1861 Woensdag 25 September. WOENSDAG ZATURDAG. gten. «'■1. n. Besturen en Administration Binnenlandsche Tijdingen. i. Eijke. dostuan. lillebrand, aarlsen. Tromper, HM. van SmCOUBANT -I Rotterdam, t^oor van dracfiehvent JsCroon- dcrikstadt I J. Swarl, pi binnen-1 y Londen 11 Potersburg, JW-Castle A BO N N E MB N TS-P RIJS. Per driemaanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voorlO ure'smorgens. VERS CHIJN T: P Rl J S DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er, Doodberigten van 16 regels aft behalve hetZegelregt pet./ 64'/. 76 102% 101% 82% 94% 59 89% 74% 75 V. 33'-» f <95 'I, 24- 70'.. 8»'%, f if" 46 50.., 42-o "likelen Mudde, t 8,00 11,00 13,00 0,00 11,00 0,00 0,00 0.00 0,00 Iterdam. er dam imorg 8% 10% loy, e afvaart der i vai Middel- omboot rijden rdam. er dam morg. 8a/4 10/', Iterdam. 7 UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland, door Gede- puteerde Staten uitgebragt aan de Pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1861. HOOFDSTUK XII. e. Bruggen. Volgens enz. Ofschoon niet regtstreeks behoorende tot hetgeen onder waterstaat en wegen begrepen wordt, nieencn wij echter alhier nog te moe*en spreken van twee onderwerpen welke daarmede in naauw verband slaan Het eerste betreft de rijks-lelegraaf-lijnen y welker aanleg en instandhouding aan de zorg der ambtenaren van den water staat is opgedrageu. Ten dien aanzien kunnen wij u melden dat op 20 Janaarij 1860 de aanleg i3 aanbesteed van eene lijn van Bergeu-op-Zoom over Tholen Stavenisse en Vianen naar Zierikzee ter lengte van 40295 ellen. De aannemingssom bedroeg/ 6072 Daaronder waren echter niet begrepen 567 telegraaf-palen van 7 tot 9 ellen 87 schoorpaleu 345 ellen schoren3030 ellen kabel voor de geleidingen onder water; 2025 ellen koperdraad omgeven met getahpertja en 392 gewone isolatoren al welke voorwerpen van rijkswege geleverd werden?/ Door enz. HOOFDSTUK XIII. Landbouw foe herfst-bezaaijing in !859 liep gunstig af. Er viel, gedu rende den zaaitijd niet te veel regende laatste dagen alleen uitgezonderd waardoor evenwel de bewerking der gronden voor de winter- en voorjaars-bezaaijing niet werd bemoeijelijkt. De winter kenmerkte zich over 't geheel door eene meer dan gewone afwisseling van weersgesteldheid zacht en vochtig weder werd door eene strenge koude vervangen waarbij .ie grond met sneeuw werd bedektwelke echter door meerdere warmte weldra weder verdween. Er viel veel regen. De veldgewassen met uitzondering van het koolzaad, leden, onder die veranderingen echter weinig schade terwijl de her vatting van de vorst in Februarij en Maart eene te vroege ont wikkeling derzelven verhinderde en de alstoen gevallen sneeuw de planten tegen de koude beveiligdezelfs de in die maandeu I gevallen regen wordt geacht gunstig op de kleigronden te hebben gewerktdaardoor toch zegt men werden die gronden welke door de telkens terugkeerende vorst werden opgeligt weder toegedrukt. De bloeitijd liep gunstig af, terwijl dein Junij gevallen regen, daar die dikwijls door droog weder werd afgewisseld weinig schade aan de planten foo.bragt. Het graan ofschoon in het laatste dier maand sterk gelegerd en met schot bezetbroeide en schoot in dien toestand ten gevolge der koele luchtgesteldheid niet zooveel als meu wel vreesde. Aan de weinige warmte wordt het toegeschreven dat de oogst voor grootere schade is behoed. Door de vorst, welke in de eerste helft van Maart nog aan hield en met veel sneeuw vergezeld ging alsmede door de vele regen in het laatste dier maandkon men met de zomer- bezaaijing in I860 niet dan zeer laaten eerst in het begin van April, een aanvang maken. In 1859 was daarmede reeds met half Februarij begonnen, terwijl meu gewoonlijk daarmede in het begin van Maart aanvangt. liet schoonhouden der gronden ging met veel moeite en kos ten gepaard daar het onkruid door den regen telkens op nieuw opschoot. Ook kon er laterbij het opschieten der halmen, daaraan veelal niets meer woi-don verrigt Het snijden van het graan kon wegens den bijna dagelijks vallenden regen niet onafgebroken worden voortgezet. Dat werk werd bovendien bemoeijelijkt doordien de aanrijping, door de weinige zonueschijn zeer langzaam en ongelijk plaats had. Door enkele geschikte dagen iu September, was de inoogsting van vele granen met dat al nog gunstig te noemen. Het natuurlijk gevolg der buitengewone vochtigheid en lucht gesteldheid gedurende den zomerlaat zich gereedelijk begrij pen. De daardoor veroorzaakte schade werd dan ook, zoo aan de granen, als aan de wortelgewassenin ruime mate ondervonden. In sommige gedeelten der provincie was die schade evenwel minder dan zich wel liet verwachten, daar het beschot van vele granen nog tamelijk goed kon worden genoemd. Men schrijft dit toe aan de meerdere vruchtbaarheid welke de gron den doorde laatste drooge zomers hebben verkregen. Aangaande enz. Van het uit eene garancine fabriek te Zierikzee wegloopende water is in het-afgeloopen jaar een product gemaaktwaaraan de naam van „meekrapzwart is gegeven en 't welk tot be mesting van meêland wordt aanbevolen. De daarmede genomen proeven leverden zegt men, aanvankelijk goede uitkomsten op. HOOFDSTUK XIV. vèrveening, jagt en vlsscherij. Voor enz. c. Vis sc her ij in de hinnenviateren. De visscherij enz. Ten oosten der gemeente Dreisclior bestaat buitendijks een zoogenaamde stal of schutwand van rijs, voor deharing-visscherij, waarmede in het afgeloopen jaar zeer weinig is gevangen. Do enz. d. Arnemuidsche visschers enz. Te Zierikzee werden even als ten vorige jare twee sloepen uitgerust tot het aanbrengen van versche- en zoutevischde eene was met 13, de andere met 8 koppen bemand. Met de grootste sloep werd op scbelvisch en.kabeljaauw gevischt; de vangst der eerstgenoemde visch^oort was bevredigend, die der kabeljaauw middelmatig. De korvisscherij met de kleine sloep was slecht. Beide schepen deden twee reizen ter koIvis3cherijwelke visscherij in I860 zeer slechte uitkomsten gaf. De in het najaar ter beugvisscherij op schelvisch uitgeruste kleine sloep, heeft aanvankelijk goede reizen gemaakthetgeen met de groote sloep bet geval niet was. HOOFDSTUK XV. Ambachts- en fabrïjks-nijverhkid. In de onderscheidene calicots-weverijen werd het geheele jaar door en nog al druk gewerkt. Het getal der gebezigde werk- lieden was iets grooter dan in het vorige jaar terwijl dat van de vervaardigde stukken 16412 meer bedroeg. Zoo als enz. Aardenburg enz. Haamstede. Eene kleine vlasserijdie voortdurend aan eenige arbeiders werk verschafte en welke bevredigende uit komsten opleverde. Honteni9se. Eene enz. Zierikzee. Eene garancine- en meekrapfabrijk werkte ge durende het geheele jaar met kracht door. Het fabricaat is zeer gezocht, en het debouché is voor de fabrijk zeer bemoedigend. Van het zoogenaamde „meekrapzwart't welk van het weg loopend water gemaakt en tot bemesting van het meeland gebezigd wordthebben wij reeds in het XIII hoofdstuk mel ding gemaakt. Eene zoutkeet werkte het geheele jaar door. Zij had een uitslag van 1431155 ponden zout, terwijl de inslag 1921620 ponden beliep. Eene zeepziederij welke geregeld werkzaam was. Er werden 105234 ponden zeep bereid. Eene touwslagerij, welke drukker dan vroeger werkzaam was, en waarin het maken van garen voor haringnetten voortgezet werd. Eene leerlooijerijomtrent welke niets wordt opgegeven. Eene ijzer- en metaalgieterij waarin vrij druk werd ge werkt de smeltoven werd door een nieuwen en grooteren ver vangen zoodat daarin thans 3000 ponden kunnen worden gesmolten. Eene stoomtuigen-fabrijk met 20 werklieden. Zij nam in bloei toe, en werkte het geheele jaar druk door. De iarigting werd aanmerkelijk uitgebreid, en voor het in beweging brengen van eene draaibankboormachine knipmachine en meer andere werktuigen is een stoomtuig geplaatst. Zuidzande enz. (Wordt vervolgd J OPROEPING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, roepen bij deze op Sollicilanlen naar de be trekking van Hoofd Onderwijzer aan de Armen school in deze gemeente waaraan eene jaar wedde van f 80) benevens vrije woning ver bonden is. om zich vóór den ik October e. k. bij den Burgemeester aan Ie melden mei vrachl- vrije inzending van stukken zullende hel vergelijkend examen een aanvang nemen op maandag 28 October e. k. des voormiddags ten 9 ure. Zierikzeeden 18 September 1861 B. C. CAU Voorzitter. P. N. BR.11 ER INS. Secretaris BEKEOMAKIN G. De Burgemeester van Zierikzeebrengt Ier kennis van de patenlpligtige ingezetenen dal de Palentbladen over hel loopende dienstjaar inge vuld gereed liggen en ter Secretarie dezer ge meente zullen worden uitgegeven van AJaandag den 2.1 tol en met Zalurdag den 28 dezer maand en worden de patentpligtigen uitgenoodigd om in persoon bun patent te kumen afhalen, zullende aan bon die hierin nalatig mogten blijven bel palenl worden tv huis bezorgd door den deur waarder der directe belastingen tegen belaling van 10 cent voor eik onafgehaald palentblad ingevolge de wei. En opdat niemand hiervan onwetend zij, zal deze worden afgekondigd omgeroepen en in de courant geplaatst. Zierikzee 20 September 1861 15. C. CAÜ. BEKENDMAKING. De Burqemeester van Zierikzee maakt bekend: dat het kohier van het Patentregt dezer gemeente, voor het dienstjaar 180,/e!eerste kwartaalop den 18 dezer maand is executoir verklaard door den heer Commissaris des Ko- nings in deze provincie en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen in deze gemeente ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee, den 22 September 1861. B. C. CAU. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee doen (e weten dal door den Baad dier Ge meente in zijne vergadering ven don 21 Junij 1861 is vastgesteld de volgende Verordening houdende Besluit lol wijziging der Verordening op de wijze van helling van opcenten op de hoofdsom van den Bijksaccijns en van eene plaatselijke belasting op het binnen- en buitenlandse!) ge distilleerd, de binnen cn buitenlandscbe likeu ren wijnen turfsteenkolen cokes en einders in de Gemeente Zierikzee van den 8 Februarij 1858. Art. 1. In art. 26 zal in plaatsder 3de en Adezinsncde De handelaars welke crediet op termijnen hebben enz. worden gelezen «De handelaars in steenkolenwelke crediet op eiermijnen hebben zijn gehouden wegens de bij hen aingestagene doch inmiddels niet afgeschrevene hoe eveelhedende belasting aan te zuiveren als volgt «Wanneer de belasting f 100 of minder be- «draagt zal de belaling in eensmoelen geschieden «binnen zes maanden na de dngteekening der «debitcring «Wanneer de belasting f 400 doch niet f 800 «te boven gaatzal de belaling moeten geschieden ,«in twee termijnen de eene helft binnen zes «maanden en de wederhelft binnen negen maan- «den na de dagteekening als boven en eindelijk «Wanneer de belasting f 801) te boven gaat «in drie termijnen waarvan de eerste zal ver- «schijnen binnen zes maanden de tweede binnen «negen maanden en de derde binnen twaalf «maanden na de dagteekening als boven telkens «een derde." Voor dit crediet zullen echter niet in aan merking koenen de geheele of gedeeltelijke ladingen steenkolen die hij de lossing uil- of door de gemeen ie worden gevoerd of onder vrijdom van plaatselijke belastingen worden in geslagen. Art. 2. In art 415 zal in plaats der woorden voor komende in de derde zinsnede DDe handelaar »de belasting over hel gedeclareerde bedrag zal moeten opleggenworden gelezen «de handelaar de belasting over bel gedeclareerde bedrag na aftrek der toegestane ondermaat zal moeten opleggen." Art. 3. Dit besluit treedt in werking op den dag vol gende op dien der afkondiging. Art. 4. Overgangsbepaling Deze wijzigingen zijn niet van toepassing op de inslagen van steenkolen, die voor hare in werking treding hebben plaats gehad. En is hiervan afkondigiug geschied waar het behoort den 24 September 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd li. C. CAIIVoorzitter. J. I'. N. ERMEKINS Secretaris. Zierikzee, 23 September. Door den ge meenteraad van Zonnemaire is lot secreiaris van die gemeente benoemd de heer G. Venhoren. Elkerzeé 19 September. De dag van he den was voor deze gemeente een ware vreugde dagnaardien haar geachle leeraar, de weleerw. heer C. WSchriller cn zijne waardige echtge noot hol voorregt rnoglen genieten gedachtenis la vieren van hunne vijf en twintigjarige ochlver- eeniging. Groot cn algemeen was de belangstelling, die zij bij deze gelegenheid ondervonden menig zigtbaar blijk van hoogachting en toegenegen heid (iel bun ten deel. Tegen den avond vereenigden vele belang stellende vrienden zich ten Imize der feest vierenden en betuigden door hartelijke toe spraken heil- en zegenwenschen bot uiibrcn- gen van feestdronken en hel zingen van eenige voor dit feest opzettelijk vervaardigde liederen als zoo vele blijken van opregte achting en vriendschaphunne wehneenende deelneming in hun geluk en hunne hooge ingenomenheid met dit feest. Ook het publiek, dal dien ganschen avond in eene vrolijke stemming verkeerde legde be gunstigd door bel schoone weder, zoo door mu- zijk als zang en het lossen van pistool- en ge weerschoten hnnne groote belangslelling in bet heil den feestvierenden op dezen dag beschoren aan den dag en wenschte bij monde van één hunner met gepaste bewoordingen in versmaat hen hartelijk geluk met dezen heugelijkon dag de hoop en den innigen wensch te kennen ge vende dat God hen nog vele jaren mogl sparen, en dat rijke zegeningen en weldadigheden hen immer mogten te gemoet vloeijen. Lang nog zal de herinnering aan dit feest in de harten der feestvierenden in die hunner familie betrekkingen en talrijke vrienden blijven voort leven. Door den minister van oorlog is bepaald dat de miliciens der ligting van 186(1 welke den 22 Mei II. vooreerste oefening in werkelijke dienst zijn opgetreden behoorende tol het wa pen der infanterie bet Iste, 2de en 3de reg. vesting artillerie het korps pontonniers en bet bataillon mineurs en sappeurs (voor zooverre zij niet voor bij die korpsen ontbrekende vrijwilli gers onder de wapenen moeten blijven) reeds den lsten der volgende maand met onbepaald verlof naar hunne haardsteden zullen vertrekken in slede van 22 October a. s. zoo als primitief be paald was. Den 14 der volgende maand zullen te 's Hage aanvangen de vereischte examens der onder-ofiicieren van de verschillende leger corpsen dingende naar de betrekkingen van 2de luitenant-kwartiermeester bij bel leger hier te lande en bij dal in O. 1. welk examen zal plaats hebben onder presidium van den generaal- majoor Hardenberg chef der militaire admini stratie bij het departement >au oorlog. Den 17 dezer heelt de minister van justitie de volgende circulaire gerigl aan boeren procu reurs-generaal fungerende directeuren van policie en aan de hoofden der poiicie in de ge meenten Dit aanmerking dat de Nederland- sche onderdaneneven als andere vreemdelin gen in Grool-üriüanjesteeds zonder paspoort worden toegelaten beeft de regering ook met hel oog op de vroeger ten aanzien van Belgie en nog onlangs van Frankrijk gegeven voorschrif ten besloten, voorlaan ook van lingelsche on- derdanen hier te lande geene buitenlandsche paspoorten te vorderen maar deze toe te laten op den voet van de artt. 3 en 4 der we; va., 13

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1