Besturen en Administratiën Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen P RU S DER ADVERTENTIE N. GewoneI2'/i cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a behalve hetïegelregt. bekendmaking. IIuroemeester en Wethouders vrii 'iierikzee 'maken bekend dal hel eersle aanvullingskohier der hoofdelijke belasting van deze gemeente en het loopendc dienstjaar op heden voorloopig is vastgesteld en van den li dezer, gedurende veertien dagen ter Secrelarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal voorliggen inge volge de wel. Zierikzee den 9 October 1861 B. C. CAU, Voorzitter. .1. P. N. ERMERINS Secretaris. ING. KijBNNISGEV De Burgemeester van 'iierikzee brengt ter ennis van de ingezetenen, dat er op Donderdag den 17 dezer maand des namiddags ten zes ure, op hel Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. iierikzee 15 October 1861. Do Burgemeester B. C. CAU. Brouwershaven 14 October. De metse- aarsknecht van der Plas, werkende op de hofstede Mon Genie, alhier, had het ongeluk van het dak te vallen met dat noodlottig gevolg dat ij terstond daarna overleed. Hij was een ijverig in oppassend jongeling en strekte tot steun an zijn ouden vader. Men schrijft uit Middelburg van II dezer. Do indruk zoowel hier als te Vlissingen te weeg gebragl door het bekend worden van hel voor nemen van den minister van marine om binnen een kort lijdsbestek over te gaan tot de opheffing van Ylissingen's uitgestrekte marine-etablisse menten en werven, is allertreurigst en dreigt loteeno algemecne ontevredenheid over te gaan. Er gaal toch bijna tegenwoordig geen jaar om of aan Zeeland reeds zóó stiefmoederlijk met hel oog op andere provinciën, bedeeld, wordt eene of andere instelling ontnomenwaardoor aan hare. voormalige grootheid eindelijk de ge nadeslag zal worden tocgebragl. Men kan ge rust aannemen, dal de bevolking van Vlissingen door dei) voorgestelden maatregel met ongeveer een derde zal verminderen negenhonderd ar beiders mei hunno huisgezinneneen vijftigtal familiën van aan de werven geplaatste ambte naren voorts alle aldaar- gevestigde huisge zinnen waarvan het hoofd de zeedienst uit oefent en door het binnenvallen der schepen daar ter plaatse woonden. I 6e handelstand alhier die Vlissingen ten be hoeve der marine van zeer veel voorzag, zal een belangrijk verlies lijden de zooveel voordeel afwerpende afmonstering der equipages van oole schepen na langdurig verblijf in Indië I vervallen de middelen van vervoer alles a' leefde van de mutatie van officieren als itlderzins wordt met ondergang bedreigd. En al stelt de minister daartegen over Een spoorweg vorre van voltooid entrepöts zonder handel of handelskapitaleneene handelsbe drijvigheid, welke door andere daarop naijverige handelsleden op alle mogelijke wijzen zal worden tegengehouden en belemmerd. Zal Vlissingen in 1865 door den Zeeuwscben spoorweg vergoed zien wat het als<1an aan do marine zal verloren bebben Hel zal het best zijn de beantwoording daarvan aan hel algemeen over te laten vóór dat tot den ondergang van Vlissingen besloten wordtzullen zich daar en in geheel Zeeland wel krachtige stemmen daartegen verheffen. Door de NederlandscheHandel-Maatschappij zijn bevracht 9 schepen als voor Amsterdam 4 voor Rotterdam 3 en terug op Middelburg Marinas Willem, kapt. P. van Dui/n en Zeepaard kapt. T. Tjebbes. LI. zalurdag nacht ten half drie ure is 'Z. M. de koning met een extra spoortrein uil 's Gravenbage naar Frankrijk vertrokken. HO. wordt vergezelddoörjhr. mr. F. L. W. de Koek directeur van'skonings kabinet en particulier secretaris van Z. M. den graaf J. M. van Lijnden, Isten adjudant en sous-chef van het militair huis des koningsen de adjudanten jhr. C. H. F. du MonceauW. C. Baron Snouckaer .van Schauburg enjhr.J. H. van Capelle. Men verzekert dal Z. M. tol den 19 dezer te Compiègne .zal verblijven zich dan naar Luik begeven zal om daar Z. M. den koning dor Belggn (e..btaoeken en den 93 dezer aan de plegligbeid van hel leggen van den eersten steen vandespoorwegbrugnabij Zulphenzal deelnemen. Keizer Napoleon heeft drie officieren van zijn huis aangewezen om Z. .VI. onzen koning hij zijne komst in Frankrijk op de grenzen te ont vangen en levens voor 's vorsten persoonlijke dienst gedurende zijn verblijf te Compiègne. Deze drie officieren zijn kolonel Favé adju dant des keizers; markies de Coveglianoka merheer en markies de Caux stalmeester. Men meldt uit Keulendat onze koning den 13 dezer ten 8'/, ure des ochtends aldaar is aangekomen. Nadat Z. M. in hel koninklijke spoorwegrijluig door koning Leopold tot dat einde uit Brussel gezonden had plaats genomen zelto hij zijn reis naar Jeumonl onverwijld voortal waar de extra treil) door keizer Napoleon ten ge- bruike van den koning bestemd reeds gereed Stond. Men schrijft aan het Dagblad van 's Graven bage uit Luik, van den IOden October. «Al hier zijn bevelen ontvangen tot hel in orde bren gen der voltrekken van het koninklijk paleis ter ontvangst van Z. M. den koning der Neder landen, welke op Hl), terugreis van Com piègne, onzen koning te dezer slede zal ont moeten. De gouverneur der provincie is naar Brussel vertrokken om nadere bevelen te dier zake te ontvangen, terwijl de gemeenteraad is bijeen geroepen ten einde te overwegen wat van de gemeente gedaan zal worden ter viering van de heugelijke bijeenkomst der beide souvereinen waarin men de officiële bevestiging ziet eener vereeniging die sedert langeu lijd reeds in den geest dfcr bevolking van beide rijken beslaat." Er zal den dag na de aankomst van koning Willem, eene gala voorstelling in den koninklij ken schouwburg plaats hebben welke vermoe delijk door heide souvereinen zal worden bij gewoond. Dien dag zal koning Leopold Z. M. Willem III een gastmaal aanbieden. Volgens een aan de Rollerdamsche Courant uit Breda toegezonden berigt heerschl aldaar onder de geestelijkheid ceno grootc spanning. Deze vindt haren grond in een door den minister van financien onlangs gegeven hevel om aan de kruisheeren van Sint-Agalha hij deurwaarders exploit Ie doen aanzeggen dat de hunr der kloos tergoederen die met 1 Januarij e. k. geëindigd is niet weder zal worden verlengd. Hierdoor zullen dus de kruisheeren genoodzaakt worden die goederen te ontruimen. Ook de directeuren der registratie en domeinen te Arnhem en Breda zijn door den minister aangeschreven om alles in gereedheid te brengen om lol de veiling te kun nen overgaan van de goederen onder Nijmegen Ooy Malden HatertHasp, Oeffeit en Linden. Hieronder zijn nog niel begrepen omstreeks 210 bunders land (e Cuyck, en ook niet dcgebouwen en tienden, liet laat zich aanzien dal deze ver koop een niet onbelangrijk voordeel aan de schatkist zal opbrengen. Men leest in hel Nieuw Dagblad van's Gra- venhagehei volgende Wij ontvangen uit Dockum eene allerzonder lingste medededeeling die wij «oor de curiosi teit opnemen zonder borg te blijven voor het geen daarin wordt beweerd. De briefschrijver betoogt nl. dat de Mexikaansche generaal Mur- quez die thans zooveel van zich doet spreken niemand anders zoude zijn dan een Hollandschen jongen wiens ouders ie Dockum woonachtig zijn en Marcus heeten. In de laatste derdehalf jaren had men van hem geenerlei tijding ont vangen destijds echter was hij luitenant in Mexikaansche dienst en had hij aan zijnen naam den Spaanschcn uilgang van Maryuez gegeven. Wij hopen voor den Hollandschen jongman dat het betoog uit Dockum iets meer zij dan een canard. Te Delft is in den gemeenteraad ter sprake gebragt hel plan tot hel oprigten van een stand beeld voor onzen beroemden landgenoot Huig de Groot in die stad geboren. Uit Leiden schrijft men het volgende Dat er in ons land nog veel vertier in den handel van bloembollen bestaat, kan uit de volgende «oor beelden blijken. In het voorjaar werd er op ccne openbare verkooping onder Lisse vooreen regel te veld staande hyacinthen gerekend 8 4 Hl op een regel, door een kwecker onder Bloemendaal f 80 hesleed. Voor ongeveer 5 jaren was de dubbeldbloemige galanlhus nivalis waarvan de gewone bekend is onder den naam van sneeuw klokje of vaslenavondzolje bijna eene vergelen plant en bij dc meesten ten eenemale vreemd hier en daar werd zij in het boscli van sommige buitenverblijven aangetroffen. Toevalligerwijze kwam o. a. hel zoontje «an een tuinbaas op een buitenverblijf onder V. op het denkbeeld om deze plantjes voornamelijk om de bevallige bloempjes, die zij opleveren hij elkander te zamelen en in den moestuin een afzonderlijk hoekje daarvoor in Ie ruimen. Daar trokken zij de aandacht van bezoekersvervolgens kwamen cr liefhebbers en eindelijk deden zich kweekers op, om in hel bezit te geraken van eenige dier planten. De tuinbaas hierdoor opmerkzaam gemaakt legde zich sedert dien tijd op aan kweeking toe en mogt er eerlang in slagen eenige partijtjes legen goede prijzen teverkoopen. Thans besteedt men voor de 1000 kleine bollen gaarne f 18, terwijl de vraag naar dit voortbrengsel zelfs onder voorname kweekers, steeds toeneemt. Deze sierlijke en zacht getooide eerstelingen der lente door een Duitscb dichter bezongen en vergeleken bij een klokje dat als hel ware de andere bloemen ten leven wekt worden hoe langer hoe meer naar het buitenland verzonden en zijn vooral in Rusland zeer gewild. Men schrijft uil Nederhemert van II dozer. Door de inwoners alhier is, uit erkentelijkheid en achting aan .1. H. M. A. baron van Nagell, burgemeester alhiereene kanapé geschonken omdat hij zich ter goh genheid van den jongsten watersnood zoo verdienstelijk gedragen, en het zijne loegebragt heeft wal in zijn vermogeti was, betzij lol herstel, hetzij tol leniging der rampen of lol voorkoming van meer ooheileu. Men schrijft uit Kampen van II dezer. Van het Ie dezcrslede geslationneerde instructie bataillon wordt eerstdaags een groot aantal ge schikte korporaals-titulair bij de verschillende infanterie corpsen overgeplaatst (en einde daarbij in dien graad to worden ingedeeld. DUITSCHLAND. Wederom geeft het bezoek van Pruissens koning te Compiègne aanleiding tot nieuwe beschouwingen. The Daily News een blad dik wijls goed ingelichtbespreekt de zaak in dezer voege: «Pruissen heeft verklaard dat Dtlilsch- land moet tusschenbeide komen, zoodra Italiaan- sclie troepen door Frankrijk gesteund een aanval doen op Venetie eene gebeurtenis die men niet meer als ver zijnde kan beschouwen. Eerstdaags zal Rome door het vertrek der Fran- sche soldaten aan de Italianen worden overge laten en dan zal in hel aanslaande voorjaar de logt naar Venetie plaats hebben. Oosteni ijk heeft Pruissen opmerkzaam ge maakt op de naderende oplossing der Romeinsche kwestie Pn op het voor Duitschland daatuil voortspruitende gevaar. Von Schmerling noodigde bet Pruissiscb kabinet tevens dringend uil niet alleen om voorbereidende maatregelen te nemen, ten einde tegen het voorjaar troepen naar den Rij" te zendenmaar ook om in dezen dadelijk eene beslissing te nemen. Voor dat Pruissen hierop Oostenrijk ant woordde wilde hel eerst de plannen van Napoleon kennen. Deze interpellatie «au Pruissen gaf den keizer van Frankrijk aanleiding den koning tot eeue zamenkomst uil te noodigendaar deze naar zijne meening het beste middel zou zijn om elke onzekerheid uit den weg te ruimen. Deze is zegt The Daily News de reden waarom de koning van Pruissen zicli naar Compiègne heelt begeven. FRANKRIJK. Parijs 12 October. Onlangs is melding ge maakt van de ontbinding van het wetgevend ligchaam in Frankrijk. Thans voegt men er hij dat na afloop der zitting van 18<>2 tot dezen maatregel zal worden overgegaan zoodat men de verkiezingen tegen Junij van dat jaar mag te gemoet zien. I)e regering wil eene kamer hebben die beter aan de werkelijke begeerte en wenschen des lauds beantwoordt. Hel tegen woordige wetgevend ligchaam telt in zijnen boezem 60 leden die openlijk of in het geheim vijandig zijn aan de politiek door den keizer sedert den aanvang van den llaliaanscben oorlog tot heden gevolgd. Zelfs beweert men dat onder die 60 afgevaardigden een 20tal leden van de vereeniging van den H. Vincenlius de Paulo zich bevinden en de regering hiervan de zekerheid heeft erlangd. Bekend is hel hoe de kerkelijke genootschappen over keizer Napoleon denken. Twee nieuwe huilengewone commissarissen der Noord-Amerikaansche zuid confederatie zijn alhier aangekomen naar men zegt met den last de regering le polsen over de. gedragslijn welke, zij in de gegeven omstandigheden denkt te vol gen. Men verncemtdat de minister van buiten landsche zaken die twee kceren zeer hoffelijk heeft ontvangen maar hun verklaard heeft dat, indien de Fransche regering mogt besluiten den nieuwen staat le erkennen, dit eerst zou ge schieden nadat Engeland het voorbeeld daarvan had gegeven. Toen in 1840 het stoffelijk overschot van keizer Napoleon I van St.-Helena naar het hotel des Invalides is overgebragtwerden eenige stekjes van den treurwilg welke hel graf om- schaduwde van den groolen keizer te uiiddun

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1