Woensdag 30 October. 1801 VOEISDAóf ZATUROAG. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen A BONNE MENT S-P RIJS. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25; Inxendingder Advert.daags tevoren, voorlO ure'smorgcns. 9»V« S,Sd 11,00 - 12 8o - O.llil 11,73 - o.oa 0,1)0 - 0 SKI 0,0, 0 V E P p 4J IJN T: iijm L P RU S PER ADVERT EN T 1 EN. Gewone !2fs cents de regel. GeboorteHuwelijks- er> Doodberigten van 16 regels a f\ behalve hclZcgelregl. Ziehikzee 28 October. Met genoegen ver neemt men, dalZ. M. de keizer van Rusland j aan de gezagvoerders der alhier gestationeerde vaartuigen der Zuid-Hollandsche Redding- j Maatschappij W. A. Botubyes en G. van Duin de gouden medaille met het ordelinl van Sl. Wladimir heeft toegekend, alsmede aan elk der manschappen 10 zilveren roebels voor het redden der equipage van het ten vorige jare verongelukte schip Saomi. j Aan boord van het schip Burgemeester Hoffman, kapitein de Wit, hetwelk op den 25 dezer van .lava alhier is gearriveerd isvoor3weken het volgende voorgevallen. Kr bevond zich aan boord een zeer fraaije koningstijger bestemd voor de diergaarde te Rotterdam. Door het on- siuiinige weder is de bodem van het hok waarin deze zich bevond losgegaan, zoodat het hem is mogen gelukken uit zijn hok te ontkomen. De eerste, dien hij ontmoette was de timmer man dien hij met zijne klaauw in hel been greep. Re timmerman had echter de tegen woordigheid van geest om zich los te worstelen en over boord te springen. Met scheepsvolk was middelerwijl in het want gevlugt en twee van hen naren naar beneden gegaan om ge weren en kogels te halen. Zoodra het geweer geladen was gingen zij weder met de meeste voorzigtigheid naar hel dek en met hunne wapenen in het want. Van daar mogl hel den 3den stuurman Buijze gelukken hel dier een kogel door hel lijf te jagen welke echter niet doodelijk had getroffen. Reeds maakte men zich gereed om een tweede schol op hem te lossen toen een stortzee over het schip kwam die den tijger naar bet achtereind van het schip tusschen het anker en de boot wierp. Ten einde nu te beletten dat hij door een sprong niet weder op het dek zou komen heeft men daareenige planken vastgespijkerd waarna men hem een kogel door den kop heeft gejaagd welke zijn dood tengevolge had. De timmerman was zoo ge. lukkig in denabijheid van het schip te blijven, zoo dat hij zijn leven heeft kunnca redden. Oe beko men wond aan het been is gelukkig niet ge vaarlijk eu men vleit zich dat hij weldra geheel hersteld zal zijn. Hij be sluit van den 21 dezer is op zijn ver zoek eervol ontslagen de heer K. Hocke Hoogen- boom als gezworen van den polder Zonnemaire, en benoemd tot gezworen bij de Bruinisse- Stoofpolders de heer A. van den Berge. Men schrijft uil Middelburg van 24 dezer. Rij de behandeling en vaststelling der gemeeotc- begrooting voor 1862 is gebleken, dal de stoom baggermachine in het havenkanaal dit saizoen zeer gunstig heeft gewerkt waardoor er voor- uitzigt beslaat dat de haven hel volgende jaar de bepaalde diepte zal verkregen hebben, lieden is de tot dusver behouden houten baggermolen welke men in 1835 1c Monnikendam zich aan schafte publiek verkocht aan Govert Schalk te .buiksloot, provincie Noord-Holland, tot een bedrag van ƒ1540. Men verneemt dal door Adriaan Polderman aan Z. M. den koning een verzoek isgerigt om gratie van de doodstrafwaartoe hij is veroor deeld hij arrest van hel provinciaal geregtshof in Zeeland van 4 Julij jl. Men schrijft uil bergen, op Zoom van 24 dezer. 0e heer W.Ie Brussel woonachtig is door aankoop eigenaar geworden van drie naast elkander, staande kapitale gebouwen alhier, die, naar men verneemt zullen worden gesloopt om dat terrein te bezigen voor den bouw van eene suikerfabriek. Men schrijft uit VHage van 25 dezer. Heden werd eène éindbèlissing gegeven in de navolgende zaak tusschèh twee naburen in deze gemeente aanhangig successivelijk bij de regt- bank alhier, het prov. hof en-den hoogen raad !)c een had op de greus Van zijnen toil) een ge bouw gesteld legen het pand van den buurman die, bewerende, dat hem hierdoor werd be timmerd liet licht an twee ramen in der tijd in zijnen achtermuur gesteld door.d.cn toenma lige!) eigenaar van heide erven., én dat die be stemming hem gafeenc erfdienstbaarheid waar mede voormeid bouwen strijdig was zijne partij dagvaardde voor de regthank te 's Hage tot weg- braak van het gebouw dat zijn licht belemmerde. Die eisch werd door de reglbaok toegewezen bij vonnis, dat door hel bof in Zuid Holland iri hooger beroep werd bevestigd. Op de plei- dooijen van mr. A. M. van Stipriaan Eniscius voor den oorspronkelijk gedaagde nu eiscber in cas satie en van mr, D. van Baalte die voor den verweerder in cassatie optrad werden echter bij arrest van den hoogen raad van heden over eenstemmende met de conclusien van den advo caat-generaal mr. Greorgy de aangevallen uit spraken van regthank en hof vernietigd en als nog aan den verweerder in cassatie zijne, in eersten aanleg ingestelde vordering ontzegd op grond dat het rcgldat de oorspronkelijke eiscber voor zijne vordering lot wegbraak van het op des buurmans grond gebouwde, behoefde en inriep, was eene onzigtbnte erfdienstbaarheid, die evenmin dóór de bestemming van den ge- meencn eigenaar, als door verjaring konde worden gevestigd. Met zekerheid verneemt men dal do in schrijvingen in het fonds kapitaal tol stichting van een Zoölogisch- botanisch Genootschap van ac- climatisatie en een daarbij behoorenden tuin Ie 9 Hage toereikend zijn om tot de uilvoering over te gaan diit de statuten zich reeds bij hel ministerie van justitie'bevinden, de aden tot overneming van den grond bereids door een no taris worden opgemaakt, en de inschrijving tot volteekening van het fonds-kapitaal, met on veranderde voordeelen voor de inschrijvers, uiaar mei veel ongunstiger voorwaarden voor zich later aanmeldende gewone leden is open gesteld. Hel is zelfs niet onwaarschijnlijk dal nog dezen winter een cursus zal worden go. opend in de natuurlijke geschiedenis toegepast op landbouw veeteelt en industrie. Volgens depêche van de Rataviasche Han dels Vereeniging dd. i 4'September was het op Java rustig en luidden de hij hel gouverne ment ontvangen lijdingen uil Ranjertnassing gunstiger dande van daar afgezonden particuliere bcrigteu. Uit Amsterdam meldt men van 25 October. Eergisteren is alhier de 32ste algemcene verga dering gehouden van de maatschappij lol bevor dering der toonkunst onder het voorzilteischap van den heer A. H. Büchler D.Dz. V\aarop o. a. is besloten 1. lot eene her ziening van de wel der maatschappij over te gaan, voor welk werk eene commissie is aangewezen, bestaande uit de departementen Amsterdam 's Gravenhage Rotterdam en hel hoofdbestuur 2. ter bevordering van de muziek als volksont wikkeling, bij wijze van proeve in deafdeeliugen openbare uitvoeringen te houden, tegen geene of zeer geringe enlrée, en 3. de uitkeering door de afdeelingen te bepalen op f3,0.5, haar een crediet te openen van 1725,20 en snbsidien voor onderwijs toe te kennen aan de afdeelingen Enkhuizen Goes en Zicrikzee. Men schrijft uit Levden van 26 dezer. Door het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland zijn D. Prosman en B. Hnlsbusdiakenen der Hervormde gemeente te Oude en Nieuwe We tering van hunne kerkelijke bediening ontzet uithoofde zij zich hebben schuldig gemaakt aan tegenstreving iri de uitvoering van kerkelijke verordeningen betreffende de armenzorg. Op de te Momfoort gehouden paarden- en beestenmarkt werden aangebrngt 507 paarden en 660 runderen. Over het algemeen werden hooge prijzen bedongen vooral voor jonge paarden. Het rundvee werd duur verkocht. Den 26 II. des avonds omstreeks 5 ure is aan den mond van den Hsse! onder Kapello een met koopmansgoederen beladen beurtschip door de Amslerdamscheschroefbool de Nijverheid, in den grond gevaren ten gevolge van welke omstandigheid de vrouw van den schipper over boord viel en jammerlijk verdronk het lijk is kort daarna gevonden en hel vaartuig legen de werf van den heer A P. Hoogendijk opgehaald. De stoomboot is door den burgemeester van Kapclle aangehouden. Van de 70 opgeroepen jongelingen om bij het instructie-bataljon Ie Kampen geplaatst te worden zijn tot heden 54 opgekomen. Daar van zijn 8 afgekeurd, de overigen zijn geplaatst. Het instructie-bataljon is door deze indeeling zelfs boven de sterkte bij de formatie bepaald. Men kan echter nog van dit jaar eene oproeping van een veertigtal verwachten aangezien in den loop der volgende' maand weder eene over plaatsing van korporaals-titulair naar de onder scheidene regemeuteri infanterie zal plaats hebben. In Le Précurseur Beige van 2 i October wordt hooge lof toegezwaaid aan de maatregelen ter bevordering van rlen gezondheidstoestand der stad door het plaatselijk bestuur van Antwer pen genomen, t Maar,'' vraagt de sclirij- ver wordt hel geen tijd hierin nog verder te gaan Is hel ook geen zaak dat op het voed sel der inwoners behoorlijk toezigt worde ge houden Dal de vervalsching der dagelijk- sche levensbehoeften dikwijls al zeer ver gaat is uitgemaakten waarom nu geen scheikundige door hel bestuur bünjemd die nu eens hier dan weêr elders een onderzoek bewerkstelligde en den uitslag daarvan mededeelde aan den raad Zeker zou zulk eene instelling zijne waarde hebben en ook hier le lande is zij eene bepaalde behoefte. Maar waarom zou men den kring vau de werkzaamheid der regering noodeloos uit breiden Waarom zou men de zorg van het bestuur inroepen daar waar men voor zich zeiven zorgen kan Waarom niet eene maat schappij in het leven geroepenwaaraan ieder tegen geringe contributie deel kan nemen, en die den scheikundige en het laboratorium bekos tigtwaarin steeds gelegenheid beslaat voor het onderzoek dat de leden der associatie en des noods ook anderen voor vergiftigd of op an dere wijze schadelijk voedsel waarborgt DUITSCHLA.ND. ;Op den ochtend van den krooningsdag kwam le Koningsbergen een oude invalide aan de poort welke naar hel plein van het paleis voert. Daar hij geen loegangsbiljel had riep de schildwacht hem luide lae terug. De oude snorbaard rigtlc zich trolsch open zcide Terug Heden is het de L8de October 48 jaren geleden heette het op dezen dag Voorwaarts en de oude ging voorwaarts en kwam ongehinderd op liet plein. Bij gelegenheid van den groolen optogt met 's konings intogl in deze hoofdstad merkte men o. a. op een reusachtigen adtniraalshocd waaronder werd gedragen een geheel uitgerust oorlogschip versierd met de vlaggen van al de Duitsche stalen. Dat deze hoed door het hoeden- makersgild werd gevoerd behoeft naauwelijks hier bijgevoegd. De banierdragers van het bar biers- nieuw zilver- en sommige andere gilden droegen de Duitsche rood zwart goudo vlag. Deze en de adtniraalshocd trokken vooral de aan dacht der menigte en werden telkens met luide hoera's begroet. De ongeregeldheden op den avond van 's konings intogt gepleegd, hebben zich nogmaals herhaald op het Alexandersplein en aangren zende stralen zoodal de policie zich genood zaakt heeft gezien om met hel blank geweer tusschen beide te komen. Hierdoor zijn ver scheidene personen gekwotsl en er is een 1 -4tal in hechtenis genomen. De vorsl-primaal van Hongarije heeft als obergespan van hel comitaat van tiran ver klaarddat deze jurisdictie de ambtenaren niet zal bevelen bij de recrulering mede te werken maar dit zelfs verbieden. Hij verlangt even eens dat de keizer zich naar Ofen zal begeven en de vrees van Hongarije dat de constitutie in gevaar verkeert, te doen ophouden, en ten einde de landdag ton spoedigste hijeenkome. Voorloopig moesten de kwestie» der belastingen en der recrulering uitgesteld en de inning der belastingen door middel van inkwartiering ge schorst worden. Als een bewijs dat de ingevoerde maat regel om door bel stellen van inlegering bij de belastingschuldigen in Hongarije, eene spoedige aanzuivering van hel achterstallige le erlangen niet aan de verwachting beantwoordt, kan hot volgende voorbeeld dienen. Op het landgoed Kisigwand gelegen in het comitaat Komorn en behoorende aan den heer Ghyzy Kalmana pre sident van het huis der afgevaardigden be vinden zich sedert eenige woken 41) kurassiers ten einde hem te dwingen tot betaling der ach terstallige belasting naar hel schijnt zal deze maatregel bij hem gelijk bij zeer vele anderen bet doel missen want de manschappen worden san alles ruim voorzien maar van betaling der belastingen is tot heden geene sprake geweest. Even alsde Katholieke kerken le Warschau zijn ook de Protestantsche, alsmede de synagogen daar gesloten zoodat thans de godsdienstoefe ning van alle gezindten vöór de kerken gehouden wordt. F RA. NK RIJK. Te Parijs is sprake van een tegenbezoek dat keizer Napoleon eerlang voornemens is te brengen aan de souvereinen van lielgie en der Nederlanden, te Brussel en te 's Gravenhage. De Monileur berigl dat uil eene regler- lijke instructie is gebleken dat de Congregatie van de dames der Sainte Union te Üouai vrij willig medegewerkt heeft lot hel ontvoeren van jeugdige Joodsche meisjes. De regering had de autorisatie tot de vestiging der stichting kunnen intrekken doch zij heeft zich bepaald bij het ontnemen van baar wettig bestaan. «Deze ge matigdheid met krachtsbetoon gepaard" zegt do Monileur, »zal de godsdienstige v erecnigingen overtuigen, dat zij, in weêrwil van haar karakter, haar doel en hare regelen, gehouden zijn aan de landswetten te gehoorzamen." De bekende Duitsche geleerde Karl Vogt is te Parijs aangekomen, op zijne temgreize van een togl dien hij in de Noordpoolstreken met een rijken Frankforter, den heer Bernu beeft

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1