1 69. Woensdag 28 Augustus. 1861 WOENSDAG ZATURQAG. n. Besturen en Administratie») Binnenlandsche Tijdingen. 63"/,, 75»/,, S)2V, 1023,4 82 94 5(|3/4 8'J3/4 73',4 56uhfl y 196 13 I 46 24' 4 OS's 813, 1/36» 1 4 G ',,'r I 16», 1 50 47% I ■42,.s 1G 7-7S 12.0(1 - 16. »0 - 0.0(1 1".50 - o.o0 13,01. kzec 160. 0,00 R 59,50 1 57,00 j 8 o 0 00 I a. 59,00 57,00 50,00 29,00 j i J7.00 i 0,00 a. 0.00 Uerdam. er dam i in org. '9% A BO NN E ME N TS-P RIJS. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingier Advert.daagsle voren, roo)-10 ure'smorgens. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1861. HOOFDSTUK VIII. Ziehen- en begrafenisbussen. Van deze instellingen waren er 15 aanwezig, even al9 in 1859, als I te Goe9 4 te Middelburg 1 te Tholen 5 te Vlissingen 3 te Zierikzee en 1 te Ouwerkerk. De enz. VERS CH IJ NT: mSStS P RIJ S DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'I, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve het'/jegelregl. Instellingen als de hier bedoelde waren even als in 1859, 6 aanwezig, als: te Middelburg, Sluis, Tholen, Vlissin gen Zierikzee en Groede. De hoegrootheid van den intrest door de spaarbanken aan de deelnemers betaald was, even als in 1859, bij die te Mid delburg Vlissingen en Groede 3 pet. te Sluis 4 pet,; te Tholen 3 en 4 pet. en te Zierikzee 3 V-i en 4 pet. Bij dc opneming der laatste rekeningen was het getal der deelnemers 54 meer. Die vermeerdering van deelnemers had bij al de spaarbanken plaats. Aan de deelnemers werd, zoo voor opgevraagde inlagen al9 voor intrest1252,72^ meer uitbetaald dan in 1859. Het bedrag der ingebragte gelden was/3311,445 meer. Het kapitaal der spaarbauken daaronder begrepen hetgeen ze te goed haddenbedroeg 5646 meer, terwijl ze ƒ5491 meer verschuldigd waren dan in 185.9. l)e enz. Spaarkassen. Van deze waren even als in 1859 3 aanwezig als te Bom- ni'-nede, Brouwershaven en KoHgeen. Aan do spaarkassen te Brouwershaven en te Kortgeen is echter in I860 geen deelgenomen, ofschoon ze niet opgeheven zijn. Wat die in de eerstgenoemde gemeente betreft i9 dit nog niet geschied omdat nog niet beslist is welke bestem ming in dat geval aan het reserve-fonds zal worden gegeven. I)at. reserve-fonds, herkomstig van bijzondere giffen bedraagt ƒ120,3'. Het is geplaatst in de spaarbank te Zierikzee, en vermeerdert jaarlijks sedert het ophoudeu der deelnemingen, met de rente. In de andere gemeente werkten eenige omstan digheden van verschillenden aard zamenom den feitelijken stilstand der spaarkas in 1860 te veroorzaken. De intrest die bij de spaarkas te Bommenede werd betaald aan de deelnemers was als vroeger 10 pet. Het getal deelnemers in die spaarkas bedroeg, even als iu 1859 slechts 3, welke een gelijke som van 18 inbragteu, en aan wieu eene gelijke som van ƒ19,59 even als in 1859 werd uitgekeerd. De bijdragen van particulieren, 1/,185 bedragende leveren g»-en noemenswaard verschil op met die in 1359. Het reserve-fonds der kas bedraagt ƒ67,94\ Hulpbanken. Even als in 1859 waren 2 van de hier bedoelde iustellingen aanwezigin ieder van de gemeenten Middelburg en Zierikzee, De intrest die door de leeners aan deze banken werd betaald, was bij die te Middelburg van l tot 2 pet.bij die te Zierikzee van 2 tot 5 pet. Kr werd 588 keeren bij deze banken geleend. In 1839 werd .'■56 keeren geleend. In 1860 werd dus 32 keeren meergeleend, welke vermeerdering zich alleen bepaalt tot de inrigtiug te Middelburg terwijl bij die te Zierikzee minder keeren werd geleend, niettegenstaande meer is voorgeschoten. Kr enz. HOOFDSTUK IX. Openbare veiligheid en gevangenissen. a. Openbare veiligheid. Gedurende het jaar werden tot verzekering der openbare rust cn veiligheid geeue buitengewone maatregelen vercischt immers het houden van nachtwachten gedurende Je winter maanden zoo als zulks voor enkele gemeenten, ter voorkoming zooveel mogelijk van diefstallen werd noodig geacht meenen wij daaronder niet te moeten rangschikken. Van enz. t midd. 10'J 12 A. dc Vos Wij vinden aangeteekend dat het Fransche schoonerschip „Anne Alexandregezagvoerder Moyon op den 20 Februarij I860 door eenen vliegenden storm beloopen werd en zich weldra in zinkenden toestand op de Ouster bevond en datnadat de vrouw des gezagvoerders uit het want geslagen en verdronken was, en een kajuits-jongen djor koude was omgekomen, het der kloekmoedige menschlievendheid van eenige ingezetenen van Brouwershaven met groot levensgevaar gelukte de overige manschap bestaande uit 5 personen te redden. De nameu der redders zijn R. Edelenbos, schipper van den ter gemelde plaats gestationeerden loodskolter, F. GoosM. van den Bergen, T. Goos J. de Neef en D. Bakker, varensgezellen, benevens J. AdamseJ. Meermans, J. de KorteJ. Edelenbos, M. Braam J. N.de Neef en W. Vermeulen, loodsen. Aan allen werd door de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen eene zilveren medaille vereerd. Ook de Maatschappij tot Nut van Algemeen beschonk keD ieder i met hare groote zilveren medaille, terwijl een hunner door Z. M.met de zilveren en eenige anderen met de bronzen medaille zouden zijn vereerd en door z. exc. den minister van marine aan eeuigen eene gratificatie zou ziju toegelegd. Voorts enz. Eindelijk vermelden wij hier nog dat de te Bruinisse te huis behoorende schippersgezel Luikdoor de Belgische regering met een vereerend getuigschrift werd begiftigd ter zake van het redden van een kind uit het Antwerpsche kanaal op den 208ten Junij 1860. Brandblusch-ntiddelen De enz. Ook te Brouwershaven schafte men zich eene nieuwe brandspuit aan waardoor de brandblnsch-middelen te dier plaatse worden geacht thans in behoorlijke orde te zijn. Te enz. De slangen der brandspuit te Noordwelle vereisehten nood wendig vernieuwing. De enz. Straatverlichting. Te Brouwershaven werd de verlichting voor ƒ120 aanbe steed. De aannemer voldeed echter in zoo geringe mate aan zijne verpligtingen dat men het werk aan een ander moest opdragen over wiens handelingen raen tevreden is. Te enz. b. Gevangenissen. In enz. De veranderingen in het personeel der beambten bij de ge vangenissen bepaalden zich tot de benoeming van een be waarder der 2de klassete Middelburg, ter vervanging van eenen vroeger tot de lste klasse bevorderden bewaarder, en te Zierikzee, in plaats van een op zijn verzoek eervol ont slagen bewaarder. Van enz. Aan de gevangenis te Zierikzee werden almede alleenlijk de noodige onderhouds-werken verrigt. De behoefte aan uit breiding van dat gestichtvooral tot eenzame opsluiting der gevangenen doet zich voortdurend gevoelen. De enz. Over het gedrag der gevangenen te Zierikzee wordt niet geklaagd. Dat enz. Het godsdienstig onderwijs in de gevangenis te Zierikzee bepaalde zich tot eene voorlezing of toespraak, met welke de predikanten der Hervormde gemeente aldaar zich beurtelings belastteuzij hadden meest des Zondags, evenwel niet regel matig, plaats. De Roomsch-Katholyke gevangenen werden door den pastoor of kapellaan van hun kerkgenootschap her haaldelijk bezocht. De predikant der Luthersche gemeente liet zich veel gelegen liggen aan de zijne kerkleer toegedane gevangenen. Ook een Israëliet genoot van de zijde van een zijner geloofsgenooten deii troost der godsdienst. Dagelijks werd aan de gevangenen school-onderwijs gegeven. Van de wijze waarop zulks geschiedde, en van de vorderingen der leerlingen wordt eene zeer gunstige getuigenis afgelegd. Arbeid, voor rekening van het gesticht, had te Zierikzee niet plaats. Herhaaldelijk echter werden de gevangenen bezig gehouden met het uitlezen van erwten en boonen voor bij zondere rekening. Dit .werk.werd, tengevolge der daaraan verbondene gn'iuge belooning zeer op prijs gesteld. Van enz. De gezondheidstoestand der gevangenen te Middelburg en te Zierikzee was vrij voldoende, doch van die te Goes minder gunstig. De ondervinding leert bij voortduring dat de algeheele ont houding van sterken drankzelfs voor hen die daarvan vroeger misbruik maakten geenerlei nadeelige gevolgen heeft. Een in hevige mate aan dat misbruik verslaafde gevangene te Zierikzee heeft in het afgeloopen jaar nog daarvan het bewijs geleverd. De voeding en verpleging der gevangenen had overeen komstig de op dit stuk bestaande voorschriften plaats. De kosten daarvan beliepen te Middelburg 0,13514 te Zierikzee en te Goes ƒ0,32 daags op de beide laatste plaatsen met en te Middelburg zonder de kosten van toebereiding der spijzen, en van verwarming, verlichting en bewassehing. Te enz. Wordt vervolgd.) Inspectie op de Straten. Burgemeester en Wethouders van VAerikzee maken bekend dat op zaturdag deri 3! dezer maand eene algemeene Inspectie op de Straten in deze gemeente zal worden gehouden en waar schuwen de ingezetenen, om de straten, .stoepen, en goten een ieder voor zijn huis pakhuis of erf, naai' bobooien schoongemaakt en gereinigd te houden zullende de italatigen vervallen in de boelen en straffen hij het policie-reglement voor deze gemeente verordend. Zierikzeeden 21 Augustus 1861. b. g. oau Voorzitter. J. P. N. HUIK RINS, Secretaris. Vrijwillige Dienstneming. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee f brengen ter algemeene kennisdat het Z. M. dèn Koning behaagd heeft bij besluit van den 19 Julij jl. no. 59 onder anderen te bepalen dat te rekenen.van den I dezer voor kosten van aanwerving bij hel regement rijdende artillerie zoo van iederen recruut als van iederen milicien die bij de staande armee overgaat zal worden te goed gedaan honderd vijftien gulden waarvan wegens handgeld of premie aan den aan^eworve- nen zal worden uitbetaald honderd gulden en zulks ten einde de dienstneming bij dat regement aan te moedigen Zierikzee den 21 Augustus 1861. B. G. GAU, Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. Men schrijft uit Vlissingen Naar men verneemt is de schout bij nacht Wip ff directeur en commandanlder marine alhier, door Z. H. den bey van Tunis met het grootkruis der ridderorde van dien vorst begiftigd. I e insignia beslaan in een zilveren plaat in de gedaanteeener zon in het midden bevindt zicli een medaillon waarin de naam van den boy in Arabisch letter schrift (en relief) voorkomt dat ordeteeken wordt op de regterborst gedragen De luit. ter zee lste kl. Kroefadjudant bij den schout bij nacht, is lot officier dier orde benoemd deze insignia zijn iets kleiner en worden insgelijks op de regterborst aan een met groen en rood ge streept lint gedragen. Middelburg 26 Augustus. .11. woensdag is alhier uit de Noordzee aangekomen schipper Lieven van Belsenvarende van Arnemuiden en den 11 .funij II. van daar vertrokken. In be trekkelijk korten tijd bad dit vaartuig een zeer goede vangst zoodat bet medebragt 130 ton zoute visch en 30 ton kibbelen traan enz. LI. vrijdag overleed alhier op bijna 72jarigen leeftijd de heer oanr.es ah Utrecht Dresselhiós. D.e gemeenteraad ie Middelburg heeft in zijne ziliing van 21 dezer bi slolen, op hel Noord- poortplein een nieuw gasthuis te s'ichtenwaartoe onder anderen een familielonds van f 70,000 aangeboden is tegeneen intrest van !/a pet. en een jaarlijksche aflossing van f 2000. De ook alhier bekende dwerg generaal Tom Thumb is dezer dagen gestorven. Twintig jaar gefeden was hij een held van den dag en werd door vorstelijke personen en de voornaam ste» van ieder land waar hij zich vertoonde bezocht. Er was een lijd in zijn leven dat hij zeer rijk was. Zijne kleine figuur had hem in staat ge steld een aanzienlijk vermogen bijeen ,o garen. Uil vermogen ging echter te loor. Hoe is wel te denken De laatste jaren zijns levens bragt hij in armoede door. Eindelijk was hij zoo diep gezonken, dat hij zich aan een rondreizende ker mistroep verhuurde waar hij iu gezelschap van eenige koorddansers, zich voor weinige centen zien liet. Hij stierf in een der mindere gast huizen in eene achterbuurt van Parijs. Een paar jaar geleden toen hij reeds in ellende was. leverde Tom Thumb aan Charles Dickens de type voor den held zijner bekende novelle Hoe de dwerg rijk werd. NieuweDolt. cour.) Dit Bcrgcn-op-Zoom schrijft men van 22 dezer. In deze streken is men druk bezig met bet rooijen van aardappelen de kwaliteit is vrij goed en de opbrengst overtreft de verwachting daar er in den beginne veel vrees voor de ziekte bestond die zich echter maar tot eenige laag gelegen akkers heeft bepaald en lang niet iu dien graad als vroegere jaren doch iels dal wij thans betreuren is, dat met alleen voor Zeeland maar zelfs voor Zuid-Holland dit product wordt opgekocht tegen den boogoii prijs van/'4 per mud. Sedert eenige dagen vertoont zich ook in den omtrek van Bergen-op-Zoom de ziekte onder de varkens in een hevigen graad er zijn dagen dal er 40 tot 60 sterven of moeten worden afge maakt. Men schrijft uit Gorincbcm van 23 dezer. Als iets buitengewoons voor dit jaar verdient vermelding, dat den 15 dezer, bij C. Schaay Mz. te Opijnen een struik aardappelen js go- gerooid waaraan 165 stuks hingen van deze waren 60 stuks groole en de kwaliteit muute verre boven alle andere soorten uit. Boven genoemde heeft van deze soort niet alleen een struik maar zelfs een geheelen akker. Tot geruststelling van velen, die over dc productie der aardappelen bezorgd zijn wordt aan de Provinciale Ouerijsselsche courant medegedeeld, dal de aanvoer er van op do markt aldaar 11. vrijdag zoo groot was, dat de land bouwers eene aanzienlijke partij tot den volgenden marktdag hebben moeten opzetten. Do prijzen waren f 3 f 3,50 a f 4. Op de na markt werden ze van de hand gedaan voor f 2,50. Uit de meeste plaatsen van ons land zijn echter de berigtcn omtrent dc aardappelen vrij ongunstig. De Sioompost zo„rl van goe.derhand uitgo- noodigd te zijn bet berigl tegen te spreken dat bij de dienstvan den rijkstelegraaf voortaan geene leerlingen meer zouden worden aangesteld maar gelegenheid zou worden gegeven tol plaatsing als surnumerair. Naar men verneemt, zullen de miliciens der ligting van i860, bij hel lste, 2de, 3de, 4de en 5de regement dragonders in activiteit den 1 October aanstaande met onbepaald verlof naar hunne haardsteden tcrugkeere». Aan dc Rijks-Kweekschool lot opleiding van onderwijzers te Groningen aan welke de lessen weldra een aanvang zullen nemen kan een zeker aantal jongelieden worden geplaatst teu einde aldaar op kosten van het rijk hunne opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. De leermiddelen worden kosteloos aan de kweelde lingen verstrekt. Zoodra het op te rigten ge bouw gereed zal zijn genieten zij daarin vrijen kost inwoning en bewassehing. In afwachting daarvan zal hun eene rijks toelage van f 2'id 's jaars worden toegekend, ten einde zich, onder goedkeuring van den directeur der Kweekschool, kost, inwoning en bewassehing binnen de ge meente Groningen te verschaffen. Dc gelegen heid tot plaatsing staal open voor jongelieden uit het geheele rijk aan hen wier ouders of voog den in de gemeente Groningen wonen, zal ecliter geene rijks toelage voor kost en inwoning worden verstrekt, zoolang de gebouwen der Kweek school nog geene gelegenheid tot huisvesting aanbieden. Tevens wordt ter algemeene kennis gebragt, dat nog vóór het einde van het loopende jaar gelijke gelegenheid tot plaatsing an kwueke- lingen aan de rijks Kweekschool te Haarlem en vermoedelijk ook aan die te 's llerlogcnboscb zal worden gegeven. Men verneemt, dat tegen M. P. Wkar- gadoor te Rotterdam, die zich opgeworpen had tot hoofdbestuurder van eene landbouw kolonie te San Salvador in Midden Amerikadoor de arrondissements regtbank alhier regtsingang is verleend ter zake van opligiing en bedrog. Hij is te Haarlem gearresteerd. Hij was sinds eenige dagen voortvlugtigmiddelerwijl alhier in het Weslerdok 1 12 mannen vrouwen en kinderen te zamen ingeschoe,.! op het fregat dat hen naar San Salvador vervoeren moestbroodeloos waren achtergelaten. Het aantal manschappen in dit jaar naar de O. 1. bezittingen vertrokken bedraagt 1U70 behalve ceil 30lal gewapenden die over de kust van Guinea derwaarts zijn gegaan. Men schrijft uit Ley den van 22 dezer. Op de gisteren te Soelermeer (en Zegwaard) ge houden paardenmarkt waven naar berekening omstreeks 400 paarden aangevoerd. De hoe danigheid was over het algemeen goed maar de haudel lusteloos de markt werd druk bezocht. Men meldt uit Nieuwc-Üicp van 21 dezer. Gisteren is op de Horst bij Texel in tegen woordigheid van den inspecteur dor artillerie eene proef genomen met een der stukken ge-

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1