1 MAATSCHAPPIJ TOTBEVORDMfiDER TOONKUNST. Buitenlaiidsehe Tijdingen Ingezonden stukken. Advertentiën. 246ste Staats-Loterij. Zeetijdingen ISeiirs- en Marktberigten. Vervoer-fliddelen kwam waarschijnlijk om te zien of de Sumter hier nog was, dien het acherna jaagt. Na steenkolen en water ingenomen te hebben is het na drie dagen weder vertrokken en beeft bij het verlaten der haven onze vlag gesalueerd hetgeen van hel waterforl met even zooveel schoten is beantwoord DUÏTSCHLAND. Te Weencn wordt oene brochure der rege ring geschreven oui in vier talen onder de rtumanen Serviërs Slowahen en Kuthenen in Hongarije verspreid te worden. De beweegredenen voor de ontbinding van den Hongaarschen landdag worden daarin ontwikkeld en de welwillende be doelingen der regering betuigd. Het gerucht wint veld dal in Albanië eene expeditie van llaliaansche vrijwilligers op het touw wordt gezet voor een inval in de Hcrze- gowina. In den nacht van 3 op 4 October is in het Poolsche stadje Czeladz een oproer uitgebarsten. De Russische adelaars zijn van de openbare ge bouwen neörgerukten de Poolsche wapenschilden in hunne plaats gesteld. De burgemeester is gedood. Volgens berigt uit Ragusa van 2 dezer hadden dOOopstandelingen Biovo nabij Trcbigné aangetast. De bezetting en de inwoners snel den toe waarop de rebellen zich verwijderden, maar de kuddeo met zich voerden. Vijf l urken zijn gesneuveld en vijf anderen gekwetst. FRANKRIJK. Pakijs 3 October. De vreemdeling die zon dag en maandag avond jl. door de voorsteden wandelde, waar onze werkende stand woont zou hebben kunnen geloovcn dat een politieke omwenteling hierop handen was of althans dat een ernstig oproer onverwijld moest uitbarsten. Iloopen ambachtslieden vulden de straten en lieten kreten hooren die inderdaad alles behalve geruststellend zijn geweest zoo als bijv. <weg met de huisbeeren wegmetdeopkoopers !"enz. Den eersten avond liet men die volksmassas onbelemmerd hare wandeling voortzetten maar den tweeden avond begonnen zij de glazen in te slaan en onrustbarende demonstration te doen en toen kwam de policie lusschcn beide die de menigte uiteendreef, hetgeen echter niet kon geschieden zonder bloedstorting en talrijke arro- s'atien. Gisteren morgen heerschle in die wijken nog eenige gisting inaar de zamenscholingen hebben opgehouden. Men verzekert dat de ellende onder een groot deel van den werkenden stand ten top is gestegen daar er weinig arbeid is en de levensmiddelen al duurder worden. Even als te Parijs heeftnaar men zegt te l.yon Marseille Sainl-Klienne enz. hel volk honger en is het misnoegd. De bladen hebben bevel gekregen geen woord hiervan te reppen doch dit neemt niet weg dat de regering de zaak ernstig overweegt en in den eergisteren ge houden miirsterraad was dit punt een der be langrijksten die aan de orde waren gesteld. De keizer beklaagde zich dat zijne ministers hem geen krachtig werkend middel konden aan de hand doen om het lijdende volk lehulple komen. Hij heeft last gegeven dat in de voornaamste steden levensmiddelen lot lagen prijs zullen verkrijgbaar gesteld worden. Dit redmiddel, waarvan zware lasten voor onze bovendien reeds in ongunstigen toestand verkeerende schatkist te vreezen zijn zal zoo als niet ten onregte wordt gevreesd slechts een zwakke en oogen- blikkelijke leniging aanbrengen. De bladen molden dat de keizer en de keizerin ten 3 ure naar Compiégne zijn v er- trokken en dal de reis van den koning der Nederlanden is vertraagd Le C.onsiilulwnnel beval een artikel van den heer Grandijuillotdat ten opschrift heeft het bezoek van den koning van Pruissen." Do schrijver doel opmerkeii dal sedert tien jaren bijna al dc vorsten van Europa in Frankrijk zijn gekomen. Hij hoopt dat die bijeenkomsten van vorsten ook dit gevolg rottgen hebben dat dc volken elkander meer en meer achting toedragen en begrijpen. In antwoord op de apreciatie der Duitsche dagbladen die bel bezoek des konings van Pruissen als eene beleefdheid beschouwen zegt de heer Grandguülotdat men moeijeiijk kan aannemen, dal de vorsten van tweemagtige vastclandstaten die den meesten invloed hebben en dc meeste duurzaamheid in he t oude Europa aanbieden, alleen bij elkander komen om eenige alledaagsche beleefdheden te wisselen. Hij gelooft dal bel handelslraktaat met Pruis sen waarover thans onderhandeld wordtvan zeergroot gevvigl is De staalkundige verdragen verzoenen alleen de legeringen de commerciële daarentegen verzoenen de volken. De schrijver eindigt aldus koning VFil/emis een dier vorsten, die hun land en hunnen tijd begrijpen zijne standvastigheid en eerlijkheid van karakter zijn spreekwoordelijk. Hij behoort tol het geslacht dier vorsten die onbewimpeld aart hunne volken verklaren dal zij aan de onbillijke vooroor- declen en den blinden baat een einde willen maken dat zij onverschillig zijn voor de kort stondige volksgunst en dat slechts de onpartijdige goedkeuring van het nageslacht hun streven is. Een werkman te Villers-les Pots at des avonds eene pruim zonder op le merken dal er eene wesp in zat ,- bij bet inslikken prikte het insect hem in hel verhemeltewaardoor dadelijk een gezwel ontstond. Er werd onmiddelijk om een geneesheer van bet naburige Auzonne ge zonden doch deze kwam te laatdaar de on gelukkige reeds was gestikt. GROOT-B RITTANNIEN Deze week is te Londen eene tentoon stelling van bonden gehouden. Ongeveer 250 stuks, van verschillende en de kosbaarste soorten en rassen waren ter bezigliging gesteld een koppel honden werd voor 175 gtiinjes 1925) gekochtnaar men zegtvoor graaf Derby. De fraaiste hond der verzameling was een van ge kruist ras van een hond van den St. Bernard en een Engelscben bulldog. Te Dublin werd II. maandag een wedstrijd in het bardloopen gehouden tusscben den knapsten Engelscben bardlooper Leven en den Noord-Ainerikaansclien Indiaan Deerfoot (Hert- voet). Deze laatste had eenigen tijd geleden 10 Engclschc mijlen (2 uur 50 min.) in 51 min. 25 seconden afgelegd. Ten 5 ure begonnen de beide hardlnopers hunnen wedstrijd in eene cir kelvormige loopbaan van omstreeks 5 minuten die moest rondgeloopen worden lol dat dc loo- pers de 10 Eng. mijlen afgelegd hadden. De Indiaan gaf den Engelscbman anderhalven cirkel vooruil en ging toen af. .Met den vierden om loop kwam Deerfoot zijnen mededinger op zijde en toen bleven beide gedurende eenige omloopen naast eikander, wisselende nu en dan van zijde tot dal dc Indiaan met den achtsten omloop vooruit kwam doch met den acht en twintigsten waren zij weder naast elkander. De belangstel- ling klom nu ten top en Levetl de Engelscbman deed eene wanhopige poging om vóór te komen doch de Indiaan snelde dadelijk uit liet gezigt en Levett gaf den wedstrijd op na 5 mijlen in 25 min. en 15 seconden te hebben geloopen ter wijl Deerfoot 25 min. en een paar seconden uoodig had. Deze nu alleen zijnde legde nogtans de 10 mijlen af. Hij liep 8 mijlen in 42 min. 25 seconden 9 mijlen in 47 min. 40 seconden, en 10 mijlen in 53 min. 35 seconden. De laatste 5 min. liep Deerfoot met zijnen grootslen spoed onder daverende toejuichingen en na zulk eene buitengewone inspanning scheen hij geenszins afgemat. lie Times zegt, in antwoord op de ge ruchten volgens welke Pruissen toenadering tot Frankrijk betoontdat Pruissen en Engeland gelijke belangen hebben. Hel belang van Pruissen bij eene Engelscbe alliantie is zelfs nog sterker. Indien Pruissen mogl aangevallen worden hetgeen meer en meer waarschijnlijk wordt dan zullen de Engelscbe vloten hem dienst doen. Wachten wij dus hel gerucht nopeus een Frauscb-Pruissisch verbond bedaard af. De Pruissische natie zou daarvan een af schrik moeten bobben Pruissen moest zich eerder bij Engeland, Oostenrijk, Rusland, Italië en Spanje aansluiten maar geen verbond zoeken met eene natie, waarvan bet gevaren wacht. Zoodanig verbond geeft geen veiligheid tegen een aanval van Frankrijk hel zou de kleine Duitsche staten van hem vervreemden en de rampen van 1806 over hem brengen. K il berigt uit San Francisco van 28 Aug, vermeldt een vreesulijk ongeluk dat op clo rivier Sacramento plaats greep. Op de stoomboot Mac Clellun werdon door hel springen vau don stoom ketel :;0 passagiers gedood en 30 op verschrik kelijke wijze gebrand terwijl nog verscheiden audcren vermist blev en. JONGSTE TIJDINGEN Parijs 6 October. De koning van Pruissen is heden avond ten 6 ure aangekomen en dooi den keizer aan het station van den spoorweg ontvangen. Beide vorsten waren in burger- kleeding en begaven zich naar liet paleis in een rijtuig zonder eskorte terwijl de toeschouwers de kreten deden hooren Leve de koningLeve de keizer. Zierikzee, 7 October. Naar men verneemt zullen de ingezetenen eerstdaags in de gelegen heid gesteld worden een adres te onderteekenen om aan den gemeente-raad in te dienenstrek kende tot ondersteuning van het voorstel van Jbr. Mr. C. de Jonge aan den Raad bij re kwest gedaan tot afschaffing der belasting op de brandstoffen. Cletrouwd Brielle 4 October 1861, A. J. FRANK, van Zierikzee en C. GOUDSMIT. Gevoelig voor de menigvuldige be wijzen van belangstelling, betoond bij het overlijden mijner geliefde Echtgenoot, betuig ik daarvoor ook namens mijne Kinderen en Behuwd-Kinderenmijnen opregten dank. L. KOOLE. Zierikzee, 7 October 1861. Het BESTUUR van bet BE GRAFENIS-FONDS Tot Nut van 't Algemeengeeft door deze aan de daarbij belanghebbenden kennis, dat de gewone weliellfksclie Contributie die een aanvang heeft genomen op den 10 Junij 11. alsnu weder voor een onbepaalden tijd zal gesloten wordenop den 14 October e. k. met inachtneming der bepalingvervat in Art. 19 van het Reglement. Zoomede het onder hun beheer staande Begrafenis-Fonds voor KINDERENook de gewone Wekelijksche Contributie voor een onbepaalden tijd te doen stilstaan op ge lijken 14 October e. k.als een gevolg van den gunstigen staat waarin zich steeds de beide Fondsen bevinden zal het wel overbodig zijn dezelve verder aan te bevelen. Zierikzee, 7 October 1861. Namens het Bestuur voornoemd De Boekhouder, HOOGS TRA ATE. Af deeling Zierikzee. Het Bestuur der voornd.e Afdeeling heeft de eer te berigten 1. dat, 14 dezer, des namiddags ten 1 ure, eene algemeene Vergadering der Leden en Donateurs zal worden gehou den ten huize van den heer C. EISNER, (Post- straat)waartoe de Léden bij deze worden opgeroepen. 2. dat het Album, Verslagen de Han delingen der Maatschappij over 1860/61 na de Algemeene Vergadering, (den 22 dezer te Amsterdam te houden aan de Leden zullen worden uitgereikt. 3. datvan af 1 September jl. de curcus 1861/62 op de Zangschool der voornd.0 Af deeling onder de leiding van den Onderwijzer C. EISNER (2maal's wekelijks) is begonnen en Ouders en Voogden opmerkzaam worden ge maakt op de goede en onkostbare gelegenheid hunne Kinderen en Pupillen goed en degelijk Zangonderwijs ;e kunnen doen genieten zijnde tevens aan voonid." Inrigting de gelegenheid opengesteld voor Kinderen of Pupillen, wier Ouders of Voogden geene Leden der Afdeeling zijn. 4. datten allen tijdede gelegenheid voor een ieder bestaatLid der Maatschappij te wor den, en men zich daartoe hebbe aan te melden bij één der Bestuursleden welke omtrent de Zangschool en het Lidmaatschap alle inlichtin gen zullen verstrekken. Zierikzee, 7 October 1861. Het Bestuur voornoemd Jhr. Mr. M. J. S. BOEIJE Voorzitter. J. J. KELLER Secretaris Op aanstaande Maandag begint de TREK KING der Eerste Klasse. J. OCHTMAN. Zierikzee 8 October. Binnengekomen. Alma, kapt. H. Bowbyes Brouwershaven 'kapt. N. Kiedijk beiden tran New-Caslle. Brouwebsiiaven, Gearriveerd 4 Ocl. Willem Kroonprins der Nederlanden, W. .1. de Bourghelles Zetteler, Botterdam, Melbonrnegesleept binnendoor van Hellevoelsluis. 5 SciplhianS. HoweSouthampton 5 Rheinhard, C. ETimmcrmann Akijab beiden naar Rotterdam. 6 Cornells AntlionieR. J. Reindcrs Rot terdam Bataviagesleept binnendoor van Hellevoelsluis. 7 het Ned. oorl. fregat de Ruyter, comm. luilenant ter zee A. A. A. Gaijmans, Hellevoet, Vlissingen gesleept binnen door per Zr. Ms. schroefstoomschip Cy cloop, comm. luit. ter zee G. W. F. Moe th. 5 Uitgezeild Siad Dordrecht, .1. H. Stuit, Dordrecht, Londen. 6 Willem Kroonprins der NederlandenW,1 de Bourghelles Zetteler, Rotterdam, Melbourne. 7 de Ned. oorl. st. bt. Bromokapt. luit. ter zee J. M. J. lirutel dc la Riviére Hellevoet, Batavia. 8 het Ned. oorl. fregat De Ruiter, comm. luit. ter zee A. A. A. G aijnlans Helle voet Vlissingen ges leept buitenom door Zr. .Vis. schroefstoomschip Cycloop comm. luit. ter zee G. W. F. Moeih. Prijzen der effecten le Amsterdam den 7 October 18(51. ^edei-laud Werkelijke Schuld dito dito dito dito Ainortis. 9yndic. Rusland bij Hope 1798/1816 dito 1828/1829 bij Sticglitz. 5de leen. dito Gde leen. t S55 Leening 18r>9 Leening 1860 dito bij Hope Cert, van ass. Poolsche schatkist oblig. Aandeel groote Rnss. spoorweg a 236 volgcfourn. Oostenrijk Weenerbank bij Goll.en Co. dito dito 4 Msialiek 5 dito 21'. dito, rente Amsterdam 5 dito nationale 5 Wnener-aand. a fl 500 L. 1860 5 Portugal Bnitfnlandsch van 1853 3 dito van 1856 a 1859 3 Spauje Buiteulandsch 3 Binnenlandscl: 2 Buitenlandsch 3°/0 nn 2 ROTTERDAM, 7 October 1861 2l/,pct. 3 4 3.S 5 5 5 5 3 *'/2 5 TARWE, Zeeuwsch Vlaamsch en Overmaaschewas de aanvoer merkelijk minder dan dc vorige week, doch doorge ringen kooplust konden de prijzen zich niet staande houden en werden vooral dc afwijkende soorten 25 c. lager verkochtgoede en puike f 12,50 a f 13,25; mindere fl() a f 12,25 Jarige fll a f 12,50. ROGGE, Vlaams, en Overmaasche was dc aanvoer mede beperktdie als voren langzaam opruimde; dc beste soorten f8,75 a f9,75 mindere f8 a f8,60 GERST zeer weinig ter markt, vooral in puike soorten schaarsch en tot vorige prijzen begeerd nieuwe zomer f6 a f6,80. HAVER weinig voorhanden zonder prijsveranderingNieuwe korte f3,75 n 4 75; dito lange f3 a f4-. ERWTEN, wederom met veel begeerte groote f 12 a f 13,25 PAARDENBOONEN slechts met klussen ter markt die van f7,75 a f8,75 opruimden. diensttussclien Middelburg en Rotterdam. •mn Middelburg f'an Rotterdam Honderd. 10, 's morg G u Woensdag 9 'smorg 9-i/4 Vrijdag 11, 6 Vrijdag 11, 10i/2 Zaturdag 12, 6 Zaturdag 12, 10';2 Zoudag 13, I Zondag 13, 'smidd. 12 De diligence zat van Zierikzee 2 uren na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middel-burg en van. Middel burg naar Rott. J/2 uur na deafvaart der stoomboot rijden dienst tusschen Goes en Rotterdam. Van GoesI Van Rotterdam Woensdag 9, 's morg 5 Donderdag 1.0, 's morg. 11 'fc Vrijdag 11, 5r-2 J Zaturdag 12, 'smidd. 12 dienst tusscben Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen des maandags, woensdags en vrijdags 'smorg. ten 8 u Ven Rotterdam des'dingsdags dóbderd.t en zaturd.'smorg te;i 8!/2 u 7GV ,e 99% 1021/j 101% 81% 94% 59% 89% 70'/, 1 192% 15 24 69' 2 S4% f 809 46% 46'%» 42 7, vnjuags smorg. ion o u -- De diligence rijdt van Zierikzee des morgens ten 9.ure vooV deafvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des'middags ten 10 Vi ure voor de afvaart van Rotterdam naar -'Vlissingen Ter Stads-Drukkerij van de F.rven A. de Vos»

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 2