliet gisteren nacht in eene vlaag van krankzinnigheid slechts gedeeltelijk gekleed, zijne woning. Heden heeft men hem in zijn weiland een half uur van zijne hofstede verwijderd verdronken gevonden. Middelburg 6 November. Bijdenhoogen raad is gisteren (5 November) in cassatie behan deld de zaak van het muzijkgezelschap Uit kunst liefde alhierdoor de administratie vervolgd wegens het niet aangeven yoor het regt van patentter zake van bet geven vap limzijkpar- tijen, De rëgtbank te Zierikzee en liet geregtshqf van/Zeeland hebben dë commissarissen van dit gezelschap vrijgesproken. Tegen dat arrest heeft de administratie zich in cassatie voorzien. Het beroep werd in de zitling van den hoogen raad op gisteren geadstrueerd door mr. 0. van Eek. De conclusie van hei openbaar ministerie zal later plaats hebbeii. Gisteren avond is de najaarsvergadering der provinciale staten van Zeeland geöpé'nd. Daarna is het besluit genomen om adressen op tc zenden aan den koning en de tweede kamer der staten-generaal ten einde de ophefTing der marine-werf le Vlissingen niet te doen plaats hebben. Het overige dezer zitting was hoofd zakelijk gewijd aan hei overleggen van ingekomen stukken en voorstellen van gedeputeerde staten bel benoemen eener commissie voor verzoek schriften en het splitsen der vergadering in af- declingen. Jl. zondag nacht tusschen 1 en 4 uur heeft te Bergen -op Zoom een ontzettende storm gewoed, waardoor het water eene sedert 1825 ongekende hoogte beeft bereikt. Voor zoover bekend is heeft men alhier echter geene ongelukken le be treuren. - Ook heeft te Woensdrecht een hevige storm gewoed waardoor de nieuwe Catcnpolder welke den 30 Oct jl. eerst waS opgeleverd groove schade heeft geleden in den dtjl; is een gat geslagen waardoor de polder grootêiidcels is geïnundeerd; do schade wordt op f20,000 begroot. Men leest in hel Algemeen Handelsblad bet v olgende He oudcrleekenaren van het volgende stuk hebben ons verzochi hel in dit blad op te nemen. TIENDEN, •- De ondervinding der laalsle jaren op het gc- biadder wetgeving heeflgenoegzaam aangetoond, dat de vaderlandsche landbouw door geen ander middel van de tienden te verlossen is dan door cenen krachtigen votkswil die zich bewegend binnen den kring der wet maar nimmer slui merend lot dal doel onverdroten en onverpoosd werkzaam blijft. De ondergetcckenden houden zich gaarne overtuigd dal de tegenwoordige regering ernstig bedacht is op eene wetsvoordragl lot af schaffing van den tiendeniast maar zijn niet even zeker, of hare weldadige bedoelingen wel met eenen gewenschten uitslag bekroond zullen worden erï of zij niet op een magtig eigenbelang, dat voor geene redelijke overtuiging vatbaar is of wel op staatkundigen partijgeest die de ver wezenlijking van nuttige zaken zou willen ver ijdelen zullen afstuiten tenzij de regering ondersteund door de algemeene denkwijze waaraan eeue constitutionele regering bare krachten ontleenten waarvan de vertegenwoor diging de uitdrukking behoort te zijn. Het is daarom Ier voldoening aan den wcnscb van het Ncderlandsch landbuishoudkundig con gres dal de ondergeteekenden willen beproeven om een vetbond op te rigten, niet legen detiend- heffèrs maar legen de tienden tot welk einde zij den landbouwenden stand over geheel het vaderland ook in die gewesten die van tienden bevrijd zijn, uilnoOdigen om zich lot dat djcl in a/deelmgcn tc vereenigen en van de formatie dier afdeëliiigen aan den laatst ondergeteekende kennis te geven. Hel is hun voorgekomen dat bij eene groote deelneming die zij bij onzen verlichten boeren stand mogen verwachten eene jaarlijksche bij drage van 50 cents voor het lidmaatschap van hel liende-verbond, toereikend zijn zal om daar mede de voorlooptge kosten te bestrijden ter wijl zij zich' voorstellen om zoodra een genoeg zaam getal afdeelingen in het leven zal zijn ge treden eene algemeene vergadering op eene nader te bepalen plaats te beleggen ten einde hel liende-verbond te constitueren een defini tief bestuur te doen kiezen én dë )ërderè maat regelen lot het voorgestelde doel met gemeen schappelijk overleg te beramen. Zwolle, November 1861. (Get.) Mr. B. W. 4. E. baron Sloel tot Oldliuis. Amersfoort, November 1861. (Gel.) Mr. J. van der Leeuw, Advocaat. Men verneemt dal op de algemeene ten toonstelling te Metz gehouden, onder bescher ming van H. M. de keizerin der Franschen de volgende Nederlanders zijn bekroond'. D. F. Jamm en Al. Kuytenbrouwërmet de groote zilve ren medaille; J. A. Rust en P. L. F. Kluiver met de medaille 2de klasse en P. J. Grips met de bronzen medaille 3de klasse. Weinige jaren geleden is men in Frankrijk begonnen om op kunstmatige wijze oester- banken aan te leggen. Hiertoe werden op ge schikte plaatsen in de zee nabij de kust rijshout, steenen enz. in het water geworpen en daarna zoogenaamd zaad van oesters (zeerkleineoeslers) hierop nedergelalêri. Deze proeven zijn tnet den besten uitslag bekroond gelijk' kan blijken uit het volgende. Onlangs beeft bel ocslervangen in den mond der rivier van AÜfay een aanvang genomen. Voorafgegaan door twee schepen aan boord waarvan muzijk van de marine-artillerie was zeilden dien dag 220 visschersschuiljes allen opgetooid met btóemen ën vlaggen onder hel gejuich van eene lallooze menigte. De schepen zijn gestevend naar de öesteibank van Plessix die ongeveer lü minuten van de haven ligt in den lijd van één uur hebben zij 35 1,000 oesters gevangen 's avonds was de stad geïllu mineerd en zag men overal dansen. Thans zijn 320 schepen met 1200 personen bemand bezig tnet het oestervjsschen in de rivier Aurayen hebben in een lOlal dagen reeds '20 millioen gevangen. Gelijk men zich zal herinneren heeft men ook in ons land, namelijk in 'Ie Wad den <-n tie Zuiderzee, proeven genomen met de kunstmatige ocslerleeltmaar deze proeven zijn niet gelukkig geslaagd(V. R. Cl Door eene onlangs opgerigte maatschappij van vleeschhouvverij te Amsterdam zal goed vlecsch tegen minderen prijs dan bij andere sla gers verkocht worden. Dit schijnt concurrentie te zullen bevorderen althans een der eerste slagers heeft bij advertentie bekend gemaakt het vleesch voor denzelfdeu prijs als de maatschappij tc zullen leveren. Aan de werf van den heer Jan Smit le Slikkerveer wurdt gebouwd voor rekening van den heer F. Smit te Kinderdijk een fregat schip groot p. m. 800 lasten van ongeveer de volgende afmetingen lang 220 voetwijd 42 voel en hol 30 voet. Dit schip hoewel van hout gebouwd wordende zal zooveel mogelijk van ijzeren bestanddeeien worden voorzien. Dezer dagen is de kiel on steven gelegd. Alen leest in de TijdNoord [Mtandscbe Courant Zoo als bekend is bevindt zich le Heilo eene bron, die, volgens de volks overlevering, door het gebed van den II. Willebronlusden apostel der Nederlanden, ontsproten is. Ge durende vele eeuwen was deze bron het voor werp eener pelgriihaadje en nog heden ten dage wordt het water dier bron zoowel door Protestanten en Katholieken gebezigd om er het vee van le laten drinken ten einde liet voor aanstekende ziekten te behoeden, of, zoo het daarvan is aangetast daarvan te genezen. Voor heen werd door de Roomscbe kerk dikwerf een volle aflaat verleend aar» de geloovigen die ge durende het octaaf van den tl. Wiltebrordus de kerk van Heilo bezochlen. Evenwel is deze vergunning ten allen tijde slechts tijdelijk ver leend en sedert den inval der FranSchc* hier te lande in onbrnik geraakt. Thans vernetsmt men dat het Z. H. Pius IX behaagd heeft eene bede van wijlen mgr. van Vreeom de gunsten vroe ger aan Heilo'skerk geschonken (e hernieuwen, niet alleen in te willigen maar dat de paus de bepaling er bijgevoegd heeft dat de volle aflaat aan de kerk van Heilo wordt geschonken ten eeuwigen dage, le verdienen door de geloo vigen die gedurende het octaaf van den feest dag van den II. Willebrordusna gebiecht te heb ben, in de kerk van Heilo de H. communie zul len ontvangen en zullen bidden voor de uit breiding des geloofs en hel welzijn der kerk." Volgens beriglen uit Ostende verneemt men dat de storm uit het noordwesten in den nacht van 4 dezer op de kusten eene verschrik kelijke schipbreuk heeft ten gevolge gehad. De Engelsche bark Sarah Htmüyvan Sunderland naar Odessa met eene lading kolen is ten wes ten van Ostende op de kust geslagen. De gezag voerder en negen man zijn in de golven omge komen de timmerman en de scheepsjongen hebben zich alleen kunnen redden. Het schip is geheel weg. Den vorigen dag is le Ostende met ecnvisschersvaartuigbinnengekomen de equipage (kapitein zijne vrouw en twee man) van het Ned. tjalkschip Eja kapitein Cornclis Banmahetwelk op de hoogte van Westkapelle is vergaan. De Eja te Groningen te huis behoorende had Londen den 17 October verlaten met eene lading tarwe naar Amsterdam. Vrijdag morgen openbaarde zich in het schip een lek en daar hel graan de pompen verstopt had kon men deze niet doen werken. De Eja was op het punt van zinken loco het door de manschap van bet Belgische schippersvaartuig Télêmaque, gezagvoerder J. Benard, werd ontdekt. Weinigeoogenblikken na de redding verdween de tjalk inde golven. Door den Nederlandschen consul le Ostende werd aan de schipbreukelingen huisvesting verleend. Men schrijft uit Bruggedal de uitvoer van konijnen naar Engeland eiken dag cene grootere uitbreiding neemt. Men verkoopt deze dieren thans voor zulke booge prijzen dat de burgerklasse niet meer in slaat is dezelve te koopen. De regibank van enkelepoliciete St.-Joos- (en-Noode beeft den 25 October acht kolcn- koopmans uit die gemeente veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf en 25 franc boetemet verbeurdverklaring der in beslag genomen weeg schalen omdat zij die toestellen bij hel doen van afleveringen zoodanig gesteld hadden, da! zij de koopers 25 pet. minderafleverden dan oogen- schijnlijk het geval was. FRAfiKR IJK. Parus, 4 November. Aan een schrijven uit Bern van 31 October ontleent men hel volgende Voor eenige maanden is een Franschman die le Freiburg werd vervolgd wegens fraudu leus bankroet, en zich in het Dappendal schuil hield door Waadlsche gendarmes gevangen genomen. Heden morgen onlviug de bonds raad berigl dat Frattsche gendarmes binnen een dorp waren getrokken dat deel uitmaakte van het betwiste grondgebied. 2óó staan op dit oogenblik de zaken en ik behoef u naauwelijks te zeggen dat al het voor gevallene op hel publiek groolen indruk heeft gemaakt en men in angstige spanning verkeert. lu het departement Vaucluse is defcer dageu een vrcese- lijke moord gepleegd. De landeigenaar Leonarddie een tweede huwelijk had aangegaau kwam in den ochtend van den October 11. met bloed bevlekt bij zijn buurman, voorgevende, dat er op hem was geschoten Daar het den buurman bltek dat er slechts met los kruid was geschoten kwarn^ het hem. verdacht voor en ging hij dadelijk naar Leonards woning. Men

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1