89. 1891 Woensdag 6.November. WOENSDAG Z A TURD AG. ftinnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen A BO NN E ME N TS-P RUS- Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Intending ler Advert .daag tie voren, voor 10 ure'smorgens. VER S CBIJ N T: P Rl J S DERADVERTEN TIEN, Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- et. Doodberigten tan 16 regels af I behalve hel'/.egclrcgi (Niet officieel gedeelte.) Openbare llaailsvergaderlng gebonden te Zlerikzee, den 4 Vovember 1861. Voorzitter nir. B. C. Cau Secretaris mr. J. P. N. Ermerins. Afwezig met kennisgeving de heeren Keiler en Ochtman. De notulen der vorige vergadering zijn goed gekeurd. Voor kennisgev ing aangenomen missive Ged. Staten, goedkeuring besluit verkoop van jagt- regtde mededeeling dat dientengevolge de vereischte akten zijn opgemaaktmissive Bur gemeester en Wethouders van Middelburg, dat de Raad aldaar zich vereenigt met de wijzigingen in de verordening op het beurtveer en de mede deeling dat die verordening alsnu aan Ged. Staten is opgezonden. In handen van Burgemeester en Wethouders die door de late indiening daarvan nog geen kennis hadden kunnen nemenis gesteld een adres van P. Septer, B. de Jonge en D. de Winter voerlieden, over betaalde keurloonen hunner rijtuigen. In handen van de heeren Fokker de Clercq en Goemans, wordt gesteld de rekening van bet Hervormd Diaconie Armbestuur over 1860. Voor 4 maanden verblijf'buiten de gemeente, wordt aan jhr. W. D. de Jonge afschrijving verleend van Hoofdelijken omslag (jhr. J. L. de Jonge onthield zich van medestemmen.) Uit de voordragt van de heeren 5. Th. Oos terman te 's HageC. J. Witte te Middelburg, Al. Poldermans, W. Deetman en C. Scho tel wordt met 7 stemmen tot Hoofdonderwijzer der armenschool benoemd J. Th. Oosterman C. J. Witte bekwam 4 stemmenBurgemeester en Wethouders verklaarden, dat de vijf sollici tanten, die aan het examen hadden deelgenomen allen de benoeming waardig schenën en dat tusschen de beide eersten zoo weinig verschil was dat hunne plaatsing alphabetisch was. De benoemde moet 1 Januarij e. k. in functie komen terwijl van de benoeming aan hem en de bevoegde autoriteiten zal worden kennis gegeven. Door nir J Moolenbiirgh was als boek houder der meesloof de Star aan Burgemees ter en Wethouders verlof gevraagd tot het leggen van een buis uit de halvemaansput naar de sloot bij die stoof, ter voorziening van den ketel van water daar Burgemeester en Wethou ders van oordeel warendat het hier een zakelijk regt goldwaarover zij geene beschikking haddenbrengen zij het verzoek met gunstig advies bij den Raad het verzoek is hierop in gewilligd onder bepalingdat de buis zal gelegd worden op een door Burgemeester en Wethou ders te bepalen peildat de kosten van daar- stellingonderhoud en eventuele opruiming zullen zijn ten laste der geïnteresseerden de heeren van Dongen de Clercq en de Crane meenden als bloedverwanten van geïnteres seerden zich krachtens art. 46 der gemeente wet van medestemmen te moeten onthouden. Een door Burgemeester en Wethouders ter tafel gebragt plan tot aanleg van het terrein bij de Zelkewat het uitgegraven gedepte betreft is voor de leden ter visie gelegd en zal in de volgende zitting worden behandeld. Aan M. van der Rhee is op voorstel van Burgemeester en Wethouders, remissie van/15 dijkpachtwegens gemis van etting verleend. Na eene schorsing is vastgesteld het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag ad 47,97. De vergadering is hierop gescheiden. Uit Vlissingcn schrijft men van 3 dezer. De stoomboot de Stad Vlissingen gisteren morgen van Botterdam vertrokkenis eerst heden mor gen ten 7 ure alhier aangekomen. De boot beeft den nacht in het Sloe doorgebragtten gevolge van het noodweer dat wij gisteren en heden nacht gehad hebben. De storm heeft zich in onze om streken zeer hevig doen gevoelen en veroor zaakte vele ongelukken. Drie schepen zijn er gestrand tusschen /foutelande en Westkapelle waarvan twee totaal weg zullen zijn een En- gelsche schooner zit op de kalool een Engel, brik mei steenkolen geladen en naar Middelburg bestemd, kwam alhier ter reede en zonk juist voor deze stad gelukkig eerst nadat hel volk nog even lijd bad gehad om aan boord van een Ncdcrlandsche loodsboot over te gaan Idie op de reede ten anker lag de kapitein is echter ver mist de hier te huis behoorende galjoot Fran- Ciuskapt. 1van Eijlt, is met veel averij 's avonds op Rammckens (en anker gekomen men kan gerust zeggen als door een wonder ge spaard gebleven Ook in de stad ondervonden wij de hevigheid van den storm Het water tot zeer hoog boven peil opgestuwd, bedreigde ons op onderscheidene punten met ove'stroomingdoch werd door spoedige en doeltreffende maatregelen in ttjds gekeerd; de voormuur van het bruggenhoofd der nieuw te bouwen liaskulcnbrug is nnderloöps geworden en geheel omgevallen Zr. Ms korvet Prins Maurils der Nederlanden door hel breken der meerkeltingcn van zijn plaats in het dok ge dreven veroorzaakte en bekwam eenige ligte averij; terwijl voorts aan de waterstaatswerken de oesterput enz. aanzienlijke schade is toege- bragt. Uil Goes meldt men van 4 dezef. Heden morgen viel de timmermansknecht uil deze ge meente, C. Delnaij van den in aanbouw zijnden toren Ie Wolfaartsdijk en bleef op de plaats dood. De overledene een braaf en oppassend huis vader, laat eene vrouw en drie kinderen na. Als bijzonderheden van buitengewoncn groei deelt incn mede uit Oudclande dal al daar döór ifen iatidhqU'weV P. MolJz., eene rammenas is utigro'aan'dTe'hij cenèbunéngeivdhe grootte eene zwaarte had van 7'/« ponden ter wijl kort onder deze gemeente na het rooijen der in hel voorjaar gezette aardappelen op betzelfde land door L. den 11 Julij jl. op nieuw aardappelen zijn gepoot, die thans circa vol wassen zijn. Verschillende daar tusschen ge groeide kooien wegen van 1 4 tot !6halvcNed. ponden. In enkele tuinen hadden de gesnoeide aardbeziën op nieuw vrucht gezet waarvan nog ecuigen met hel laatste warme weder waren aangeiijpt. Naar wij uil eene goede bron vernemen zou bij de regering het voornemen bestaan een aanzienlijk getal troepen naar llanjermassing te zenden en zouden reeds door het departement van marine daartoe de noodige orders gegeven zijn. Althans men meldt ons dat er eenige schepen worden in gereedheid gebragt om een detachement van ongeveer duizend man malro. zen en mariniers naar Indie over te brengen. Per mail via St. Thomas en Southampton hebben wij brieven uit Garacao van den 7 Oct. waaruit wij het volgende onllecnen «De Nederlandschc marine vertoont zich luis terrijk in onze schoone havens. Wij hebben hi"r thans voor anker liggen Zr. Ms. fregat met stoomvermogen van 51 stukken en 500 man de Zeeland komm. G. Fabius de Corne/is Dirksz komm. Koopman: de Vesuvius, komm. A. Schot borghde Djambikomm. Jansen, en de schoener de Atalante. Wij verwachten nog de Stad Leeu warden. die den '2 Augustus van Texel zou ver trekken en dus reeds hier had kunnen wezen. »De burgeroorlogen in Noord-en Z.-Amerika heerschende ten verderve van die schoone lan den schijnen de tegenwoordigheid van onze marine alhier noodzakelijk te maken. Aan onze overkust te Venezuela blijft de burgeroorlog steeds voortduren. Ofschoon Paez lol dictator is benoemd is de rust nog in geenen decle hersteld. Falcon houdt zich met zijne troe pen nog wel staande in de omstreken van Córo, doch zijn luitenant Prins is door de troepen van Paez geslagen en beiden zijn naar de binnen landen getrokken. Al deze burgeroorlogen zoó in 7,uid als in Noord-Amerika zijn ongunstig voor Curacao." (V.C.) Uit 's Hage meldt men dat de breuk in het ministerie lang door velen voorzien onher stelbaar dair is. De oorzaak ligt in verschil over de koloniale politiek. De heer Loudon heeft het programma op dit kardinale punt verzaakt en die verzaking kunnen en mogen zijne amblge- nooten met den heer van 'luylen van Ngevelt aan bet hoofd niet dulden die zich lot de strikte handhaving daarvan verbonden hebben en ge houden achten niet alleen door hel programma aan de natie overgelegd maar ook door de ver zekering vooraf aan den koning gegeven dat zij het behoud van cultuur- en consignatiestelsel zouden handhaven en de gevaarlijke uitspattin gen der drukpers in Indie beteugelen. De koning zal dus weldra Ie beslissen hebben niet tus schen twee personen maar tusschen twee stel sels. Gewigtiger oogenblik heeft de natie in lange niet beleefd. Naar ieders overtuiging hangt 's lands welvaart zijne toekomst van de beslissing des konings af, en geen verschil over buitenlandsche politieke aangelegenheden hoe gewigtig ook haalt bij den tegenwoordigen strijd. Men schrijft uit 's Hage van I November. Naauwelijks een half jaar geleden heeft onze stadgenoole wijlen mejufvrouw Cornelia Eders- heim begaafde pianiste, onder af rek van eenige legaten over hare nalatenschap beschikt ten gunste van het Israëlitisch weeshuis alhier. Thans is hetzelfde geslicht door een ander weldadig ingezeten, den heerJ.S Roos die dezer dagen is overleden weder zeer ruim be dacht Regenten hebben namelijk kennis he komen dat die heer onder aftrek van legaten zijn geheel vermogen ten behoeve van gemeld gesticht heeft gemaakt. De overige bepalingen van 's mans uitersten wil zijn deze Aan sommige leden zijner familie zullen levenslang uitkee- ringen worden gedaan. Aan verschillende wel dadige inriglingen zijner gemeente zijn legaten geschonken als onder anderen aan hel Oude Mannen- en Vrouwenhuis, het Armbestuur, de Armenschool de /.ieken- en Begrafenis-instel lingen de Verceniging »tot bevordering van ambachten onder de Israëliten het Israëlitisch Leenfonds. Voorts nog legaten aan hel Neder- landsch Porlugcesch Israëlitisch Armbestuurde Hervormde, Roomsch-Katbolieke en Luthersche Diaconiën de Hervormde en Roomsch-Katho- lieke armen te ScheveniogenAan hot kerkbe stuur zijner gemeente heeft hij ook een legaat gemaakt groot f 10,000,2'/« pet. aan de ren ten waarvan voortdurend een weldadige -be stemming moet gegeven worden. Men meldt uit Breda van 30 October. Het is thans zeker dat de bolwerken rondom onze vesting gelegen, allen geslecht zullen worden en dat men in hel begin des volgenden jaars met dit werk een aanvang zal maken. Men schrijft uit 's Hertogenbosch van 31 October. Dezer dagen vond een hovenier bij het omspitten der aarde in een moestuin vóór 1692 tót een der hier gevestigd geweest zijnde kloosters behoord hebbende een gouden munt die bij onderzoek een fraai exemplaar bleek te zijn van een halve roscnobcl met de bceldtenis van den graaf het wapen van Zeeland en het omschrift: Mon./ ela/ uo./ va/ dur/ en comilat./ is/ 7,elandiae en de keerzijde t Si deus nnbiscum quis contra nos. Muntlecken Mid delburg. Volgens Verkade Muntbrock no. 1 plaat 77 no. 2is dit eene munt die thans hoogst zeldzaam meer gevonden wordt. Woensdag jl. is hel aan de ambtenaren hij de plaatselijke belastingen te Leyden B. Kok I. Ie Mairaan de Hoogewoerdspoort gesta tioneerd mogen gelukken eencn reeds sedert geruimen lijd verdachten smokkelaar op heeter daad Ie betrappen. Bij onderzoek bleek het dat in jen voor- en achtersteven cener oude praam, waarmede hij stadwaarts voer niet minder dan 210 kan jenever was geborgen. De handel in schapen in Noord-Holland is nog altijd even groot. Meest elke week wor- den van Medcmblik nagenoeg 3000 stuks naar Londen verzonden. De prijzen zijn thans niet zoo hoog als verleden jaar. Alen schrijft uit /.wolle van I dezer. Heden is eene boerin aangehouden met een vat boter waarin zich van onderen 6 p. water be vonden deze opligterij is geconstateerd door den marktmeester en de policie. Uil Wavre-Notre-Dame(Antwerpen) wordt het volgende, even zonderling als noodlottig voorval gemeld. Dingsdag II. ontstond er tus schen den landbouwer Bucltner en diens schoor, broeder, de Craen genaamd in de woning des eersten een hevige twistwaardoor beiden eindelijk handgemeen werden, liet zevenjarig kind van Buchnerdal bijzonder aan zijn ootn was gehecht kon niet toezien dal zijn vader dezen mishandelde het nam dus 's vaders ge laden geweerplaatste het op een stoel en vuurde af in de rigling der vechtenden. Het schot trof ongelukkig de vrouw van Bucliner die hen kwam scheiden in den buik en on danks de onmiddelijk verleende hulp wanhoopt men er aan haar in het leven Ie behoudcu. DUITSCHLAND. Uit Keulen wordt hel volgende voorval gemeld. Voor eenige daaen nam een zeer net gekleed heer die zich als een zeer beschaafd raensch voordeed zijn intrek in een der beste hótels te dier stede. Daags na zijne aankomst giug bij des morgens uitkeepte ua eene korte afwezigheid terug en vroeg of er niet een pakje aan zijn adres was bezorgd. Vernemende dat dit het geval niet was verzocht hij den eigenaar van het hólel dat hij de vriendelijkheid zou wil len hebben om ongeveer 8 thai, te voldoen aan dengene die een pakjehetwelk hij hem eenig zins beschreef, ten zijnen behoeve zou bezorge.c Ten einde vertrouwen in te boezemen voegde hij den logementhouder toe Wees zoo goed mij een bankbillel van 100 thai, te wisselen dan behoeft gij om mijnentwil geene uitscholjet, te doen." De toegusprokeue de zaak beleeft wcuschende le behandelen weigerde

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1