Woensdag 2 October WOENSDAG ZATURDAG. 186i Besturen en Administratiën OPROEPING. Binnenlandsche Tijdingen. Dijko. Peule, omen Lissa- Cou- Fell, lastle, l'assa - ndea tnder- dam van I3>6 /6»/, 99',. 8,00 1- 10,00 16 00 - 0,00 - 11,50 - 0,00 - 0,00 0.(0 0,00 A BONNE MENT S-P RIJS. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Adverl.daagste voren, voor 10 ure'smorgens. VERS C H IJ N t PR[JS DER ADVERTENTIES. Gewone 12!/s cents de regelGeboorteHuwelijks- er, Doodberigten van 16 regels af 1 behalve hclZegelregt. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1861. (Vervolg en slot.) HOOFDSTUK XVI. Handel en Scheepvaart. a. Binneniandsche handel. Middelburg. Het enz Zierikzee. Ofschoon de binnenlandsche handel zich ter dezer plaatse weder tot de gewone artikelen bepaalde was zij niet temin vrij levendig. De prijzen der meekrap waren op 1 Januarij i860 als volgt per 50 Ned, ponden hardgocd 27 aƒ31 racine ƒ20 a ƒ22 muilen 5 a ƒ7 Zij werden gedurende het voorjaar niet alleen niet hooger maar er had daarin zelfs eene neiging tot daling plaats. To»n in September de eerste nieuwe partijtjes ter markt kwamen waarvan de kwaliteit minder deugdzaam en zuiver dan in 1855) was, bestond er geene groote kooplust, en kocht men het hardgoed tot 28 a f 29en de racine tot 23 a f 24. Met October wakkerde de kooplust aan, zoodat het gefabri ceerde tot klimmende prijzen grif opruimde en de uotering bij het einde van het jaar met kleinen voorraad aan te nemen was als volgt: per 50 Ned. ponden: hardgoed f 30 a f 32 racine f 24 a ƒ26; muilen ƒ4 a 8. Garancinc werd in de binnen deze gemeente gevestigde garancine-fabriek steeds met goed gevolg bereidterwijl de aanvragen zoo voor binnen- als buitenlandsch gebruik steeds grooter waren dan de hoeveelheden die men koude produceren. De prijsverhooging van dit artikel, welke een noodwendig gevolg was van de stijging der meekrap-prijzen werd door de verbruikers algemeen ingewilligd. Bij het einde des jaar9 was de notering voor 1ste soort 200 »/"215; 2de soort f 180 a 190 per 100 Ned. ponden. Voor vlas vertoonde zich weinig kooplust, zoodat de voorraad bij het einde des jaars groot was. Voor het weinige dat ver kocht Werd, bedong men ƒ1,80ƒ2,10 per steen van 3 iSed. ponden. De prijs der tarwe enz. b. Buitenlandsche handel. Middelburg enz. Zierikzee. De buitenlandsche handel was, over het geheel niet minder uitgebreid dan het vorige jaar. De regtstreeksche invoer bestond voornamelijk in steenkolen 392l2'/i mudd. en 38360Ned p. van New-Castle Hartlepool New-Castle, in entrepot geplaatst, van Hartlepool als boven' 76650 Ned.p. van Belgic Pruissen in cutrepótgeplaatst, 113010 Ned. p. klipzout 1671620 Ned. p. van Liverpool gebakken steen 1402'» stuks New-Castle cement33100 Ned p. vitriool-olie2ü9o34,/a Belgie vensterglas21 kisten 1820 Voor doorvoer werden aangegeven: 831 vaten cocos-olie, 513787 Ned. ponden welke hier nit het gestrande schip „Snomi" verder geborgen en vervolgens per stoomschip „Condor" naar Bremen verzonden. De regtstreeksche uitvoer bestond voornamelijk in 31000 Ned. ponden geraffineerd zout naar Archangel800 mudden appelen, 1232 mudden ajuin en 163 mudden aard appelen naar Engeland ongeveer 40000 stuks konijnen- hazen- en andere vellen 80 ton secreet-mest2624 mudden gerst, 95 mudden witteboonen, 263 mudden lijnzaad 40000 lean of 400 ton teer, 1310 ledige vitriool-flcsschen en 18561 ponden garancinc naar België 1260 flesschen of 84 kistjes lijnolie, 81840 flesschen bier en 185625 ellen of 8250 st t»ks calicots naar Nederl. Indie. Overigens werden nog onderscheidene artikels cn collis goederen voor door- eu uitvoer aangegeven die tot provisie van schepen dienden of met uitgaande schepen welke uit Holland hier ter reede kwamenvoor verzending bestemd warendoch welke niet gezegd kunnen worden tot handels- artikelen van deze plaats te behooren en daarom hier niet vermeld worden. De invoer enz. c. Binnenlandsche scheepvaart. Middelburg. De enz. Zierikzee. Het verkeer van binnenlandsche en Belgische vaartuigen op deze haven was ruim zoo levendig als in het vorige jaar. De aldaar te huis behooren de schipperij vond ook dit jaar weder geregelde vaart en verkeert in bloeijenden staat. ïn het getal der vau die plaats varende vaartuigen kwam 1432 3700 976 15634 19783 3578 84313 Va mudd. bij dat van het vorige jaar eenige vermeerderingen bedroeg op 31 December, behalve de stoomboot „Stad Zierikzee 26 waarvan het grootste 87 en het kleinste 12 tonnen meet. Dit jaar zijn 943 vaartuigen onder Nederlandschc en 15 onder Belgische vlag de haven van Zierikzee in- en uitgevaren. In 1860 enz. 'd. Buitenlandsche scheepvaart. Middelburg. Er enz. Zierikzee. Te Zierikzee werden uit zee ingeklaard 79 schepen, waarvan 34 onder Ncderlandsche vlag, 36 onder de Engelsche 1 onder de Oldenburgér1 onder de Amevikaansche, 1 onder de Franschc 2 onder de Deensche1 .onder de Pruis9ische t onder de Hamburgsche 1 onder de Noordsche en 1 onder de Bremer vlagwaaronder rnet bestemming: 32 schepen voor Zierikzee, 20 voor Dordrecht, 17 voor Rotterdam, 3 voor Schiedam, 3 voor Middelburg, 2 voor Vlaardingen 1 voor Brouwershaven en 1 ah bijlegger naar Antwerpen. Aldaar werden uitgeklaard 45 schepen waarvan 31 onder de Nederlandschc, 13 onder de Engelsche en 1 onder de Bremer vlag. Deze hadden de volgende bestemming: 22 schepen voor New-Castle, 17- voor,ïjngeland 2 voor. Swansea, t voor Liverpool, 1 voor Java 1 voor Antwerpen en 1 voor Bremen. Omtrent dit laatstezijnde hetPruissch stoomschip „Condor" gezagvoerder C. Meijer, wordt als eene bijzonderheid gemeld dat dit schip den 12 December i860 met een diepgang van 40 palmen van uit deze haven met-de hiervoren 'vermelde cocos-olie, regtstreeksnaar zee is gestoomd. Van de ter dezer plaatse te huis behoorende schepen voor de groote vaartwerdén in den loop des jaars verkocht de bark schepen: „drie Vrienden" en „Wilhelmina Catharina"; verloren ging het kofschip „Johan Martin. Het getal dezer schepen bedroeg op 31 December 1860 twaalf, bestaande uit6 barken, gezatncntlijke tonnenlast 4156, 3 schoonerkoffen gezamentlijke tonnenlast 454 1 schooner, tonnenlast 102 eu 2 tjalken, gezamentlijke tonnen last 141. Volgens enz. Het getal der te Brouwershaven binnengekomen schepen bedroeg, volgens dezelfde opgave, 35S met eenen gezament- lijken tonnenlast van 146706; terwijl van daar naar zee gingen 148 schepen tonnenlast 76202. Twco en twintig der binnengekomen schepen werden zoo als wij elders vermeld vinden ter reede aldaar gelost. Te enz. De beide werven voor zeeschepen te Zierikzee bleven in kwijnenden toestand. Op de commercie-wcrf was nu en dan eeuig reparaticwerk. Op de kleine werfwas meer bedrijvig heid immers vond de eigenaar met zijne drie knechts het geheelc jaar door geregeld bezigheid. Aan enz. HOOFDSTUK XVII. inrigtingen in verband staande wet de uitoefening van handel en andere bedrijven. De handhaving der op het-stuk van maten" en gewiglen bestaande verordeningen ontmoette geenerlei t bezwaar. De afwijkingen ten deze hadden zooals gewoonlijk weinig in het openbaar plaatswaaraan het meer dan waarschijnlijk moet worden toegeschreven dat in het regterlijk arrondissement Middelburg'slechts eene overtreding is geconstateerd. In het arrondissement Goes werden 27 en in het arrondissement Zierikzee 25 personen in overtreding bevonden en dieusvol- gens tot geldboete veroordeeld. - Men verwacht dat de'klagten die wel eens over het hoogc bedrag van het justeerloon der gewigten werden vernomen, ten gevolge van het Koninklijk besluit van den 20 Januarij' jongstleden (Staatsblad no. 4)zullen ophouden. Wij meenen enz. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, verwittigt hen die ter benoeming als Werkbaas bij de Calamiteuse Folders in deze Provincie verlangen in aanmerking te komen dat zij zich daartoe schrif telijk en op geregeld papier binnen veertien dagen na de dagteekening dezer bij hem behooren aan te melden, met overlegging van hun geboorte-extracttenblijke dat zij niet jonger dan 23 jaren en niet ouder dan 40 jaren zijn alsmede van het bewijs dat zij Nederlander zijn. Aan hen die deze vereischten bezitten, zal vervolgens tijd en plaats worden opgegeven voor een vergelijkend onderzoek hunner geschiktheid. Dat onderzoek zal inzonderheid loopen over schrijven en rekenen over de geschiktheid tot het zelve verrigten der verschillende soorten van dijkwerkenover de kennis van dijks mate rialen en over die der inrigting en werking van zeesluizen. Middelburg den 27 September 1861. De Commissaris des Konings voornoemd R. W. van LYNDEN. KENNISG EVING. De Burgemeester van zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, daler op Woensdag den 2 October e. k. des middags ten-één nrcop het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee 30 September 1861 Dc. Burgemeester B. C. CAU. Zierikzee 1 October. Gisteren namiddag bad in de nabijheid dezer stad hel volgende ongeval plaats. Een landbouwer uil Schouwen een wagen met twee paarden bespannen en met dakpannen geladen mennende cn over den weg langs de nieuwe vaart rijdende, had.bet ongeluk vermoedelijk omdat hij te veel zijne aandacht op hel mcedclvcn vestigde en daardoor zijne paarden vergat met wagen en paarden in de vaart te storten. Gelukkig is hij gered kunnen worden, daar terstond een landbouwer met zijne mcedelvers die het ongeluk zagenter hulp snelde. De lading pannen is verloren en de paarden hebben ook leisel bekomen. Heden zijn alhier uit het huis van arrest ontslagen de personen van v. 4. en echtgenoot, van Serooskerkesedert oenigen tijd wegens vermoedelijke brandstichting alhier in arrest. Men leest in het Antwerpsch Handelsblad Sedert verscheidene dagen houden de exporten zich bezig met do schatting der te onteigenen gronden voor den aanleg van den Zeeuwschen spoorweg van Middelburg langs Bath en Ossen- drecht naar Roozendaal Breda en 's Hertogen - bosch. Men verzekerl dal er spoedig eene ver takking zal worden gemaakt van Óssendrecbt langs Santvliet Stabroeck en Eeckercn naar Antwerpen zoo dat die stad misschien spoedig in regtstreeksche gemeenschap met Vlissingcn zal wezen. Dit berigl is zonder twijfel zeer voorbarig. Uit Nijmegen meldt men dal door den lieer Hallo twee vrachtschepen zijn afgezonden Ier afhaling van Pruissische aardappelen zij zijn reeds beladen aan het l.ohiih teruggekeerd. De aardappelen zullen eerstdaags tegen verminderde prijzen worden verkocht. Vlen schrijft uit 's Bosch ïan 26 Sopt. Het hoeft Z. M. behaagd de straf van vijfjaren tuchthuis en 4000 geldboete, waartoef/. W. van Grasveld gewezen ontvanger der domeinen in Noord-Brabant wegens verduistering van *s lands gelden, ten bedrage van 39801.69 veroordeeld was, te veranderen in vijfjaren cor rectionele gevangenisstraf. Men schrijft uil 's llertogenboscb van 27 dezer. Gisteren stond voor het provinciaal ge- regtshof leregt do persoon van Cornelissen veldwachter dor gemeente Cuyk c. a. beschul digd van moedwilligen manslag. In deze zaak werden 22 getuigen gehoord waaronder de dochter van den beschuldigde die ten gevolge van cenen gemeenzamen omgang met haren minnaarden verslagene zich in gezegende omstandigheden bovond. Hel O. M. requireerde eene tuchthuisstraf voor den lijd van ló jaren met aanplakking van 's hofs arrest zoo te 's Bosch als in de gemeente Cuyk. Uitspraak donderdag eerstkomende. Men schrijft uit Tilburg van 25 Sept. Heden middag omstreeks 2 ure barstte boven deze stad een zwaar onwederlos, vergezeld van een buitengewonen regen, gemengd mei hagel. De bliksem is geslagen in bel huis van W. Daniels in wijk Veldhoven verbrijzelde de naald van het dak riglle eenigc schade op (wee hoven. kamers aan en baande zich vervolgens een weg door eene openstaande raam, zoodat troeft ge lukkig geene persoonlijke ongelukken te be treuren heeft. Zatnrdag is te Nienwedzsp binnengekomen uil de Oostzee de Engelsche schooner Constance kapitein J. Thorner. Deze schooner trekt door vluggen bouw en ongemeene sierlijkheid de be wondering van kenners en nieuwsgierigen tot zich. Het is geheel voor pleiziervaartuig ingc- rigl cn bevat ruime en sierlijkemaar bovenal weelderig gemeubeleerdc kajuiten. De eigenaar een Engelschman reist reeds gedurende een halfjaar met dit jagt en heeft aanvankelijk Zweden, Denemarken eu Noorwegen bezocht. Zijn plan was otn mei dit vaarluig binnen door, Amsterdam en Rotterdam te bezoeken, waaromtrent ten opzigle van den diepgang van dit vaartuig ee ltige bezwaren in den weg zijn gekomen zoo dal men hij gunstige gelegenheid weder van hier in zee denkt te steken. Het is bemand met uitgezochte, uitmuntende varensgezellen die er zeer goed uitzien en netjes zijn uitgemonsterd. Oen 17 September arriveerde te Alexandrio des morgens ten 5 ure met de Engelsche Sout- hauipton mailstoombool Cycloop tnr. L.A.J. IV. baron Sloel van de Bcele nieuw benoemd gou verneur-generaal onzerOost-lndische bezittingen. Dc sloop des onder konings bemand met 16 roeijers, bragt z. exc. aan de landingsplaats aan, waar de plaatselijke autoriteit gereed stond om onze hoogen staatsbeambte te vcrwolkomen terwijl 19 saluutschoten gelost werden om z. exc. te begroeten. Na zich eenigc oogenblikken met den ver tegenwoordiger des gouverneurs van Alexandria Kurcliud-pacha op de minzaamste wijze Ie heb ben onderhouden steeg z. exc in hel voor hem wachtende hofrijtuig bespannen niet 4 witte r' paarden, voorafgegaan door saïs (voorloopers) j en eene eerewacht le paard met zilveren standaards. Z. exc. stapte af in hot hotel dc I' Europe (grande place) waar onze consul generaal de heer S. IV. Ruyssenaers appartementen voor hem in gereedheid had doen brengen gebruikte eenige ververschingen ging daarna te voet de stad bezigtigen en niettegenstaande de vrij (huk kende hitte bragt z. exc. een geruime» lijd in de Arabische bazars door alles met de meeste be langstelling gade slaande. Ten lt) ure maakte onze gouverneur generaal in gezelschap van den heer Ruyssenaers., eene wandeling rondom Alexandrio en langs liet Jlalimoudieh kanaal, waar zich de buitenplaatsen der gegoede inwoners van deze plaats bevinden. Ten 1 ure in het bótel de I' Europe terugge keerd gebruikte z. exc aldaar een collation. Ten 4 ure is z. exc. naar Cairo afgereisd wederom was aan het station door dc bemocijin - gen van onzen ijverige» consul-generaalalles in gereedheid gebragt otn den Nedcrlandschen gouverneur-generaal waardig le ontvangen. Z. exc. werd gecomplimenteerd door den direc teur des spoorwegs, en do gala wagon des onderkoningsrijk verguld, versierd met arabesken en van binnen met blaauw damast be kleed, was geheel ter beschikking var. z. exc. gesteld. Den 17 des avonds ten 11 ure kwam z. exc te Cairo, is den 18 naar Suez afgereisd cn heeft zich heden morgen op laatstgenoemde plaals in gescheept onder de begunstiging van het schoonste weder. Z. exc. heeft verscheidene malen zijne hooge tevredenheid betuigd over het eervol onthaal dat hem in Egypte is le beurt gevallen en waar voor alle lof toekomt aan den onvermoeide» Ruyssenaersdie de v lag welke hij vertegen woordigt door allen diep weel lo doen eer biedigen.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1