k°. til). fcittirdag \1 Augustus. WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratief] I" Binnenlandsche Tijdingen. derLER zoeke van te Bron. J tus1861 achten A BONN E ME N TS-P RIJS. hek ver- I Veilanden Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. twee- Inzendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure'smorgens. VE BS C.niJN T: P BIJ S DEP ADVERTENTIES. Gewone\2l/s cents de regel. GeboorteHuwelijks- er. Doodberigten van i6 regels a f 1 behalve hnlegelregt o 1 02 82 '/g S 04 3/4 GO 80 ~5Vs 70 70V, 197 I- 46",. 24.3,8 69 5«''s 1/363 47",, 47'T-,, 42 1».» 6 UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1861. hoofdstuk viii. Armwezen. 1 Besturen voor huiszittende armenbedoeld bij leiier a en d van art. 2 der wet. Gemeen te- of gemengde besturen voor huiszittende armen 'waren er den 1sten Januarij 1860 aanwezig 101 als 4 in ge meenten boven de 5000 zielen waarvan 3 gestibsidiëerd en 97 in gemeenten beneden de 5000 zielen waarvan 46 gesubsi dieerd. Den Sisten December daaraanvolgende was in de ge- icoiit.en boven d« 5000 zielen hetzelfde getal nog aanwezig, aarvan 2 gesubsidieerd, en in gemeenten beneden de 5000 |iclen98, waarvan 45 gesubsidiëerd. In de gemeenteni beneden de 5000 zielen is het getal met 1 'ermeerderddoor de oprigting van een burgerlijk algemeen armbestuur in de gemeente Zaamslag. Voorts zijn het Hervormd llgemeen (gemengd) armbestuur te Domburg en bet plaatselijk '-gecombineerd armbestuur te Zounemaire als zoodanig ontbou- icn, welke ontbinding echter op het getal der gemeente- instellingen van geen invloed is als zijnde de burgerlijke arm- lesfrireri in werking gebleven. Ondersteund werden 6517 personen waarvan 1450 in de Hoonnaiige steden en 5061 in de over'ge gemeenten. Van deze I werden er 2244 liet geheele jaar door onafgebroken bedeeld, Mvaarvan 390 in de voormalige steden en 1845 in de overige gemeenten, terwijl slechts 4273 eens of meermalen tijdelijk [ju het jiar onderstand erlangden, waarvan 1057 iQ de voor- .nlige steden pn 3216 in de overige gemeenten. In 1850 werden 67l7 personen ondersteund, waarvan 1776 i de voormalige steden en 4041 in de overige gemeenten, an deze werden toen 2468 liet geheele jaar door onafgebroken icdeeld waarvan 541 in de voormalige steden en 1927 inde Iverigc gemeenten en toen 4249 personen slechts eens of neermalen tijdelijk in dat jaar, waarvan 1235 in de voor malige steden cn 3014 in de overige gemeenten. Met getal verpleegden in I860 is du9 200 minder dan dat jan 1859. Het getal der gedurende bet geheele jaar door inafgebroken bedeelden was 224 minderdat der tijdelijk [ens of meermalen bedeelden daarentegen 24 meer. In do voormalige steden werden 320 personen minder on- Jersteund als 142 minder onafgebroken door en 178 minder iiu en dan tijdelijk bedeelden. In de overige gemeenten daar entegen werden er 120 meer ondersteund onafgebroken door 82 meer daarentegen nu en dan tijdelijk 202 minder. V De enz. f De vermeerdering der ondersteunden in de overige gemeeu- |enis vooral daarin gelegen, dat door het in 1860 opgerigt armbestuur te Zaamslag 137 personen wordtin ondersteund. Overigens werden door de armbesturen te Busehkapelle, Drei- cliorNeuzen, St.-Jansteen en Waarde 120 personen meer, door die in de gemeenten Sas van Gent, Serooskerke (Schou- ven)St.-MaartensdijkVcstkapelle en Zonnemaire 145 per sonen minder bedeeldterwijl de verandering in het getal bedeelden bij de burgerlijke armbesturen in de overige ge- meenten bij het eene eenige personen meer, bij het andere i minder was doch niet in die mate om eenigen invloed op het ;ctal der bedeelden te kunnen uitoefenen. Kr enz l)e meeste vermeerdering der uitgaven voor onderstand doet _,ich voor bij de armbesturen te Graauw, 's Heer Arendskerke, jieille, Hengstdijk, Oostburg, Schore en Westdorpe, te zamen Jot nagenoeg 1800 hetgeen door elkaar eene vermeerdering geeft van f 257 voor ieder. De meeste vermindering bij 'die te Colijnsplaat. Haamstede, Kapelle en Biezelinge Neuzen en Womeldinge, tot een bedrag van ruim 2100. De vroeger vereenigde doch thans outbondene armbesturen te Domburg en Zonnemaire gaven ruim 1200 minder uit voor ondersteuuing, de met 1 Januarij I860 door die ont binding in werking gekomen diaconien in die "gemeenten gaven 1545 voor onderstand uit. Ontvangen enz. Besturen voor huiszittende armenbedoeld bij letter b van art. 2 der wet. Kerkelijke armbesturen waren er deu 1 Januarij 1860 aan wezig 144 als 23 in gemeenten boven de 5000 zielen, waarvan 6 gesubsidieerden 121 in gemeenten beneden de 5000 zielen ^aarvan mede 6 gesubsidieerd. Den 31 December daaraan ondersteunden werden 3927 het geheele jaar door onafgebroken bedeeld, waarvan 2177 in de voormalige steden, en 1750 in de overige gemeenten terwijl 5878 personen slechts eens of meermalen tijdelijk in bet jaar ondersteuning erlangden waar van 2682 in de voormalige steden en 3196 in de overige ge meenten. In 1859 werden 10057 personen ondersteund waarvan 5177 in de voormalige steden en 4880 in de overige gemeenten. Van deze werden toen 4215 bet geheele jaar door onafgebroken bedeeld waarvan 2404 in de voormalige steden en 1811 in de overige gemeentenen toen 5842 personen eens of meermalen slechts tijdelijk ondersteund, waarvan 2773 ir. de voormalige steden en 3069 in de overige gemeenten. In I860 zijn alzoo 252 personen minder ondersteund dau in 1859. Er werdeu 288 personen minder gedurende liet geheele jaar door onafgebroken bedeelddaarentegen was het getal dergenen die in den loop des jaars eens of meermalen tijdelijk zijn ondersteund 36 meer. In de voormalige steden werden 318 personen minder bedeeld, als 227 minder gedurende liet ge heele jaar onafgebroken door en 61 minder uu en dan tijdelijk bedeeld. In de overige gemeenten daarentegen 66 personen meer welke vermeerdering zich bepaalt tot de eens of meer malen tijdelijk bedeelden ten getale van "127 ♦envijl liet getal der onafgebroken door bedeelden 6! minder was. Het enz. "Bij de diaconien in de overige gemeenten, waarbij zoo als gezegd is 66 personen meer werden bedeeldwerden bij 53 diaconien meer, bij 45 minder en bij 13 een gelijk getal per sonen ondersteund terwijl bij de opgerigte diaconien te Dom burg en Zonnemaire 33 personen onderstand genoten De ver meerdering doet zich hoofdzakelijk voor bij de Hervormde diaconien te BiervlietSchoondijkeYerseke en Zaamslag en het Hoomsch-Katholijk armbestuur te Aardenburg tot een get&l van 250 personen. De vermindering tot de Hervornj.de diaco nien te .Aardenburg, Hoek, Kapelle (Biezelinge) en Oostburg, tot 290 personen. Er enz. Vermeerdering van den onderstand van eenig belang wordt in de voormalige steden aangetroffen bij dc oomsch-Katholijke armbesturen te Hulst en te Vlissingen en de Hervormde diaconie te Middelburg, te zamen ad f 1500. Vermindering bij de Hervormde diaconien te Axel en Zierikzee tot een bedrag van f 610. In de overige gemeenten wordt belangrijke vermeerde ring van den onderstand waargenomeu bij de Herv. diaconien te Aardenbnrg, Neuzen, Oo9terland Oost- en West-Souburg, Schoondijke, Schore, V'rouwepolder en Yerseke, ten bedrage van ruim/38ü0. Daarentegen eene vermindering bij de Herv. diaconien te Kruiningen IJzendijke Zaamslag en Zoutelande en het Roomsch-Katholijk armbestuur te 's Heerenhoekte zamen ad ƒ2750. Er enz. Overigens is liet bedrag der in 1860 verleende subsidiën aan dezelfde 10 diaconien die in 1859 subsidie genoten bij 2 te zamen 876 meerbij de Evangelisch Lutersche te Vlissingen ƒ28 en bij de Hervormde te Zierikzee ƒ848 meer; bij 2 ƒ170 minder, bij het Roomsch-Katholiek armbestuur te Hulst 30 en bij de Hervormde diaconie te Amemuiden 140 minder ter wijl voorts aan 6 diaconiën dat subsidie tot hetzelfde bedrag wordt verleend. (Wordt vervolgd.) - Volgende was in gemeenten boven de 5000 zielen hetzelfde getal in denzelfden toestand nog aanwezig, eu in gemeenten beneden de 5000 zielen J23 waarvan 5 gesubsidieerd. Het getal der kerkelijke armbesturen in laatstbedoelde ge meenten is dus met 2 vermeerderd, doordien bet Hervormd .algemeen armbestuur te Domburg en liet plaatselijk gecombi- pperd armbestuur te Zounemaire zijn ontbonden waardoor de Hervormde diaconiën in die gemeenten tot de zuiver kerkelijke 'instellingen zijn teruggebragt. Ondersteund werden 9805 personen waarvan 4859 in de Voormalige 9teden en 4946 in de overige gemeenten. Van deze ZiKniKZF.F. 15 Augustus. Heden vierden alhier hun gouden huwelijksfeest Marinus van den Boom en Cornelia Versclielle. Zij moglen zich daarbij in goeden welstand verheugen en velerlei blijken van belangstelling ondervinden. Eene «erepoort wasvoor hunne woning opgerigt en in de huurt zag men uit bijna elke woning het vlaggedoek wapperen. Alen schrijft uit's Gravcnhage van 13 dezer. Men verzekert dat hel Z. M. onzen koning be haagd beeft Z. Al. den koning van öeijeren te benoemen tol ridder van bet Grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw, en dat bel Z. Al. den koning van Begeren heeft behaagd onzen koning Ie benoemen tut commandeur der orde van N. ïlubert. Alen schrijlt uit Kamp bij Milligcn van II dezer Gisteren werden de troepen ten koste van den opperbevelhebber onthaald op bier, worst en tabak. Heden werd de godsdienstoefening dor Proles- lantsche militairen geleid door ds. J. J. L. ten Kale van Amsterdam. Z. eervv. sprak naar aanleiding van 2 Tim. IV 7b, over den strijd des Christens gestreden tegen den waren vijand op de ware wijze om de wave kroon. Des middags was er groot diner bij Z. K. II. den prins van Oranje, die mede de godsdienstoefening had bijgewoond, waarbij, behalve vele officieren ook de prediker van dien morgen genoodigd was. Men meldt uil Willigen van 12 dezer. Het paard, zijnde de prijs, en ƒ1500 zijnde de premie, uitgeloofd door Z. K. II. den prins van Oranje voor de wedrennen nabij de legerplaats gehouden zijn verkregen door den le luite nant W. G. K. A. van Overveldl, van hel 3de re- gemenl dragonders. De officierdie bij de wed rennen van hel' paard viel en den arm brak moet levens nog ernstig bezeerd zijn. Z. K. II. de prins van Oranje vertrekt aan staanden vrijdag uit de residentie naar Wies- baden. Van daar zal Z. li. H. ook een bezoek brengen aan liet hof van Weimar. Met leedwezen vernoemt men dal de heer mr. P. Looputjt, lid van de eerste kamer der stalen-generaal op II. zatnrdag avond in liet hó1 el /'«//fez, alwaar hij zijn intrek ha/1 genomen, door eene beroerte is getroffen, waardoor bij aan de reglerzijde geheel verlam/lis. De lijder be vindt zich nog iu denzelfden bedenkelijk en toe- siand. Het berigt van de Bataviasclie handolsvcr- eeniging van 30 .lunij jl. is van den volgenden inhoud: lava is rustig inhei weder is weinig verbetering gekomen. Verscheidene suikerfa brieken worden herhaaldelijk genoodzaakt het werk te slaken. Naar Bandjermassing zijn ver sterkingen gezonden. Aan de Utrechtsclic Courant wordt het vol gende geschreven Hel berigt voorkomende in een ilritsel) nieuwsblad betreffende de zoogenaamde be- keeri'ng of den overgang der koningin lol de 15. K. kerk heeft bier te lande nog al eenige sen satie gemaakt nadat bet met gretigheid door de Tijd, Noord-IIoll. Cour., was overgenomen. Te regt hebt gij en andere gematigde organen dit berigt slecbts onder reserve opgenomen. Ik ben thans in de gelegenheid u uil eene zeer goede bron inede le doelen dat van zoodanigen over gang schijn noch schaduw beslaat. I)c koningin is zooals cle Tijd zeer juist aanmerkt eene hoogst godsdienstige vrouw daarbij in zake, van religie een voorbeeld van verdraagzaamheid maar van den anderen kant op eene builen gewone wijze aan de kerk barer vaderen ge hecht. Ni/'t alleen meldt men mij uit Engeland, dat er geenszins aan zulk een overgang der ko ningin (c denken valt i maar ik kan u bepaald verzekeren dus schrijft mijn berigtgever dat de koningin zich voor weinige dagen ten aan- hoore van verschillende hooggeplaatste staats lieden en welligt opzettelijk zeer ongun stig heeft uitgelaten over dergelijken overgang van zekere dame. II. M. ontzag zich niette verklaren dat de vrouw om die daad Hr. Ms. achting verloren had. Weet ge daarbij wel aan welk eene onzuivere bron hel berigt ontleend is waarover men zich bij u te lande zoo bezorgt maakt In Londen hebben wij er niet eens no titie van genomen berigt was le dwaas om er iu liet minst iets aan te hechten." ik heb ge meend door de mededeeling van dit schrijven iets le kunnen bijdragen tol bet wegnemen der be zorgdheid, welke het herigt omtrent Hr. Als. overgang hij eenigen heeft verwekt." De synode van de Nederduitsche Her vormde kerk hoeft in de laatste dagen hare werk zaamheden voortgezet. Zij nam in overweging de voorstellen der synodale commissie in hel be lang der classikale kas en besloot de regering le verzoeken de gewone toelage lan wege bet rijk aan genoemde kas te verhoogen. Tevens oordeelde zij de gedrukte, handelingen der sy node voortaan verkrijgbaar le moeten stellen. De concept-bepalingen van de synodale commissie betreffende de regeling der godsdienstige be langen van de koloniale gestichten van weldadig beid te Veenhuizen en Ominorschans werden met geringe wijzigingen aangenomen en aan bedoelde coin missie opgedragen om soortgelijke regeling ook voor do vrije koloniën van welda digheid te bevorderen en voor te bereiden. De synode meende om verschillende redenen geen gevolg te moeten geven aan de adressen der classikale besturen van Leiden en Leeuwar den en van den korkeraad le Dordrecht. Ook wees zij het verzoek af van een predikant om aan hulppredikers hel regt toe te kennen lot de bediening van doop en avondmaal. Naaf aan leiding van een adres van Wijk om de pogingen te ondersteunen tot opheffing der belasting op dienstmeisjes van 18 jaren werd in het belang der zedelijkheid besloten een adres ter dezer zake in te dienen bij den minister voor de Hervormde eerediens!. Hel reglement op het godsdienst onderwijs werd gewijzigd en aangenomen om aan de goedkeuring der provinciale kerkbesturen onderworpen te worden. Bij art. 18 van het reglement op de diaconiën besloot de synode de uitbreiding op te nemen hel classtkaal be stuur is bevoegd afschrift van den legger te vra gen." De synode kon niet besluiten lot eene wettige regeling van liet prediken over den Heidelberg- schen katechismus en liet zingen van Evange lische gezangen bij elke godsdienstoefening maar zij achtte het nuttig en raadzaam eene aan schrijving te doen aan dc kerkeraden tot inlich tingen opwekking om het evangelie te prediken, ook naar den leiddraad van den katechismus en het gebruik der Evangelische gezangen in stand te houden. De synode betuigde haren dank aan allen, die medegewerkt hebben om hel regt te handhaven op liet bezit der goederen van de St. Jans en Boudewijnskerk, inde classisvan Middel burg. Naar aanleiding van een vierde rapport over bel behoor van kerkelijke goederenbe Ireffende de provinciale collogien van toezigl sprak de synode met eenparige stemmen het wcnschelijke van een staatstoczigt uil maar meende zij ook aan de regering le moeten to ken nen geven, dat de kerk meer invloed mogt uit oefenen op de benoeming van de leden der pro vinciale collogien van toezigt en dat ooiv dc provinciale reglementen moglen herzien worden. Den S dezer zijn de zittingen gesloten. Men schrijft uit Tiel van 12 dezer. Een 22jartg meisje heeft dezer dagen op eene ongelukkige wijze het leven verloren. Bij hare bloedverwanten alhier gelogeerd stond zij ongeveer 14 dagen geleden te strijken toen baar japon van ligte stof met bet vuur in aan raking kwam en eensklaps vuur vatte waar door zij in weërwil van spoedig aangebragle hulp zoodanig met brandwonden o»er het ge heele ligchaam bedekt werd dat zij dezer dagen aan de gevolgen is bezweken. Uit Franokeradee! meldt men De ziekte onder do varkens is iu deze gemeente al vrij erg. De beesten worden lusteloos weigeren voedsel en sterven binnen korten tijd. Aicn heeft be proefd zieke varkens le slagtcn doch het spek was rood bewijs genoeg dat bet onraadzaam ja onmogelijk is zulke waar in den handel le brengen ook zou het niet zonder nadeel voor de gezondheid genutligd worden. Men schrijft uil Texel van 12 dezer. Dc vrouw van een daglooner moeder van een tweeling die zij nog zoogde moest zich voor korten tijd tot het verriglcn van eenigen arbeid buitenshuis begeven. Zij liet hare twee zuige lingen alleen in de woning achter. Bij hare terugkomst ontwaardo zij met onbeschrijfelijke!) schrik dat haar varken in huis was gedrongen en bezig was een der tweelingen te verslinden. De wanhopige moeder wierp zicb dadelijk op bot zwijn en ontwrong bel zijne prooi doch helaas te laat slechts een vreeselijk verminkt en ver scheurd overblijfsel werd de radclooze vrouw mcesler. Uit Groede schrijft men van 13 dezer. Gisteren avond had eene vrouw onderhevig aan vallende ziekte, wonende in een der armhuizen dezer gemeente hel ongeluk om terwijl zij voor bet vuur de pap voor baar avondmaal zat gereed te maken door bare kwaal le worden overvallen, waardoor zij voorover in den pot

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1