Zatiiniug 7 September. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. De Kermis. .1". 72. Besturen en Administratiëii Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen IliiOliMNT A BO y N E ME N TS-P RIJS. Pqr drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert .daagste voren, voor 10 urc'smorgens. VERS CHIJN T: P RIJ S DER ADVERTENTIE IV. Gewone 12cents de regel. Geboorte-, Huwelijk»- en Doodberigten van 16 regels a f\ behalve hellegelregl. i Het kermistooneel is weder opgeslagen en het vertoont zich niet veel andersals in een vorig jaar. Kramen en tentencaroussels en draaiorgelswonderlijke beesten en wonderlijke men&chenkinderpret en gejoel en ge.'ier van I knapen en meisjes gij kunt dit alles weer zien en hooren misschien wel meer dan u lief is. Wat ons eu misschien i ook u we] lezer! het liefst is is dat de Salon des Variétés van de heereu Boas en Judcls weder niet ontbreekt. Een j hartelijk welkom roepen wij dit tooneelgezelsehap toe, dat er zeker wel naar streven zal den ouden roem te handhaven en dat zich ongetwijfeld over een talrijk bezoek zal te verheugeu j hebben. Gisteren avond werd tot opening van het tooneel j gegeven Wie van de zeven is de Leeljkste dat met regt i eene vrolijke vaudeville mogt heeten en dat voortreffelijk werd uitgevoerd. De hoofdrollen van Ernest en Ernestine, (de heer Morin en mw. Roos) werden met veel talent ver vuld ook de Rentmeester en de virtuoos (de heeren van Bïene en Judelsverwierven veel bijval. Het nastukje Engelsche John en Duitsche Apoloniazou ons verveeld heb ben indien niet het spel van den heer Judels en mej. Flora Samethini ons had geboeid vooral dat der laatste wekte onze belangstelling omdat zij thans hier als haar eerste debuut gaf. Het ontbreekt haar niet aan talent en als zij voortgaat in et dat talent ijverig eu zorgvuldig te ontwikkelen en geen studie ontzietdan mag de kunst zich veel van haar belo ven dan wordt die Flora eene bloem die den tempel van Thalia en Melpomene versiert en in den schoonen krati3 der kunst bevallig prijkt. Wat wij bejammerden was de geringe op komst van het publiek. Het is als of het publiek tegen eeue eerste voorstelling eeue antipathie of een vooroordeel iien^'"'a F i was dit hot gewoue lot der zoo veel W,J one hermoe™ km,.om eerste^rep^resea ^n1gjen n men j.ort V(^r zooveel be zitstelling ontwaart in den Salon van de heeren Boas en^ Judels. Een welkome gas» brengt men immers een hartelijken welkomstgroet zoo spoedig, als men kau. Welnu moge dan in volgende jaren de opening van bet tooneel met een talrijk publiek worden vereerd en mogen de heeren Boas en Judels thans denken 't is wel geen ongelukmaar pleizierig is 't niet en de volgende avonden getuigen van algeineene be langstelling en toejuiching. Het stuk dat heden avond wordt opgevoerd Parijsche zeden of de keerzijde der groote wereld zal wel elk toonueelminnaar uitlokken, te meer nu ook mw. Sablairolles daarin eeue hoofdrol vervult. Onder het bezienswaardige van de kermis mag ook wel het Musce Mécanique genoemd worden en daarom zult ge dit op uwe kermiswandeling wel niet vergeten Gij kunt ook zien dansen en springen op de koordgij kunt u amuseren met het schieten met de buks gij kunt, Iigtgeloovige in den spiegel des geheims u verlustigen, gij kunt eene koe met zes pooten zien, derhalve eene koe die van zesden klaar is en vele aardigheden of onaardigheden meer gij kunt dit alles voor uw kermisgeld, gij kunt ook aan gebrekkigen en armen ecu aalmoes geven waut hoe vrolijk het kermistooneel er ook uitzietdeze spelen daar ook een rol. Wat gij ook gaat zien of hoorei»verzuim toch vooral niet den heer Dronkers te bezoekenalwaar men zich op overheerlijke muziek en zang kan vergasten. De familie Maurice is door dien heer geëngageerd en wij kunnen naar waarheid verklaren dat wij nog nimmer zulk een heerlijke muziek tot opluistering der kermis gehad hebben. Een seraphine orgel begeleidt de instrumentale muziek en maakt een heerlijk effectterwijl bij afwisseling zangstukken worden voorgedragen. Hij die dus gedurende de kermisdagen een aangenaam en genotvol voor middag of avonduur wil doorbrengen, ga n aar het Logement van Zeeland bij den heer Dronkers. Overigens brengen wij aan allen onzen kermisgroet met den wensch dat hetu, lezer! niet aan welstand of lust moge ontbreken om de kermis vrolijk te vieren. Openbare Itaartsverg-aderiiig- gehouden te XierlKzee, den 3 September 1861. Voorzitter nir. li. Cau Secretaris rnr. ■I- N. Hrineriils. Afwezig de heeren Houwer wegens familie omstandigheden Ocltlruaii ongesteld trir. de Clercq en dr Keiler. De afgetreden en herkozen leden hebben in handen van den Voorzitter de gevorderde eeden afgelegd en na eene toepasselijke aanspraak van z. ed. zitting genomen. Na de resumtie der notulen van de vorige zit- ',n£ zijn lot wethouders herkozen de heeren m'. Fokker en jhr.de Jonge elk met 8 slem- wen en 1 blanco briefje. Conform de voordragten zijn door dr. Goemans na uitgebragt rapport gewijzigd de begrootingen van bet Hervormd armbestuur en het Burger-Weeshuis voor I860 en die vau het burgerlijk armbestuur voor 1861. Is gelezen een brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken houdende dat het tele graafkantoor sedert l[ Julij 18601 Julij 1861, heeft opgebragl f 1991,84'dal de opheffing van het kantoor alzoo geen punt van overweging heeft uitgemaakt en de opbrengst ook boven de onkosten [f 1500] is dal echter de Minister het wenscheliyk acht de Raad zich verklare of de gemeente bij een eventuele vermindering van opbrengstzoude gillen guaranderen lo! 1500 op voordragt van Burgemeester en Wethouders is hiertoe besloten. In banden der commissie voor de gaz-fabriek en straatverlichting is op rapport gesteld een adres van jhr. VV. VI. II. de Jonge waarbij hij op grond der goede finantiëele resultaten ver zoekt verlaging van den prijs, waarvoor het gaz verkrijgbaar is. Een voorstel van den beer ror. van Dongen tot afkoop van het jaglregt der gemeente op IJpenbove en een perceel in den Zuidhoek is aangehouden tot volgende vergadering daar hel collegie van Burgemeester en Wethouders hieromtrent nog geene zamenspreking hadden kunnen hebben en alzoo deswege geen voorstel konden doen. De zitting is hierna gesloten. BEKENDMAKING. Burgemeester "ii Wethouders van Zierikzee maken hekend dal op de magliging des Konings, de 246ste Loterij is vastgesteld welke bestaan zal uil 20,00(1 loten 10,000 prijzen en 2 pre- mien verdeeld in 5 klassen. Dat de collecte zal worden geopend den 16 en gesloten den 28 dezer maand en dat de trekkingen gullen plaats hebben te 's Gravenhage te weten die der Isle klasse, den 14, 15, 16 en 17 October. 2de i 28, 29, 30 en 31 dier maand. 3de 11. 12, 13 en 14 November. 4de 25,26, 27 en 28 dier maand en 6de 9 101112, 16,ï 17, 18, 19, 23, 24, 27, 30 en 31 December I861 den 2 en 3 Januarij 1862; terwijl de laatste lOOnnmmtrs op den 4 dier maand zullen getrokken worden. Eindelijk dat de prijzen der loten en de wijze van uitgifte en trekking dezelfde zijn als voor de 231 sle Loterij. De loten en gedeelten daarvan zullen echter voor de 4de en 5de klassen alleen in koop verkrijgbaar zijn. Zierikzee 4 September 1861. B. C. CAU Voorzitter. J. P. N. ER.MEUINS, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat heeren Commissarissen be last met het toezigt voor de armenschool in deze gemeente, eene zitting zullen honden in de i.egènten-kamer ran het Hervormd diaconie armen geslichtten einde aldaar de aanzoeken Ie ontvangen en beoordeelen van ouders of voogden die verlangen mogten hunne kinderen op die school te zien toegelaten en wel op zatur- day den 2] deser maand des avonds 7 ure. Belanghebbende^ worden mitsdien uilgenoo- digd om zich len bepaalden tijde in het armen geslicht lot voorzegd doel aan te melden, daar huilendien geene toelating op de armenschool kan plaats hebben. Zierikzeeden 4 September 1861. B. C. CAU, Voorzitter. S. P. N. ERMER1NS Secretaris. Zjehikzee, 4Sppfember. De2Isle verjaardag van Z. K. H. den prins uan Oranjewerd heden alhier op de gebruikelijke wijze herdacht. Zierikzee 6 September, l.t M.* heeft j?oed- gevondea hij besluit van den 28 Augustus I 8bl Ie benoemen bij het 2de reg. inf. lot majoor den kapitein der Iste kl. JRust van Tonnl.gen van het korps- Middelburg, September. Men verneemt dat op den 17 dezer voor den hoogen raad der Nederlanden zal behandeld worden het beroep in cassatie, ingesteld door Adriuan Polderman tegen het arrest van het provinciaal pep'glshof in Zeeland van den 30 Julij jl. waarbij hij is ter dood veroordeeld wei» ens mo^d willigen floods lag met voorbedachten rade op zijne huisvrouw. Uit Botterdam meldt men dat aldaar nog bij voortduring eene belangrijke aanvoer van aardappelen uit ingeland plaats heeft welke ook bij de kleine maat verkocht wordendeeen gretig vertier vinden. Inde laatste dagen waren d^iar ook uil Duilschland over den spoorweg aardappelen aangebragt. Te 's Gravenhage is gehouden de verkoop van de onafgehaalde voorwerpen der groote lo terij ten behoeve der ongelukkige» door den watersnood. Die verkoop heeft nog een bedrag van f 600 opgeleverd. Me» ziel eerlang het verslag van de commissie te gemoetwaaruit blijken zal welk aanzienlijk bedrag die loterij heeft opgeleverd. Men schrijft uit Leyden van 2 dezer. Heden morgen werd door den concierge van hel raadhuis alhier een onderzoek ingesteld naar eene lekkage in het door hem bewoonde huis. Op een lood<m vlak ter hoogte van ruim 30 voet ge komen zijnde, bevond hij, dal er eene verzak king hadplaats gegrepen waardoor het water niet naar den verlaaibak kon worden afgevoerd maar lot zijne groote verwondering ontdekte hij in dal water eenig gewoel hetwelk bijnader on derzoek bleek gewone nviervisch (aas) te zijn en eenig kroos vermoedelijk aikoinsiig van den onlangs plaats gehad hebbenden waterhoos. Ken aantal exemplaren dier viscb zijn nog levend te bezigiigen. Men schrijft uit I,eeuwarden van 20 Aug. In den nacht van 24 op 2~> dezer strandde bij zeer hevigen stormen buitengewone hooge bran dingen in de buitengronden van het eiland Ame land het Noordsche barkschip Dieppe Duketka pitein L. jVl. illórckmet eene lading deeleu van Christiana naar Dieppe bestemd. Zoodra deze stranding bekend was, werd de reddingboot der Noord- en Zuid-Holldiidsche Bedding-Maat schappij van llullum, tegenover welk dorp het schip gestrand was, naar hel strand gebragt ten einde de redding der schepelingen te be- proeveu. Hel schip was echter door de hooge brandingen vooral voor de op hetzelve liggende huitenbank en door de bij en om het schip lig gende drie overboord gekapte masten met sten gen, ra's enz. niet te naderen. Nadat verschil lende vruchielooze pogingen lol redding aange wend waren en nadat twee schepelingen gelukkig met de scheepsboutdoor loodlijnen aan hel schip verbonden aan land gekomen waren door welke loodlijnen men aan elkander gehechte trossen van hel schip aan land kreeg, trachtte rnen laugs die trossen de redding te beproeven met hel ongelukkig gevolg dal juist daardoor dooreen ongelukkig toeval zeeruabij het siraud de boot vol water geraakte en omsloeg waarbij de vijf daarin zijnde personen (allen gehuwd) hun graf in de golveu vonden. De eenigedie daarvan een chaphander aan had, werd wel een oogenblik later daarop drijvende op hel strand gehaald doch onbegrijpelijk levenloos. Kort daarna werden de twee nog aan boord'ftijhdo schepelingen door do toen aangekomen redding boot van Nes gered. [Van Harlingen wordt gemelddat de bemanning aldaar dingsdag avond aangekomen en gisteren met drie onder scheidene Noordsche schepen naar Noorwegen vertrokken is.] DUITSCHLAND. Weenen,3 September. Het comitaat van Miskolez beeft besloten zich te vereenigen met bel protest van bet Peslher comitaat legen ile ontbinding van den llongaarscben landdag. Ook van andere comilatcn wordt gelijk protest ver wacht. Men schrijft uit Itagusa van 2 dezer. Omer-pacha heeft aan de Turkscbe autoriteiten kennis gegeven dat de operation legen de op standelingen gisteren weder een aanvang hebben genomen. Hij belooft echter dat bij met de meest mogelijke verscbooning te werk zal gaan. FRANKRIJK. Het gouvernement heeft bevelen gegeven om de beide geblindeerde fregatten Magenta en Sotferino onmiddelijk uit te rusten. Tevens is besloten al de magazijnen van Cherbourg te blinderen en twintig sterke batterijen ter weder zijde dor militaire haven aldaar aan te leggen. Men weet nog niet met zekerboid wat rnen te denken beeft van bet verblijf der Engelsche vloot in de wateren van Napels. Er wordt nu weder gesproken van eene nota van Oostenrijk en Spanje, waarin verklaard zou worden dat wanneer de Franschen Home verlieten, zij aan den paus een gemengd bezettingkorps zouden aanbieden ter handhaving zijner veiligheid. Volgens de Gazz. di Torino, is eene pa trouille bersaglieri bij San Lorenzino hoogst waarschijnlijk door een gids misleidover do grenzer, van den pauselijken staat gelrokken hetgeen niet weinig alarm maakte. Zoodra zij echter hare dwaling bemerkte, is zij op het Ilali- aanscbe grondgebied teruggekeerd. Een gedeelte van de Engelsche vloot voor Napels is naar Civita Veechia onder zeil ge gaan. De generaal Garibaldi heeft den 17 II. van Caprera het volgend schrijven aan den gemeente raad van Genua gerigldie hem hel eereburger schap dier siad had opgedragen cc Mijnheer de Syndicus Ik ben werkelijk met dank baarheid vervuil voor den eervollen titel, mij door den achtbaren gemeenteraad der stad ge schonken die de bakermat mijner voorzaten ge weest is en voor welke ik eene waarlijk kinder lijke liefde voed. Ik ben er fier op tol een volk te behooren dat in vroegere eeuwen zoo vele blijken van heldenmoed gegeven heeften, van zijne vaderen niet ontaardende, vrijwillig, door alle mogelijke middelen, zoo veel voor onze hei lige zaak beeft bijgedragen, voor welke het reeds zoo vele martelaren telt. De Syndicus gelieve zicb wel bij de achtbare leden van den raadals de tolk mijner erkentelijkheid Ie vervoegen, en te gelooven dat ik met bijzondere hoogachting eu genegenheid beu zijn dienstwillige G. Garibaldi GROOT-BRITTA N MEN. Los den 3 September. Een soortgelijk ver schrikkelijk ongeluk als onlangs op den spoorweg van Brigthon had gisteren op dien tusscbeu hier en Kew plaats. Het schoone weder had zeer velen uitgelokt van de pleiziertreinen ge bruik te maken verscheiden van welke tusschen negen ure des morgeus en een ure des middags den weg bereden. Een dezer treinen die des avonds ten zeven ure terugkeerde overkwam

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1