Zaturdag 2 November. W°. 88. 1861 WOENSDAG k ZATURDAG. s, Besturen en Administratie» kennisgeving. Bionenlandsche Tijdingen. zikiiikzee 3s October. jl. dingsdag hield het alhier gevestigde Departement der Maat schappij tot bevordering van Nijverheid eene vergadering welke werd bijgewoond door ruim 40' leden. Na mededeeling der ingekomen s'ukken werd bezigtigd de expositie der lampen- glazen tan Mica, bestand tegen felle gazbilte. Daarna werd overgegaan tot de vervulling der vacature van secretaris van dit Departement ontstaan door bel overlijden van den beer H. C. Muloch Houwer en als zoodanig benoemd de heer J. C. Pilaar. Na de pauze werd een uit- vnerig rapport betrekkelijk de duinbcplanling ui gebragt. Buitenlandsche Tijdingen duitschl and. groot-brittan ni EN jongste tijdingen e van rlijke men Jastle rork pool A BONNE ME N TS-P R IJS. Per driemaanden f '2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure'smorgens. VERS CHIJN T: He burgêmeester van zierikzee brengt tcr kennis van de ingezetenen, dat crop Maandag den 4 dezer maand des middags ten 12'/, ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. /ierikzee1 November 1861. De Burgemeester B. C'. CAU. Men schrijft uil Amsterdam het volgende. NA'ij hebben «enigen tijd geleden melding ge maakt van een arrest van hel provinciaal ge r. gtshof alhier, bevestigende een vonnis der arr. regtbankwaarbij een authentiek testament, verleden door een pastoor ten behoeve van een ander geestelijke te d zer stede, is nietig ver klaard, op grond dat v ij Jens hel passeren van het testament de erflater niet was imhet bezit zijner verstandelijke vermogens. Deze zaak is thans voor den boogen raad aanhangig. Naar wij nu vernemen is thans voor de regtbank alhier weder aanhangig gemaakt een soortgelijke zaak tegen een anderen pastoor te dezer stede. Dit testa ment is wat den vorm betreft bijna geheel gelijk aan het bovengemelde vernietigde doch de omstandigheden waaronder hel gepasseerd is, zijn eenigzins anders zoodat bier, naar alle gedachten; de reglskweslte zal loopen over de onder de Nederlandsche wetgeving nog nimmer vuorgekomen vraag nofeeti testament, waarhij de testateur verklaart niet te kunnen teekenen, uithoofde van ziekte of zwakte nietig is en van onwaarde wanneer het bewezen wordt dal die testateur tot zoodanige handeling volkomen in staal was." Voor de eisciieresse zuster van den overledene pastoorzal even als in eerslgemelde zaak optreden mr. S. J. Cohen, advocaat te dezer stede. Als een voorbeeld van buitengewone zwaarte op jeugdigen leeftijd meldt men dat te Groningen iemand woonachtig is die, 19 jaren oud zijnde, 192 pond zwaar is. LI. maandag werd bij den Franschen ge zant te Brussel eene soirée gegeven door den heer de Gaston, die wegens zijne aan het won derbaarlijke grenzende kunstverrigtingenzich den naam de nieuwe Cagliostro heeft verwor ven. Ouder anderen las hijgeblinddoekt zijnde uit een boek, dat een vreemd minister achter zijn hoofd geopend hield. Men meldt nit Minden dat prins Frede- rik der Nederlanden den 28 in die stad aangeko men is en eene wapenschouwing beeft gehoudon over de bezetting der stad beboorende tot het Weslfaalschc infanlerie-regement no. 15 van hetwelk de prins sedert vele jaren kolonel is. Na He parade vereenigden zich de officieren in het hotel, alwaar de prins zijn intrek had geno men ten einde als gasten deel te nemen aan een prachtig diner hun door den prins aange boden. De zaal was op zeer fraaije wijze met vlaggen en tropheën versierd. Volhyniëen Lithauen zijn in staat van be leg verklaard, en waarschijnlijk zal de Ukraine hetzelfde lot ondergaan want reeds zijn de ge wone reglbanken in die provincie opgeheven en door militaire- en policie-eommissarialen vervangen. Alle militaire krachten waarover Rusland kan beschikken zijn op dit oogenblik echelonsgewijze geposteerd in eene lange linie dt'e zich van den Dniester tot Kalisch uitstrekt Deze troepen worden nog versterkt door al de verlofgangers, die onder de wapenen geroepen zijn. De Poplsche soldaten die in het genot van verlof waren zijn naar helleger van den Kau- kasus gezonden. F R A N' K 11 IJK? Te Darijs is sprake van een voorstel hetwelk dezer dagen, namens keizer Napoleon aan liet W'eener kabinet zou gedaan zijn Da lies zaken en bepaaldelijk het bezit van Venetië betreffende. Men verneem! dal de keizer, na de lezing van hel boek van Guizot over de pauselijke ques- tio gezegd heeft dat bij veel van hetgeen daarin voorkomt afkeurtmaar dal die Dro- testamsche schrijver beter dan de Katholieken op de hoogte is van en oordeelt over zekere pun ten die op de vrijheid der kerk betrekking hebben. Men deelt het volgend verhaal mede datals het volkomen waar is een zeer on gunstige getuigenis aflegt van de Oostenrijksche autoriteiten, lien te Venetië gevestigd Zwit- sersch handelaar was voor zaken op reis ge weest zonder zich van een pas voorzien Ie hebbenzich verlatende op het feit dat men geene paspoorten meer behoeft om in de Oosten rijksche stalen te reizen. Dat is hem echter zeer slecht bekomen, want de Cltio een plaatsjein de provincie Vincenlia werd hij des nachts in verzekerde bewaiing genomen en daar hij geen pas kon vcrloonen naar de gevangenis gebragt. Te vergeefs verzocht hij dat men slechts naar Venetië zou telegraferen men wilde van niets hooren. Eindelijk werd hij geboeid naar Padua vervoerd daar kende hij iemand wieri hel mo gelijk zou geweest zijn om zijne identiteit Ie constateren maar men wilde hem geen verlof geven otn met iemand te spreken. Van Padua werd hij naar Venetië vervoerd alwaar hij op den 2 October (en dus na een vijftal dagen ge vangen te zijn geweest) zijne vrijheid terug kreeg zonder dat hem eenigc opheldering werd gegeven. Hij heeft zich thans tot den Zwit- serschcn bondsraad gewend, om satisfactie te bekomen over deze vreemde handelwijze en schadeloos te worden gesteld wegens zijn tijd verlies. De bondsraad zal die vordering bij de Oostenrijksche regering le Weenen krachtdadig ondersteunen. De heer Ferdinand, de Lesseps bevond zich maandag den 26 dezer op zijne reis naar de landengte van Suez, te Turijn, en uitte daar zijne verwachting dat de Middellandsche en Roode Zeeën binnen achttien maanden lijds P RIJ S DER ADVERTENTIE N. GewonelS1/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er, Doodberigten van 16 regels a f\ behalve lieiZegetregi. door middel van de doorgraving der genoemde landengte, met elkander in gemeenschap zullen zijn, en dat na verloop van zes jaren de scheep vaart voor vaartuigen van alle kaliber geopend zal wezen. -«Er schijnen groote gebeurtenissen op handen le zijn" dat is ten minste de beste for- muleom den lijd dien wij beleven te karakteriseren een tijd die ongetwijfeld zwanger gaat, en waaruit legen de aanstaande lente óf een ontzettende strijd, of eene vreedzame oplossing van de meest ingewikkelde vraagstukken der Europesche poli tiek zal geboren worden. Dezer dagen is in het Hóiel de la Cloche le Dijon een rijke Engclschman overleden, die als reiziger daar zijn intrek bad genomen. Bij uitersten wil heeft hij bepaald dat zijne behoeftige geloofsgenooten (Israëlieten) in die stad honderd francs per hoofd zullen erlangen en dal aan zekere persoon door hem aangewezen om zijn stoffelijk overschot naar Engeland te brengen twee duizend francs zal worden betaald. Vrijdagjl., te 10 ure des avonds, trad een slecht ge kleed in,en^ch met bleek gelaatlangen baard en plordig haar het koffijh'uis Godebert te Amiens binnen en vraagde met nagemaakte stem eerst om een glas cognac en daarna qm een dagblad. Men bragt hem het Journal d'Amiens met hgast rukte hij bet open en las de derde bladzijde met zeer veel aan dacht. Toen hij een gedeelte had gelezen werd hij bleek liet het dagblad vallen en bleef als geheel verslagen zitten. Een der gasten maakte eenige gebaren, waarmede hij wilde te kinnen geven, dat men de polieie moest waarschuwen doch de persoon merkte dit op en verliet ijlings het koffijhuis. Men haaste zich in het dagblad te zien, wat.,d£jTeeindeliag zoo kon hebben doen ontstellen en ontdekte, dat hij het tegen Jud- uitgesproken doodvonnis had gelezen. Thans kon het' niemand anders zijn dan Jud. In eeu oogenblik wist iedereen dat Jud te Amiens was en naar alle kanten werd door de polieie onderzoek gedaan doch Jud is tot nog toe niet ontdekt. Men ziet het onverklaarbare wezendat zeker de kwade geest in eigen persoon is, speelt nog overal zijn parten. Le Progres de Lyon meldtdat de zaak van Martin Vumollardbeschuldigd van verschillende meisjes, die hij als dienstboden huurde met welke hij vervolgens op reis ging onder weg te hebben vermoordthans zal worden behan deld. Men verzekert dat in zijne woning zijn gevonden IE0 japonnen en 23 corsetten de gevonden vingerhoeden en andere, vrouwelijke benoodigdheden vullen eene lade. In bet bosch Avouxonder de gemeente Bressolies is weder éen lijk gevonden, dat in de klei begraven "en nog niet tot ontbinding is overgegaan 5 bij de lijkschouwing vloeide het bloed nog. Bij de begrafenis werd de lijkkoets door ongeveer 8000 personen gevolgd. Pumollard weigert iets te zeggen en verklaart zich onschul dig. Het eenige, wat hij antwoordt is, dat de moorden zijn geschied door gebaarde mannen die hem zouden ver moorden indien hij sprak. In Algerië is onlangs een Arabier, met name Mohammed ben-Abd Allahdie de rol van Abd-el-Kader trachtte te spelen en door beloften en bedriegerijen liet vertrouwen van vele in landers had gewonnen, in ite hand der Fransche overheden gevallen. Dit is", zegt de Moni- leur de l'Armee, «eene gebeurtenis van wezen lijk gewigl voor de bevestiging van Frankrijks gezag in bei zuiden van Algèrië. Zij verzekert bet aanstaande herstel van den vrede aan dien kant der woestijn van Sahara, eu is hoogst be vorderlijk voor de pogingen van ons gouverne ment otn regelmatig verkeer met Kano en Tom- buktu en later mol Senegal te openen." Voortdurend worden pogingen aangewend om Garibaldi over le halen zichin een land welks regering bel koningrijk Italië nog niet erkend beeft aan hel hoofd eener otnwenteüngs- bewoging te stellen maar hij blijft standvastig in zijn besluit om zich uitsluitend voor [talie be reid le houden. 75 geestelijken van Brighton hebben de spoorweg maatschappijen verzocht de extra- treinen op zondag niet meer te doen loopen zij beschouwen dit als sabbatschennis en de Laatste ongelukken als eene bestraffing daarvan. De beer Scoü le Greenock heeft de levering der drie groote sloornb toten voor het Fransche gouvernement aangenomen van 3150 tonnen- last en 750 paardenkracht ieder, out einde voor de trans-allantische vaan ut dienen*.! D».".drie schepen zullen in 19, 23 en 27 maandet} gereod moeten zijn. 8 - Uit New-York zijn berigten tot 19 dezer ontvangen. De Engelsche gezant Lyons bad tegen het in hechtenis nemen van Engelscbe on derdanen geprotesteerd waartoe alleen het con gres de maatregelen kan voorschrijven. Hierop had de minister Seward geantwoord dat in bui tengewone lijden alles voor het openbaar belang zwichten moei en hij dus in de gevoelens van den Engelschen gezant niet deelde. De generaal Price hield zich te Carthago staande in Mis souri verwachtte men een veldslag er werden versterkingen naar Kentucky gezonden. Bij Harpersferry hadden schermutselingen plaats gegrepen. Het getal Duitschersdie in het Ameri- kaanscheUnieleger dienen beloopt bijna60,000. Uil Noord-Carolina verneemt men dat men alles aanwendt om de kust in staat van ver dediging te stellen. Door de zuidelijke regering waren nog 30,000 man onder de wapenen ge roepen en zij had te Tennessee spoorwegen in beslag genomen, ten einde hel vervoer van troe pen gemakkelijker kon plaats vinden. Staatkundige aangelegenheden zijn te Londen geheel buiten sprake. De publieke aandacht wordt integendeel bijna uit sluitend geabsorbeerd door eene regtzaak, den 23 dezer door het criminele geregtshof aldaar behandeld. Ten einde eenigzins een denkbeeld te geven van het sociale leven der Engelschen alsmede van het misbruik dat sommige vreemdelingen maken van dconbiperkte gastvrijheid die'zij daar genieten«orden in weinige woorden de hoofdpunten dier regtzaak medegedeeld. Een Italiaansch schilder Vincent Calluci genaamd woonde daar in 1858 en trok door zijnebuitengewone bedrevenheid, vooral in hit schilderen van damesportrettcnde aandacht van talrijke kunstliefhebbers. Zijne innemende manieren gepaard met buitengemeene artistieke bekwaamheden bragten hem spoedig in aanrakiDg met zeer aanzienlijke Engelschen. O. a. werd eene rijke jonge dame, Prederica Johnstone, door haar eigen bloed verwanten aan hem voorgesteld en onze Italiaan verscheen kort daarop ten haren huize. Calluci wist nu door zijne vleijerijen miss Johnstone spoedig te bewegen hem hctschilderen van haar portret toe te staan. Dit ingewilligd zijnde, werd het noodzakelijk dat zij van tijd tot tijd zijn atelier bezocht. Er ontstond nu eene wederzijdsche en teedere genegenheid eene zeer vertrouwelijke briefwisseling greep plaats en eindelijk stemde miss Johnstone er in toe met hem in het huwelijk te treden. Alvorens dit plan evenwel werd ten uitvoer gebragt, deelde hij miss Johnstone onverwacht mede dat zijne moeder waaraan hij zeer gehecht wasop sterven lag dat hij haar voor haren dood nog eens weuschte te zien en daartoe 250 p, st. noodig had ten einde zijne1 reiskosten te bestrijden en eenige dringende schulden ie betalen. Miss Johnstone verschafte hem, met regt vrouwelijke edelmoedigheid de vereischte som en Calluci begaf zich naar Italië. Gedurende zijne afwezigheid werd miss Johnstone gevaarlijk ziek en na hare hers fel ÜDg kwam zij bij rijpe overweging tot het besluit den schilder niet to huwen Calluci die na verloop van eenigc maanden terug keerde scheen het besluit van de jonge dame uiet buitenge meen ter harte te nemen alleen verzocht hij haar de vriend schap niet af te breken en wist haar vervolgens door allerlei kunstgrepen ongeveer 20G0p. st af te troggelen. De herhaalde afpersingen werden eindelijk ondragelijk eh miss Johnstone be sloot geheel en al met den schilder te breken en verzocht hem na hem haar besluit hekend te hebben gemaakthare brieven terug. Calluci wilde evenwel zijne prooi zoo spoedig niet laten glippen maar eischte op nieuw 2U00 p. st. voor de teruggave der gemelde brieven. Ook daarin stemde miss Johnstone toe en tijd en plaats werden vaslgesteld waar zij elkander zonden ontmoeten en de transactie sluiten. Miss Johnstone vervulde zeer naauwkenrig de overeenkomststelde den schilder ge melde som ter hand en ontving van hem een pakje, inhoudende, gelijk hij voorwende, de bedoelde brieven. Tot hare groote ontsteltenis vond zij evenwel later bij het openen in. het pakje, niets dan oude nieuwsbladen Calluci had de zoo kostbare brieven ongetwijfeld voor eene andere gelegenheid in zijn bezit gehouden. De dame over die lage handeling zeer billijk verontwaardigd, gaf nu haar broeder van al het voorgevallene kennis en deze schreef den schilder or.middelijk een brief om de teruggave der verlangde stukken. De bepaalde weigorijjg en het beleedigend antwoord van Calluci, noopten miss Johnstone's broeder hem geregtelijk te vervolgen. De schilder werd daarop in hechtenis genomen en den 23 dezer na een rijp onderzoek door de jury schuldig bevonden aan diefstal en veroordeeld tot 3 jaren dwangarbeid, De brieven, benevens 1600 p. st. die hij nog in bezit had werden aan iniss Johnstone teruggegeven Het vonnis ofschoon vrij gestreng wordt tc Londeu door alle weidenkenden ten volle goedgekeurd. Het gedrag van miss Johnstone mag welligt door sommigen als onvoorzigtig en zelfs ligtzinnig worden beschouwd doch dit regtvaardigde Calluci niet om misbruikte maken vau de edelmoedigheid en genegen heid eener zwakke vrouw die hij door listige eu verfoeijelijke vleijerijen had weten te boeijen. Dergelijke voorvallen zijn intusschen in de Engelsche maatschappij niet zeldzaam. Loivdèpt 31 October. Uil New-York zijn beriglen tot den 22 dezer ontvangen. Generaal

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1