3°. 84. /ntiirilag 19 October. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en A rlministratiën Binnenlandsche Tijdingen. .4 BO N N E ME N TS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagsle voren, voor 10 ure'smorgens. VERS CBIJNT: P RIJ S DER ADVERT ENTI EN. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve het'/jegelrcgt. BEKENDMAKING. j Üukgkmkesteu en Wethouders van 7Aerikzee. Gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van deii 7 Sop- {ember jl. Provinciaalblad no. 83) houdende aanschrijving openbare afkondiging der be palingen van de arll. 27 en der wet op de i personele belasting van 29 Maart 1833[Staatsblad no. 4) betrekkelijk de belasting naar lijdsgelang I en de suppletoirc aangifte. Hebben goedgevonden Pe ingezetenen te herinneren aaa de bedoelde j wetsbepalingen luidende als volgt Art. 27. Zoo wanneer een perceel hetwelk op den 15 Mei niet in gebruik was of ook een woonhuis op hetzelfde tijdstip enkel en op den voet bij de laatste zinsnede van art. 26 2 bepaald door eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedurende den loop des dienstjaars betrokken in gebruik genomen of van mobilair voorzien wordtzal de belasting volgens de vier eerste grondslagen naar de hierboven bepaalde regten deswege moeten worden voldaan doch slechts naargelang van dat gedeelte des dienstjaars, hetwelk op het tijdstip der ingebruikneming, be trekking of meubelering overig blijft. 2. Ingeval de belastingschuldige welke zoodanig perceel als bij 1 bedoeld aanvaardtin het dienstjaar bereids we gens een ander perceel was aangeslagen en hij dit tot dien tijd toe door hem gebruikte perceel verlaat.met wegvoering van alle roerende goederen hoe ook genaamd en zonder achter lating van huisbewaarder of van andere personen in zijne dienst, zal het bedrag van het ten zijnen name op het kohier ge- bragten aanslag voor al dc vier bedoelde grondslagen geza menlijk en in evenredigheid van het nog te vcrloopen tijdvak worden afgetrokken van dat der op den voet als boven te doenen aanslag zonder dat indien deze aanslag minder bedraagt dan de vroegere er eenige ontheffing zal kunnen worden gevorderd. 3. De uitbreidingvermeerdering verwisseling of aan schaffing van bclastingvoorwerpen der vier eerste grondslagen, na 15 Mei zal behalve inde gevallen bij 1 en 2hierboven vermeld, geen grond geven tot eenen nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaars. 4. Ter zake van zoodanige voorwerpen Abt vijfde en zesde grondslagen, als na 15 Mei in dienst of gebruik genomen of aangeschaft worden zal de belasting naar gelang van den nog overigen -tijd des dienstjaars zijn verschuldigd met dien ver stande dat geeno verwisseling van dienstboden of paarden met andere waarvoor geene hoogere regten vcschuldigd zijn op zich zelve tot het nogmaals aanslaan van denzelfdcn belasting schuldige za! kunnen aanleiding geven 5. Het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwerpen vau de vijfde en zesde grondslagen, als aanvankelijk tot onbelastbare einden aangelegd of gebezigd waren, zal met aanschaffing worden gelijk gesteldzoo mede wat aangaat de paarden derzelvcr geheel verlies van het tweede viertal hun ner melktanden in den loop des jaars. C. Naar gelang de omstandigheden eens belastingschul digen in den loop des dienstjaars met betrekking tot deszelfs voorwerpeu van de vijfde en zesde grondslagen veranderen, zulks dat, volgens de tarieven van art. 17 en 21 der opklimming der belasting ten zijnen aanzien toepasselijk worden zalwegens de dienstboden en paarden aanvankelijk gehouden die verhooging van den nog overigen tijd des dienstjaars zijn verschuldigd. Deze bepaling is mede van toepassing met betrekking tot de paarden, bij het opkomen van de omstandigheden aan het einde van 7 van art. 20 vermeld. 7. Paardenbij verschillende personen of gezinnen in gebruik zullen ingeval die gelijktijdig voor een en hetzelfde rijtuig worden gespannen hem, die zulks doet of wel eigenaar of gebruiker van het rijtuig ter zake van het grooter aantal paarden hetwelk alzoo mogt zijn gebezigd dan waren aange geven mede aan de opklimming der belasting naar 6 doen onderwerpen. 8. Hooger belastbaar gebruik van dienst- en werkboden of paarden aanvankelijk minder belastbaar zal de verpligting tot eene evenredige verhooging der belasting van den nog overi gen tijd des dienstjaars ten gevolge hebben. 9. De tijd waarover de belasting looptzalin betrekking tot al de grondslage» worden berekend bij viereudeelen jaars op het dienstjaar overschietende, zonder dat eèn vierendeel jaars zai kunnen worden gesplitsten zullen als vierendeelsjaars worden beschouwd de tijdvakkenaanvangende met primo Mei primo Augustusprimo November en primo Februarij. Art. 42. De zoodanigenwelke door eeuige der omstandigheden voorzien bij art. 27 in den loop des jaars komen te vallen onder de toepassing van het aldaar bepaalde zullen alvorens en naar gelang van het ontstaan dier omstandigheden en op de boete bij art. 85 en 39 vastgesteld verpligt zijn tot het indienen van behoorlijke aangiften deswege, in voege als bij art. 30 voorgeschreven, zullende zij daarvóór een biljet ter invulling bij den ontvanger kunnen bekomen. Afgekondigd van hel Raadhuis te Zierikzee, den 16 October 1861 li. C. CAU, Voorzitter. 1. P. N. KRMERINS Secretaris. Zierikzee,. 18 October. In de gemeente raads-vergadefing van 17 dezer, is onder meer besloten tot overname door de gemeente van de bijzondere school van den heer Rensenals eene openbare (2de tusschenschoo!) en vastge steld de gemeente-begroöting voor 1862 Bij de disenssien daarover verklaarde de heer de Crane het denkbeeld van jhr. mr. C. de Jonge, afschaffing der belasting op de brandstoffen over te nemen en daarbij tevens een voorstel te doen om ook de belasting op de wijnen af te schaffen waarvan de opbrengst volgens hem gelijk staat met de kosten der plaatselijke ambtenaren, die hij wilde laten vervallen en de surveillance op dragen aan de rijks ambtenaren. Na zeer lang durige discussïen is dit voorstel verworpen met 9 tegen drie stemmen (de heeren de Crane, Keller en Lands/cnegij de heer Ochtman was 'afwezig. Wij zullen later het uitgebreide ver slag dezer zitting mededeelen. Naar men verneemt is de heerd. J. Knaap, landmeter bij bet kadaster te Appingadam be noemd lot architect bij, bel Zijl»est der Drie Delfzijlen cn heeft dc benoemde van Z. M. dispensatie verkregen oindie betrekking te gelijk met die van landmeter bij hel kadaster waar Ie nemen Middêi.bukg 16 October, lieden hield de Yereeniging voor Zeeuwsche Muziekfeesten eene algemeene vergadering waarin verslag werd gegeven van bel zesde Zeeuwsche Muziekfeest. Dat feest was in alle opzigten goed geslaagd ook de financiële uitkomsten waren gunstig. Als leden van bet hoofdbestuur werden herkozen voor Middelburg de heeren J. J. de Kamer en mr. C. A. Fokker voor Goes de heeren dr. R. D. van den Bosch en G. Bluaubeen voor Zie rikzee jhr. W. M. H. dc Jonge voor Vlissin- gen de heer Tli. van Vye Pieterse. in plaats van den heer G. de Bruynedie zich elders vestig: en jhr. mr. 1/. J. Schuurbeque Boeije die verzocht had niet in aanmerking le komen werden gekozen de heeren mr. D. 4. Berdenis van Rerlekom alhier en mr. B. C. Can te Zierikzee. Door den hoogen raad der Nederlanden is gisteren uitspraak gedaan in de bekende zaak van A. Polderman vroeger landman le St. Laurens, die door bet provinciaal geregtshof van Zeeland is ter dood veroordeeld wegens mocdwilligen doodslag vau zijne wettige vrouw met voorbe dachten rade gebragl. liet hooger beroep in cassatie van dit arrest is verworpen, De gemeenteraad van Vlissingen heeft in eene gehouden buitengewone zitting besloten tol bel zenden van adressen aan den koning en de tweede kamer waarbij naar aanleiding van liet voornemen der regering om de marine-werf te Vlissitigen op te beffen de belangen dier ge meente iliingeml ter behartiging Wordt aan bevolen. Alsze/rer wordt uil 's ilage berigt dal Z. AI.dc koning vóór lil), vertrek naar Parijs, concessie beeft verleend aan den heer J. G. Jager te Amsterdam tol hel maken van een kanaal door Holland op zijn smalst met inpol dering van bel oostelijk en westelijk Y en eene renle-gacantie,van V], pet. over 18 millioen door den staal. Volgens nadere bcriglen uil 's Gravenhage wordt gemeld dal tot hicTloe de concessie voor de doorgraving van Holland op zijn smals! nog niet is verleend, maar dat er grond beslaat ohl te verwachten dat zulks weldra plaats zal vinden. Bij circulaire van den minister van justitie, in dato 10 October jl. no 120, is aan heeren procureurs-generaal bij de provinciale gcregls- hovcn gerigl de navolgende mededecling <i Meer dan eens is mijne aandacht getrokken door strafgedingeningesteld legen kinderen van zeer jeugdigen leeftijden door veronr- declingen lot straf legen zoodanige kinderen uilgesproken. Ofschoon erkennende dat er zich gevallen kunnen opdoen waarin de justitie niet stil mag zitten, ook waar de dader des misdrijf* dm kinderlijken leeftijd nog niet is uitgetreden meen ik echter in beginsel te mogen aannemen dat de vervolging van zoodanige misdadigers in hel openbaar belang weinig aannemelijk en mei bel oog op den zedelijk en ligchaimdijk nog weinig ontwikkelden toestand van zoodanige kinderen, niet zelden zeer onraadzaam is. Veroordeelingen lot gevangenisstraf van kinderen van zeer jeugdigen Icefijd en zoodanige vcroordcelingen zelfs van kinderen van zes of zeven jaren oud komen soms voor acht ik zeer onwenschelijk en voor eene ten uitvoerlegging in redelijkheid naauwclijks vat baar. Hel gevolg is dan ook dat veroor- declingen van dien aard in den regel bij wege van gratie moe.len buiten werking gesteld worden betgeen echter ook weder zijnenadeelen aan eene andere zijde beeft en niet kan strekken lot ver- huoging van den eerbied voor de justitie bij de ingezetenen. Ik heb gemeend U Wel Fd. Gestr. le moeten verzoeken de onder uwe bevelen staande olli- cieren van justitie en ambtenaren van het open baar ministerie bij de katilongeregten op bet bovenstaande opmerkzaam te maken, en hen uil te nondigen tegen kinderen, hetzij die met of zonder oordeel des onderscheid* gerekend mogten worden le hebben misdreven geeno strafvorderingen in le stellen, ten ware liet openbaar belang dit gebiedt Uit een gedrukt stuk getiteld n Fe tl woord aan heit die deel namen of «wenschen te nemen aan de onderlinge vvaar- »borg-maatschappij van weduwen pensioenen le Antwerpen gevestigd met etui iioul'tlagent- schap te Amsterdam welk stuk de onder- leckcning draagt van K. .4. Korf en J. J. Tidemnn blijkt dal die maatschappij dezelfde is welke bare opriglers in den loop van «lil jaar hadden verlangd (onder den naam »de Voorzorg' le Amsterdam le vestigen. In dat stuk worden redenen medegedeeld om welke «le bewilliging tol die vestiging te Amster dam niet van do Ncderlandsclie regering verkre gen heeft kunnen worden. Ter voorlichting van hel algemeen wordt ter openbare kennis gebragl dal de hoofdzake lijke reden om welke die bewilliging niet ver leend heeft kunnen worden daarin gelegen is dat dc grondslagen der ontworpen instelling ten gevolge van den uitslag van een naauwgezet weten schappelijk onderzoek door de regering zijn geoor deeld geenszins den uereischlen waarborg voor de voortdurende beslaanbamjieid dier instelling op le leveren. f Staats-Courant.) Var, de Bataviascbe handelsvereeniging is eene depêche ontvangen aldus luidende Batavia dl Augnslus. Op Ja«a is bel rustig. Uil Bandjermassing niets bijzonders. De af tredende gouverneur-generaal l'ahutl vertrekt mol deze mail naar Nederland. lien regeringstelegram, gcdagleekend Buiten- zorgden 81 Augustus 1861bevat niets bijzonders. Volgens ingekomen beriglen omtrent den oogst, die nu bijna is ingezameld, is de kwaliteit en kwantiteit redelijk wel. De tarwe ?n rogge zijn goed binnen gekomen doch hel beschot is middelmatig. De zandhoek weit ismede gevallen, ofschoon men vrees koesterde voor den harden wind op het oogenblik dat liet zaad aan hel rij pen was. De veenbockiveit zal eene redelijke uit komst opleverenmet de inzameling is men nog bezig door hel regenachtige weder beeft zij iets geleden. Alen kan de gerst en haver als goed beschouwen doch bij liet binnenhalen hebben zij veel door den regen geleden. Het winterkool- zaad is tamelijk go cd het zomerzaad werd moeijelijk droog. De aardappelen leden veel meer van de ziekte dan andere jaren en werd dc knol niet overal hevig aangedaan zij werd toch in baren doorgroei gestuit van daar dat do aardappel over 't algemeen niet melig is en klein van stuk er is ook eene geringe opbrengst cn voor den landman verdrietig gewas. De knolgewassen en koolsoorten hebben eene uit muntende uitkomst opgeleverd. De erwten cu boonen gaven boven verwachting. De appelen en peeren zijn gering geweest. De steenvruchten waren zeer schaarsch. Het opgaande boom gewas en kreupelhout groeit zeer gunstig. Dc leen was redelijk lang en op hel veld goed bezet. De veestapel was algemeen gezond. De bijen leverden een product op als dat van 1881n. I. korven van 80 tol 120 halve Nedcrlandsche ponden. Dc broei in bel jagtveld is ook door liet natte der velden mindervoordeelig geworden: de langdurige sneeuw deed vooral veel wild sterven, liet grasgewas was overal ruim en de hooge streken ondervonden bij het natte weder de voordeelcn van hetgeen den lagen gronden zoo zeer tol nadeel heeft gestrekt. Zoo ooit dan is in dit cn het voorgaande jaar de gunsligo uitkomst bewezen van kunstmatige droogmake rijen, bet zij door stroom of wind. Dc opbrengst van ingezameld hooi is weder zeer ruim maar de kwaliteit niet overal even goed. (Amslerd. courant.) Ook uit het westelijk gedeelte van Vries land meldt men dat aldaar van de vele soorten van aardappelen bijna alleen de zoogenaamde Zeeuwsche jannen door de ziekte niet aangetast geworden en goed van kwaliteit zijn. Deze aard appel 'is afkomstig van poters, die vóór twee jaren door iemand in Zeeland uit Amerika zijn aangevoerd Uit deze omstandigheid zou men naar het gevoelen van deskundigenmoeten afleiden dat men om in een goedslag van aard appelen te komen, maar gedurig moet overpoten en dus vreemde soorten moet opzoeken. Vier jonge licdeu le 's Gravendeel den 14 dezer eenigzins beschonken te huis keerende, kregen twist, ten gevolge waarvan de persoon van C. Slobbeek een messteek in den onderbuik bekwam welke voor zijn leven doet vreezen. Dc twee schuldigen zijn door 's rijks veldwacht in arrest gebragl. Vrijdag jl. werd te Zalt-Bommel een braaf oppassend dienstmeisje in 's Bosch die nende vermist. Aan hel tolhuis van den straat weg op 's Bosch had zij haar goud en geld in be waring gegeven, en is zij verdronken gevonden in eene sloot bij den straatweg. Men schrijft uit Botterdam van 45 dezer. Een sjouwerKeiler genaamd wasin de vorige weck op de voor deze stad naar Londen ladende stoomboot Gipsy kapitein Ellwood bijna onaf gebroken twee dagen en nachten werkzaam ge weest. Bij het einde an liet werk heeft hij zich in liet ruim nedergezet en is waarschijnlijk in slaap gevallen zonder da! dit door zijne ka meraden of iemand anders bemerkt werd. Na de gewone verzegeling vertrok de boot doch op de plaats der beslemming gekomen vond men bij het lossen het lijk van don onge lukkige door gebrek aan lucht gestikt. Hij laat vrouw en kind achter.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1