,V. 14. Xnturdag 14 September. WOENSDAG ZATURDAG. De Salon des Variétés Besturenen Administratie») Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen tlBO.V.VE ME N T S-P 11 US. Per driemaanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, roor 10 ure'smorgens. VERS CHUN T: P HI J S DER AD VER T E N T 1 E A. Gewone 121/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten ran 16 regels af I behalve hcl'fegelrcgl. van de heeven fioets en Jfudels Met genoegen nemen wij weder de pen in de hand, omnogeenige regelen te wijden aande drie laatste voorstellingen in den Salon des Variétés. Op dingsdag avond was het publiek zoo talrijk opgekomen, datrle tent bijna te klein was, om het te bevatten, en niemand zal hetzich beklaagd hebben dat hij het schoone stuk de Loshoofden van Parijs heeft zien opvoeren. Het stuk doet een blik werpen in de groote wereld te Parijs en is uit het leven gegrepen. Maar wat baat ons al een schoon stuk, als de uitvoering het bederft? doch daar behoeft men niet voor te vreezen als men den salon van de heeren Boas en Judels binnentreedt. Integendeel de uitvoering is daar zoo voortreffelijk dat zij steeds de waarde der stukken verhoogt. Dit was ook nu het geval. De lieer de Bruïjn speelde de rol van graaf Henri de Preuilmet veel gevoel en zijn spel was nog daarom te verdienstelijker omdat zulk eene rol eigenlijk niet tot zijn emploi behoort. De heer Morin stelde ons de loshoofd René de Savenay meesterlijk voor; terwijl de heer Judels als Ca- birolhet publiek weer geheel wist te boeijen. Met waardigheid en toch zoo ongekunsteld stelde mw. Sablairolles ons Bertha da Preuijl voor. Zij is steeds geheel van hare rol vervuld en weet de klip van overdrijvingwaartoe voor rollen als de hare zoo veel gevaar bestaatsteeds te vermijden. Houding, mimiek, stembui ging en gebarenspel zijn bij haar steeds in de schoonste harmonie en kenmerken haar als een tooneelkunstenares van den eersten rang. Hare verschijning op het tooneel maakt steeds een aangenamen indruk en verhoogt onze aandacht en belangstelling. Veel van hetgeen we daar ge tuigden, geldt ook mw. Roos. Ook zij bezit vele talenten en gaf ons daarvan weder eene schit terende proeve in Violette. Zij kan met hare heldere welluidende stem een heerlijk schoon effect doen en weet het hart te treffen. Op woensdag avond werd ten tooneele ge voerd, de Weeeen van de Brug Notre Dame, en was er weder een zeer talrijk publiek in den salon vereenigd. Dit belangwekkende stuk, waarin ook velerlei afwisseling is en dat ook buitengewone decoratiën vereischtwerd allervoortreffelijkst uitgevoerd. Het spel van den heer Bruijn, als Vinicentius de Paulo was onberispelijk en in drukwekkend. Ook de beer Vroonbroek die we in vorige jaren bij valsclie rollen reeds lof toezwaaiden heeft thans de rol van de Varannes met veel talent vervuld. Mw. Roos en Bersée, die de rollen der Vondelingen vervuldendeden dit zeer verdienstelijk. Met genoegen zagen wij weder mw. Bersée optreden. Zij gaf in vroe gere jaren zoo menig bewijs van haar kunst talent, dat wij wel verlangend waren, om weder haar spel te zien Wij hopen dat zij in een vol gend jaar meerdere rollen zal te vervullen hebben. De laatste voorstelling bestond uitDe Bier brouwer van Preston en het nastuk Het feest der Ambachtslieden. Elke plaats in den salon was weder bezet. Aan het meesterlijke spel van den heer Judels is het te danken dat dit stuk veel genoegen gaf. De inhoud toch boeit weinig en de intrigue beduidt ook niet veel Ook mw. Roos, die als zij zingt zeer. veel bevalligheid ten toon spreidtbragt er niet weinig aan toe om het genoegen te verhoogen. Het nastuk was allergeestigst. Het was alsof de spelers onder ling wedijverden om effect te maken. Welkom was ook de chanson die de heer Judels daarin voordroeg, „De Kruik gaat zoo lang te water tot dat zij bersten moet." Zoo is dan weer het kermistooneel zoo goed als afgebroken. Begunstigd door het schoonste weder is aan haar een talrijk bezoek te beurt gevallen, en het is weer gebleken dat de kermis, wat de tijd ook verandere of slope nog niet uit de mode is. Zij wordt steeds vrolijk gevierd en muziek, zang en dans brengen niet weinig het hunne bij, om de kermisvreugde te vermeerde ren. Zoo zal er nog vrijdag avond bij den heer Dronkers een afscheids-soirée en bal zijn van de familie Mauricedat zeker druk bezocht zal worden daar dit gezelschap den gurstigsten indruk op het publiek heeft te weeg gebragt en steeds een groot aantal bezoekers heeft uitge lokt. Het heeft door zijne heerlijke muziek de kermis niet weinig opgeluisterd en algemeen is de wensch dat het volgend jaar die familie niet zal gemist worden. En nu roepen we u kermis een vaarwel tot wederzien toeen ook ukermisgasten en ker misvrienden, hopende dat de kermis goed voor u en gij goed voor de kermis zult zijn geweest. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1861. HOOFDSTUK XI. WATERSTAAT. Ook de storm van 25 September ging niet zonder schade ▼oorbij. Aan enz. Het herstel dezer stormschade vorderde eene som van ƒ2563,46, daaronder begrepen die aan de havenhoofden van Zierikzeevoor de twee derden welke daarin door den polder Schouwen c. a. moesten worden gedragen. Vóór de zuidkust van Schouwen district Flaauwers ver gingen twee schepen beladen met Doorniksche steen voor de zinkwerken aldaar. Twee anderen sloegen tegen den wal en bekwamen veel schade. Ben vijfde vaartuig zonk niet ver van daar, vóór het district Borrendamme. De stormvloed van 4 October veroorzaakte schier geeue schade immers niet van eenig belang. Aan enz. Aan den polder Bruinisse ging het grasgewas van den zeedijk over eene groote oppervlakte verloren waardoor de nood zakelijkheid ontstond om ongeveer 3000 vierk. ellen zomerraat te leggen. Uit het voorafgaande blijkt dat de stormen van 1860 aan de fondsen der ealamitense polders eene schade berokkende van f 44120,595. Bovendien droegen de onderhouds-aannemers hun aandeel in de kosten van herstel overeenkomstig de voorwaarden der besteding waarnaar mitsdien de aannemings sommen berekend werden. Na alzoo de stormschade aan de zeeweringen te hebben mede gedeeld zoo als die ter onzer kennis is gekomen voegen wij daarbij dat dergelijke opgaven ten aanzien der niet-calami- teuse polders ons niet geworden zijn ofschoon het met allen grond daarvoor kan worden gehouden, dat deze niet verschoond zijn gebleven. Ten enz. Ook werd de zeedijk van den polder Schouwen in de Heertjes-inlaag district Flaauwers over eene lengte van 100 ellen voorzien van eener, hinnenberra ter breedte van 6 ellen dit werk, in eigen beheer uitgevoerd was begroot opƒ1000. Ter enz. Tot aanleg en vernieuwing van steenglooijing aan den polder Dreischor werd eene som vau f 6240 uitgegeven. Aan den polder de vier. bannen van Duiveland werd eene Vilvoordsche steenglooijing aangelegd ter oppervlakte van 975 vierk. ellen. He kosten daarvan en van 2915 vierk. ellen nieuw rijsbeslag, bedroegen 6 lot). Ook aan den Gouweveer- en Zelke-polder werd 300 vierk ellen steenglooijing aangelegd waarvan de kosten met inbe grip van 400 vierk. ellen rijsbeslag, eene som van ƒ1650 bedroegen. De aanleg vau Vilvoordsche steenglooijing aan de polders Ooster-en Sir Jansland werd over. eene oppervlakte van 1400 vierk. ellen voortgezet. De kosten bedroegen/"3000. In enz Omtrent de duinen kunnen wij het volgende mededeelen. Bij enz. De jaarJijksche beplanting der domaniale duinen langs de westkust van Schouwen werd in I860 aanbesteed voor 2905 waarvoor geplaatst moesten worden 9,5 bunders stroo-en heJmpoten 39bunders enkele helm- poten 6050 ellen rietscherm. In het bestek der gewone werken aan de calamiteusc polders was begrepen tir aan de zuidduïnen van Schouwen (Burgh en Westland), het beplanten van 1 bunder met stroo- en helmpoten en vati 2 bunders met enkele helmpoten alsmede het plaatsen van 400 ellen rietscherm aan enz. Aan de wijze waarop de Zeeuwsche bodem ontstond, aan den aard zijner grondbeddingen aan den onafgebroken strijd welke de kunstdoor dijken en andere werken de natuur aanbiedt, schijnen onafscheidelijk die grondbrakenafschui vingen of vallen verbonden wier lange reeks in I860 weder vermeerderde. Vooral had daarin haar aandeel de zuidzijde van den polder Schouwen, die sints eeuwen door telkens herhaalde grond braken geteisterd wordt, zoodat reeds een niet onbelangrijk gedeelte van Jat eiland verloren ging, ofschoon tonnen schats tot behoud werden aangewend; immers, om slechts dit als eene proeve aan te stippen alleen aan den zuid-oo'stejijken hoek werd in de eerste helft der vorige eeuw binnen den tijd van 3'i jaren meer dan 800000 voor buitengewone verdedi ging besteed. Gedurende het eerste derde dezer eeuw waren het schier uit sluitend de zuid-oostelijke gedeelten van den genoemden polder het district Zuidhoek en het district Borrendamme, welke door oever-of dijkvallen werden aangetast. Reeds in 18"7 wekte de toestand van Borrendarame's zeedijk in die mate de belangstelling van den toenmaligen directeur-generaal van den algemeenen waterstaat van het koningrijk Holland dat aan eene commissie door hem het onderzoek werd opgedragen naar de middelen om dien zeedijk te beveiligen. Het daaraan grenzende district Flaauwers werd echter gedurende het ge melde tijdvak even als vroeger en later de nog meer weste lijk gelegene kust, van dergelijke rampen veelal verschoond. Doch in 1833 vingen voor dat district de ontgrondingen aan, welke zich sederteerst-telken jare vervolgens met grootere tusschenpoozenmaar toch steeds gedurig en in de laatst verloopene drie jaren weder snel herhaalden. Ten voormelden jare (1833) had een oever- en dijkval plaats op 20 ellen af- stands ten oosten der toenmalige sluis, derhalve ten westen van het distriet Borrendamme. Nadat het kwaad zich meer en meer westelijk langs het district Flaauwers had uitgebreid, had in 1837 een val plaats, waarbij de voormelde sluis tot aan de buitendeuren wegzonken langs den voormaligen dijks- teen eene diepte van 10 u !1 ellen beneden laagwater ontstond. Tot dusver bepaalde zich de achteruitgang van den oever lot de eerste inlaag, doch reeds in het volgende jaar.werd ook de tweede inlaag aangetasttoen de oever voor de wever- sluis over eene lengte van ongeveer 60 ellen verdween zoodanig dat het rijspakwerk ten oosten der sluis over 8 dat ten westen over 13 ellen werd ingekort, en de val aan beide zijden der sluis tot in het buitenheloop van den dijk doordrong. Ook de in' ons. vorig verslag vermelde val van 22 Julij 1859 betrof dezelfde inlaag. Deze was echter van niet veel belang. Doch op den 2lsten February I860 ontstond aan dit gedeelte der kustongeveer 400 ellen ten oosten der weversluiseen verontrustende grondval die zich over eene lengte van 300 ellen uitstrekte. Over ongeveer 50 ellen lengte verdween de 6 ellen breededijkskrnin geheel; in de rigting der buitenkruin- lijn peilde men eene diepte van 8 a 9 ellen beneden laag water, en naauwelijks kon men zichdoor met allen spoed opgeworpene werken eenigzins tegen het gevaar van doorbraak beveiligd rekenen toen die werken zoo als hiervoren reeds is vermeld door den storm van 28 Februarij werden beloopen welke een groot deel daarvan vernielde den val nog verder uitbreidde en ook den zeedijk zeer teisterde terwijl ook een gedeelte der nieuwe waterkeering door de slapheid van den ondergrond plotseling 2 ellen inzakte met vernieuwde krachtsinspanning gelukte het nogtans andermaal het gevaar te boven te komen. De zorg en den ijver door de centrale directie van Schou wen door den ingenieur te Zierikzee en door de beambten der directie die in deze werkzaam waren aan deu dag gelegd verwierven de bijzondere tevredenheid van z. exc. den minister van binnenlandsche zaken. Aan twee dei; bedoelde beambten, een commies en een dijkbaas, werden gratificatiën van 100 toegelegd. Wordt vervolgd) BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat boeren Commissarissen be last met het toeziet voor do armenschool in deze gemeenteeene zitting zullen houden in de Lteyenten-kamer van hel Hervormd diaconie armen-gestichtten einde aldaar de aanzoeken te ontvangen en beoordeeld) van ouders of voogden die verlangen mogien hunne kinderen op die school te zien loegelaten en wel op Satur day den 2\ dezer maand des avonds 7 ure. Belanghebbenden worden mitsdien uitgenoo- digd om zich ten bepaalden tijde in hel armen geslicht tol voorzegd doel aan te melden, daar buitendien geeue toelating op de armenschool kan plaats hebben. Zierikzeeden 4 September f861. B, C. CAII, Voorzitter. J. C. ,Y. \iR M li ft 1N S Secretaris KENNISGEVING- l)c Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, daler op Woensdag den 18 dezer maand des middags ten één ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Baad zal gehouden worden. Zierikzee12 September 1861. De Burgemeester B. C. CAU. Aan de rijks-kweekschool tol opleiding van onderwijzers te 's Herlogenbosch aan welke de lessen waarschijnlijk in de maand Nov ember e k. een aanvang zullen nemen, kan een zeker aantal jongelieden worden geplaatst, ten einde aldaar op kosten van het rijk hunne opleiding tot hulponderwijzers te ontvangen, Dc leermiddelen worden kosteloos aan de kweekei in gen v erstrekl genieten zij daarin vrije kost inwoning en be- wassching. In afwachting daar» an zal hun ceue rijks-toelage van ƒ200 's jaars worden toege kend ten einde zich onder goedkeuring van den directeur der kweekschool kost inwoning cn bewassching binnen de gemeente 's Herlogen- boScb te verschaffen. Aan hen die zich zullen hebben aangemeld zal later worden hekend ge maakt wanneer het te 's Hertogenbosch te hou don vergelijkend examen zal worden afge nomen. De gelegenheid tot plaatsing staat open voor jongelieden uit het gchecle rijk aan hen wier ouders of voogden in de gemeente 's Her togenbosch wonen zal echter geen rijks-toelage voor kost cn inwoning worden verstrekt zoo lang de gebouwen der kweekschool nog gcene gelegenheid tot huisvesting aanbieden. Nog altijd bestaat er bij het lager onder wijs groote behoefte aan hulponderwijzers. In de nieuwe bijdragen slaan 114 plaatsen als zoodanig voor vacant opgegeven waarbij zeker nog een onbepaald getal voor Amsterdam moet gedacht worden waarvan dezen keer geen melding wordt gemaakt, Nog altijd gaan de gemeentebesturen voort met hel verhoogen van traktementen voor hulponderwijzers zoo dat die eerlang wel zullen overeenkomen met de behoeften der jongelieden. liet minimum wettelijk ƒ200 is tegenwoordig feitelijk dol) zelfs in kleinere gemeenten (b. v. liurgerbrug l'ijnackcr Overschie) wordt 350 aangeboden. Te Katwijk, Charlois Katendrechl Schagen wordt f 400 traktement gegeven te vlaardingen ƒ500, terwijl te Leiden vijf hulponderwijzers worden gevraagd tegen eene respective bezoldi ging van ƒ600 ƒ500 ƒ400 ƒ350 cn ƒ300. Te Clinge in Zeeland doel het gemeentebestuur nu reeds lang vcrgoefsche pogingen om tegen een vast inkomen van ƒ500 en woning met tuin een hoofdonderwijzer te bekomen een bewijs dat het wettelijk minimum (ƒ400 mel woning en zoo mogelijk tuin) ook al door do werkelijkheid wordt genegeerd. Op Texel gebeurde gisteren hel volgende ongeval. Een landman die langs den weg zijn pijp aan een lucifer wilde opsteken ging achter een hooiberg slaan om zich voor den logt le vrij waren oin beter te slagen hield hij nog daaren tegen zijn pet voor de brandende lucifer. De pel vloog ongelukkig in brand en hij wierp deze van zich af tegen den hooiklamp ook deze vlong in brand en in korten lijd was de hooiklamp die 22 wagens hooi bevattelot den grond afgebrand. DUITSCHL AND. Overal in Duitschland heersclit eene alge-

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1