Woensdag 4 September. 18(51 WOENSDAG frZATURDAG. Besturen en Administratiën AANBESTEDING. Binnenlandsche Tijdingen. ;o 7 I 4 i A BO N N E MEN TS-P R IJS. Per driemaanden i,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert, daagste voren, voor 10 ure'smorgens. V E II S CH1JN T: P III.I S D E R A D V E R T E'N T 1 E N. Gewone WIcents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1—6 regels af I behalve lirtZegelregt. UITTREKSEL uitliet verslag van den toe stand der provincie Zeeland, door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1861. HOOFDSTUK XI. Waterstaat. a. Rivieren. Van enz. Het veer van Bruinisse op Herkingen is zonder bediening I)e veerman is overleden en 't schijnt onzeker of het veer een genoegzaam bestaan oplevertzoodat het ontbreekt aan gega digden voor die betrekking. In enz. c. Havens. In enz. Aan het gemeentebestuur van Kerkwerve is door z. exc. den minister van binnenlandsche zaken toegestaan eene los en ladingplaats temaken aan de zuidzijde van het eiland Schouwen, tusschcn de directie-keet en de jonge sluismits dit werk wierd uitgevoerd en onderhouden in overleg met de centrale directie van Schouwen, Burghen Westlanden onder goedkeuring van den hoofd-ingenieur van den waterstaat, en behoudens oprui ming zouder vergoeding, ingeval die, in het belang der ocververdediging door den minister noodig werd geacht. Uit ons volgend verslag zal blijken daten met welk gevolg nader is verzocht om ditwerk voor rekening van het rijk te nemen. Van enz. De verhooging van den oost-havendijk te Zierikzee is over eene lengte van 560 ellen voortgezet. De kosten bedroegen /'3088,875. Ook werd de vernieuwing der verdediging van het nieuw gedeelte dijks bij het west havenhoofd voortgezet. Dat werk werd met het onderhoud van het in 1859 verrigtte aanbesteed voor/245odoch met het herstel van stormschade en ander meerder werkzal het aan de gemeente kosten de som van ƒ3159,395. Omtreut de nieuw gemaakte steenglooijing geven burgemeester en wethouders in hun jaarverslag echter te kennen datonverminderd hunne vroeger uitgedrukte meening omtrent de meerdere duurzaamheid boven eene verdediging met rijsbeslagdie steenglooijing nogtans ten gevolge van het weinig hellende en te steile beloop, iu vergelijking van dat waarop zoodanige werken elders zijn aangelegd veel door den golfslag zal te lijden hebben vermits de golf niet daarover heen strijkt zoo als elders maar gedurig bijna in loodregtou stand, hare kracht daartegen breekt. Aan dien min gunstige gesteldheid is hetnaar het oordeel van burgemeester en wethouders, rede lijkerwijze niet mogelijk te gemoet te komen vermits eene overhaling van het betrokken dykgedeelte daartoe onvermijde lijk zou zijn Het onderhoud der havenhoofden gedurende de jaren 18(50 1864 isdoor de centrale directie van Schouwen Burgh en Westland op den 5deu April 18(50 aanbesteed voor 15100 waarvan 16 ten 100 ten laste van het eerste jaar en 21 ten 100 ten la9te van elk der vici overige jaren. Tweederden dezer kosten worden gedragen door het genoemde waterschap en een derde door de gemeente Zierikzee. Met het onderhoud der kaaimuren is men aldaar op de ge bruikelijke wijze voortgegaan door het uitbreken en weder aaumctsclen der defecte plaatsen en het opvoegen met Portland- cement. Ook aan de sluis- en saswerken aan de beschoeijingen en aan de meer- en vloeijpalen hadden verschillende herstellingen en vernieuwingen plaats. Voorts'1 werden eenige plaatsen in de nieuwe liaven uitge baggerd en bevrijd van paalstompen welke voor de scheep vaart gevaarlijk konden zijn. De uitgebaggerde hoeveelheid bedroeg 700,272 lcub ellen hardeen 87,580 kub. ellen zachte grond. De kosten beliepen f 740,043. Omtrent den toestand der voormelde haven deelden burge meester en wethouders verder mededat bij den aanvang van het jaar aan hare monding en den verderen toegang, tot op eenen afstand van ongeveer 100-ellen bewesten de oost- en vvesf-haven- sluizen ten aanzien dor diepte geenerlei verandering werd opge merkt dat de hellende slikken aan de oost- en westzijde der haven daarentegen eenigzins waren afgenomen, ten gevolge van de vaart der stoomboot de stad Zierikzee, welke gewoonlijk op nog minder dan halftij plaats heeft; dat meer binnenwaarts van bovengemeld punt hier en daar nog steeds ondiepten van zeer steenachtigen aard aanwezig waren vermoedelijk toe te schrij ven aan de suatie der sluizen welke beletselen echter zooveel mogelijk door uitbaggering werden weggeruimd dat nog verder binnenwaarts de geul over hare geheele lengte was verc.ndiept dat menom dat bezwaar weg te nemen en de geul op de noodige diepte te houden de spuijingenin plaats van een uur vóór laag water eerst bij peil-laagwat.er had doen aanvangen dat, om liefc doel beter te bereiken, de slikken in de geul vóór en tijdens de spuijingmet harken zooveel mogelijk werden losgemaakt; en dat aanvankelijk met goeden uitslag op deze wijze was gehandeld Van de Oude haven werd door burgemeester en wethouders gemeld, dat hare aanslibbing toeneemt, doch dat door uitbagge ring daaraan, voor zooveel noodig, wordt tegemoet gekomen, d. Zeeweringen en duinen. De enz. De polder Schouwen leed aan de oude Hoeveeenig duinver- lies. Ook werd aldaar 1300 ellen rietscherm weggeslagen, zoodat de duinvoet steil aanstond. In de rijshoofden aldaar werd 300 ellen tuin vernield en 105 vierk. ellen bealagwerk op gebroken. 'Ook twee andere gedeelten van denzelfden polder ondervonden beduidende schade. Aan het district Zuidhoek betrof zij 750 vierk. ellen puinglooijing en iOO vierkante ellen krammaten aan het district Langendijk ruim 1400 vierk. ellen steenglooijing, 112 vierk. ellen rijsbeslag en 7 vierk. ellen krammat. Aan enz. Aan het gedeelte van den polder Schouwen genaamd district Scharrendijke, werden beschadigd 421 vierk. ellen steenglooijing. 1619 vierk ellen rijsbeslag en 25 vierk. ellen krammat; terwijl verloren gingen 35 kub. ellen grond onder het rijsbeslag en 299 ellen vlechttuin. De uitgaaf tot herstel bedroeg f 775,40. De zeedijk van een ander gedeelte van den voornoemden polder, genaamd district Flaauwers, verkeerde destijds in groot gevaar van doorbraak. Zoo als hierna zal worden vermeld had aldaar weinig dagen tevoren een zeer belangrijke oever- en dijkval plaats gehad. Met veel inspauning was het gelukt eenige voorloopige voorzieningen daartestelleu welke echter door den stormvloed schier geheel werden weggenomen. Al het nood- beslag brak opde noodzeilen scheurden aan flarden eene be langrijke hoeveelheid grond ging verloren op twee plaatsen sloeg de noodkade voor de helft weg en zakte zij in op een ge deelte behield men slechts 30 duim kruin met een steil voortalud. Gedurende 1'/, uur moest alle arbeid worden gestaaktdoch spoedig werd die hervat en de aangerigte schade grootendeels hersteld, zoodat de vrees voor doorbraak weder geweken was. Ook enz. De schade aan den polder Schouwen bestond in het volgeude: District Zuidhoek grondverlies 32 kub. ellen beschadigd 1570 vierk. el puinglooijing, 84 vierk. el steenglooijing, 140 vierk. el rijsbeslag1670 vierk. el krammat en 200 vierk. el bezoding. District Borrendamme grondverlies; 15 kub. el, beschadigd 125 vierk. el. steengl., 265 vierk. el rijsbeslag 1450 vierk. el krammat en 150 vierk. el bezoding. District Flaauwers: grondverl. 65 kub. el, beschadigd; 6 vierk. el steen glooijing en 430 vierk. el krammat. District Scharendijke en de oude Hoeve grondverl. 55 kub. elbeschadigd 161 vierk. el steengl.116 vierk. el rijsbeslag 220 vierk. el krammat en 200 vierk. el bezoding. District Langendijk: beschadigd; 552 vierk. el 9teengl. 87 vierk. el rijsbeslag en 130 vierk. el krammat. Uit het midden van den reeds vermelden val in het district Flaauwers werden grond en krammat weggeslagen. Aan de oude hoeve sloeg een gat van 14 ellen lengte in het hoofd no. 15en een gedeelte der rietschermen voor de zoete en zoute haard ging verloren. Zoo ook het baken op hetOssehoofd. Aan enz. (Wordt vervolgd.) BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dal de Begrooting dezer Gemeente voor het dienstjaar 1862, zoo als die heden den Gemeente-Raad is aangeboden van nu af tol den 12 September e. k. Ier lering voor een ieder op de Secretarie ten Kaadbuize zal voorliggen en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld wordt ingevolge de wet. Zierikzee 28 Auguslus 1861. It. C. CAUVoorzitter. J. P. N. li It VI li It INS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op Zalurdag den 7 September e. k. des middags, ten Raadliuize in het openbaar aan den minsten inschrijver in twee perceelen aan Ie besteden 1. Hel HERSTELLEN van het LANDHOOFD van de eerste houten binnen-brug en 2. Hei INRIGTENvanhei voormalig Oliemagazijn tot een BRANDSPUITHUISJE. Het Bestek en de Voorwaarden waarnaar de uitvoering dezer werken zal worden aanbesleed zal van maandag den 2 September e. k. voor gegadingden IerGemeente-Secretarie verkrijgbaar zijn terwijl de locale aanwijzing door den Gemeente-Bouwmeester zal plaats hebben op Dingsdag den 3 September des voormiddags ten 10 ure te beginnen aan de eerste bonten brug. Zierikzee den 30 Augustus 1861 B. C. GAU, Voorzitter. J. P. N. ERMERINS Secretaris. Zierikzee 2 September. Omtrent den stand der veldgewassen in Schouwen en Duivcland verneemt men bel volgende Den bonftoüw is zeer gunslig afgeloopen zoo dal eene groole hoeveelheid van zeer goede kwaliteit is ingezameld en zich hierdoor de verzending gnnstig toontdoordien de prijs nog gedurende rijzende is den oogst is met alle andere vruchten zoo gunstig ingezameld dat niemand het verbeterd mag verlangen de hoe veelheid is zeer voldoende zoowel als de kwa liteit alle peulvruchten zijn algemeen zeer weinig opbrengende met liet meedelvcn is een begin gemaakt dat algemeen toont weinig te zullen opbrengen ook met het aardappelen- rooijen is een begin gemaakt die w einig zullen opbrengen en in kwaliteit zeer min zijn, althans bel grootste gedeelte het is dit jaar een alge meen kooljaar vooral voor den planter. Zierikzee, 2 September. De oefeningen in bet vuren door liet kader onder-officieren en eenige manschappen der dd. schutterij alhier zijn heden namiddag met het schieten naar twee zilveren prijzen besloten de tsle prijs een zilveren ruimnaald is behaald door den schutter de Lanoijde premie een dito lucifersdoosje door den schutter G. Mulder. Daar beiden in de bepaalde 3 scholen evenveel punten haddun is deze regeling door een kampschol bepaald. Bet naast aan de door dezen behaalde punten kwamen de sergeanten Voorloop en Tuijlel met gelijke punten zoodat door de officieren nog eene extra premie werd toegezegd waarop deze in een kampschot werd behaald door den sergeant Tuijlel. Elkerzee.31 Auguslus. Heden vierden al hier de heer A. Moolenburgli en mejufvrouw J. Eis, gedachtenis hunner 2>jarige eeblver- eeniging. Veel en velerlei waren de bewijzen van belang stelling hun beloond menige aangename ver rassing werd hun toegedacht, lieeds vroeg in den morgen wapperde dan ook dan ook de nationale vlag uit veler huizen en had men voor de woning van dit feestvierend paar eene fraaijc eerepoorl opgerigl. Uit dankerkentenis voor het voorregl hun dezen dag geschonken werden des voormiddags meer dan honderd huis gezinnen inildelijk op brood vleesch en wijn onthaald dat aan ieders woning werd uitgereikt. Lang nog moge de herinnering aan dien feestdag hunne harten en die hunner familie- beirekkingen met dankbare blijdschap vervullen, en worden de wensclten verhoord die voor de 'feestvierenden zoo welgemeend zijn ontboezemd, dan voorzeker blijven zij tol hoogen ouderdom voor huisgezin en gemeente gespaard. Deministervanbinnenlandschezaken, gelet op 's kontngs besluit van den 26 lanuarij 1833 [Staatsblad no. 9) omtrent de in-dienst-stelling der surnuinerajren bij den waterstaat op de daarbij vastgestelde bezoldiging van /"7U0's jaars, heeft ter kennis van de belanghebbenden ge- bragt dat voor de dienst van den waterstaat ten minste één surnumerair moet worden aan gesteld dal in de maand October eerstkomende ter vervulling van die openstaande plaats een vergelijkend examen zal pinas hebben dat lot het examen worden toegelaten] Nederlanders die een voldoend examen als civiel ingenieur aan de koninklijke academie lit Delft hebben afge legd voor zoovee! zij op den 1 October eerst komende den ouderdom van 23 jaren niet heb ben bereikt dal hel examen zal loopen over de vakken die aan dn koninklijke academie te Delft aan de kweekelingen voor de ingenieurs- dienst worden onderwezen dal de personen die naar voornoemde betrekking wenscben te dingen, zich vóhr of uiterlijk op den 15 Sept. 1861 aan het departement voor binnenlandsche zaken moeien aanmelden met een op zegel ge schreven adres bevallende de naauvvkeurige opgave vau naam voornaam en woonplaats en met overlegging van verschillende bewijsstukken. Aan 's rijks kweekschool voor vroed vrouwen gevcstgd te Amsterdam, kunnen dit jaar aanvangende 15 September e. k. nog drie leerlingen geplaalsl worden. De voordeden daaraan verbonded zijn gedurende 2 jaren koslelooze inwoning, voeding en onderwijs. Belanghebbenden moeien zich onverwijld aan- nn Ideu bij den president der commissie van ge neeskundig onderzoek en loevoorzigl barer pro vincie. (Staals-Courant.) Z. M. beeft Hl), adjudant in buitenge wone dienst, generaal-majoor baron van Geen bevelhebber der Ie Milligen kamperende (roe pen benoemd tol officier der orde van de Eikenkroon. Men schrijft uit's IIage van 30 Augustus. De Itussische prins Galilzine thans te Socstdijk bij H. M. de koningin-moederwordt binnen eenige dahen in deze residentie verwacht. De heer Pi/ié, minister-resident van de Ver- ecnigde Stalen in Amerika is van zijne reis naar Parijs alhier teruggekeerd en afgeslapt aan hel hótel de Qude Doelen. Hei provinciaal pereglsbof in Zuid-Hol land beeft den 31 Augustos Jasper Speijer zee- mat» te Botterdam, veroordeeld lot de dood straf, uit Ie voeren binnen de stad Botterdam wegens brandstichting met gevaar voor men- scbeule veris. I)e arrondissements-reglbank te Rotter dam beeft bij verschillende vonnissen weder 13 matrozen elk lot 3 maaiden gevangenisstraf ver oordeeld ter zake van desertie van boord ge durende de reis. De hoofdcommissaris van policie te Utrecht verzoekt opsporing aanhouding en berigt van 3 stuks 5 pet. nat. metal. II. 1000met de cou pons van af I Ian. 1862 op den 27 Auguslus I8(il verloren of vermist Ie Utrecht, des voor middags omstreeks elf ure. Naar mén verneemt is het getal personen, die zich hebben lalen verschalken door een kar- dagoor te Rotterdam om naar San-Salvador te emigreren, vrij aanzienlijk geweest; daaronder waren vierhuisgezinnen uil Groningen uil- makende 24 personen onder dezen bevond zich een scbrijnwerKer een kunsldraaijer een tim merman en een beeldhouwer, ook zou een geeste lijke een geneesheer en een onderwijzer de immigranten vergezellen. Met nog andere huis gezinnen, die Ie zamen wel 300 zielen uitmaken, zouden zij eene kleine Hollaudschn republiek te San Salvador in Zuid-Amerika hebben opgerigl provisioneel zouden 150 bunders land voor hen beschikbaar zijn geneest en moeien hun onge- loofelijke gunstige uiizigtm van dat onbekende Eldorado zijn voorgespiegeld. Men verneemt dat door den beer J. Mei- bergen te Almelo zal opgerigl worden eene gember-bierbrouwerij. Zoodanige bierbrouwerij moet in Nederland nog niet beslaan. De proe ven daarmede genomen moeten de beste uitkom sten hebben opgeleverd en het bier volkomen aan het in Engeland gemaakte gelijk staao. Men schrijft uit Ommen van 31 Aug. liet brandbrieven schrijven op de Ommerschans is in den laalsten tijd merkelijk verminderd het schijnt dat de kolonisten thans een ander middelnl. bet plegen van kleine diefstallen beter vinden out in handen der justitie te geraken, ten eiude van de kolonie ontslagen te n orden. In den nacht van 23 Auguslus zijn er 3 uil de

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1