Buitenlandsche Tijdingen Advertentiën. Stads-Teekenschool. Zeetijdingen Beurs- en Marktberigten. Vervoer-Middelen. misuslus 1849 (Staatsblad 110. :i9). lij verzoekt gemelde ambtenaren altoo in liet icrvolg dien overeenkomstig te handelen.'' Men schrijft uit 's Herlogei'boscb van JO dezer. Door de ambtenaren bij 's rijks belas tingen alhier, rijn dezer dagen een paar koe beesten benaderd, welke Ie laag voor de belas ting waren aangegeven. De dieren werden naar bel algemeen slagthuis gebragl om te worden af gemaakt en verkocht. Daar gekomen werden zij echter als aan besmettelijke ziekte lijdende door den veearts-directeur afgekeurd en werd tegen voornoemde ambtenaren proces-verbaal opgemaakt, Hel provinciaal geregtsbof, regt doende in correctionele appellen heeft gisteren bij gemo tiveerd vonnis beslist, dat het doen van ver lossingen en bel verleenen van geneeskundigen bijstand door onbevoegden in oogenblikken van nood geen overtredingen daarstellen op de ge neeskundige wellen. van deze uitspraak zal cassatie worden aangeteekend. Men schrijft uit Gorinchcm van 20 dezer. De justitie beeft zicb gisteren avond naar Papen- drecbl begeven ten einde onderzoek te doen naar bel gevonden lijk van zekeren ouden man die sedert .10 Augustus II. was vermist. Gezegd lijk is in de. Wiei aldaar drijvende gevonden mei een touw om den hals, waaraan een groolesleen was bevestigd. Tc Ointeloord is de in aanbouw zijnde toren der It. K. kerk geheel ingestort en nam in zijn val een gedeelte van hel dak en den voor gevel der kerk mede. De toren bad reeds eene hoogte van omtrent 100 voet. Op 6 dezer des namiddags ten 3'/, ure is door Jan de Jong knecht van den winkelier A. Derksen te Gouda aldaar in de bus aan bet sta tion van den Rijnspoorweg gestoken een brief hein daartoe door zijnen meester ter hand ge steld geadresseerd aan G. Por/ener, adres den beer II. F. Glassenkamp te Amstelveen welke brief, bevattende een bankbiljet, groot f 40 gesloten in een gewoon enveloppe met gomrand, niet aan zijn adres is bezorgd. De echtgenoot van den heer IS. te Gorsel beviel jl. dingsdag van haar twaalfden zoon. Buitendien heeft zij drie dochters. De vijftien kinderen zijn nog allen in leven hel oudsleis 18 jaar. De heer W. C. Spoor deelt aan de Utr. Cour. liet volgende mede Zekere landbouwer Salmon genaamd (zoo leest men in het Journal de la Société d'liorticulture du Bas-Rhin) had sedert lang opgemerktdat de poters welke bij bet delven der aardappelen achtergebleven waren en in hot volgend jaar uitliepen, steed" gezonde knollen gaven Hij kwam alzoo op liet denkbeeld om onder gelijke omstandigheden een gedeelte zijner poters te planten onmiddelijk na de del ving plantte hij aldus gedurende zes weken zijne poters uit welke hij eerst plan had in het vol gende jaar uit te planten deze versche poters leverden geen enkelen kwaden knol op terwijl de kwaliteit vandezenlaatston oogst voortreffelijk was. Het jaar daarna gaf gelijke uitkomst. Hieruit zouden wu dus mogen afleiden dat de versche potersbuiten den invloed van den dampkring gebleven en onmiddelijk in den groei gebragt gunstiger uitkomsten opleveren dan die, welke een tijd lang zijn bewaard gebleven. Het droog leggen der natte lage landen en liet vroeger uitpoten der aardappelen schijnt in het algemeen zeer wenschelijk geacht te worden. GROG T-B R1T TANKEN. Londen, 18 September. Maandag avond ten 7 ure had in de lijnkoekenfabriek der heeren F. en liadant in Rotherhite alhier een ver schrikkelijk ongeluk plaats, door bet springen van den 20 voeten langen ketel eener machine van 50 paardenkrachten. In een der pijpen was een lek ontdekten de werklieden werden naar beneden geroepen om de pijp te behouden maar toen een tiental van ben zich daar bevond volgde de ontploffing die zoo hevig was dat het geheele dak werd weggeslagen terwijl zich in het ge bouw zelf, toen de damp een weinig was opge trokken een akelig schouwspel vertoonde. Zes werklieden waren oogenblikkelijk omgekomen terwijl vijf anderen die insgelijks vreeselijk misvormd warennog in dienzelfden nacht bezweken. Omtrent bet ongeluk dat do Greut Eastern overgekomen is verneemt men nader de volgende bij/ouderheden Dal reusachtig schip verliet Liverpool den 10 dezer met een grooler aantal passagiers dar. bet nog ooit vervoerde namelijk bijua 20O in de groote kajuitde salons en staalsiev ertrekken en een ongeveer gelijk getal in de overige kajuiten. Alles ging goed lot donderdag den 12 dezer toen liet schip lot 280 mijlen westwaarts van Gape 'dear gevorderd was. Maar toen stakeen bevige storm op en de zeilen welke de kapitein had doen bijschen werden aan flarden gereten kerl daarop Jioordc men eeu bevigen slag in de machine-kamer en zag men daar verscheiden bladen lood afge scheurd terwijl tevens bij onderzoek bleek dal de raderen uit bunne rigling verwrongen waren en legen de zijde van hel schip schraapten. Zij bleven echter nog rondwentelenmaar uit vrees dat zij gaten in bet schip maken uioglen beval de kapitein ben te doen stilstaan en ver trouwde uitsluitend op de schroef om hel scbip te doen vorderen. Inlusscben hield de storm dien gebeclcn dag en den daarop gevolgden nacht met gelijke hevigheid aan den volgenden morgen waren de raderen en ook de roerpen ge heel afgebroken. Nu lag bet schip volkomen hulpeloos als een blok op de oppervlakte des waters en werd op de meest onrustbarende wijze been en weder geslingerd. Stoelen en ta fels werden in stukken gebroken spiegels en andere meubelen en sieraden vernield en bet binnenste van bet scbip leverde een treurig too neel van verwoesting op. Zes sloepen werden door de zee medegcslecpten twee der overige zoo zeer gehavend dat zij geheel onbruik waren. Zaturdag avond kwam bet brikschip Magnetvan Nieuw-Schotlandopdagen, welks gezagvoerder den nood ziende waarin de Great Eastern ver keerdezicb bereid verklaarde alle hulp te ver leenen hetgeen de gemoederen der in bevigen angst verkeerende passagiers tot kalmte bragt. Tol zondag morgen toe bleef het schip in be- wcgingloozen staal liggen maar na het bedaren van den wind slaagde de equipage er in het naar de haven van Cork te riglen die het maandag morgen in ontredderden staat bereikte, lien groot aantal passagiers was door kleine stoom- booten aan wal gebragl. Zij en al de overigen hadden bet grootste gedeelte hunner bagaadje verloren of deze was, in zoo vor die niet door de goKeu was medegcsleepl althans geheel be dorven. Gedurende den storm grepen ver- scheidon persoonlijke ongelukken aan boord plaats eene dauie brak een arm, de kok een zijner bccnen en verschillende andere personen bekwamen kneuzingen of wonden. De kapitein en verscheiden andere deskundigen aan boord hebben de meening geuit dal ware bet schip niet zoo sterk gebouwd geweest het geheel lot splin ters zou zijn geslagen. Denkelijk wordt bel naar Milfordhaven of Liverpool gebragt om te repa reren maar de tijd wanneer bet zijne tegen woordige ankerplaats verlaat is nog onzeker. De hoofdcommissarissen en beambten der maat schappij hebben zicb naar Cork en Liverpool begeven, om een naauwkeurig onderzoeknaar de oorzaken van bet gebeurde in te stellen. Volgens te Melbourne ontvangen tele grafisch bcrigt van Sydney is op Krromanga hetzelfde eiland waar de beroemde zendeling Jol:n Williams in 1839 werd omgebragtdoor de inlanders een vreeselijke moord gepleegd op den cerw. Gordon, zendeling bij de Nieuw-Schotland zending, en diens buisvrouw en welonderde volgende omstandigheden Ten gevolge van hel heerschen der mazelen op Rrroiuanga hadden de inlanders besloten al de blanken om bet leven te brengen, omdat zij ben als de oor zaak der ziektedie vele slagtoffers maakte aanmerkten. De beer Gordon had hun doel wel eenigzins vermoed doch hoopte dat de tijd hen tol inkeer brengen zou. Maar den 20 kwamen negen inlanders van Babillmet zekeren Lova aan bun hoofd, aan zijue woning en gingen hem daar niet vindende, naar eene plaats waar hij met bet bouwen van een buis voor den winter bezig was. Terw ijl aebt dier mannen zicb ver borgen bedacht de negende eene list om zijn slagtoffer met zicb te lokkenviel hein onder weg aan, en werd weldra door zijne makkers bijgestaan om hem in stukken te houwen. In lusscben snelde een dezer booswichten naar de woning van den ongelukkige» zendelingen bragt daar diens echtgenoot op de moorddadigste wijze om het leven. De beide misvormde lijken weiden spoedig daarop gevonden en ter aarde besteld. De jongste berigten uil Washingtonin de New-Yorkscbe dagbladen van den 7 dezer medegedeeld zeggen dal de troepen der con federatie zich in groote sterkte nabij die stad vereenigdenen dal er een veldslag op banden scheen te zijn. Te Washington werd verzekerd dat bet zuidelijke leger veel door ziekte leed men zeide dal wel vijftig pel. van het krijgsvolk ziek was. In Kentucky welke staat zicb tot nu toe builen den strijd gehouden had en door de beide partijen eenigermate als onzijdig was behandeld, waren nu vijandelijkheden voor gevallen zoodat de burgerkrijg gezegd kon worden zich lol dien staal te hebben uitgebreid. In Missouri was weder een gevecht voorgevallen en ditmaal was, althans volgens de berigten der New-Yorksche bladen, de overwinning door de (roepen der unie behaald zij haddenter sterkte van 430 man eene tienmaal zoo sterke krijgsmagt van de tegenpartij verdreven. JONGSTE TIJDINGEN Parijs 23 September. De Vlonitcur voegt heden bij hel berigt dal de koning van Pruisscu den 6 October te Compiégne zal komen dat bet zeker schijnt dal bijna gelijktijdig een ander koninklijk bezoek te Compiégne te wachten is. Alle geruchten die omtrent een misteriele crisis te Weencn loopen zijn naar verzekerd wordt gebcel ongegrond. I Z5-jarige föchtvereeniging VAN C. VV. SCHÜLLER, Fred. EK S. M. WIJNMALEN. Elkerzee, 19 September 1861. Voor de vele blijken van belangstelling eoowel van elders als van hier ontvangen beluigen wij onzen opregten dank. Jgjj» Heden overleed tot onze diepe droef heid in den ouderdom van circa 15 maanden ons jongste Kind WILLEM DJGNÜS. J. L. de JONGE. ZlEKIKZEE C. C. de JONGE, 22 September 1861. geb. de Jonge. De CURSUS zal een aanvang nemen op Woensdag 2 October. Die daaraan weiischen deel te nemen worden uitgenoodigd zich aan te melden op Zaturdag 28 September des mid dags 12'/3 ure, aan het Lokaal. B. C. CAU, President. MOLLSecretaris. Bij den ondergeteekende, bij wien in de afgeloopene Loterij alweder eenige prijzen van f 1000 en daarboven ge trokken zijn, zijn voor de 216ste Loterij te bekomen HEELE- en GEDEELTEN van LOTENin Koop alle Klassen in Koop per Klasse en in Huur Prijs-Courant. De TREKKING begint op Maandag 14 October 1861. J. OCHTMAN, Varremarkt. De Agent der Brandwaarborg-Maat schappij Archimedes gevestigd te Delft, oqder het bestuur van de Heeren J C. Perk en A. K. Ph. Meijkn als Directeuren en onder toezigt van de Heeren D. van Koetsveld, Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw en Lid van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland; Mr. R J. C. Metelerkamp Ridder der Orde van den Ned. Leeuw en Lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland J. P. van Marselis hartsink, President van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Delft-, Mr A. Bkugmans Ridder der Militaire Willemsorde en der Orde van den Nederlandschen Leeuw, Lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, te Amsterdam, en J. A. J. Nolet, Vice-President van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam als Commissarissenherinnert belanghebbenden dat zoo onderling als tegen vaste premiën door gemelde Maatschappij worden verwaarborgd tegen Brandschade alle Gebouwen Inboedels, Koopwaren, Gereedschappen, Veldoogst, levende have gereede en ougereede Moede ec verdere Roerende Goederen uitgezonderd pa- pieren van waarde en geldspeciën. Het vaste beginsel dezer Maatschappij is eene volkomens en loyale schadevergoeding. Hij beveelt haar daartoe bij vernieuwing aan voor nadere in lichtingen gelieven belanghebbenden zicb bij hemaan te melden. Zierikzee, 20 September 1861. De Agent voornoemd J. G. BETHE. Zierikzee 23 September. Binnengekomen Gleaner, kapt. J. II. Press, van Pool, Duke of the Comwald, kapt. Tbs. Phillips, van Genua, beiden naar Dordrecht. Brouwershaven, Gearriveerd 20 Sept. Franz en Ernst, S. Möllcr, Riga, 20 Jane Smith J. Smith, Grangemouth, beiden naar Botterdam. 21 Watergeus, H. K. GiczenBotter dam Batavia gesleept binnendoor van Heilevoelsluis 22 Acasla, Win. Vucer Iquiqui, Dordt. 23 Jane, W. Morgan, Portinadoc, 23 GugUelmoF. Cafiero Girger.tio bei den naar Botterdam. 21 Uitgezeild: Stad Dordrecht, II. Stuit, Dordrecht, Londen. 21 Ouderkerk a/d AmsielK. J.Swart, Botterdam Batavia. 22 Tartar, R. Hunter, Sunderland, Am sterdam, laatst van Brouwershaven. Prijzen der effecten te Amsterdam. deu 23 September 1861, Nederland Werkelijke Schuld 2pet, dito dito 3 dito dito 4 Araortis. 3yndic. 3''a Rusland Jwj Hope 1798/1816 «Jlfrv 5 5 5 5 3 4'/2 dito" 1828/1829 bij Stieglitz. «ode leeu. dito 0de leeu. 1855 Leening 1859 Leeniug 1860 dito bij Hope i Cert. van ass. 0 Póolsche9chatki9t oblig. 4 Aandeel groote lluss. 3]>oorwcg a 230 volgefourn. 5 Oostenrijk Weenerbank bij Goll.en Co. 5 dito dito 4 Msialiek 5 dito 2' dito, reute Amsterdam 5 dito nationale 5 Weener-aaud. fl 500 ,L. 1860 5 Portugal Buitenlandsch van 1853 3 dito van 1856 a 1359 3 Spanje Buiteulandsch 8 Biunenland9ch 3 Bnitenlandgch 3°/0 nn 2 63,5/io 76>/4 »9'/„ 102'/, lOl'.'s 94».,, Si»"/,» su v8 75'V,r, 5ö'.g f 105 "''/s i 2*",i« 69'e 86 871 40'/, 46'/, I 50 i 47"/10 42' j ROTTERDAM, 23 September 1861. TARWE, Zeeuwseh Vlaamseh en Overmaascheneer scbaarseh en de bcgte 25 c hooger. Nieuwe dito die matig \Va9 aangevoerd bragt mede vooral in de beste soorten 25 c. meer op; goede en puike f 10,50 a f !2 7 i nieu-ve f 13,25; a f14 mindere f 11,50 a f 13. ROGGE Vlaams, en Overmaasche als voren f8 a f9,10 GERST, Winter f 5,30a f7; zomer f5,50 a f6,25. HAVER N. korte f3,50 a 4 50; dito lange f2,75 a f4. N. ERWTEN, f 10,75 a f 12,75; groote dito f 12 a f 13,75. PAARDENBOONEN, f 7,50 a f8,50. diensttussplien Middelburg en Rotterdam. nan Middelburg Donderd. 26, 's morg 6 Vrijdag 27, 6 Zaturdag 28, 6 Zondag 29, 7 Pan Rotterdam Woensdag 25, 'amorg 10Va Vrijdag 27, 10 >/2 Zaturdag 28, 11»/9 Zondag 29, 11 Dediligence zal van Zierikzee 2 uren ua de afvaart der toomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middel burg naar Rolt. */a uur na de afvaart der stoomboot rüdeu dienst lusschen Goes Botterdam. Van Goes: Woensdag 25, 's morg 4' Vrijdag 27, 5 Van Rotterdam Douderd. 26, 's midd. 12 Zaturdag 28, 12 dienst tusschen Vlissingen eu Botterdam. Van Vlis sin y en Van Rotterdam: des maandags, woensdags des dingsdags donderdags en vrijdags 'smorg. ten 8 u en zaturd.'smorgten 10'/4 u De diligence rijdt van Zierikzee des morgéns ten 9 ure voor deafvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des middags ten 12 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Krveji A. dc Vos.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 2