fv. Woensdag 11 September. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. 13. ten. j De Salon des Variétés Besturen en Administratie!) Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen Advertentiën. uselaar frspil §geh. z ZIEMKZEESIMOURANT H. v. d. Stuit ■;?fV8 99 V, I 92 Va j 103^ I 102 Ï49'" 61) ~S% 76*,, 198 V., i i ifi'/.G j 09's i =1 S« 365 ,♦7 46Vib 7,80 12,00 Hi.on 0,00 11,80 0,00 0,00 0.00 0,«0 A BONN EMENTS-PRIJS. Per driemaanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor 10 «re 'tmorgens. PERS CHUN T: PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gemotte 12'/» rents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten tan I6 regels a f\ behalve hel'Iegelregt. van de heeren Êioas en Judeis. De voorstelling van vrijdag avond toen ten tooneele werd gevoerdParijsche zeden of de keerzijde der groote wereld werd door een niet zeer talrijk publiek bijgewoond. De inhoud van het stuk voldeed ook niet algemeen ofschoon de uit voering den algemeenen bijval verwierf. Mw. Sablairolles ver vulde als altijd met groot talent de niet gemakkelijke rol van Suzanne. Ook het spel van den heer Morin Olivier de Jalin) was voortreffelijk. Zaturdag avond waren het voor- en nastuk van zeer vrolijken inhoud. De Chansons die de heer Judeis echt komisch voordroegverschafte aan het publiek niet weinig genoegen. Zijn spel als kamerdienaar in de Vondeling en in het nastuk het Wisselregt als Thomas, was uitmuntend. De heer Bruijnvervulde de rol van Steenhouwer zeer ka rakteristiek dit kan ook van den heer Rozelaar ah korporaal gezegd worden; terwijl de heer van Biene d'e wij wel het eerst hadden mogen noemen als landheerweder gelegenheid bad om zijne komische talenten ten toon te spreiden. De voorstelling op maandag avond viel eeD talrijk bezoek te beurt; ware het anders geweest, wij zouden het zeer betreurd hebben daar het toen opgevoerde melodrama de Goochelaar zoo rijk aan treffende scènes en zoo vol variatie is als er weinige zijn. En dat niet alleen maar de uitvoering was in elk opzigt meesterlijk. Wie heeft het spel van den heer Judeis niet bewonderd Hij heeft thans niet alleen het publiek doen lagchen, maar ook menigen traan aan het oog ontlokt. Voor zijne goocheltoerendie inderdaad niet onbeduidend waren had men ook gaarne een bravo over. Het tweede bedrijf was zeer vrolijk en regt geschikt, om de treurige stemming die het voorspel had verwekt, te verdrijven. Niet ligt ver geten wij den indruk welke dat voorspel teweeg bragt. Maar eene stervende moeder aan wie eene waanzinnige moeder haaf kind wilt ontrooven en het wederzien van haren echtgenoot, waardoor die waanzin haar eensklaps verlaaten zij weder tot bezinning komt, en dan die waanzin, die moederangst en dat sterven voorgesteld door rijk begaafde actrices ah mw. Sablairolles en mw Roos, o, gij begrijpt het ligt, het moest wel de ziel schokken en brengen de teederste snaren van het hart in beweging, en het was geen wonder, dat toen de gordijn vielde indrnk zigtbaar was. Kn niet alleen in het voorspel maar ook in het stuk zelfhadden wij ruimschoots gelegenheid om het spel van mw. Sablairolles eu van mw. Roos te bewonderen. Al de overigen hebben verdien stelijk medegewerkt om den indruk van het geheel te verhoogen. Lang zal dit melodrama in herinnering blijveu en avonden ah dezemag men wel onder de genotrijkste ker misavonden rekenen. Men heeft ons verzekerd dat de Loshoof den van Parijs ook een zeer interessant stuk is en veel effect zal xnakeu terwijl ook de nog overige voorstellingen veel genoegen en ook veel kunstgenot beloven. Een eivolle tent zij telkens het bewijs dat de ijverige pogingen van de heeren Boas en Judeis en de verdiensten van hun tooneelgezelsbhap alhier hoog worden gewaardeerd. rdam. tam;: arg 9',4 9A, 10 tos jfvaar t der faa Middel- tv boot rijden am. jam rg. O- rdam. lam londerdags en 10l/,j u n 9 ure voor middags ten ngen dr Vos. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat heeren Commissarissen be last met het loezigt voor de armenschool in deze gemeente, eene zitting zullen houden in de Uegeitte.n-kam.er van het Hervormd diaconie armen-gestichtten einde aldaar de aanzoeken ie ontvangen en beoordeelen van ouders of voogden die verlangen moglen hunne kinderen op die school Ie zien toegelaten en wel op zutnr- dag den 21 dezer maant! ties avonds 7 ure, belanghebbenden worden mitsdien uitgenoo- digd om zich ten bepaalden tijde in hel armen geslicht lot voorzegd doel aan te melden, daar buiicmlien geene toelating op de armenschool kan plaats hebben. Zierikzeeden 4 September 1861. B. C. CAU Voorzitter. J. P. N. ERMEKINS, Secretaris. LiE-—i Zierikzee 7 September. Bij openbare aan besteding is hel perceel herstellen landhoofd van de late houten binuenbrug aangenomen door den heer J. van der Linden voor ƒ764 en hel inrigtcn van het voormalig olie-magazijn tot een brandspuitbuisje door den heer W. Koole voor 137. Zierikzee 10 September. (Jit de missive van het ministerie, van binoenlAndsBbe zaken betrekkelijk de rijkstelegraaf, die in de jongste raadsvergadering Ier tafel kwam is gebleken dat van 15 Julij I860 tot en met den 14 Julij 1861 alhier zijn verzonden en ontvangen langs de Ne- derlandsche lijnen 3457 beriglen langs de Bel gische 62 langs de Duitsche 52 langs de lijnen der internationale telegraaf-maatscbappij 79 welke gezamenlijk hebben opgebragl ƒ1998.845. Men schrijft uit Bergen op Zoom van 5 dezer. Sedert eenige dagen hebben zich bier vier ingenieurs van den waterstaat waaronder de heeren ConradenOrtlopgehouden, hoof (zakelijk mpt het doel om den Kater-polder onder Woens drechl in oogenscbouw ie nemen eene uitge strektheid van ongeveer 200 bunders land die door deze indijking weder aan het water ont woekerd zijn hetwelk voor den landbouwer eene groote bedrijvigheid zal te weeg brengen en waardoor gedurende eenige maanden aan vele arbeiders werk verschaft is. Men leest in de lltrechlsche courant Zeer te regt is door enkele nieuwsbladen be- rigt dal hel ontwerp tot herziening van ons wet boek van burgerlijke regtsvordering in gereed heid is, en dal de minister zal voorstellen om den dubbelen regtsbijsland weg te nemen door de opheffing der betrekking van procureur. Wij kunnen hier bijvoegen dat ook omtrent den regtsbijsland en de vertegenwoordiging voor de kanlongeregten eeue belangrijke wijziging zal worden voorgesteld, voerende tot eene be paalde weringder zoogenaamde zaakwaarnemers. Partijen zullen voor den kantonregler in persoon mogen verschijnen en hunne belangen voor dragen doch zij zullen tot hunne gcmagiigden of lot hunne verdedigers alleen mogen doen op treden geagreëerden w aartoe in den regel de vroegere procureurs zullen benoemd worden. Aan het zoo te regt afgekeurde optreden van deurwaarders als gemagligden van partijen ge lijk thans voor eenige kanlongeregten plaats heeftzal zoo doende een einde komen Men schrijft uit Ooslerhout. Gedurende de maand Augustus jl. zijn door deze stad naar Helgiö gevoerd 653 stuks ree makende sedert I Januarij 1861 een totaal van 3703. De handel was in gemeld tijdvak vrij levendig en kalf- koeijen zeer gezochtterwijl ook in de overige veesoorlen verhooging van prijzen viel op te merken. De beestenmarkt Ie Waalwijk ge houden was door vele Belgische kooplieden be zocht en aangezien er weinig goede kalfkoeijen aan de lijn waren, gingen de beste tegen booge prijzen vlug van de hand. Vette koeijen golden 60 a 65 c. het Ned. p. De aangevoerde hok- kelingen werden legen de hooge prijzen van I 70 lol 95 verkocht. FR A NKRIJK. Als eene niet onaardige proeve van de weinig sentimentele wijze, waarop in Frankrijks hoofdstad vooral onder de hoogere standen echtverbindtenissen tol stand worden gebragt deelt men uit den a Charivari'' van 31 Augustus jl. de volgende aankondiging mede. Mogt iemand aarzelen haar als ernstig gemeend te be schouwen zoo herinneren wij hem dat in Parijs de meest geachte personen geneesbeeren priesters, predikanten, benevens hunne meer gewiglige bezigheden de taak vervullen welke wijin onze gelukkige eenvoudigheid nog steeds als die van koppelaar beschouwen en zich met het zoeken van een echtgenoot belasten voor ieder van hunne vrienden of vriendinnen die zich met dat doel bij hen aanmeldt. De heer Prol in advocaat in huwelijkszaken, 38 bis rue Vivienne. I'.chtverbindlenissen. Acht jaren van buitengewonen voorspoed in hnwelijks- onderbandelingen hebben bewerktdat de heer Protin met verscheidene families van den allcr- eers'en rang in betrekking staat. Wanneer eene moeder zich lol hem wendtkan zij verzekerd zijn binnen korten lijd voor hare dochter eenon echtgenoot te vinden die alle maatschappelijke en geldelijke voordeelen in zich vereenigt waarop geene billijkerwijze aanspraak kan maken. Men rekene gerostelijk op de grootst mogelijke bescheidenheid en op eene naauwgezelte eer biediging van de wetten dor zedelijkheid. Per sonen van een middelmatig fortuin worden afge wezen. Slechts zij die zich op een onberispelijk gedrag kunnen beroemen, worden als helpers aangenomen." Waar de huwelijksband op zulk een voet ge knoopt wordtdaar kan natuurlijk geène ware liefde, geen huisselijk leven bestaan. Men ver- wondere zich dus nietdat men in Parijs bijna geen sporen vindt van dien grooten schat welken Engeland en Nederland bezitten fa milieleven huisselijk geluk .Vlogen wij hem nimmer verspelen, maar steeds bedenken dat waar het familieleven verdwijnt, noodzakelijk de maatschappij op den rand van den afgrond staat. Dezer dagen predikte de aartsbisschop Claret te Madrid, biechtvader van koningin Isabellain tegenwoordigheid van bel gebeele hof. Hij behandelde den toestand waarin de pans gebragt is door de gebeurtenissen in de jaalstverloopen twee jaren voorgevallen. De verantwoordelijkheid van al die feiten liet de pre- laat rusten op den keizer der Franschcn, dien hij op de grofste beleedigingeu onthaalde hij voegde er bij dat Napoleon III zijn verderf te ge- moet ging en weldra zou neérgestort worden in i den afgrond die zich voor zijne voeten opent. Men zegt dal de kanselredenaar door de leden van bet koninklijk gezin, na afloop der dienst werd geluk gewenscht. Naar men zegt moet hel Turijnsche ka binet op nieuw voorstellen hebben gedaan aan den Heiligen Stoel om lot eene schikking te ge raken met behoud voorden paus van hel ker kelijk gezag alleen. Zooveel is zeker dal baroa Ricasoli er steeds op bedacht is de Komeinsche questie zoo spoedig mogelijk tot oplossing te brengen weinig echter strookt daarmede een artikel in den Constitutioneel over de groote aan gelegenheid in welk opstel het behoud van bet status quo, althans voorloopig wordt aangeraden. Hel half-ofliciële Franscbe blad wil dat men wachle lot dat de Gordiaansche knoop van zei ven losga. Te Turijn oordeelt men geheel an ders over de Romeinsche questie en van ver schillende kanten wordt berigt datindien zij niet binnen een zekeren tijd tol oplossing komt op eene wijzevolkomen in overeenstemming met llalie's wenschen en regten de heer Ricasoli besloten heeft het staatsbewind neder te leggen en de teugels van dit bestuur over te geven aan een anderen diplomaat, wiens naam voorde Fransche regering aangenamer klinkten die wil toegeven om de zaak steeds uit te stellen zoodat men er geeo eiude van kau te gemoet zien. Eeu schrijven uit Rome van 31 Augustus meldtdal aldaar laatstelijk twee geestelijken door de pauselijke overheden in hechtenis zijn genomen, als schuldig aan woelingen tegen den Heiligen Stoel, en wel de kanunnik Pedemonle in wiens woning proclamatiën waren gevonden welke bij den inlogt der Sardiniërs te liome zou den worden uitgevaardigd en pater Papi, die volgens het geruchtwerkzaam was om te Home eene partij van tegensmnders der pauselijke re gering Ie vormen en daartoe ook geld uitdeelde. 1,1. zondag is het station van den weste lijken spoorweg op de Place du I vre bezocht geweest door 105,000 reizigers zoo aanko mende als vertrekkende. Wanneer het getal reizigers aan de andere spoorwegstations even aanzienlijk is geweest kan men zich een denk beeld maken van de massa personen die op dien dag van de naar de hoofdstad leidende spoorwegen gebruik gemaakt hebben GROOT-B RIT TANNiEN. Londen, 5 September. In de groote geschut gieterij van den heer Clay aan de Mersey wordt thans op last cenor buitenlandsche men zegt der Russische regering een reuzenkanon vervaardigd dat bestemd is om de kracht van ijzeren platen Ie beproeven. Het moet in staat zijn een kogel van 509 pond af te schieten ter wijl zich de Engelscbe admiraliteit hij bare laatste schietproeven tegen ijzeren platen met kogels van 280 ponden vergenoegd heeft. Uit New-York zijn beriglen tot 28 Augustus ontvangen. Eene expeditie onder den generaal Butler is van Munroe uitgezeild zij bestaat uit 4 fregatten 2 kanonneerboolen en eenige andere vaartuigen 4000 man en 100 stukken geschut, maar hare bestemming was onbekend. Volgens gerucht zouden dc Noordelijken onder Bozen- cranz door de zuidelijken onder Flogd, verslagen zijn. Een ander gerucht wil dat de geconfede- reerden uit het noordwesten van Missouri zijn teruggetrokken door de troepen der Unie ver volgd. Eene deputatie van bankiers uil New- York en Boston heeft zich naar Washington be geven om te verzoeken dal dc oorlog met kracht worde doorgezet. Te Washington zijn drie dames als spionnen van het Zuiden in hechtenis genomen De regering van hel Noorden beeft de verspreiding van drie NewYorksche bladen verboden. De mairc van Washington is op het fort Lafaijettegevangen gezel en talrijke andere arreslatien bleven plaats grijpen. Het fort Filï- more heeft zich aan de Noordelijken overgege ven. Te Washington is een ambtenaar benoemd voor hel algeven van paspoorten aan hen die wenschen de Unie te verlaten. JONGSTE TIJDINGEN Rome 8 September. De paos heeft lieden Santa Maria bezocht. Eene talrijke juichende menigte verdrong zich opzijn weg. Toen de H. Vader terugkeerde was de menigte nog tal rijker en waren de bewijzen van gehechtheid nog duidelijker zigtbaar. w De INSPECTEUR van het LA- GER ONDERWIJS in Zeeland heeft bekend gemaakt, dat de voor deze Provincie be noemde Commissie lol het afnemen der examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid tot het geven van school- en huisonderwijs, zal bijeenkomeu op VZoensdag den 9 October 1861 en volgende dagen in het Lokaal der voormalige Rekenkamer in de Abdij te IHiddelbtirg en dat de dagen en uren waarop de verschillende adspi- ranten zullen moeter. verschijnenhun later door de Heeren Districts Schoolopzieners zullen worden opgegeven. De belanghebbenden zullen zich vóór of uiterlijk op den 25 September e. k. bebooren aan te melden bij den Schoolopziener van bel Districtwaar zij in wonen of, van buiten 's lands komende voornemens zijn zich te vestigen met opgaaf van de acte die zij ver langen en met overlegging van een of meer ge tuigschriften van bun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-actealsmede van de acten van bekwaamheid of van algemecne toelating die zij reeds vroeger moglen hebben verkregen. Zierikzee, 10 September 1861.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1