SOCIËTEIT: Binnenlandsche Tijdingen. liiiitenlandsche Tijdingen Advertentiën. TOT PT EN li EN tl Eli EN. Zeetijdingen Beurs- en Slarktberigten. |5«. Vervoer-üiddelen. ting op 'brandstoffenzoodat de artikelen behouden blijven daarop worden aangenomende aangehouden artikelen vau uitgaaf. Bij het artikel kapitalisatie, ondersteunt rar. de Clercq hetc doordr. Keiler geopperd omtrent de verhooging der zelkasch hij durft Burgemeester en Wethouders verzekering geveu dat J. ditjjgeen invloed zal hebben op de aflevering. De Voorzitter zegt, dat Burgemeester en Wethouders de L zaak in overweging zullen nemen,, hot is echter vroeger zouder j gunstig resultaat beproefd. Dr. Keiler zegt, dat het hem.'déstijds heeft gefrappeerd dat van al de nemers juiat hetzelfde' antwoord werd ontvangen. Hierop is de geheele bfcgrootmg vaatjcosteld op ƒ94 373,9:3'/.2. Daarna is de vergadering gesloten.' Oosterland, 19 October. Hetlcn nacht om streeks 3 ure werd alhier brand ontdek! in de mei'krapfabriek van den heer L. van Vessem wélke bij de onldckking reeds zoo zeer in hevig heid was toegenomen dal er aan geen blusschru mper Ie denken viel zoodat zij geheel is in do asch gelegd met hetgeen er zich in bevond. 80 halen racine, waarvan juist heden eenige zouden ver voerd worden en eenige vaten meekrap zijn eene prooi der vlammen geworden. Ook heeft de groene moede belangrijke schade geleden De oorzaak van den brand is onbekend. Naar men verneemt was hel gebouw en heigeen er zich in bevond legen brandschade verzekerd. De brandweer heeft den groolslen ijver beloond en was zoo spoedig mogelijk Ier hulp gesneld. Zij is den geheelen tlag onvermoeid werkzaam geweest ten einde den brand geheel le hlusschen. Men schrijf! uil Haarlem van f's dezer. I)e onafgehaalde prijzen van de lenloonslellings- lolerij zijn jl. dingsdag publiek verkocht ten voordode van de armen dezer stad. De op brengst is ruim/" 100 geweest er bevonden zich nng eenige voorwerpen bij van betrekkelijk groote waarde, als een kanierkrooneen werktafeltje een deken etii. De Nieuwe Rollerdamsche Courant behelst een particulier schrijven uit liatavia dd. 31 Augustus II. waarin liet vermoeden wordt uil- gedrukt dat kapitein Hayes, voerende het Engelsch schip Laimceston, door de factorij van Soerabaija via Samarang enz naar Australië bevracht en die le Cheribon moest aankomen, met de lading zou zijn doorgegaan. Volgens particuliere beril! Jen dato 2 Se-ptember is bedoeld vermoeden gebleken onjuist te zijn daar de Laimceston te Cheribon was aangekomen. Men verneemt met genoegen dat de be- caafdc Nederlandsche zangeres, mevrouw de Vries, een schitterend engagement heeft erlangd aan het IhéAlre Sail Carlo, le Napels, alwaar zij den eersten der volgende maand als prima donna zal optreden. Voorloopig is zij geën gageerd voor dit saizoen, eindigende niet Maart aanstaande. Men schrijft ui! Breda van 17 dezer. Eene alschuwelijke misdaad vond dezer dagen onder de gemeente Steenbergen plaatsZekere weduwe V. L. die iu het geheim bevallen was, heeft haar kind voor de varkens geworpen. De ontaarde moeder bevindt zich in hechtenis en heeft reeds gepoogd zich van hel leven te be- rooven. Men schrijft uit Arnhem van 18 dezer. Gisteren stond voor het provinciaal gereglshof van Gelderland te regt Wilhelminu van Vorselen dienstmeid oud 23 jaren geboren le lloensen en laatstelijk woonachtig le Kistbeschuldigd van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Hel hof heeft haar bij arrest van heden tot eene tuchthuisstraf van 12jaren veroordeeld. Men schrijft uil Hoorn van 17 dezer. Deze week werd alhier gevankelijk binnengc- bragl een kastelein uit de gemeente Opmeer welke beschuldigd wordt van brandstichting. In eene kast waar men zelden kwam werd eon mandje gevonden, waarin zich lucifers en andere brandbare stoffen bevonden. Gelukkig echter werd de uil hel dak opstijgende rook spoedig door de huren ontdekt zoodat de brand weldra gebluscht was. Men schrijft uit Harlingen van 16 dezer. Een blijk van buitengewone stoutmoedigheid gaf de voerman M. B tijdens hij zich met zijn rij tuig voor zijn beroep te Leeuwarden ophield. Toen hij zich heden in den vroegen morgenstond naar den zolder had begeven had hij het on geluk door het luik te vallen, waar hij met het hoofd op de haverkist nederkwatn ten gevolge waarvan de hersenpan vanachter naar voren scheurde en hij veel bloed verloor. Nadat men den patient in der baast een doek stevig om het hoofd had gebonden heeft hij de terugreis naar l'arbngen (41/. uur afssauds) op zijn wagen aan- eno.nrn wat hem waarlijk goed afging. Na geneeskundige hulp ontvangen le hebben ge looft incn B. huiten gevaar. Men schrijft uit Texel van 18 dezer. Gisteren namiddag gebeurde alhier op de hof stede Ruimzicht het volgende ongeluk. Een meisje 12 jaren oud had de onvoorzigtigheid te nabij de in werking zijnde dorschmachine te komeu waardoor hare kleederen in aanraking kwamen met het groote rad.": Vreeselijk was het oógenhlik toen hel tol 5 malen toe lusschen de raderen werd heen geslingerd eer men de ma chine kon stoppen en zij geheel verminkt daar uit werd gehaaldzoodal zij weinige uren daarna aan hare bekomeue wonden overleed. Men schrijft uit Luxemburg van 13 dezer. De prins stadhouder opende heden middag ten 3 ure de wetgevende zitting, met eene lange rede voering merkwaardiger door wal zij niet dan door wat zij wel bevatwant uit niets blijkt dat nog aan de zoo levendig gewenschte herziening der brdonaniien gedacht woidt, terwijl met geen enkel woord werd gerept. Daarentegen is de verzekering gegeven dat wij in de beste versland- houding mei de hooge bondsvergadering slaan en datin weèrvvil van den moeijelijken toestand waarin de II. Stoel verkeertde regering de regeling der kerkelijke betrekkingen niet uit het oog verliest. .Men schrijft uit lirussel van 18 dezer. De beer Dnpré lid van de kanier van volksver tegenwoordigers voor deze hoofdstad heeft op nieuw eene brochure ui hellicht gegeven onder den titel van De gewapende neutraliteit." De bekende schrijver zet daarin uiteen dal Belgie om zijne neutraliteit te doen eerbie digen behoort in staal te zijn om iederen aan- vallvan builen af te weren en in de staatkundige weegschaal van Europa een eerbiedwekkende militaire magt te leggen, u Het is niet ge noeg" zegt hij verder o dat wij een zeker aantal rcgenicnten en goede stukken geschut bezitten, maar de natie zelve moet gewapend zijn de burgerwacht behoort van degelijke ge weren voorzien te worden waarvan men zich zonder gevaar voor eigen leven kan bedienen. a 't Is zeker niet ie ontkennen zoo als her haaldelijk geklaagd w ordtdal hel onderhouden van een groot leger belangrijke geldsommen aan het kleine Belgie kosten hel klinkt zeer juist dat men eene belangrijke bezuiniging zou be gaan door de afschafling Maar met evenveel regl kan men beweren dat het jaarlijks eene oul- zagchelijke vermindering van uitgaven zou daar- stellen als men de geiiéesheeren de hospitalen, de gendarmes.de procureurs des koniugs.de regters en de gevangenissen afschafte. Maar helaas om doctoren en hospitalen af le schaf fen zou men geene zieken meer moeten hebben om de justitie te kunnen missen zou men ook geen kwade betalers, dieven of moordenaars uieer moeten hebben en om voor Belgie de ge wapende magt le kunnen ontberen zou Europa geene overweldigende despoten meer moeten bezitten." DU [TSCHL AND. Men schrijft uit i'esth van 18 dezer. Gisteren avund werd den regerings-commissaris Kapy eene kelclinuzijk gebragl. De policic en de troepen zijn lusschen heide gekomen. Er zijn eenige geweerschoten gelost waarna de menigte uiteen ging. Niemand is gekwetst. Tal rijke detachementen troepen hebben de straten bezet en de rust is hersteld. Een Turksch bulletin zegt dat op de Mon- tcnegrijrische grenzen drieduizend opstandelin gen en Monlenegfijnen verslagen en vervolgd zijn. De grenzen zouden geëerbiedigd wezen ofschoon de Monlcnegrijiien beweren dal de Turken die overschreden hebben. De nadere bijzonderheden omtrent de over strooming van den Mijl in Egypte en de daardoor aangerigle schade luiden zeer treurig. De schade wordt op 3 inillioen gulden berekend. De onderkoning heeft met een bankiershuis te Frankfort eentó leening gesloten van 11 milli- oeu thalers. Te Warschau zijn soldaten niet geweld in verschillende kerken gedrongen. De personen die zich daarin bevonden zijn naar de citadel gebragl doch later is de helft dier gevangenen ontslagen. Men verzekert dal nog 2000 ge vangenen bij het leger ingelijfd zullen worden. De geestelijkheid heeft de kerken gesloten. Over de stemming in Hongarije loopen de berigten zeer uil elkander. De partij van den landdag hoopt het beste, en is lot lijdelijken tegenstand besloten. De fractie Teleki heeft zich geheel en al aangesloten aan de liberalen onder de leiding van Deak zij ziet in den cllondigen toestand van Oostenrijks finanlien haren besten bondgenoot. FRANKRIJK. Te Parijs werd dezer dagen voor decor- rectionnele regtbauk behandeld de zaak van 22 personen zoo mannen als vrouwen beklaagd van het vervaardigen en verspreiden van zede- kwetsende fotografische afbeeldingen en van medepligtigheid aan dit feit. De meeste van die vrouwen dienden de fotografen tot modellen en naar het schijnt hebben die heeren ten opzigte van enkele meisjes list gebruikt om ze in zulk eene houding te laten staan of zitten als zij voor hunne misdadige bedoelingen nuttig en noodig achtten. De meisjes werden in de ateliers ge lokt onder voorwendsel dat men hare portretten wilde maken aan enkele dier middelen gaf men vijf francs daags aan anderen gaf men ook een ontbijt om ze «roegte hebben. De regt bauk heeft al de beklaagden veroordeeld tol ge vangenisstraf van een jaar. zes maanden en twee maanden. Men wil dat het prachtige hótiT van den bankier lUirés in de rue Richelieu waar de hoofdzetel levens is van het Journal des Chemins de Ferle koop wordt aangeboden voor een millioen francs. JONGSTE TIJDINGEN Turijn 21 October. Volgens berigten uit Napels zijn aldaar verscheidene Bourbonsche zamenzweerders gearresteerd Onder hen be vindt zich de prins van Attajano. De stad verkeerde overigens in volmaakte rust in weêrwil van de geruchten nopens eene aanstaande poging der reactionnairen. Kunstnlenivii. Met 't ophanden winteraaizoen begint ook weder onze taak, van tijd tot tijd verslag te doen van 't geen op 't gebied der kunst gaat voorvallen. Overal rust men zich uit ten strijde ook ten onzent wa9 er begin. De Zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" ving na hare algemeene vergadering met hare oefeningen aan en wenschen we vurig, dat na deze, wel volbragt, genoegelijke uitspanning haar deel zij. Zijn we' wel onderrigtdan ge denkt die VereeRiging menig werk meer of minder uitgebreid in te studeren en zij het haar personeel aanbevolen, dezelve grondig te oefenen. De Leden hebben daarvan het meeste nut en genot. Toetreding tot en uitbreiding vau die Z. V., die in 1862 haren tienjarigen leeftijd zal kunnen gedenken diehoe men ook haar en hare werken moge beoordeel en wijzen mag, op 't nut dat zij gedurende dien tijd stichtte op 't genoegen dat zij schonk en bij den dank die haar be zielt voor haren directeurtevens erkentelijk is voor den dank, dien men haar niet onthouden kan is wenschelijk en noodig. Ze zij dan ook den beschaafden, den weldenkeuden aanbevolen Is veelzijdig materialisme de grondslag van veler doen en latenj ook veler behoefte en verlangen is het, een intellectueel leven en licht te genieten cn daarin anderen te doen deelen. Zonder beoefening van kunstgecu genot geen veredelend genoegeuzonder dat geeu leveniu msthae- tischen zin althans. Ook de Maatschappij tot bev. der Toonkunst, hield hare Algemeene Vergadering en weten we dat de werkzaamheden onzer Afdeeling begounen zijn. Heeft zij op een vrij gunstig resultaat van hare bemoeijingen te wijzen op een voldoend innerlijk en materiëel leven eu aanzijn ook haar de sympathie niet onttrokken Zich als Lid aangesloten ondersteuning komt steeds voor eene goede zaak te pas Den Leden is het bewustzijn eene edele zaak te helpen schragen aangenaam aan hen zijn of zullen voorregten worden toegekend welke nietleden moeten missen. Keu ouderdeel harcr verrigtiugen der Zangschoolwenschen we voortdurende bloei cn toetreding der kinderen van Leden en niet Leden toe. Zooder muzijkaal onderwijs is geene behoorlijke opvoeding denkbaar. Bij het aanleeren van allerlei kundighedenworde het elementair onderrigt in zang of muzijk niet vergeten de uitkomst zal zich bij de jeugd doeu keuneh, vatbaar als zij wordt voor gevoelens en gedachten waarvoor zij, buiten die vakken der kunstvreemd blijft 1 We zijn 't ons volkomen bewust, dat wc met allerlei vooroordeelscheve beoordceling met tegenwerking zelfs hebben te kampen. Wc weten .en 't kan geen kwaad dit rondweg te zeggen dat ons volk onze natie niet muzijkaal en vaak te materieel i3 om zich bezig te houden met knustwelke niet direct voordeel afwerptdat vaak doch waartoe meer? men beklage zich de ge ringe opoffering niet, met winst wordt dezelve teruggegeven. Begeerig zijn we naar het overige dat van kunst ons zal worden aangeboden. Zij het publiek met kunstzin bezield Worde de proza van den dag door de po'ózij van den avond aangenaam afgewisseld 1 Ondertrouwt! C. HENDRIKSË ouwerkerk, en 19 October 1861. A. BAL. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van haren geliefden Zoon den Heer HENRI CHARLES MULOCK HOUWER betoond, betuigt de ondergetee- kende ook namens hare Kinderen en Behuwd- Kinderen, haren hartelijken dank. Wed. H. MULOCK HOUWER, Zierikzee, de Jonge. 15 October 1861. ALGEMEENE VERGADERING op Donderdag den 24 October a. s., des middags ten 12 ure, ter. Huize van M. Au gustijn, tot benoeming van Keurmeesters Balloteren nieuwe Ledenvaststelling Pro gramma enz. enz. De Leden worden vriendelijk uitgenoodigd deze vergadering met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Namens de Directie De Secretaris J. LANGOUMOIS de DOES. 19 20 Brouwershaven, Gearriveerd 17 Oct. Ida Elizabeth W. Dooren Rotterdam Samarang, gesleept binnendoor van Héllevoetsluis. 19 AEolusN. J. de VriesRotterdam 19 Endeavour, W. Ruplcij j. New-Castlc beiden naar Samarang. Tunes, H. StambridgeSeaham, Vlaardingen. Dageraad, J R. IJlrich, Rotterdam, Samarang. D'filmina, Hörner, RotterdamBa tavia, gesleept binnendoor van Hel- levoetsluis. Uitgezeild: Ida Elizabeth, NV. Doo ren, Rotterdam, Samariti'T. Stad Dordrecht, J IT. Sibil, Dord recht Londen. JHolus N. J. de Vries Dageraad, H. Ulricbbeiden van Rotterdam naar Batavia. 21 1023/a 101V4 «1% 94 59V„ su% 74 V, 0»V2 f 1901/, «9's 54«/„ - 1 46'/,, I i3'/8 Prijzen dec effecten le Amsterdam. de ij 2 October lb til. Nedeiïand Werkelijke Schuld 2'/jpcl, dito dito 3 dito dito 4 Amortis. syndic. 3''a Rusland bij Hope 1798/1816 5 dito 1828/1829 5 bij Stieglitz. ode leen. o dito 6de leen. '855 5 Leeniug 18öU 3 Leening i860 4 0., dito T bij Hope 4 Cert. Van ass. 6 Poulsche schatkist ob'lig. 4 Aandeel groote Ituss. spoot weg a 236 volgefourn. 5 Oosteurijk Weencrbnnk bij Gojl.en Co. 5 dito dito 4 Mstaliek - o dito 2% dito, rente Amsterdam 5 dito nationale 5 Weener-aand. a fl 500 L. 1860 5 Portugal Buitenlandsch van 1883 3 dito van 1856 a 1859 3 Spanje Buitenlandsch 3 Binnenlands^: 3 Buitenlandsch 3°/0 nn 2 ROTTERDAM21 October 1861. TARWE, Zeemvsch Vlaamsch en Overmaasehe wederom met kleinen tóevoer en tot vorige prijzen goed van de hand goede en puike f 12,50 a 13,25; mindere MO a f 12,25; Jarige naar kwaliteit van f 11 a f 12,50. ROGGE, Vlaams, cn Overmaa9ch matig toegevoerd zonder prijsverandering de beste soorten van f8,75 a f9,25 mindere f7,80 a f 8,50. GERST steeds met kleinen toevoer en tot vorige prijzen be geerd Winter f6,80 a f7,20; dito zomer f6 a fö,80. HA VER in een doen korte f3,50 u 4,70 dito lange f3 a f 4. ERWTEN, in gewone soorten 25 c. lager fll a f 12.50 groote f 12 a f 14. PAARDENBOONEN f8 a f9. MEEKRAP, werd redelijk geveild er had tot vorige prij zen een goede omzet plaats diensttmschen Middelburg en Rotterdam. Pan Rotterdam Woensdag 23, 'smorg 93/4 Vrijdag 25, 10 ''.2 Zaturdag 26, 10' 2 Zondag 27, 10'{.2 i)c diligence zal van Zierikzee 2 uren na de afvaart dei- stoomboot van rit. itterdara naar Middelburgen van Middel burg uaar Rott. l/2 uur na deafvaarl der stoomboot rijden dienst lusschen Goes en Rotterdam. Van Rotterdam 23, 'smorg, 5 I Dooderdag2i, 's_morg. 10'/2 Vrijdag 25, 5 J Zaturdag 26, 10l/2 dienst tusschen Vlissingen en Rotterdam, Van Vlissingen I Van Rotterdam des maandags, woensdags des dingsdags donderdags eu vrijdags 'amorg. ten 8 u jen zatuf d.'smorgten 8'/.2 u De diligence rijdt van Zierikzee des morgens ten 9 ure voor afvaart van Vlissingen najir Rotterdam en des middags ten jq'/j ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Krvcn A. de Vos tian Middelburg Donderd. 24, 's morg 6 Vrijdag 25, 6 Zaturdag 26, 6 Zondag 27, 6 Van Goes: Woensdag 23, 'smorg

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 2