tf°. 80. WOENSDAG ZATURDAG. Zaturdag 5 October. i8()i 11 JL Biiinenlandsche Tijdingen. Biutenlandsche Tiidinscn A BO N N E ME N TS-P RIJS. Per drié maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingier Advert.daagste voren, Door 10 uretmorgens V E It S C HIJ NT: p hij s i) k a a u v e a r e n r i e a. GewonelS*Icents de regelGeboorteHuwelijks- e?. Doodberigten van t 6 regels af 1 behalve hetljcgelregt wU*. De Redactie beeft van Heeren Burgemeester en W etïioUfUcrs ter plaatsing ontvangen hun rapportaan den Gemeente-Raad uitgebragt betreffende het adres van Jhr. Mr. C. dkJonoe, in de Raads-Vergadering van 2 dezer, hetwelk wegens dei uitge breidheid van dit stuk in een bijvoegsel dezer courant wordt medegedeeld. Zierikzeê 3 October. Hij Zr. Ms. besluit van den 7 Aug. jl. no 52. is aan de bh. Musketjn te Rc- nessc, en P. de Braai Jz. Ie Zierikzec, het hou den van loterij vergund, ten doel hebbende om de waarde der voorwerpen voor de vrij aanzienlijke opbrengst der door beiden uitgegeven dicht werkjes uil de onlangs te 's Hagé gehóuden algeineene loterij len behoeve der noodlijdenden door den watersnood getrokken aan die onge- lukkigen in den naderenden winter tvelke met zooveel kommer wordt tegemoet gezien te kunnen uilkceren. Aan die voorwerpen van kunst en smaak hebben sommigen het hunne toegevoegd en de ondernemers in staat gesteld den prijs der loten (25 cent) zóó gering testellen dal zonder noemenswaardige opoffering elk daaraan zoude kunnen deelnemen. In hel welslagen dezer onderneming een welverdiend belang stellende vestigen wij de aandacht op de circulerende lijslen dezer loterij zonder nieten terwijl wij vernemen dat bet aantal loten betrekkelijk gering moet zijn en in elk geval berekend zijnde naar de waarde die de Ie verloten voorwerpen vertegenwoordigen van regeringswege is vastgesteld en niet mag overschreden worden. Zierïkzèe 4 October. Gislcren voormiddag is in de nabijheid dezer stad aan de Miercweg door cene vrouw bet lijk van een pasgeboren kind van bet mannelijk geslacht gevonden. Ter stond werd biervan aan de justitie kennis gege ven die met den mceslen ijver onverwijld nasporingen deed. Uit de gesegtelijke schouwing van bet lijkje is gebleken dat hel kind heeft ge leefd zoodal er vermoedens bestaan dat er kindermoord is gepleegd. Iteeds inden namiddag werd alhier op liet huis van arrest gebragt zekere ongehuwde dochter L. P. die wordt verdacht de moeder van het kind Ie zijn. Oe justitie zet haar onderzoek ijverig voort. Den 14 dezer maand wordt te Brouwers haven bel kantoor voor den rijks telegraaf ge opend onder bet beheer van den heer E. Vrelie, telegrafist der tweede klasve. .Vlen schrijft uit Middelburg van 2 October. Gisleten had op pleglige wijze de begrafenis plaats van een der geliefde predikanten van Middelburgs Hervormde gemeente den heer Bernard Jan Hendrik Taats. Het lijk werd ge volgd door de predikanten der verschillende gezindten en vervolgens zoo als hij dergelijke gelegenheden het gebruik is door de kalrchi- santen en oud-katechisanlen die in ruimen ge tale waren opgekomen buitendien hadden zich nog anderen aan den lijkstoet aangesloten. Rij het graf hield de oudste der predikanten de heer A. Slolemaker Cz. eene gepaste toespraak waarin hij de verdiensten van den overledene huldigde. Ook de heer J.J. van Toorenenbergen, predikant te Vlissingen sprak eenige hartelijke woorden en spoorde de aanwezigen aan tot op volging der lessen van Christelijke liefde zoo vaak door den heer Taats aan de gemeente go- geven. Alvorens de begraafplaats te verlaten werd van gezang 182 bet 4de en vervolgens het 2de vers gezongen. In de afgeloopenc week is men in de nabijheid van Bergen op Zoom begonnen met de onteigening der gronden benoorligd voor de uilvoering van hel gedeelte der staatsspoorwegen, hetwelk langs die stad loopt. Men verneemt dat hel getal adressen, dal bij de commissie voor de werkzaamheden tot voorbereiding en uitvoering van Hen aanleg van spoorwegen is ingekomen, om bij de spoorwegen geplaatst le worden reeds ongeveer 1500 be draagt en dat dit aantal nog dagelijks toeneemt. Men schrijft nil 's llage van 1 dezer. Heden morgen is een groot gedeelte der miliciens van I860 zoo van het reg. grenadiers en jagers als van bel 3de reg. dragonders in het genot van onbepaald verlof gesteld. Men schrijft uit Delft van 30 September. Men verneemt, dat er heden alhier op stads Doelen cene vergadering heeft plaats gehad van de leden van het Delftsche studenten-corps waarin met eenparigheid van stemmen is be sloteneen eerbiedig adres aan Z. M. den koning te riglenbenevens een aan Z. K. H. prins Hendrik der -Nederlanden als beschermheer der Delftsche academie, ten einde wijziging te ver zoeken van ccnige artikelen van het reglement voor de koninklijke academie door Z. M.dcn koning bij besluit van den 7 September jl. vast gesteld. Naar men verneemt heeft de Hritsche rege ring aan den kapitein Schrootvan de Neder- landsche schoener Sirene le huis behoorende te Rotterdam als blijk harer erkentenis voor do redding der schepelingen van het Britscbe vaar tuig William Hammond hetwelk door hem in Maart II. in reddeloozen toestand is ontmoet op den Atlantischen Oceaan, een verrekijker aange boden. Insgelijks is wegens de redding der equipage voor het lirilsche vaartuig Charles Browneltvan Liverpool de kapitein G. F. van Ommeren, van de Nederlandsche brik Minerva, mede le Rotterdam te huis behoorende door de gemelde regering met de aanbieding vau een verrekijker vereerd geworden. l'e Amsterdam is vrijdag II. aangekomen eene door keizer Napoleon benoemd Fransche commissie. Zij is belast verslag uit te brengen over de tentoonstelling van visschers gereed schappen. Deze commissie beslaat uil natuur kundigen reeders van visschersvaattuigen zeekapiteins en stuurlieden. - In de laatste vergadering van de natuur kundige afdeeling der koninklijke academie van wetenschappen is de paalworm weder Ier sprake gekomen, üoor den minister van binnenland sclie zaken was een adres ingezonden van den heer Gresnich die een middel tol wering van den paalworm heeft aangeboden. Nadat de secretaris omtrent dit adres eenige inlichting had verschaft, is hel naar de commissie voor den paalworm verzonden, te gelijk met een brief van zekeren I. V. waarbij hei gebruik van cene west-Indische houisoori wordt aanbevolen, welke hij voor dal gedierte ondoordringbaar acht. Men schrijft uit Arnhem van 30 September. vrijdag hail alhier de gewone jaarlijksche ver gadering plaats van deelhebbers in de NederI. iandbnuw-emigratie-maalschappij. liet streven dezer maatschappij is om de landverhuizing uit Nederland welke zich aanhoudend nog grooten- decls naar Amerika beweegtnaar de landen van Zuid-Afrikabijzonder naar do kolonie Natalte leiden. Zij bezit daar land waarop dc emigranten zich op zeer voordcelige voor waarden knnnen vestigen en in de gelegenheid worden gesteld ook zelfs door voorschotten op kleine schaal producten van uitvoer te ver houwen. De maatschappij vindt hare voor deden deels in de veel hongcre hnur en koop- waarde, welke hare gronden door de vestiging der emigranten verkrijgen deels in hel bewer ken en in den handel brengen der producten van landbouw, welke haar door de emigranten in ruwen staat wordt afgeleverd. liet uitgebragle verslag, loopende over 1SGO, luidde zeer gunstig. He Kuropesche bevolking had eene gewonschte gezondheid genoten en was tot 80 geklommen. Onder haar waren in den loop van heijaar 7 kinderen geboren. De handen waren bereids aan hel werk geslagen om te voorzien in de behoefte van schoolonderwijs. De Zeepnsl behelst het volgend extract uit eon brief van liatavia in dato 1 4 Aug II. Wij haasten ons 11 liI). nog te wijzen op een groot gevaar, waaraan liet schip Nederland ge durende zijne reis gelukkig is ontkomen. Ge heel onder in het schip zijn geladen geweest 15 k. chemicaliën of medicijnen afgeladen door de heeren I). Veen en Co. en beslemd voor den heer It. B. Nauta apotheker alhier. Terwijl dezekislen gelost werden en erééne reeds in het visitatie-pakhuis stond schijnt er eene flesch gesprongen (e zijnten gevolge waarvan dadelijk veel rook ontstond en in een oogenblik de geheele kist niet alleen in brand stond maar liet vnur zich zoo spoedig ver spreidde door het brandende vocht, dat zelfs het enlrepót hier groot gevaar heeft geloopen. Ware ongelukkigerwijze aan boord eene flesch ge sprongen zoo zouden wij meer dan waar schijnlijk nimmer meer iels van de Nederland hebben vernomen. Het komt ons onverantwoordelijk voor om dergelijke brandbare zaken af le schepen. De eenige wijzewaarop zulk goed geladen wordt is doorgaans op dek om hel hij alle mogelijke événementen onmiddelijk over boord te kunnen werpen. Aan de Java-Bode wordt het volgende ontleend Deberigtcn omtrent de verschillende oogsten van koffij suiker en tabak maar vooral de tweede gewassen luiden alles behalve bemoe digend. Rij dal alles komt nog de vrees voor een aanstaand gebrek aan zoutnaardien de zoutaanmaak ten gevolge der voortdurende voch tigheid en regens tol heden geheel is belemmerd geworden. Degouvernements voorraad-schuren beginnen langzamerhand ledig (e geraken en de regering beraamt maatregelen Ier voorziening in gebrek. Van llandjermassing deelt men mede dat eenige dagen geleden van daar gevankelijk is opgezonden de heer Kmenagemeester van hei hospitaal aldaar, tevens chef der ambu lance, door den krijgsraad veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf en eerloosverklaring we gens frauduleuse handelingen in zijne betrek king men berekent dat die persoon voorp. m. f 20,000 den lande schade heeft berokkend. OeolTiciervan gezondheid 2de klasse aan k met dc controle der dieetlijstenwaarin de fraude gepleegd is, belast, zal waarschijnlijk voor het tekort aansprakelijk gesteld worden. Wij beklagen dien ollicier die dc dupe is ge weest der gepleegde kwade trouw en hopen dat het gouvernement in aanmerking zal nemen dal eene drukke dienst het dagelijks behandelen van p. in. 120 lijders en vele gekwetsten ecno degelijke verhindering zijn van de menage in een hospitaal naauwkeurig na le gaan." De zetldag naar Nederland van de le Ba tavia ter reede liggende schroefkorvct Prinses Amelia, onder bevel van den kapt.-luil. ter zee A. J. Kroef is bepaald op lö Augustus. DUITSCHLAND. Vrijdag morgen werd in een huis in de Halvonors'.raat te Peslli beslag op oen wagen vracht tabak gelegd. Eene menigte volks stroomde toe. de beambten en dn hen vergezel lende soldaten werden gehoond uitgefloten en verdrongen zoodal ijlings eene compagne infan terie uit dn Karclskaserne moest aanrukken. Bij deze gelegenheid werden (wee Israëliten met name Bretlsclm'tedsr en Feldmann. door bajo netsteken en de grosicr Gruher door een slag aan liet hoofd verwond. Do llosniërs en Serviërs zijn hel met de Montenegrijnon eens De bergpassen naar het binnenste des Ia nds leidende zullen tol hel uiterste verdedigd worden. Om tijd te winnen zal het Hongaarsch legioen onder Tnrr eene af leiding maken. De comilaats-coinrnissaris wordt te IVstli verwacht, FR A NR RIJK. Paiujs t October. Men begint zich hier cenigermate te verontrusten over de Kngelsche vloot, die nog steeds voor Napcis hgl vooral nn inen verneemt dal zoop nieuw is versterkt en op dit oogenblik dus I I zeilen lelt. De bewering dat eene algemeene vermin dering van het leger op handen zon zijn is on gegrond. De lieer Luiker meldt den heer Elie de Blaumontdal hij op zijn observatorium Ie Bilk bij Dusscldorp den 13 Augustus, des avonds ten elf'ure, eene nieuwe planeet (71) Niolie ontdekt heeft. Volgens berigtcn uit Parijs zou men daar weten dal de Engelsche regering al meer en meer verontrust over den staal van zaken in Noord-Amerika die zeer noodlottig op Enge- lands fabriekwezen dreigt te werken aan het Fransche kabinet in overweging heeft gegeven een einde aan den burgeroorlog in Amerika In maken door eersteen voorstel le doen lot een wapenstilstand en des noods de aanneming daarvan le eischen Daar echter de regeling van keizer Napoleon niet dezelfde reden heelt als Engeland lot zoodanige krachtdadige oplre- ding, zou de heer Thouvenel geantwoord hebben, dal dit voorstel eerst in overweging kan worden genomen tegen hel laatst van October wanneer de vorstelijke bezoeken afgeloopen zijn. Hij moet tevens gezegd hebben (lat hel Noorden hei oor zeker niet zal leenen aan een voorstel van dergelijken aard zoolang,hel de nederlaag bij Bull-Ran niet gewroken heeft. Hel gemiddeld gelal der door spoorweg ongelukken veroorzaakte sterfgevallen iti de volgende landen is berekend te zijn: in Engeland 1 op de 556,0(10, in Frankrijk I op de 1,950,(100, in Relgie I op de 8,860,000 en in l'ruissen 1 op de 17,500,000 reizigers. Men kent nog niet den geheelen omvang van bel ongeluk op den Noorder spoorweg maar men telt reeds acht a tien dooden. Tc Marseille is huiszoeking gedaan bij lieden die beschuldigd waren deel aan de aan werving voor de Napelsclic reactie genomen te hebben, en zijn twee dier personen in hechtenis genomen. Depêches uit Beggio van 30 September mel den dat Miltica gedood en zijne bende verstrooid is. Hel rooien in die provincie had opge houden. Hoovers die te Agropoli geland wa ren had noen in hechtenis genomen. Onlangs heeft te Lyon een koopman zich van het leven beroofd omdat hij aan eene onge neeslijke kwaal lijdende was. Zijn testament behelsde de volgende zonderlinge best hikking dat eene som van 500 fr. zou besteed win den

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1