I Buitenlandsche Tijdingen Advertentiën. Een Woonhuis en Erf, Een Pakhuis en Erf, Een Woonhuis en Erf, Burgerl. Stand te Zierikzee. Zeetijdingen Beurs- en Marktberigten. Vervoer-middelen. De voorzitter alzoo, ingevolge art. 103 der grondwetmet liet beleid der vergadering in de tegenwoordige vereenigde zit ting belast zijnde, benoemt eeue commissie van 18 leden der beide kamers, om Z. M. den koning, bij Jhloogstdeszelfs aan komst aan het gebouw der staten-generaalte ontvangen en in- en uitgeleide te doen. Ten 1 ure vervoegen zich Hunne excellentieu de ministers alsmede de heercn leden van den raad van state, in de ver gaderzaal. Na een kort tijdsverloop wordt .•de nadering van Z. m. den koning aangekoudigd-, die zich op de in het programma der opening omschreven wijze, naar het gebouw der stateu-generaal begeven heeft. Jj De koning, ter vergaderzaal binnengeleid, plaatst zich op den -troon en houdt de navolgende aanspraak: Mijne keeren Dankbaar erken Ik het voorregtbij de opening van deze vergadering, wederom tot gunstige mededeelingen omtrent de aangelegenheden van het vaderland in staat te zijn. Wel hebben in den laatsten winter eenige provinciën de noodlottige gevelgen van ijsgang en overstrooming ondervonden, en hoog steeg de nood, in de geteisterde streken, doch de zucht om wel te doen aan het Nederlandsche volk zoo eigen, en de nren'scMievende belangstelling, zoo in als buiten Europa ondervonden, hebben veel leeds'kunnen verzachten en tot het vergoeden dergeledene schade krachtig bijgedragen. Ik stel die uituemeude bewijzen van hulpvaardigheid en menachenmin op hoogen prijs en voel my doordrongen dit ook bij deze gelegenheid openlijk uit te spretett. 8 Bet is mij aangenaam te kannen verklaren dat de be trekkingen van Nederland met de andere mogendheden op den meest gewenschten voet blijven. Met Belgie is eene overeen komsttot stand gekomen, waardoor de wateraftappiugen uit de Maas aan eene billijke regeling worden onderworpen. Door de ■opheffing*van belemmerende formaliteiten wordt, ook hierfe laudc getracht het internationaal verkeer te bevorderen. Ik verheug mij, dat de zee-en landmagt zich. hij voort during, dooreen uitmuntenden geest onderscheiden en met ijver voortgaan zich voor hare gewiglige roepiug.te bekwamen. De middelen door n verleend, om de weerbaarheid des lands te versterken, worden met de meeste zorg aangewen<1. Na de aanneming der wet op de nationale militie houdt men zich bezig niet de zamenstelling van de wet op de schutterijen. De toestand onzer overzeesche bezittingen is over het alge meen gunstig. Eukele gewesten werden door hevige rampen getroffen. Vele menschenlevens gingen daarbij verloren. Ook bij die gelegenheid is het op nieuw gebleken hoezeer de band van wederkeerige belangstelling Nederland met zijne koloniën ver- eenigt. Het is te betreuren, dat de opstand-in de Zuid-en Ooster-afdecling van Borneo nog niet onderdrukt is, cn in spanning van krachten blijft vorderen. Wanneer ik echter let op de vernieuwde blijken van dapperheid en trouw, door de zee- en landmagt gegeven mag ik de toekomst met vertrouwen te gemoet zien. Voor de West-Indische koloniën blijft de opheffing der slavernij eene zaak van hooggewigt; het ontwerp daartoe be trekkelijk zal weldra aan uwe overwegingen worden onder worpen. Ook andere wetsontwerpen, de koloniën betreffende zullen worden aangeboden. „Wanneer ik verder het oog sla op-de binnenlandsche aan gelegenheden, dan geven ook deze, in vele opzigten stof tot tevredenheid. Ofschoon de toestand van den scheepsbouw nog niet is ver beterd, is het getal schepen in de vaart uiet afgenomen. De scheepvaart bleef op dezelfde hoogte. De in- uit- en doorvoer neemt gedurig toe, alhoewel voor het tegenwoordige de ver wikkelingen in Noord-Amerika d.tarop ongunstigen invloed uit oefenen. De ontwerpen der genee-kundige wetten zijn gereed en zul len weldra bij uwe vergadering worden ingediend. Met uitzondering van een algemeen en belangrijk voedings middel, geeft de oogst bevredigende uitkomsten. De overweging van het gewigtig onderwerp van de afkoop- baarheid der tienden heeft tot eene voordragt van wet geleid die eerlang uwer vergadering zal worden aangeboden. Kunsten en wetenschappen blijven bloeijen. l)e onlangs in Noord-Holland gehouden tentoonstelling beeft sprekende be wijzen gegeven van vorderingen in de nijverheid. De werking der wet op het lager onderwijs geeft gunstige uitkomsten. De regeling van het middelbaar onderwijs wordt in gereed heid gebragt. Het is mij aangenaam te kunnen mededeelen dat de veel vuldige voorbereidende werkzaamheden' voor den aanleg van spoorwegen thans zooverre gevorderd zijn dat zij eene onver traagde uitvoering doen verwachten. Van het raeerendeel der lijnen is de rigting reeds aangewezen. Met enkele kunstwerken zal eerlang een aanvang worden gemaakt. Het laat zich aan zien datzonder onverhoopte belemmeringeen aanzienlijk deel dier werken in het aanstaande jaar tot stand zal komen. Het kan geene bevreemding wekkendat de belangrijke dijkbreuken buitengewone uitgaveu zullen vorderen. Zoo ter voorziening hierin als ter gemoetkomiog van de dijksdistricten, zullen u voorstellen gedaan worden. De inachtneming der grondwettige verhouding tussehen kerk en staat blijft een onderwerp mijuer zorgen. Een wets ontwerp tot opheffing der staats-collatiëu in de Hervormde kerk zal aan uwe overwegingen worden voorgesteld, en even- zoo een ontwerp betreffende kerkelijke pensioenen. Voordragten van wet tot invoering der nieuwe regterlijke inrigting worden voorbereid. Reeds naderen de ontwerpen van ecu nieuw wetboek van strafvordering en van eene nieuwe reg terlijke indpeling des rijks hunne voltooijing. Het tijdstip in- tusschen waarop de eerst in de maand Mei van dit jaar, door <le wetgevende magt vastgestelde regterlijke inrigting, zou moeten in werking komenzal nadere regeling behoeven. De staat van 's rijks financiën is bij voortduring over het algemeen gunstig te noemen. Terwijl elders de omstandig heden het aangaan van geldleeuingen hebben noodzakelijk ge maakt, mogter. wij op den weg van schulddelging voortgaan. De oprengst der middelen was voldoeude. Eerlang zal een wetsontwerp op het beheer der kroon domeinen aan uwe beoordeeling onderworpen worden. Ook de herziening van het tarief van in- en uitgaande reg- teu zal op nieuw in deze zitting worden voorgebragt. Vtle en belangrijke onderwerpen wachten alzoo uwe beraad slagingen. Gewigtig is wederom de taak die gij te vervullen hebt.^ - Één zij en blijve daarbij aller doel de bevordering der ware belangen van het dierbaar vaderland. Moge daartoe Gods onmisbare zegen op uwe overleggingen rusten Ik verklaar de gewone vergadering der staten-generaal geopend. Na het houden van deze aanspraak verlaat de koning de ver gaderzaal de vereenigde zitting der kamers wordt daarna ge sloten. Z. M. keert, eveü als bij het komenmet de voor schreven plegtigheden naar Hoogstdeszelfs paleis terug, onder het gejuich der talrijke zoowel uit deze residentie als van elders zamengevloeide menigte. Men schrijft uit 's Hage van 19 dezer. De voorloopige werkzaamheden van de beide kamers der staten-generaal worden met ijver voortgezet. De eerste kamer heeft heden eene zitting ge houden waarin hol ontwerp-adres fn antwoord op de troonrede naar de afdeelingcn werd ver zonden. Met is daar onmiddclijk onderzocht cn des namiddags definitief ter tafel gebragt. Reeds morgen ten elf ure zullen de beraadslagingen over dat ontwerp worden gehouden en wel op voorstel van den heer Schmmelpemimck van der Oyedie eene zoo spoedige behandeling wen- schelijk oordeelde voor den koning, voorde schatkist en voorde leden. Na vaststelling van dal adres gaal de eerste kamer vooreerst uileen. De tweede kamer heeft mede eene zitting gehondeuwaarin de op nieuw benoemde voor zitter mr. G. C. J. van Beenen, mot eene korte, maar niet onbelangrijke aanspraak zijne betrek king aanvaardde. Na de zitting is de centrale afdeeling vergaderd geweest lot regeling van de werkzaamheden alsmede de commissie tot het opstellen van een adres in antwoord op de troonrede. Men ver wacht dat die commissie morgen baar ontwerp Ier tale! zal brengen dat het dan onmiddelljk in de afdeelingen zal worden onderzochten dat de beraadslagingen reeds maandag of dingsdag aanstaande zullen kunnen aanvangen. Do hooge raad der Nederlanden heeft den 17 jl. behandeld de zaak van Adriaan Polderman te St.-Laurens, tegen een arrest van het provin ciaal geregtsfcof in Zeeland van 3 Junij, waarbij hij schuldig veiklaard is aan moedwilligen dood slag op zijoe wettige vrouw met voorbedachten rade en deswege veroordeeld tot de doodstraf. Mr. van Eek beeft twee middelen van cassatie voorgedragen. Maandag 25 dezer zal de procu reur- gereraal van Maanen conclusie nemen. Dezer dagen is door de arrondissements- regtbank te Arnhom bevel van gevangenneming met rugtsingang verleend legen den heer N. S. gewezen notaris te D.wegens herhaalde moed willige mishandeling te Kde op zijne huisvrouw gepleegd. (Am. Ct.) DU1TSCHL AND. Voor eenige dagen is in de nabijheid van Paderborn een gruwelijke moord gepleegd. Eene zwangere vrouw is door haren echtgenoot door middel van een hamer het hoofd verpletterd en na hel bedrijven der daad derwijze aan den voet van eene steil geplaatste ladder nedergelegd als ware zij Daarbeneden gestortteneinde het ver moeden, dat hij de hand in dc daad had gehad te voorkomen. Eene toevallige omstandigheid heeft bel feit aan hel licht gebragt tengevolge waarvan de dader onmiddclijk in hechtenis ge nomen is. FRANKRIJK. Het gouvernement heeft van den maar schalk Magnan een zeer uitgebreid rapport nopens diens militaire zending in Italië ontvangen zijn oordeel over het llaliaanscbe leger en inzonder heid-over de Bersaglieri is zeer gunstig. De policie van Venetië heeft onlangsbij gelegenheid eencr zielmis voor graaf Cavour naauwkeurig toegezien welke dames deze pleg- ligheid bijwoonden ten gevolge waarvan ver scheidene veroordeeld werden tot eene boete van vijf florijnen of vijf dagen gevangenisstraf. Daar iutusschen geen der gecondemneerden binnen den gcstelden termijn de boete heeft betaald werd besloten lot de gevangenneming over te gaan. Tot beden zijn evenwel slechts twee, nl. gravin Labia, bchoorentlc tot een der voornaamste patricische familiën eu signora Garguani,in verzekerde bewaring gesteld en wel in de ge vangenisdie tot opsluiting van ontuchtige vrouwen dient. Desniettemin schijnen de overige dames niet gezind zich aan de boete te onderwerpen althans zij blijven afwachten of de policie zal goedvinden met haar dienzelfden weg in teslaan. G ROOT-BRITTAN SE N Te Temcswar werd onlangs een jeugdige naaister door drie jonge dames uiigenoodigd om zich naar een fabriek in de voorstad Ie begeven ten einde aldaar een dringend werk te verrig- ten. Een koetsier, gelast met haar derwaarts te voeren bragl haar in een hótel en geleide baar tot in de kamer no. 4 alwaar zij den eigenaar der fabriek zou moeten aantreffen. Die kamer binnen komende bevond het jeugdige meisje zich in een volslagen duisternis en alvorens er bij haar eenig vermoeden gerezen was van hetgeen haar te wachten stond, werd zij door eene vrouw aangegrepen en werden hare handen en voeten gebonden vervolgens haren mond door middel van eene zakdoek gestopt en werd zij op bed gesmeten bier sneed men bare baren af en na haar ontkleed te hebben werd geheel haar Itgchaam met brandend pek overgoten. De pleegster van deze gruwelijke misdaad is eene rijke mevrouw, die het onschuldige meisje ver dacht bield van ongeoorloofden omgang met haren man te hebben. De justitie is ijverig werkzaam om de jaloersche mevrouw in handen te krijgen. Te Preston beeft een jong soldaat van 19 jaren die tot 14 dagen arrest in de barakken veroordeeld was het oogenblik afgewacht dat zijn kolonel vergezeld van den kapitein voorbij gingen toen op eerslgemelden zijo geweer ge lost. De kogel drong in de linkerzijde van den kolonelging door de linkerlong en kwam aan de reglerzijde uildoorboorde toen bet bovenste gedeelte van den linkerarm van den kapitein en bleef nabij do rnggegraad zitten. De kogel werd een uur naderhand uitgetrokken en de kapitein zalnaar men hooptherstellen doch de kolonel schijnt in grool gevaar te zijn. Men spreekt van eene ernstige ontmoeliug die te Boonc-Court-Housc in westelijk Virginia zou hebben plaats gehad. De stad is verbrand en de zuidelijken werden door de troepen der Unie op de vlugt gejaagd, waarbij 40 gevangenen in handen der laatste zijn gevallen. Het verlies der Geconfedereerden zou ongeveer 100 dooden en gekwetsten bedragen. De Federalen geven slechts een gering verlies op. Nog altijd was er sprake van een verwaebten aanval op Was hington waaraan echter weinigen in goeden ernst geloofden. De jongste bewegingen der zuidelijken schenen echter bet voornemen van den generaal Beauregurd te kennen te geven om zijne tegenwoordige position te verlaten. De regering was geheel gerust. Het leger dat de hoofdstad verdedigt kan tegenwoordig 200,000 man bet hoofd bieden. JONGSTE TIJDINGEN Van de Poolschë Grenzen 19 September. Men verzekert dat jl. dingsdag te Warschau op nieuw gcweldadigheden tegenover de Duitscbe bevolking dier slad zijn gepleegd. De menigte heeft weder onderscheidene winkels geplunderd. De positie der Duitschers te dier slede is niet zonder gevaar. De overheid laat zich niet met de ongeregeldheden in. Krakau, 18 September. De troebelen onder de boeren in Rusland krijgen meerdere uitbrei ding. Eenige heeren zijn de slagtoffers ge worden van de afschuwelijke wraakzucht hunner oude lijfeigenen. Ondertrouwd J. BETHE. Zierikzee en 20 September 1861. J. E. BAKKER. Eenige kennisgeving. De Notaris Mr. C. van der LEK de CLERCQ zalten verzoeke van zijn principaal op Maandag den 30 September 1861 des middags ten 12 ure, in het Logement »de Kroon" in de Meelstraal te Zierikzee publiek presenteren te verkoopen staande en gelegen in de Nobelstraatte Zierikzee wijk A no. 174 en daarnaast, wijk A no. 173. De Notaris Mr. C. van der LEK de s®."—CLERCQ, zal ten verzoeke van zijn' principaal óp Maandag den 30 September 1861, des middags ten I urein hel Logement van den Heer M. Augustijn te dezer stede, publiek presenteren (e verkoopen staande en gelegen aan de Zuidzijde der Oude Haven te Zierikzee, kadaster sectie B, No. 225. van 13toten met 20september 1861. Geboren. Een zoon van J. Waale en J. de Looze. Een zoon van J. M. Koole en W. van Westen. Eene dochter van M. Adriaanse cn D. Eijke. Eene dochter van E. Huisman en C. Cosuian. Een zoon van J. H. Koevoets en C, Hillebrand. Eene dochter van A. Legner en W. Haartsen. Een zoon van M. Kouwepberg en J. Trom per, Eene dochter van H. Sigmond en H. M. 18ii den Ende. Gehuwd. A. Leijdekkers en C. Vollebregt. Overleden. J. M. van Gasteloud 15 d.d. F. Huisman oud 3 d. d. Brouwershaven, Gearriveerd 17 Sept. Tartar, K. Hunter, Sunderland, Rot terdam lek als bijlegger. 18 Constance, M. Kimmercr, Rotterdam, Bataviagesleept binnendoor van Hcllcvoetsluismet een detachement troepen sterk 150 man. 18 Admiraal MellinJvan Os, Croon stad! 18 ISidetven L. B. Holst, Fredcrikstadt beiden naar Dordrecht. 18 Ouderkerk a/d AmstelK. J. Swarl, Rotterdam, Batavia, gesleept binnen doorvan Hellevoetsluis- 19 Slad DordrechtJ. li. Stuit, Londen Dordrecht. 19 Slims, K. E. Doewes, St. Petersburg. Rotterdam. 19 Harmony, J. Mc. Child, New-Caslle Dordrecht. Prijzen der effecten te Amsterdam. den 19 September 1861, Nederland Werkelijke Schuld dito dito dito dito Amortis. syndic. Rusland bij Hope 179811816 dito 1828/1829 bij Stieglitz. 3de leen. dito 6de leen. 1835 Leening 1859 Leening I860 dito bij Hope Oert. van ass. Póolscheschatkist oblig. Aandeel groote Russ. spoorweg a f 236 volgefourn. Oostenrijk Weénerbank bij Goll.en Co. dito dito Metaliek dito dito, rente Amsterdam! dito nationale Weener-aand. h fl 500 L. 1860 Portugal Buitenlandsch van 1833 dito van 1856 a 1859 Spanje Buitenlandsch Binnenlandsch Buitenlandsch 3% nu Middenprijzcn van de volgende artikelen te Zierikzee van den 19 September 1861. De Ned. Mudde 2'/,pet. 64«/i9 3 76 </4 4 8l'i 5 1023/, 5 101% 5 82 94=8 S 59'3/,s 4«;2 4 S9% 74'/, 4 75 V. 6 55',a 4 B 1 195'/, 5 5 2S 24' a 5 70', 5 5»'3/„ 5 r - 3 463/, 8 46'/s 3 50',8 3 47'"M 2 42'8 De Ned. Mudde Oude Tarwe I860 tl,60 Paardeboonen Nieuwe dito 1861 12,30 Witte dito Afwijkende dito - 0,00 Bruine dito Z.-Zomer dito - 0,00 Graauwe Erwten Ordinaire dito - 0,00 Groene dito Rogge - 8,25 Gele dito Winter-Gerst - 6,25 Koolzaad Zomer'dito - 5,80 Zaai-Lijnzaad Haver - 3,00Slag-Lünzaad 8,00 11,00 13,00 0,00 11,00 0,00 0,00 0.00 0,00 diens li usschen Middelburg en Rotterdam. van Middelburg Zaturdag 21, 's midd.12 Zondag 22, 12»-a Maandag 23, 's morg 6 Dingsdag 24, 6 Pan Rotterdam I Zaturdag 21, 'smorg 8V2 Zondag 22, 93/4 Maandag 23, 10'/.2 I Dingsdag 24, 10'/9 Dediligence zal van Zierikzee 2 uren na de afvaart der toomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middel burg naar Rott. »/2 uur na deafvaart der stoomboot rijden dienst tussehen Goes en Rotterdam, Van Rotterdam Zaturdag 21, 's morg, 83'z Fan Goes- Maandag 23, 's morg 4 Woensdag 25, 4' 2 j Dingsdag 24, 10 dienst tussehen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen dés maandags, woensdags en vrijdags 'smorg. ten 8 u De diligence rijdt vau Zieri Van Rotterdam'. des dingsdags donderdags en zaturd.'smorgten 10'/4 n zee des morgens ten 9 ure voor deafvaart van Vlissingen naar Rotterdam eii des middags ten f2 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A.de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 2