oensrfag 9 October. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. 81. Binnenlandsche Tijdingen. A BO N N E ME N TS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert, daags te voren, voor 10 ure'smorgens. VERS CH1JN T: P Rl J S DER ADVERTENT JEN. Gewone\2'lcents de regel. GeboorteHuwelijks- et. Doodberigten van 16 regels a [I behalve helZegelregt Niet officieel gedeelte.) OpeubareKaads vergadering celtouden te ïierikiee ijt'ti S Wftobop BS6ï. Voorzitter oir. B. C. Cau Secretaris mr. P. N. Ermerins. Afwezig de herren Ochtrnan en van der Grijp, joden ongesteld endelieer van der Vliet uit stad. De notulen van 26 September zijn goedge keurd. De missive van Gedeputeerde Staten, goed- euring van de verhooging van jaarwedden der [tulp-onderwijzerswordt voor kennisgeving laangenomeii. Door den Burgemeester wordt uitgebragt het rapport van Burgemeester en Wethouders op liet adres van jlir. mr. C. de Jonge. Na de voorlezing vraagt Z. Ed. of een der den nog eenige inlichtingen verlangtdit het geval niet zijnde stelt hij namens Burgemeester en Wethouders voor, hun voorstel in behah- ileliog te nemen. Mr. de Crane herinnert dat de conclusie in de laatste vergadering is geweest, om de com missie voor de begrooting met de zienswijze van Burgemeester en Wethouders bekend te maken en de zaak bij de begrooting te behandelen. Mr. de Clercq zegt dat hij liet van belang achttedat Burgemeester en Wethouders hunne zienswijze kenbaar maaktenhij doet hulde aan de verdiensten van het rapport hoewel voor zich niet in allen deele met het ge voelen vereenigendebij stelt voor het rapport ter Secretarie ter visie te leggen. De Voorzitter meendedat de-Raad in de orige zitting den wensch had uitgedruktvóór de behandeling der begrooting in deze eene beslissing te nemen. De heer Houwer doet uitkomen dat de be doeling van het voorstel van Mr. do Clercqin de vorige vergadering is geweest, dat de commissie voor de begrooting beter zoude zijn ingelicht wanneer zij de zienswijze van Burgemeester en Wethouders kenden; Waarbij mr. van Dongen nog voegt dat daarvan ook blijkt door toezending vaneen af schrift van het adres aan de commissie hetwelk bij eene vroegere beslissing minder noo lig zoude geweest zijn. De Voorzitter zegt, dat alsdan in zoo verre de opvatting van Burgemeester en Wethouders erroneus is geweest; zij zien echter iu een uitstel van behandeling geen bezwaar en willen niet aandringen op de dadelijke afdoening. Mr. de Clercq zegt, dat bij eene ter vissie legging voor de leden gevolgd zal zijn de wijze waarop bij collegien van algemeen bestuur ge handeld wordt. Mr. Fokker doet opmerken, dat ook alsdan voor de, leden bij de begrooting de gelegenheid bestaat om de zaak des verkiezende ter sprake te brengón. Hierop is conform lit. oorstel van Mi de Clercq besloten. Door den heer Houwer wordt voorgesteld uit hoofde van het algemeen belang het rap port van Burgemeester en Wethouders door den druk bekend te maken, mr. van Dongen ver klaart dit te ondersteunen, aangezien hij er prijs op stelt, dat men van weerszijde met onpartij digheid kunne oordeelen. De Voorzitter verklaart, dat daarover bij Burgemeester en Wethouders gesproken was en zij gaarne,aan bet voorstel zullen voldoen. De heer van Dongen verlaat de vergadering. De Voorzitter zegtdat aan mr. van Dongen beteekend zijnde het besluit van den Raad om trent den afkoop der jagt, z. ed. verklaard heeft van de daarin gegeven gelegenheid tot minne lijke schikking als nog gebruik te willen maken en alzoo zijne geboden prijzen te verhoogen en alzoo voor IJpenhove ƒ90 eh voor de 1 B. 73 R. 10 te willen betalen;, dat Burgemeester en Wethouders na overwegingin bet onzekere welken maatstaf door den regter zoude worden aangenomen en bij de aanzienlijke verbooging door mr. van Dongen meenen den Raaid te moeten voorstellen dit bod aan te nemen ook omdat de gemeente, bij weigering de kans zoude ioopen om twee kostbare processen te voeren en werd zij in het ongelijk gesteld de kosten te betalen. Nadat hierover gediscussieerd was door de lieeren mr. de Clercq en de Crane die do voor keur zouden gegeven hebben aan eene regter- lijke bedissing, teneinde alzoo voor dergelijken afkoop een bepaalden maatstaf te erlangen, en eenige inlichtingen vragen omtrent het waar schijnlijke van de veroordeeling in de kosten, en den Voorzitter en mr. Fokker, die deze in lichtingen geven en doen uitkomen dat voor die afkoop thans een niet geringe maatstaf kan be komen «orden omdat er op kan gewezen wor den dat voor 1 bunder f 10 is betaald en dat de heeren van Dongen beide voorstellen als een wilden beéchouwd hebben, des dat de (weigering van' bet eene, de intrekking van bet andere met zicli zonde brengen Is het voorstel van Burgemeester en Wet houders met 7 stemmen tegen 1 (die van mr. de Crane) aangenomen, hebbende de heer Lands- knegtvoar de stemming de Vergadering verlaten. Hierna is de zitting geslóten. ZuiRiKZEE 1 October. Heden is de nieuwe cursus der lagere industrieschool binnen deze gemeente geopend. Het is ons een genoegen te kunnen vermelden dat aldaar een vijftigtal jon gelingen, waaronder 16 kweekelingen van ver schillende scholen en de overigen meest allen tot handwerken of ambachten behoorende, wor den opgeleid. Drie malen 's weeks wordt op die inrigting gedurende 8 uren onderwijs gegeven in de beginselen der rekenkunde, meetkunde, algebra natuurkunde en werktuigkundewij verwachten van den gunstigen staat dezer nut tige inrigting de meest gunstige resultaten en hopen dat nog velen zullen beseffendat ook zij er toe belmoren, om van het aldaar gegeven onderw ijs te profiteren. ZlERiKZt.'E 6 October. Betrekkelijk het gevonden lijk van een pas geboren kind kan nader gemeld worden, dat de in arrest genomen verdachte persoonhalstarrig blijft ontkennen de moeder van het kind te zijn niettegenstaande het der ijverige justitie is mogen gelukken reeds een en ander op te sporen, dat sterke vermoedens tegen haar doet ontstaan. Zij verklaart een abortus gehad te hebben. Als eene bijzonder heid in deze treurige zaak verdient vooral mel ding dat door het hondje van den heer com missaris van policie alhier de placenta is ge vonden bij een onderzoek van het erf harer woning. Dit hondje namelijk dat een zeer fijnen reuk bezit, op dit erf rondsnuffelende, blijft bij eene plek staan en geeft teekenen dat hij iets bijzonders gewaar wordt. Aldaar aan het graven gaande vindt men de placenta zoodat de vermoedens nu nog meerder grond hebben er langd. De verdachte persone blijft desniettegen staande ontkennendat zij de moeder van liet kind is. Volgens beschikking van den commissaris des konings in Zeeland zijn met I November e. k. de volgende veranderingen in de stand plaatsen van werkbazen bij de calaiiiiteuse pol ders vasigesteld als: C. Boller van Rruitiissc naar Kruiningenen M. Bal van Scherpenisse naar Uruinissc. Boor hel Provmcinulblad van I dezer wordl Ier kennis van de gemeentebesturen gebragt dat, vermits in de maand Juiiij jl. eene inspectie is gehouden over de verlofgangers der nationale militie welke over liet algemeen een gunstigen uilslag beeft opgeleverdliet niet noodzakelijk is voorgekomen de miliciens in den loop van dit jaar andermaal aan eene inspectie te onderwerpen. Door 7i. M. is hij een onlangs genomen besluit hel tweede lid van III), besluit van den 9 December 1 S'l.vno. 7 waarbij o. a. is be paald dat geen ongehuwde 2de luitenants voor de Indische dienst benoemd vóór hun vertrek naar Indie een huwelijk hier te lande zullen mogen aangaan of daartoe zelfs eenige toestem ming mogen verzoeken om hel cv.cn of zij aan de vcreischlen af of niet mogten kunnen vohloen ingetrokken en builen werking gesteld. Op 18 September jl. is door den ontvanger te Hellendourn persoonlijk een brief op de post bezorgd aan het adres van den betaalmeester Ie Almelo, bevallende diverse bank- en munt biljetten welke brief niet aan zijn adres is be zorgd. De officier van justitie te Almelo ver zoekt opsporing aanhouding en berigt. De heer Lehnumrt, scheepsbouwmeester ie llo.lerdam is doorliet Japansche gouvernement voor den tijd i au 3 jaren in dienst genomen om in dat rijk eene marinewerf in te riglen en levens onderw ijs in den scheepsbouw te geven De heer Lehmann, die in den loop der volgende maand naar zijne b -stemming zal vertrekken is een Duitscher van geboorte heeft gcruimon lijd in Noord-Amerika doorgebragt en was laatstelijk aan de werven van de hoeren van Hoboken ie Rotterdam werkzaam. Dezer dagen is te Dordrecht gevankelijk binnengebragl zekeren J. Verschoor, oud 18 jaar, komende van /uid-Reijerland alwaar hij door den te Numansdoip gestalioncerden rijksveld wachter ter zake van moedwillige brandstichting was aangehouden, l it wraak legen zijn meester 4. van der hinde, met wien hij ongenoegen hoeft gehad was de aangehoudene lol die daad over gegaan. Daartoe haft hij zich van eene bran dende pijp en zwavelstokken voorzien in do schuur zijns miiesters begeven en de meest brandbare slofb'ti doen ontv lammen. Rij zijne eerste ondervraging had hij alle schuld ontkend, later lot bekentenis gebragibeweerde hij door een ander tot de daad te zijn aangezetdoch ook de onwaarheid daarvan aangetoond zijnde heeft hij de waarheid beleden. Van den l.cidschendam meldt men het volgende Onder Your had den a dezer_eeno vreeselijke vergissing plaats. Rij den land bouwer van Locliem had een der buisgcnqpieu bij het gereed maken van hel middagmaal den inhoud van een ouder meerandere zaken voor handen liggend zakje gebruikt om er saus vau (e maken denkende dat hel meel was. Onder de maaltijd ccbler werden de baas de vrouw hel kind en de dienstmeid hevig ongesteld en bleek heldat er ratlonkruid in plaats van meel voor de saus was gebezigd. Ofschoon het geval zich in den beginne voor allen bedenkelijk liet aanzien zijn drie hunner thans het ge vda'flfc 4 boven de vrouw echter is onder vreesefijke smarten overleden. Het is misschien niet over bodig hier bit te voegen dat de boeren veeltijds rattenkruid in huis hebben om er in water op gelostde schapen méde te wassen. (B. Cl De heeren de Lento en van Ifouwcninge leden van hel scherpscliuttcrsgildc Willem III te Arnhem hebben bij het to llriissel gehouden internationaal concours vier prijzen behaald terwijl aan die heeren de. eer Ie beurt viel aan Z. M. koning Leopold den hertog van Brabant den minister van binncnl. zaken en den burge meester van Rrussel voorgesteld te worden. Dl het derde kwartaal dezes jaars zijn te Ilarlingcn uitgevoerd: behalve andere artikelen 90,409'/, vaten boter (berekend naarden gemid delden prijs van f 43,50 eer. kapitaal v an om trent 4 miliioen gulden vertegenwoordigende) 22,789 grove of kanterkazen14,532 zoetemelk sche kazen 481 halen vlas, 1396 runderen 1647 kalveren ,9804 varkens en 10,33 I schapen. Voor eenige dagen waren de havens diers'nd als bezaaid met schepen thans zijn ze nagenoeg allen weder vertrokken en welcen grout gedeelte naar Noorwegen, om den aanvoer van hout levendig te houden, Men verneemt dat de landhuishoudkundige school te Groningen, welke in de taaiste jaren iets verminderd wasthans weder toeneemt zijnde er voor het winter halfjaar dal met 1 5 dezer zal aanvangen reeds lien nieuwe leer lingen ingeschreven. I'.en aan het Handelsblad ingezonden stuk uil Curaqao met daarbij gevoegd verzoekschrift aan den gouverneur dier kolonie verdient de aandacht der regering op te wekken. Koop lieden rceders en ingezetenen v an Curasao be klagen zich namelijk over schending onzer vlag van de zijde van Venezuela en voeren een aan tal voorbeelden aan tot slavingdier beschuldigiug. De heer Crotgouverneur van hura?ao heeft aan de adressanten geantwoord dat hij den minister van koloniën reeds kennis had gegeven van de handelingen van Venezuela waardoor de handel der kolonie werd belemmerden er bijgevoegd dal hij hel adres ter kennisse zou brengen van hel opperbestuur in .Nederland. Onze minister van koloniën is nu van de zaak gesaisisseerd en wij vertrouwen dat de regering, na onderzoek der klaglcn, geen middel zal on beproefd laten om indien de klagt gegrond is hetgeen reeds a priori uit hel antwoord des gou verneurs Schijnt te mogen worden opgemaakt onzen handel te beschermen en de eer van onze nationale v|agop te houden. (At. O. v. 's G.) Men meldt uit Curaqao aan het Leidsche Dagblad »Er zijn hier dezer dagen heriglen aangebrag! van Venezuela welke melden dat de generaal Paez die zich tot dictator vei heven heeft met een eigen partij die noch tot het gouvernement, noch tol de federalisten behoort, met 4001) man tegen de hoofdstad Caraccas waar ook de Ned. consul-generaal resideer! is opgetrokken ze heeft ingenomen en den gouverneur met de voornaamste gouverncmenls gezinden gevangen genomen. Wat zijn oogmerk is is nog niet duidelijk. Het is te wenschen da! hij hel door jaren langen oorlog geschokte ontvolkte en verwoeste land dal anders heerlijk en vruchtbaar is zal kunnen bevredigen. Verleden week hadden wij bier in de haven den tegenhanger van hel Zutd-Amerikaansckc stoomschip Sumternamelijk hel Noord-Ameri- kaansche stoomschip Powhatankapitein DavidD. Porter, van 10 stukken en 1 stuk a pivot. Het

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1