3°. 68» /aturdag 24 Augustus. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratie!) Binnenlandsche Tijdingen. ABO N N EME NTS-PR IJS. Per drie maanden f i,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagstevoren, roorlO ure'smorgenu. VERS CHIJN T: P RIJ S DER ADVERTEN T IE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten van 16 regels af 1 behalve hclZegelregt UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1861. hoofdstuk vih. Besturen voor huiszittende armenbedoeld bij letter c van art. 2 der wet. Bijzondere armbesturen waren den 1 Januarij I860 aan wezig 6 allen in gemeenten beneden de 5000 zielen en niet gesubsidieerd. Den 31 December daaraanvolgende waren ze in die gemeenten in denzelfden toestand nog aanwezig. Ondersteund werden 395 personen allen in vroegereplattc- laiids-gemeenten. Van deze werden 74 bet geheele jaar door onafgebroken bedeeld terwijl 321 slechts eens of meermalen tijdelijk in bet jaar ondersteuning erlangden. In 1859 werden 345 personen ondersteund. Van deze werden toen 50 het geheele jaar door onafgebroken bedeeld en 295 slechts eens of meermalen tijdelijk in dat jaar, zoo dat van deze besturen in I860, 50 personen meer onder steuning erlangden. Kr enz. Genootschappen die aan schamele armen onderstand verleenen bedoeld bij letter ö'—van art. 2 der wet. Bijzondere genootschappen van dezen aard waven er den 1 Januarij 1860 aanwezig 6, als 3 in gemeenten boven de 5000 zielen, te Goes, Middelburg en Zierikzeeen 3 in gemeenten beneden 5000 zielen te Sluis, Tholen en St.- Maartensdijk, allen ongesubsidieerd. Den 31 December daar aanvolgende waren ze in die gemeenten nog aanwezig Van die in de gemeenten beneden de 5000 zielen was toen 1 gesubsidieerd door eene andere instelling van weldadigheid. Deze genootschappen ondersteunden slechts eens of meer malen tijdelijk in den loop des jnarsen niet onafgebroken door. Aan 1578 personen werd onderstand verstrekt, waar van 1312 in de voormalige steden en 2G6 in eene vroegere plattenlands-gemeente. In 1859 werden, ook alleen eens of meermalen tijdelijk 1475 personen ondersteund, waarvan 1227 in de voormalige steden en 248 in eene vroegere gemeente ten platten lande. Het getal der onderstand genoten hebbende personen was in 1P60 alzoo 103 meer, welke vermeerdering zich hoofdzakelijk bepaalt'tot de commissie te Sluis. Er enz. Co/umissien of vereenigingen als vorenbedoeld bij letter c van art. 2 der wet. Bijzondere commissien tot uitdeeling van levensmiddelen en brandstofFen waren den t Januarij 1860 aanwezig 14 als 4 in gemeenten boven de 5000 zielen te Goes Zierik/.ee en 2 te Middelburg, allen niet gesubsidieerd, en 10 in gemeen ten beneden de 5000 zielen, te Veere, Groede Nieuwvliet Oostburg, St.-AnnalandSt-.-Maartensdijk Westkapelle W-.ssekerke en '2 te Tholen, van welke een subsidie genoot van eene andere instelling van weldadigheid. Den 31 Decem ber daaraanvqlgende waren die in gemeenten boven de 5000 zielen in dien toestand nog aanwezig, en in gemeenten beneden de 5000 zielen 9, waarvan toen 2 gesubsidieerd door andere instellingen van weldadigheid. Door./ctiz Godshuizenbedoeld bij letter a en d art. 2 der wet. Van deze gemeente- of gemengde instellingen waren er den 1 Januarij 1860 aanwezig 12, als: 8 in gemeenten hovende 5000 zielen 3 te Goes, 2 in elk der gemeenten Middelburg en Vlissingen en 1 te Zierikzee, van welke er 4 waren ge subsidieerd, en 4 iu gemeenten beneden de 5000 zielen, te Veere Aardenburg, Brouwershaven en Westkapellewaarvan 1 gesubsidieerd. Den 31 December daaraanvolgende waren ze zoo in de eerst-, als in de laatstbedoelde gemeenten en in denzelfden toestand nog aanwezig. Het getal der in deze godshuizen verpleegde personen was In de voormalige steden oude lieden 247 gebrekkigen 51, kinderen 392 te zaraen 690-, in de overige gemeenteu oude lieden 2l gebrekkigen 5, kinderen 55, te zamen SI alzoo in het geheel 771 ia 1859 bedroeg dit getal 757 dus in I860 14 meer. Ter uitzondering van het gesticht te Vlissingen waarin I 31 personen meer, en die te Middelburg waarin 14 personen minder verpleegd werden is liet getal der verpleegden iu de overige gestichten, zoomede de verschillende cathegorièn nagenoeg hetzelfde gebleven. In bet gesticht te Brouwers haven werden geen personen ter verzorging opgenomeu alleen werd vrije woning verstrekt. Uitgegeven enz. De onderstand zoowel de kosten van onderhoud en ver- zorging als de begrafenis-kosten, bedroeg 1525 meer. In I liet gesticht te Vlissingen werd voor de verpleging van 3l per- t soneu meer 1493 meer uitgegeven. In die te Middelburg, i waar 14 personen minder werden verpleegd 1200 minder. Overigens voor de verpleging van een nagenoeg gelijk getal K personen in de andere gestichten te Goes J 652 te Zierikzee ■ƒ431te Aardenburg 147 en te Westkapelle 20 meer. In I het gesticht te Veere 20 minder. De kosten voor onderhoud en verzorging in de gestichten uit sluitend bestemd tot opneming van kinderen (weeshuizen) waren te Goes ƒ117,495te Middelburg/126,92° te Zierikzee ƒ134,43 en te Aardenburgƒ65,82 per hoofd. In de gestichten waarin oude lieden gebrekkigen en kinderen te zamen worden verpleegd, bedroegen die te Goes f 121,415te Middelburg ƒ111,74, te Veereƒ68,96te Vlissingen ƒ85,655 en te Westkapelle ƒ71,55 per ziel. Ontvangen enz. Ter uitzondering van een der gestichten te Goes en het ge sticht te Zierikzee waar de inkomsten van bezittingen/570 en ƒ650 minder waren dan in 1859, waren die bij de overige gestichten in meerdere of mindere mate meer. Bij het andere gesticht te Goes tot een bedrag van ƒ3016 veroorzaakt door de ontvangst van inkoopgelden in dat gesticht welke gelden zijn belegd. Het enz. Godshuizen bedoeld bij letter b van art. 2 der wet. Van deze kerkelijke instellingen waren den lsten Januarij 1860 aanwezig 5 als 2 in eene gemeentehoven de 5000 zielen te Zierikzee niet gesubsidieerd ofschoon de kerkelijke armbestu ren door welke deze godshuizen worden beheerd gesubsidiëerd waren en 3 in gemeenten beneden de 5000 zielen 2 te Vrouwepolder en 1 te Oosterland. Den 3lsten December daaraanvolgende waren ze zoowel in de eerstgenoemde als in de andere gemeenten in denzelfden toestand nog aanwezig. Het getal enz. Godshuizenbedoeld bij lett. e van art. 2 der wet. Godshuizen van bijzonderen aard waren den lsten Januarij 1860 aanwezig 2 beide in gemeenten' beneden de 50!'0 zielen te Brouwershaven en te Bruinisse niet gesubsidiëerd. Den Sisten December daaraanvolgende waren ze iu die gemeenten in denzelfden toestaud nog aanwezig. In deze, in vroegere plattenlands-gemeenten gevestigde instellingen werden ver pleegd 25 oude lieden. In 1859 werden er 24 verpleegd. Uitgegeven enz. Instellingen ter iver levers chaff in g aan behoeftigen voor zoover zij behooren tot de instellingen van weldadigheid Deze instellingen worden onderscheiden in twee soorten als: die ter verschaffing van werk in daartoe ingerigte werkplaatsen, en zoodanigen die werk verschaffen op andere wijze dan in daartoe ingerigte werkplaatsen. 8 enz. De in 1859 in werking geweest zijnde instellingen ter werk verschaffing aan behoeftigen (vlasserijen) te Graauw en te üuwerkerk zijn opgeheven. Door de commissie in de eerstge noemde gemeente is aan het algemeen armbestuur aldaar ruim ƒ350 verstrektvoortgesproten gedeeltelijk uit de door die commissie gedane collecte en gedeeltelijk uit het goede slot der rekening van de instelling. Te Sluis enz. Banken van Leening. Van deze instellingen waarvan alleen worden aangetroffen de zoodanigen die op openbaar gezag zijn ingesteld waren als in 1859 4 aanwezig als te Goes, Middelburg, Vlissingen en Zierikzee. Deze banken werkten met een gczamentlijk kapitaal van f 107286,87 waarvan 19246,70 waarvoor geen intrest is be taald eu 88040,17 opgenomen tegen den intrest van 4 4'284/iooo en P0''" ln '859 werkten ze met een kapitaal van 10498'J,615, dus in I860 met/2306,25s meer. De rente-standaard bleef onveranderd. De bank te Goes be leende tegen 16 pet., die te Middelburg tegen 14<>/I0, 9 en 8 pet., die te Vlissingen tegen 14 en 12 pet., en die te Zierikzee, welke bij koninklijk besluit van den 24sten Eebruarij 1860 no. 75, voor 5jaren, te rekenen van den lsten September 1859 is bestendigd tegen 12 pet. Bij de banken te Goes en Zierikzee is de intrest die geheven wordt voor alle panden dezelfde, bij die te Middelburgen te Vlissingen verschilt die naargelang der waarde van depanden. Gedurende het jaar 1860 werden 120541 panden beleend of de beleening er van benieuwd, 117273 panden werden gelost en 13'9 panden verkocht. In 1859 werden 108241 panden be leend 103149 gelost en 1187 verkocht. De vermeerdering van 12300 beleende en 14124 geloste panden bepaalt zich tot al de banken terwijl de vermeerdering van 192 verkochte panden zich bepaalt tot de banken te Middelburg Vlissingen en Zierikzee. ïu verhouding tot het getal der beleende panden, werden bij de bank te Zierikzee de meeste, bij die te Goes de .minste panden verkocht. De meerdere bedrijvigheid bij de banken had dan ook ten gevolge dat nagenoeg 180<() meer op beleende panden is voor geschoten eu uagenoegƒ 27000 meer ontvangeu is voor geloste panden dan in 1859. Alleen bij de leenbank te Zierikzee is bij eene beleening van 600 panden meer, ruim/ 1000 minder geschoten dan in 1859. Bij de andere banken waar insgelijks meerder panden werden beleend, is meer voorgeschoten. Overigens is bij al de banken meer terug ontvangen van geloste panden. De meerdere beleeningen bij de bank te Zierikzee wordt toe geschreven aan meer herhaalde beleening en aflossing van dezelfde panden, terwijl men verneemt dal daarop ook van invloed is geweest de verlenging van de kantoor-uren der bank in den namiddag van den zaturdag ten gerieve der beleeners. l)e bui'engewone polderwerken en de verdiensten aan bet bergen van eeue gestrande kostbare ladingwaardoor de arbeidende klasse meerdere welvaart had worden als de reden aangemerkt dat bij die bank minder op panden is voorgeschoten en meer is terug betaald voor geloste panden, aangezien dooi de voormelde oorzaak mindere noodzaak bestond om van de bank gebruik te maken en meerdere gelegenheid om vroeger be leende panden af te lossen. Er enz. De leenbanken te Goes en te Vlissingen leden even als in 1854 verlies. Bij die te Middelburg en te Zierikzee werd, even als in genoemd jaar winst verkregen. Het verlies bij de bank te Goes was 139 minder bij die te Vlissingen daaren- 1egen 59 meerterwijl de winst bij die te Middelburg 212 en bij die te Zierikzee 78 meer bedroeg dan in 1859. De enz. Wordt vervolgd.) lusiM'ctie op de Straten Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dal op zalurdag den 31 dezer maand eene algemeene Inspectie op de Stralen in deze pemeenle zal worden gehouden en waar schuwen de ingezetenen, om de stralen, sloepen, cn polen oen ieder voor zijn liuis pakhuis of erf, naar hrhonren schoongemaakt en pereiuipd le houden zullende de ualaligen vervallen in de boelen en slraffen bij hel policie-replemenl voor deze gemeente verordend. Zierikzeeden 21 Augustus 1801. B. C. CAU Voorzitter. I. P. N. lïB.M KRINS Secretaris - I Vrijwillige Dienstneming Burgemeester eu Wethouders van Zierikzee brengen Ier algemeene kennis: dat hel M. den Koning behaagd heeft bij besluit van den 19 .lulij jl. no. 59 onder anderen le bepalen dal le rekenen van den 1 dezer, voor kosten van aanwerving bij hel regemenl rijdende artillerie zoo tan iederen recruul als van iederen milicien die bij de slaande armee overgaat zal worden le goed gedaan honderd vijftien gulden waarvan wegens handgeld of premie aan den aangeworve- nen zal worden uitbetaald honderd gulden en zulks ten einde de dienstneming bij dal regemenl aan le moedigen. Zierikzee den 21 Augustus 1861. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. KRMFRINSSecretaris. KENNISGEVING. I)e Buiigémeester van Zierikzee brengt Ier keunis van dc ingezetenen dal er op Woensdag den 28 dezer, des middags ten 12'/, ure, op bet Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van clcn Gemeente-Raad zal gehouden worden. ZAerikzec, 22 Augustus 1861. Do Rurgemeesler B. C. CAU. De Kamer van Koophandel en Fabrieken le Zierikzeeberigt dat voor belanghebbenden van af heden gedurende een maand op de gewone uren in het Telcgraafgebouw ter inzage liggen, de volgende bij baar ingekomene stukken 1. Handels- en Scheepvaartberigten van Groot-liritlannie over de maand en de maanden gehindigd Februarij Maart cn April I8'il 2. Overzigt der Scheepvaart van Groit-llrit- lannie in 1801) 3. Uittreksel van den in-en uitvoer van Grool- Briltannio, vergeleken over de laatst verloopen vijftien jaren 4. Overzigt van Hamburg's en Altona's sclieepvaartsvcrkeer met de lioveu-KIvc iu I860 5. Staal van Hamburg's zee-scheepvaart cn rcederij over het jaar 1800 0 Bapport omtrent den staat van handel in Hamburg 7. Berigt omtrent den loop van ecnigo han delsartikelen le Hamburg in 1800 8. Staal van in 1860 te Hamburg geslotene verzekeringen legen zeegevaar 9 Overzigt van in- en uitvoer langs zee Ie Stettin over hel jaar I860; 10. Tarief voor hel op den Fins verschuldigd loodsgeld 11. Tabellarisch overzigt van den ISremer- handel over 1860 12. Tabel van den in- uit- en doorvoor in Zwitserland over 1800. Zierikzee 21 Augustus 1861. De Kamer voornoemd H. A. van IJSSIÏLSTEIJN n"1. Voorzitter. C. van der VL1F.T Hz Secretaris. ziiïrikzf.i? f 22 Augustus. Van rijkswege wordt een gedeelte der stadswaag te Brouwers haven ingerigt tot een kantoor voor den rij ks- tclegraafzoodal men mag aannemen dat eer lang de dienst langs de reeds gestelde lijn lusschen Zierikzee en Hrouwershaven geopend wordl. Meden werd het vijfjarig onderhoud der binnen- sluizen bruggen heulen duikers cn gebouwen van den polder Schouwen in hei openhaar op 's hands kamer alhier besteed cn aangenomen door den heer Js. Lammers voor fiO0" per jaar. Onder de inzenders van voorwerpen naar de algemeene nationale tentoonstelling ie Haarlem die door de jurij bekroond zijn ge worden vinden wij vermeld Oclilmanvan der Vlieten Cie. meekrap en hare producten met de bronzen medaille en IK de Looze f drukwerk met eervolle vermelding. Sedert eenige dagen openbaart zich de varkensziekte in de eilanden Schouwen en Ouiveland op verontruslonde wijze. Men schrijft uil Leiden van 20 dezer. Meden namiddag omstreeks 5 ure gebeurde alhier in de bierbrouwerij de Posthoorn bet na volgend treffend ongeluk. Len der knechts sedert ruim 16 jaar aldaar werkzaam had de onvoorzigtigheid zich in een ledigen bierkuip af le laten die schoon gemaakt moest worden zonder vooraf, gelijk gebruikelijk is door het nederlalen van een licht te beproeven of de stik stof er reeds genocgzaa m was uitgetrokken en plaats gemaakt had voor zuivere lucht om er te kunnen ademen. De meesterknechtdie hem ten overvloede nog eenigeoogenhlikken le voren gewaarschuwd had ziet hel licht op den rand der kuip s'aan en laat het terstond daarin af dalen. bij het schijnsel, dal echter spoedig ge doofd werd ontdekte hij nog even dat de onge lukkige, dien bij meende dat zich misschien ver wijderd had op den bodem lag uitgestrekt. Op zijn hulpgeschrei schiel dadelijk een der andere knechts sedert 28 jaren in de brouwerij werk zaam toe en aarzelt niet zich mede in de kuip le begeven ten einde zijn makker zoo mogelijk le redden. Mij roept dezen bij den naam, doch laat verder mede niets van zich hooren. Gene ijlings aangewende poging van den meesterknecht, die met louwen afgelaten werd lot redding der beide anderen mislukte. Hunne kleederen scheurden af en hij moest zich onverrigler zake laten ophalen wilde hij niet hel derde slagtoffer worden. De twee ongelukkigen werden nu door hunne ontstelde kameraden onverwijld met haken opgetrokken doch ook zelfs do een die slechts weinige oogenhlikken er in vertoefd had, gaf geen teeken van leven meer. lutusschen was geneeskundige hulp ingeroepen en opgedaagdTwee doctoren en een heel mees - ter beproefden alles om de beide menschen in het leven le behouden maar vruchteloos geen vonk van leven vertoonde zich meer. Beiden waren oppassende huisvaders waarvan de een eene hoogst zwangere weduwe achterlaat. Hel onheil is des te betreurenswaardiger wanneer men in aanmerking neemt dal bij het schoon maken der kuip geen de minste Maast was en men dus den lijd had kunnen afwachten dal de verslikkende dampen daaruit zeker genoegzaam waren weggetrokken. Men leest het volgende in de Holt. Cour. Wij ontleenen aan eenen brief van eenen jeugdigen Zwitserschen Garibaldiaanschen luite nant, de dato Maudravecchia bij Gasteltermini den dl Julij 1861 de volgende bijzonderheden over den legenwoordigen toestand van Sicilië cc Hier in Sicilië heb ik sedert ik u schreef niets van belang meer gezien doch mij ge- ergerd hoe ieder Siciliaan zich zooveel mogelijk

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1