18. ilaturdag 28 September. 186.1 WOENSDAG ZATURBAG 1 Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen A QO /V iV E MS i\ TS-P RIJS. Per drie maanden i,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagstè voren, voorlQ ure'smorgens. VERS CHIJN T: Openbare Kaadsverg-aderiag- gehouden te Zierikzee den 26 September 1861. Voorzilier mr. B. C- Cau. Secretaris mr. .1. 1'. N. Frmerins. Afwezig <ie heeren jhr. do. longe, wegens (misselijke omstandigheden, van der Grijp, on gesteld en mi. van Dongen. Bij de opening deelde 'de Voorzitter mede dal hij den Raad op korten termijn bijeen bad geroepen omdat bij twee insinuation had ont vangen tan de heeren U. J. van Dongen en mr. .1. YVli. van Dongen, die bijaan den liaad wilde med"declen. He nomlen der vorige zitting worden gelezen, de beer Houwer maakt eeue opmerking omtrent liet gerelateerde punt van afkoop jaglregl de Voorzitter wederlegl dit, en zegt dat hij hierbij moet opmerken, dat zoo de leden mo glen zijn afgegaan op het verslag iu de courant zij zouden dwalen daar dit onjuist is geweest nadat de heer Houwer geantwoord had dat hij zijne opmerking bad gemaakt volgens eigen herinnering en hij de courant niet gelezen had heeft dit incident geen verder gevolg en zijn de nolulen goedgekeurd. Voor kennisgeving is aangenomen cenemissive va a Gedeputeerde Staten geleidende Kon. be sluit (ld. .4t Augustus 18i2 goedkeuring wijzi ging verordening op turf en steenkolen met de mededecling dal die verordening den 21 is afgekondigd en den 25 in werking is getreden. Is gelezen een adres van jltr. uir. G. de Jonge waarin hij voorstelt de belasting op de brand stoffen af Ie schaffen en de begroeiing voor 186 2 alzoo in ontvang te verminderen met f 6200, zijnde hel geraamde onzuiver bedrag dier belasting, verminderd met/' 1000, door z. ed. geraamd voor restitutie bij uitvoer. Daartegenover stelt hij voor, de uit gaven te verminderen als volgtt de som van kapitaalsbelegging wegens verkoop zelkasch mul f 5000 co de post van onvoorziene uitgaven, met - 1200 "- 6200,— of wanneer de som van f iOOO voor restitutie te hoog inogt zijn geraamd alsdan nog de kapita lisering te verminderen terwijl hij ook zijdelings in overweging geeft of de plaatselijke surveil lance niel zoude kunnen worder, afgeschaft en deswege een convenu met het rijk getroffen worden. Na voorlezing van dit uitgebreide stuk, stellen Burgemeester en Wethouders voor, aangezien de daarin uitgedrukte zienswijze, aanleiding zoude kunnen geven lot wijziging derbegrooling, het te renvoijeren naar de commissie v oor de begrooling ten einde bij baar rapport daarop zoo noodig te letten. Hierover ontstaat eene langdurige discussie tusschen nrr. de Clercq met den Voorzitter en mr. Fokker waarna op voorstel van eerslge- noemden besloten is het si uk te verzenden naar Burgemeester en Wethouders ten einde bunne denkwijze mede le deelen en een afschrift aan de commissie voor de begrooting. Is mededecling gedaan van de insinuatien van dé heeren van Dongen strekkende, dat zij van de gemeente verlangen opgaaf van den prijs, die voor den afkoop van het jagtregt gevraagd wordt, en is op voorstel van Burgemeester en Wethou ders besloten te antwoorden dat hieraan niet kan worden voldaan doch bereidverklaring lot taxatie af te staan of wel in der minne tot zoodanigen prijs, als na hét vroegere bod aanne melijk zal worden bevonden. Hierna is de vergadering gesloten. De inzender heeft ons verzocht afschrift van onderstaand adres aan den Gemeente-Raad alhier, iu onze courant te willen opnemen, aan welk verzoek wij volgaarne voldoen. (Réd.) Geeft te kennen aan den Gemeente-Raad te Zierikzee de ondergeteekende Jhr. Mr G. de Jonge, ingezeten der gemeente dat hijgelijk vermoedelijk vele andere ingezetenen dezer gemeente, kennis genomen heeft van dt door Burgemeester en Wel houders ingediende begrooting met memorie van toe lichting voor 1862; dat hij daaruit niet heeft bespeurdhetgeen hij gemeend had bij den bloeijenden staat der gemeente-finantiën te mogen verwachten, dat er van wege het dagelijksch bestuur eene voordragt werd gedaan tot afschaffing van eenige belasting waardoor de op de burgerij drukkende last gaande weg zoude kunnen verminderen dat eveawel hiertoe naar het oordeel van den adressant gevoegelijk had kunnen overgegaan zijn door een voorste! öf tot vermindering van den hoofdeüjken omslag met 5- a 6000 of tot afschaffing van de belasting op de brandstoffen, sub. art. 1 en 2, afd. II en IIIHoofd stuk III der inkomsten voorkomende; dat adressant voor zich aan de afschaffing der eerst be doelde belasting de voorkeur jioude geven doch de finan- tiën der gemeente zulks voor het oogenblik welligt niet ge- doogen, waarom hijiiv aanmerking nemende dat verminde ring behoort achter te staan bij eene totale afschaffingver meent dat aan de mogelijke en doenlijke afschaffing van de belasting op de brandstoffen de voorkeur behoort gegeven te worden dat adressant die afschaffing doenlijk rekent op de navol gende gronden Dc onzuivere opbrengst der belasting op de brandstoffen wordt geraamd op7200,— Indien hiervan wordt afgetrokken het (ver moedelijk) wegens uitvoer te restituéren bedrag, naar herinneringen van adressant, te stellen op - 1000,— zoo verkrijgt men eene som van f 6200,— welke op andere posten dan art. 6 afd. IV Hoofdst. VIII minder in uitgaaf behoort voor te komen ten einde ontvangen uitgaaf te doen gelijk staan. De ondergeteekende gaat van het stelsel uit, dat de huishouding eener gemeente niet in allen deeleniet absoluut gelijk staat met die van een privaat man. Het geldt bijChaar publieke dienst en daaruit volgt eensdeelsdat van de contribuabelen niet meer mag gevorderd worden dan strikt noodzakelijk is om die publieke aieust te kunnen voerenanderdeels dat cumuleren van kapitaal, zoo omstandigheden daartoe aanleiding geven eenen grens moet hebben. Door het stellen van dien grens wenscht adressant tevens ge deeltelijk het middel te vinden om de ontbrekende gelden te dekken. Hij heeft hier het oog op den po9t in uitgaaf Hoofdst. VIII afd. IV art. 18 en daarvan het eerste onderdeel volgens de Mem. van Toel. p. 23 „de opbrengst der zelkasch geraamd op ƒ15000." Blijkens de toelichting van'den post in ontvang art. 2 afd. II Hoofdst. V (p. 11 der memorie) steunt de raming in ont vang op de opbrengst .van 1860 en, geven Burgemeester en Wethouders als reden voor eene hoóge're raming dan die op brengst eene steeds toenemende aflevering. Men kan dus rede lijkerwijze verwachten dat het cijfer van ƒ15000 voor 1862 overtroffen zal worden. Dezelfde somwelke in ontvang is geraamd werd ook voor uitgaaf bestemd en wel tot aankoop van kapitaal in inschrijvingen op het grootboek. Dit laatste cijfer nu wen^chte adressant verminderd te zien met 5000, zoodat tot aankoop van kapitaal nie^ 15000 maar ƒ10000 in 1862 zoude kunnen besteed worden of zooveel meer of minder als de opbrengst der zelkas"ch;bij het einde van het. dienstjaar blijkenzal te zijn boven of beneden deƒ 15000. Ter vinding van de,nog ontbrekendeƒ1200 wenscht adressant het IX Hoofdst. uitgetrokken adƒ3531,045, te verminderen met 1200 en dus te stellen op 2331,04s zoodat óp die-wijze belasting zoude kunnen afgeschaft en niettemin voortgegaan worden met de kapitalisering voor een altijd niet onaanzienlijk bedragvan af te leveren zelkasch. Adressant veroorlooft zich nog ten aanzien van dit laatste punt de volgende opmerkiüg, daar hij meent te mogen voor opstellen zonder nadere adstructiehet wenschelijke van de afschaffing der belasting op zich zelf. Blijkens, het verslag dezer gemeente over 1860, (bl. 26) bedroeg op uit. December 1860 het nit de zelkasch gerëali- s_eerde reëel kapitaal omtrent ƒ41,000. Indien men hierbij voegt de tot heden bekende opbrengst over 1861 dan zal zekerlyk dat kapitaal boven de 50,000 of boven de halve ton gouds bedragen. Bij het aanwezig zijn van zoodanig kapitaal, behalve nog de inschrijvingen, groot ruim 5 ton nominaal, wejke van, vroeger beheer dagteèkenen mag In het origineel adïès staat: ongeveer 5'/a ton dit is onjuist. Het nog van vroeger overgebleven kapitaal zal ruim 8 ton bedragen. (Noot van den adressant.) P R[J S DER AD VERTEN TIEN. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijkt- en Dooiberigten ran I —6 regels aft, behalve hetZege/regl. waarlijk we! eens aan vermindering der lasten van de iu- gezeten en gedacht worden. Bovendien om welke reden zal het tegenwoordig geslacht met de lasten bezwaard blijven en kapitaal ophoopen voor de toekomst Is dat noodzakelijk niet,alleen, maar is het billijk? Den ontlergeteekende is het zoo goed als anderen bewast dat het onraadzaam en onstaathuishoudkundig- moet geacht worden ook zelfs voor een publiek ligebaam al9 de gemeente om van zijn kapitaal jaarlijks te verteren. Doch mot zijn denk beelddat dit beginsel eveneens huldigtgaat spnarzaamheid en voorzigtigheid gepaard spaarzaamheid omdat een zeker bedrag tot kapitalisering bestemd blijft, voorzigtigheid omdat hij eerst tde uitkomst .der opbrengst wil afwachten en naar mate yan eene meerdere öf mindere ontvangst van f 15000 aan zelkasch, de aankoop van effecten voor meer of minder bedrag dan f 10000 wil gedaan hebben. Het zij vergund nog op enkele punten te wijzen in verband met des ondergeteekenden hiersaan Uw oordeel onderworpen denkbeeld. Het zoude kunnen wezendat de restitutiën voor de brand stoffen te hoog waren geraamd, zoo zij op 1000 worden gebragtgelijk de ondergeteekende de eer had te doen. In dat geval belet niets met het. te Veel gerekende bedrag art. 18 Hoofdstuk VIIIafd. 4 der uitgaven te verminderen waardoor danwel is waar, de som tot aankoop van.effecten tevens afneemt doch waartegen overslaat de mogelijkheid eenêr opbrengst vanmeerdan ƒ15000, aan zelkasch'Cn dus van aankoop van meerder kapitaal 'dan in dat geval geraamd zoude moeten worden. Het zoude ook tevens kunnen wezendat men er tegen op zag Hoofdstuk IX (onvoorziene uitgaven) met f 1200 te vermin deren doch de ondergeteekende vermeent te mogen opmerken dat in eene begrooting gelijk deze, waarin naauwkeurige raming van de uitgaven plaats heeft zeer onvoorziene gevallen zich moeten voordoen om uit dat Hoofdst. IX te putten. De onder geteekende vermeentdat slechts buitengewoneniet te bere kenen voorvallen (waarvan de gemeente verschoond moge blijven) aanleiding móeten geven om dat fonds aan te spreken. Misschien ook zoude het overweging verdienen in hoever men door afschaffing der plaatselijke surveillance en' schikking daar omtrent met het rijk de kosten van .plaatselijk toczigtvoor taan dan op de belasting op het gedisteleerd en de wijnen alleen, belangrijk zoude kannen doen dalen. Op alle deze gronden geeft de ondergeteekende Uwer verga dering in overweging te besluiten als volgt ta ts 3 7 i "j 30 October 1852 I. De Raadsbesluiten van— en 8Feb. 1858 5 July 58o3 strekkende tot beffing eener belasting op de brandstoffen in deze gemeente worden afgeschaft en buiten werking gesteld te rekenen van af 1 Januarij 1862. II. De verordening op de invordering en de wijze van hef fing der belastingen op voorwerpen van verbruik zalvoor zoo vee! den turfde steenkolen cokes eu einders betreft gewijzigd worden zooals bevonden zal worden te behooren. III. Op deze besluiten zal, ingevolge art. 232 en 235 der Gemeentewet,.de goedkeuring des Koninga aangevraagd worden met adstructie van den vereischten spoed wegens de behoefte aan het in werking treden'Van de besluiten sub I en II. IV. De begrooting 'voor 1862 vast te stellen met behoud der niet aangewezene posten als volgt ONTVANGSTEN. Hoofdstuk III, Afd. 3, Art. 1. Belasting op de dranken 21300, •Totaal 3de afd. Totaal 3de Hoofdstuk verzameling der ontvangsten. 21300,— 43748,475 Hoofdstuk I II III IV V Totaal 3905,49 - 22214,47 - 43748,47s - 1415,— - 155UU,— 86873,435 UITGAVEN. Hoofdstuk VIII, Afd. 4, Art. 6 teruggave enz. 3000, 18 aankoop enz. - 12000,— Totaal afd. IV - 17196,20 Totaal Hoofdstuk VIII 30216,06 Hoofdstuk IX, Art. 1, onvoorziene uitgaven 2331,04s met magtiging tot.overgchrij^iiigaldaar bedoeld van f L50U of -2t)00^ verzameling der uitgaven. balans. Ontvangsten 86S73,43S Uitgaven - 86873,43s Goed saldo Nihil. Hoofdstuk I 27574,80 II 2155,50 III - 20740,87 IV - 559,39 V 774,67 VI v 1225,10 VII 1296.— VIII - 30216,06 IX - 2331,04s Totaal -. 86873,43s Zierikzee Sept. 1861. 't Welk doende enz. was "get.) C. de JONGE. Fleemeet 25 September. Fcn droevig ongeval had alhier plaats; Fcn bejaard man over eene plank gaande welke over eeno ^|oo was gelegd had bel ongeluk (lat.; zipij.-vjfx;' uitgleed waardoor hij mei zijn borst op de .plank viel aan de gevolgen waarvan hij reeds den volgenden dag is overleden. Hij laat eono vrouw en 8 kinderen na. Men schrijft uit Middelburg van 25 dezer. Door het openbaar ministerie bij den hoogen raad der Nederlanden is beden conclusie genomen in de bekende zaak van A. Poldermanvroeger landman !e Sl. Lourens die door bel provin ciaal geregtshof in Zeeland is veroordeeld lolde doodstraf, wegens moedwilligen doodslag van zijne wettige vrouw, met voorbedachten rado gepleegd. De procureur-generaal hoeft gecon cludeerd lot verwerping van bel beroep in cas satie op den to October zal de hooge raad uit spraak doen. Ten bewijze hoe weinig levendigheid er op dit oogenblik in de zeevaart is maar levens hoe vele bekwame jonge lieden onze handelsvloot teltkan dienen dat op één dag zich niet min der dan dertig jonge lieden aanboden als sollici tanten naar eene betrekking van eersten stuur man op een Oost-Indievaardcrwelke te Bot terdam in de vorige week zeilree lag. Men schrijft uil 's Hage van 25 dezer. Nopens de reis van Z. M. onzen koning naar Parijs, waarvan in de laatste dagen in de Fran- sche dagbladen melding is gemaakt, wordt thans bier verzekerd dat die reis voortgang hebben zal en dat Z. M. de koning voornemens is op zaturdag 12 October tol dat einde deze residentie te verlaten. Het aantal nieuw aangekomen studenten aan de hoogeschool te Utrecht bedraagt tot beden ruim 50. Men schrijft uit Haarlem van 23 dezer. Gisteren morgen is brand ontstaan in den droog- toren der meekrapfabriek van de heeren Zochcr en Comp. in de nabijheid dezer stad. Ver moedelijk is eender ijzerendroogbuizen gloeijend geraakt en daardoor de brand veroorzaakt. Al leen de kap van liet gebouw is verhraud, terwijl aan de in den toren aanwezige meekrap naar alle waarschijnlijkheid eene niet onbelangrijke scbade is (oegebragt. Naar men verneemt beeft er zaturdag avond onder de gemeente 's Gravesande op den publieken weg eene aanranding van eene vrouw plaats gehad. Drie personen hebben haar beroofd en mishandeld, tien persoon die toe snelde om haar te ontzetten werd mede door de aanranders mishandeld. Men is ben op hel spoor gekomen en zij zijn tbans naar bel huis van burgerlijke en militaire verzekering over- gebragt. DUITSCHLAND. Men schrijft uil Bruchsal van 23 dezer. Het proces legen Oscar Becker is heden morgen aangevangen. In zijn tegfcnwoordig verhoor herriep de aangeklaagde zijne vroegere beken tenis en beweerde alleen een schijnbaren aan - slag op bet leven des konings van Pruissen be doeld le hebben, ten einde daardoor eene zede lijke uitwerking te weeg te brengen. Hij had zeide hij niet geweten dat de pistool geladen was, en bij vergissing het reeds te Leipzig ge laden pistooldal bij meende alleen met bus kruid geladen te zijn afgeschoten. Naar zijne bewering had bij zich Orsïni en de gevolgen van diens daad ten voorbeeld gesteld. Hel is eene eigenaardigheid in Becker's karakter, die men gedurende zijn verblijf alhier reeds meermalen heeft opgemerkt, dal hij een tijd lang halstarrig hetzelfde denkbeeld vasthoudten daarna plot seling een ander aangrijpt, eeneomslanrliglieid

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1