Racien-Balen, Advertentiën. a 55 Cents, bij Burgerl. Stand te Zierikzee. Zeetijdingen Beurs- en Marktberigten. Vervoer-Middelen. ïnceiie roestdrift voor de vorming eener Duitsche vloot z.-lfs de vrouwen willen niet achterblijven waar heter op aankomt, daarvoor bijdragen te verzamelen. Zoo heeft onder anderen eene aan zienlijke dame te Wiesbaden eene oproeping tot de Duitsche vrouwen gerigt, waarbij zij aan dringt op de oprigting van commitésen het hou den van verlotingen van daartoe in te zenden voorwerpen. Men schrijft uil Polen van 5 dezer. Gis teren zag men hier een eigenaardig schouwspel. Eene groote schare Poolsche vrouwen uit den hoogeren en middelstand men zegt wel 200 sterk verzamelde zich op bel plein voor de Domkerk om na hel hooren eener pleglige mis een pelgrimslogl naar hel 40 mijlen van hier gelegen beroemd pelgrimsoord Chenslochau in hel koningrijk Polen te ondernemen en bij het wonderdadig Maria-beeld aldaar redding voor dal land af te smeeken. liet geleide van geestelijken dat eerst voorgenomen was bleef achterwege als door den aartsbisschop niet ingewilligd. Met toeslemming der geestelijke overheden hebben zij rijtuigen medegenomen om zich in geval van vermoeidheid daarvan (o bedienen. Men is nieuwsgierig om te weten of aan deze scltoone pelgrims, in weerwil barer paspoortendoor de llussische beambten den toegang vergund zal worden denijl de pro cessie wel ligt eerder als eene staalkundige dan nel als eene godsdienstige demonstratie zal wor den aangemerkt. FR A NK RIJK. Er is te Parps veel sprake van een finan cieel plan ten doel hebbende de landbouwers en dezulken die zich op de veeteelt toeleggen in staat te stellen gelden op te nemen tegen 5°/0 'sjaars, zonder hun eigendom op eenige wijze met hypotheek te bezwaren. Het plan tot deze instelling die door de oprigters wordt bestem peld met den naam van Portefeuille des Commu nes is bij liet gouvernement ter goedkeuring ingezonden. Men noemt zeer aanzienlijke per sonen die zich met de leiding dezer onderneming willen belasten. Te Montoir in het zuiden van Frankrijk is een huwelijk gesloten onder de volgende om standigheden De man is weduwnaar van vier vrouwen bij wie hij 14 kinderen heeft; de vrouw is ook weduwe van vier mannen bij wie zij 11 kinderen heeft. De jonggehuwden hebben ieder den ouderdom van 55 jaren bereikt en hebben het geluk gehad nog 2'2 kinderen in leven op hun bruiloft te zien dansen. Eene depêche uit Napels van den avond van den .Uien meldt dat de En;<lsche vlootvoogd de admiraal Mundymet drie linieschepenen drie fregatten de haven weder binnenge komen was. Uit Rome wordt gemeld dat hel officiële pauselijke blad een betoog behelst in 't welk j de beschuldigingen van den minister Rieasoli j tegen de pauselijke regering als lasterlijk worden t voorgedragen terwijl hel bewind zich in dal opzigt beroept op de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden in die hoofdstad zoowel, als op het Fransche leger. De generaal (le Goyon heeft bepaald last gegeven om eiken inval van l'ienioiilesche troepen op het pauselijke grondgebied krachtdadig af te wijzen. Hel bezettingsleger van Rome hestaai thans uit 2 bataillons jagers 8 regementen in fanterie van linie, 2 escadrons huzaren 5 bat terijen artillerie en 2 compagnien genie. Tijdens den oorlog in de Krim was liet be zettingsleger tol eene enkele brigade infjnterie verminderd. Wegens de na den Italiaanschen oorlog opgerezen verwikkelingen, en tijdens den veldtogt van den generaal de Lamoriciére zijn achtereenvolgens eene nieuwe brigade en eene tweede divisie infanterie naar den kerke- lijken slaat gezonden benevens de cavalerie en verscheiden batterijen artillerie. Een geneesheer van naam las onlangs in eene zitting van een genootschap van handel en industrie der Neder—Seine een rapport over den invloed van den tabak voor waarbij hij wees op de talrijke en droevige gevolgen waaraan de roukeis zich blootstellen. tan dal belangrijke wel k ontleene» wij de volgende bijzonderheden »Het rook gebruik verspreidt zich over de geheele wereld. De landen van teelt in Europa kunnen Ier naautveruood in de plaatselijke be hoeften voorzien. In Amerika vermeerdert liet gebruik reeds in groolere male dan de productie. Volgens Engelsche statistieke opgaven ver bruiken de gezameniijke tabakliefhebbers in de nieuwe wereld jaarlijks oen gewigt dal gelijk staat met hel gewigt aan.brood verbruikt door 10 millioen Engelsche». Engeland 'dal geen tabak levert, verbruikt jaarlijks lömillioen pond Amerikaansche tabak. Sedert 10 jaren is het verbruik in Engeland meteen vierde vermeerderd. Hamburg, met 150,000 inwoners, rookt 40,000 sigaren daags. In Denemarken loopt hel jaarlijks verbruik lot "2 pond per hoofd over de geheele bevolking. In Nederland is de ver houding nog hooger opgevoerd. In Oostenrijk worden 40,000 bunders mei tabak bebouwd. In 1854 beliepen de voorbrenging en het ver bruik in de geheele wereld ieder 253 millioen ponden of 250 wigtjes per persoon. Als men lot maatstaf van de in den tabak aanwezige nicotine 3 per cent neemt, dat slechts een zwak cijfer is dan bevindt men dat over de oppervlakte der aarde jaarlijks 7,500,000 pond van dal vergif, waarvan eenige droppels genoeg zaam zijn oin den dood te veroorzaken, verbruikt wordt. Na deze en eenige andere statistieke opgaven, gaat de schrijver verder uit een physiologisch oogpunt de nadeelige uitwerkselen van den tabak na. liet gevaar bestaat hoofdzakelijk voor hen, die zich aan een te vroegtijdig gebruik namelijk in de kindsheid of de eerste jeugd overgeven. «Het rooken verdooft het versland zegt de schrijver regtslreeks door zijne werking op de hersens, zijdelings door te voeren lot luiheid, en door traagheid in de plaats te stellen voor werk zaamheid zoo wel van ligchaam als van geest. En terwijl door hel rooken de persoon uit een zedelijk oogpunt afneemt, worden de maatschap pelijke en familiehanden verslapt en het rooken gaat gepaard met kwade neigingen en vermeerdert die." G ROOT-B R ITT A NNI EN. De Army and Navy Gazette zegt Tot hiertoe heeft de regering de regementen niet aangewezen die tot versterking naar Ganada moesten gezonden worden. De noodzakelijk heid van dien maatregel is het voorwerp van eenige afkeurende aanmerkingen geweest, en uil bet voor het oogenblik schorsen dier schik kingen door de regering mag men opmaken dat die aanmerkingen niet zonder invloed op de ver antwoordelijke raadslieden der kroon zijn gebleven. De vaart op de St. Laurens zal lang genoeg openblijven dat de Great Eastern bij zijne volgende reis die regementen naar Quebec zal kunnen overbrengen, indien al dat stoomschip lot dat doel zal worden gebezigd. Dezer dagen zijn door den lieer Cli. B. King, ingenieur te Londen proeven genomen met een locomotief Jmet sloom) op den sewonen weg. De machine heeft de lerugruicnte van Londen bridge en Westminster des namiddags ten één ure afgelegd en wel over Cheapside Pauls Kerk en Fleetstreel, Strand en Parliament- street voorts heeft zij den zelfden logt in om gekeerde rigling afgelegd over Bishopsgale Kiug.-landroad naar Burg Si.-Edmunds. Do middelbare snelheid was 5 mijlen in hel uur. Vele deskundige, die bij deze proefneming tegenwoordig waren hebben hunne volkouiene goedkeuring Ie kennen gegeven. De machine munt uil door eenvoudigheid iu de constructie. In den Tower te Londen toont men een groet kanon datnaar men wil, uit goud en andere metalen moet zijn gegoten. Reeds zouden speculanten 20,0OD p- st. daarvoor hebben ge boden terwijl een daarvan afgesneden brok van 12 duim dat men te Birmingham naar de smelt kroes had gezondenbleek eene waarde van 8000 p. st. te bezitten. Het opschrift op het kanon houdt in dat dit stuk door Mahomed, den zoon van Hamzet-Allahen wel op bevel van den sultan Soliman den zoon van Selin is gegoten, om bij den inval in Indie, in den jare 937 der Hedscliira (1559) gebruikt te worden. Bij deinneming van Aden in January 1839, word dit stuk buit gemaakt door de espeditie onder bevel van den kapitein H. Smith, Uommandant van het koninklijke sehip Voyages. Te Liverpool worden thans allo passagiers die zich naar Amerika inschepen gewaarschuwd zich niet al Ie vrij over hunne sympathie voor eene der aldaar strijdende partijen uit tc laten naardien de regering le Washington verkleedde policie-agenlen laat mede varen, om de reizigers uil Ie hooren Nu eens spreken deze spionnen ten voordeele van het Noorden, dan weder van hel Zuiden en iu dit laatste geval inoelen de passagiers zich natuurlijk het meestin acht nemen. Men schrijft uit New-York van 31 Aug. Hel berigt der nederlaag, door den kolonel Eydir hevelhebber over een corps bondslroe- pen geleden bij Summersvillein westelijk Virginië, heeft zich bevestigd. De separatisten hebben de wegen van Bailly Cross bij Spring field bezet de bondstroepen zijn legen ben in aantogt. Algemeen was het gerucht verspreid dat de generaal M'Cullochaan hel hoofd van 40,000 man Jefferson-City zou aantasten, het welk door de geconfedereerden verdedigd wordt. Missouri is in staat van beleg gestelden de slaven der opstandelingen zijn vrij verklaard. Een gevecht op de oevers van de Potomac wordt ieder oogenblik te gemoet gezien, Het eskader onder Butler is bestemd naar Kaap Hutterds. JONGSTE TIJDINGEN new-York, 31 Augustus. De separatistische partij in Kentucki maakt veel beweging en wint veld. De heer Lincoln is voornemens het be sluit van de wetgevende magt af le wachten ai- vorens dien slaat te noodzaken zich te verklaren. Volgens een gerucht is de minister van fi nanciën voornemens een beroep op het volk le doen ten behoeve van eene leening. Men verwacht dat de geconfedereerden weldra een aanval op Washington zullen ondernemen. Bevallen van eenen Zoon, E. M. C. CORSTIUSFortuijn. Ouwerkerk (in Duivelend) 11 September 1861. De'Arrondissements-Betaalmeester te Zierikzeegeeft kennis aan de belanghebbenden, dat, gedurende deszelfs af wezigheid, zijne betrekking zal worden waar genomen door den Heer H. J. HALFFMAN. Zierikzee den 13 September 1861. De Betaalmeester voornoemd SPANDAW. De Centrale Directie van Schou- oen Burgh en Westland maakt bij deze bekenddat door haar op den eersten October 1861 en volgende dagen S C H O V W K IN G zal worden gehouden 1. Op hel schoonmaken der Waterleidingen Vaarten Dammen en Zijlen. 2. Op alle belemmering van Waterafloop langs de uitwaterings-slotea en door de Dammen waarvan de bedelving en hel leggen der Zijlen in de jaren 1857 tot en met 186'! hij Circulaire is voorgeschreven en 3 Op hetgeen door haar hij hare Circulaires van 11 Maarten 18 April 1861 omtrent het bedelven van Sloten de inrigling der Land hoofden en hel leggen van Zijlen in de Dammen is voorgeschreven. Zierikzee den 12 September 1861. De Centrale Directie voornoemd B. C. CAUVoorzitter. DF JONGE, Ontv.-Grif fier. Met 1 October aanstaande zal, van wege de Gemeenteaan jongelingen die lager onderwijs genoten hebben gelegen heid worden aangeboden om door herhaling onderwijs het vroeger geleerde te onderhouden en voort te zetten. Dat onderwijs zal kosteloos gegeven worden van 1 October tot ultimo Maartgedurende 3 avonden 's weeks van 7 tot 9 ure, aan jongelingen niet jonger dan 10 en niet ouder dan 15 jareii. Zij die wenschen van dat onderwijs gebruik te maken moeten zich vervoegen aan de school van den Heer J. Rensen, op Woensdag den 18 dezerdes avonds te 6 ure. Zierikzee tl September 1861. De Commissie van Toezigt M. J. S. BOEIJF, Voorzitter. H. J. BASTMEIJER Secretaris. W. ABELS. van 6 tot en met 13 september 1861. Geboren. Eene dochter van A. Molegraaf en M. van der Poel. Een zoon van M. de Keijzer en J. van den Boogerd. Een zoon van G. Keijzer en K. Wallasl. Eene dochter van M. Lemson en J. A. Bodewijk. Eene dochter van M. J- Stammen en J. C. Vos. Een zoon van F. Leijdekkers en J. M. Mos selman. Overleden. M. Boogerd, oud t maand, z. C. J. Ermenoud 6 w.d. K. F. Schikker oud ruim 9 ro. d. F. H. Chömpff, oud ruim I m., d. J. Klink, oud 41 j. vrouw van W. Verbeek. Brouwershaven, Gearriveerd 10 September. Japan, J. Muller, Rangoon, Botterdam. 10 Minister PaliudF. Kievit, Bot terdam, Batavia gesleept bin nendoor van Hellevoelsluis. 12 Cassandra, J. Bell, Sunderland, Schiedam. 12 Stad Dordrecht, I. 11. Stuit, l.onden Dordrecht. 10 Uitgezeild Eduard, II, Wie ling, New-York 11 HebeA.J. Kiehl, Melbourne, II Jacob, J. Muller Drenih, II Médéa, I. Lourens, II Doelwijk I.. Hoefman II Minister Pahud F. Kievit, al len van Rotterdam naar Batavia. Prijzen der effecten to Amsterdam. ti e u 12 September I m Portugal Spanje Werkelijke Schuld 2po'./ G4-1/,- dito dito 3 763. 8 dito dito 4 993,s W'/H Amortis. syndic. 31'., bij Hope l/SS/lSlO 5 l027/8 dito 1828/1829 5 l(M-</< bij Stieglitz. 5de leen. 5 dito 6de leen. t 855 5 943 4 Leening 18ö9 3 59 Leening I860 4'/2 dito 4 74'/8 bij Hope 4 75 V« Cert, van ass. 6 Poolschescbatkist oblig Aandeel groote Russ spoorwl a f 236 volgefourn. 5 11% Weenerbank liij Goll.cn Co 5 d i f o dito 4 - Metaliek 5 Ui v, dito 2 1 c 2 dito, rente Amsterdam 5 dito, nationale 5 Weener-aand. a fl 500 L. 860 5 f 368 Buitenlandseh van 1853 3 4(>V, dito van 1856 tl 1X59 3 46 Bnitenlandsch 3 j 5» Binnenlandsch 3 Buitenlandseh 3% nu 2 «Sa Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 12 September 1861. Dp tied. MuddeDe Ned. Mudde '1,1 12,50 0,00 0,00 o.oo 75 Oudo Tarwe I860 Nieuwe dito 1861 Afwijkende dito Z.-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito Graauwe FGrwten Groene dito Gele dito 6,00Koolzaad 5,75 Zaai-Lijnzaad 3,00 Slag-Lijnzaad 7,50 10,00 15 00 0,00 11,00 0,00 0,00 0.00 0,00 tiioiis I.tisicliesi Middelburg en Koltcrdam. nan did'lelburg Zaturdag 14, 's morg 8 Zondag 15, 8t/i Maandag 16, 9l<2 Dingsdag 17, 10 Van Rotterdam Zaturdag 14, 'amorg 11 V2 Zondag 15, 'a rnidd. l'/j Maandag 16, 's morg. 5 Dingsdag 17, 5 De diligence zal van Zierikzee 2 uren na de afvaart der toomboot van Rotterdam naar Middelburgen van Middel, burg naar Rott. l/3 uur na deafvaarl der stoomboot rijde, dienst tusschen Goes en Rotterdam. Van Rotterdam Van Goes: Maandag 16, 'smorg 10 18, 11 Zaturdag 14, 's morg. 5 Dingsdag I7, 6 dienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen des maandags, woensdags n vrijdags 'smorg. ten 8u De diligence rijdt van Zieri. Van Rotterdam des dingsdags donderdags en zaturd.'smorgten 10'/4 u zee des morgens ten 9 ure voor deafvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des middags ten 12 Ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de I rven A. de Vos. J

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 2