65. Woensdag 14 Augustus. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. s v Besturen en Administratie» Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen ABONN EDIE N TS-P R IJS. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert, daagsle vorenvoor J 0 ure 'smorgens. VERS CHUN T P BIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglen van 1 6 regels a f 1 behalve heiZegelregt. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland, door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1861. HOOFDSTUK VII. onderwijs kunsten en wetenschappen, e. La tijnsche scholen en Gymnasia. Met gymnasium te Zierikzee telde op 15 January 1860 17 leerlingen. In den loop vau het eerste halfjaar klom het getal 'ot 20 terwijl het in het tweede halfjaar 19 beliep. Verder v iiulen wij geene bijzonderheden omtrent dit gymnasium vermeld, f. Eooge enz. g. Kunsten en Wetenschappen. Hetgeen ter onzer kennis kwam omtrent de in deze provincie aauwezige of nieuw opgerigte genootschappen maatschappijen ui vcreenigingen komt in hoofdzaak, op het volgende neder- Het enz. he Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijver- he'd. He enz. De afdeeling Zierikzee verkeert steeds in blceijenden toestand. 7,ij bezit eene bibliotheek die meer en meer wordt uitgebreid en geplaatst is in een afzonderlijk daartoe bestemd lokaal dat te allen tijde voor de leden toegankelijk is. Het aantal van dezen bedroeg, op den 1stea Jannarij 1860106 en is tot 128 gestegen. De enz, Vtreenigingen tot beoefening van zang-of toonkunst. De enz. De afdeeling Zierikzee dier maatschappij had 31 leerlingen op bare zangschool. Verdere bijzonderheden zijn daaromtrent niet medegedeeld. De enz. Teekenscholen. De volgende tabellarische opgaven bevatten weder een over- zigt omtrent het getal leerlingen op de teeken-academie. Te enz. Te Zierikzee de volle contributie betalende 33 kosteloos onderwezenen 13, te zamen 46. a. Voorbereidend onderwijs voor eerstbeginnenden lijnteekenen 16; practisehe meetkunde 21zamengestelde meetkunde, 19; doorzigtkunde 8; b. Vcreenigd onderwijs voor al de leerlingen'. theoretische meetkunde, 20; bouwkundige orden, 16; teekencn van gedeelten des menschelijken ligchaams, naar voorbeelden 10 c. Bijzonder onderwijs voor de nuttige kunsten leckenen van voorwerpen van bouwkunde, 26. De lessen op de tcekenschool te Zierikzee werden gedurende I860 geregeld cn met lust gegeven en bijgewoond. De toegang tot de school, zonder betaling, werd openge steld voor dezulken die verpleegd worden in de liefdadige gestichten. Het onderwijs in de reken- stel- en meetkunde is overge gaan op de nieuw opgerigte industrie-school. De gemeenteraad heeftop voordragt van het bestuur der school besloten de vroeger aan deze toegestane som van ƒ60, voor het onderwijs in de toegepaste rekeD-, natuur- en werktuigkunde, aan gemelde industrie-school te verstrekken onder voorwaarde datop aanwijzing van het bestuur de minvermogende leerlingen der bouwkundige en teekenschool gratis aan dat onderwijs zullen kunnen deelnemen. De enz. HOOFDSTUK. VIII. Armwezen. In den toestand van het armwezen is in het afgeloopen jaar weinig verandering gekomen en bleef die over het ulge- meen dezelfde. Echter was het getal der verpleegden iets minder dan in 1859 terwijl het cijfer van den verleenden onderstand iets hooger was. Zoo als toch hierna zal blijken werden in 1860 ondersteund 20022 personen, tegen 20390 in 1859,- terwijl voor onderstand 357432,96 werd uitgegeven, tegen 351386^515 in 1859. Volgens de mededeeling der gemeentebesturen was de toes'and van het armwezen vergeleken met vroeger, in 1860 in 1 gemeente veel gunstiger 16 gemeenten iets gunstiger ;'29 gemeenten niet ongunstig of bevredigend 33 onveranderd 28 iets ongunstiger en in 6 gemeenten veel ongunstiger. Uitgezonderd de bezwaren die door de toepassing van art. 4-1 der wet op het armbestuur, bij het meer en meer ont trekken der kerkelijke armbesturen aan de ondersteuning van die behoeft,igendie volgens de burgerlijke wet elders onder- stands-domilicie hebben, voor sommige gemeenten voortvloeijeD, zijn ons geene klagten omtrent de werking dier wet voorgekomen. Naar enz. Ingevolge het voorschrift van art. 6 der wet werden aan ons in 1860 medegedeeld Een enz. Een reglement voor het algemeen armbestuur in de gemeente Noordgouwe. Tot de vaststelling van het laatstbedoelde reglement, had aanleiding gegeven eene plaats gehad hebbende scheiding van het gemengd armbestuur in de gemeente Noordgouwe daar echter die scheiding zonder magtiging van onze vergadering had plaats gehaden wij op dezelfde gronden als ten aanzien van de verlangde scheiding der gemengde armbesturen in de gemeenten CuwerkerkBruinisse en Nieuwerkcrkvermeld op bladzijde 25 i en volgende van ons verslag over 1859, daartegen bedenkingen moesten maken is aan de scheiding geen gevolg gegeven en het reglement weder ingetrokken. Ten enz. (Wordt vervolgd.) Middelburg, 9 Augustus. Woensdag avond gaf het muziekkorps der veld-artilleriete Utrecht in garnizoen onder directie van den kapelmeester F. Kudersdorffalhier een concert in het schuttershof de edele Handboog. Het concert was zeer druk bezocht; omstreeks 1000 personen zullen er tegenwoordig geweest zijn. De muziek voldeed uitmuntend. Een tweede concert tegen den volgenden avond aangekon digd heeftuit hoofde van het zeer ongunstige wedergeen voortgang gehad. Het muziek korps bragt echter nog eene serenade aan den heer mr. G. N de Stoppelaar eene huldedie zeker al de deelhebbers in de zomer-concerten ten volle verdiend zullen achten. Men verneemt, dat bij de regering het voornemen bestaatom bij de telegrafie voortaan geen leerlingen meer aan le slellen gelijk zulks tot nu lor bet geval is maar bij de groote op gewektheid van jonge lieden voor dit vak, ge legenheid te geven tot plaatsing zonder bezol diging, bij wijze van surnumerair, en dat daar tegenover de bezoldigingen der telegrafisten verbooging zullen ondergaan. Men schrijft uit Oud-Beijerland van 8 dezer. Alles is hier in beweging tol ondersteu ning van hel verzoek om grafie voor de vijf dagen eenzame opsluiting waartoe onze ver tegenwoordiger in den gemeenteraad de70jarige en nu en dan door ligchaamsongesteldheid lij dende dr- W. E. de Man tol ir. hel hoogste ressoit veroordeeld is, wegens het toevoegen van de woorden p. praatjes en schoft" aan den burgemeester IVogelsang, en zulks nog we! in eene beslotenraadsvergadering. Twee petitiën aan Z. M. den koning circuleren tot dal einde hel eene van de ambtenaren hel andere van de voornaamste particulieren, op welke laatste reeiis 60 onderleekeningen geteld worden. Men meldt uit Urielle van 9 dezer, De reglbank alhier heefi op heden vonnis geveld in eene zeer curicuse zaak. Twee boeren uit den omtrek schijnen ieder in het bezit te zijn geweest van een rood-bruin merrie-paard, twee jaren oud met zwarte manen en staart en voorzien met een klein vlekje op den kop. De paarden werden naar de weide gezonden doch eene merrie geraakte zoek. Elk der boeren beweerde nu dal het overgebleven paard zijn eigendom was Van daar eene procedure met incidenten, enquêtes conventionele eri reconventionele vorderingen. Mr. A. de Pinto advocaat le 's Gravenhage trad op voor de partij die zich niet in hel bezit van hul paard gesteld had. Mr. G. A. F ober advocaat le Botterdam voor den bezitter. Voor het geding was echter beslag op hel paard gelegd en kreeg de merrie bare opvoeding op kosten van ongelijk. Bij de procedure tot van waarde-verklaring van het gelegd beslag, verklaarden de getuigen van den eischer dat bel paard in geschil zijn paard was. Ue getuigen van den gedaagde, opgeroepen tot bel le>eren van tegenbewijs, verklaarden daarentegendal de merrie behoorde aan den gedaagde. Ue reglbank kon in dit geval moeije- lijk hel oordeel van Salomo in toepassing bren gen doch beeft overeenkomstig de stelling van mr. Faber zalig zijn de bezitters" in verband met de deugdelijkheid der verklaringen van de getuigen namens den gedaagde opgeroepen den ciscber zijne vordering lot van waarde-verklaring van het arrest ontzegd en bovendien v eroordeeld lol hef geven van schadevergoeding aan den ge daagde of reconventionelen eischer, later op le maken bij staat mitsgaders in alle kosten der procedure. Men schrijft uit Breda van 9 dezer. Uit eene goede bron kan worden medegedeeld dat met bet onleigenen der gronden voor de staats-spoorweglijn van Breda op Tilburg in do onmiddclijke nabijheid dezer stad en onder hel naburige dorp Dorst gelegen eerstdaags een begin zal worden gemaakt. Vele landlieden maken daarom spoed otn den oogst binnen te balen. Men meldt van Broek op Langendijk van 9 dezer. Door wijlen J. de Geus is gelegateerd vrij van successieregten aan de kerk der Gere formeerden alhier, landerijen ter waarde van ƒ4500, en aan de diaconie 6110 aan de alge- meene armen f 3750 en aan de burgerlijke ge meente/ 3400 benevens ƒ2:200, onder bepaling dat van deze som de renten 4'/, pet. aan zijne dienstbode baar leven lang zullen uitgekeerd worden. Men schrijft uit Groningen van 8 dezer. Aangaande het onweder dat vrijdag nacht vooral de gemeente Veendatn en omstreken zoo erg geteisterd heeftwordt door de Veeml. Cl. nog het volgende gemeld Het onweder is wanneer men let op den korten duur zeker een der hevigste geweest die men in jaren te verduren had. Onophoudelijk herschiepen de bliksemstralen den slikdonkeren nacht in een helderen dag en schonken den ver baasden beschouw er de gelegenheid om le zien hoe de z. w. stormwind met uitgelaten woede de zwaarste hoornen zweepte en voor zijn woest geweld deed bukken. Gelukkig was het nnod- weder niet van langen duur. Na verloop van ruim een vierendeel uurs be daarde hel weder even spoedig als hel opkwam doch niet zonder de geduebtsto sporen van zijne vernielende kracht achter le lalen. Schoor steenkappen en draaijers werden in groolcn ge- Iale afgerukt, hoornen ontworteld, afgebroken of van hunne kruinen beroofd. Onder de meer ernstige erwoeslingen noemen wij de instorting van de groote veeschuur van dc heeren Hegge, ten Hom en Sinnige Jrs. alhier; de gedeeltelijke vernieling van hel dak der lijn baan van de wed. [1. Lukkein; die van do zwiksielling van den oliemolen van den heer Huizing-, de schade aan verschillende kleine water molens aan het Wcsicr- en Oostcrdiep locgehragl het breken van den telegraafdraad in liet Egypten- eind bet verbrijzelen van een honderdtal ruilen in de woningen langs de Molenstreek enz. Opmerkelijk is hel hierbij dat le oordcelen naar de beriglen de storm zich slechts lot een deel van Muntendam en Meeden heeft bepaald en ook de gehuchten Ouimelanderdijk en Zuid- wending onder deze gemeente op verre na niet in die hevige male heeft geteisterd. Hel Volksblad in zijn notnmer van 8 dezer het artikel uit The Catholic Press overnemende waarin als zeker de bekccring van H. ,M. de koningin Victoria" tot bel R. K. geloof wordt herig!ach! da! arlikel uit onderscheidene oog punten hoogst merkwaardig en besluit zijne me dedeeling melde volgende beschouwing C( In de eerste plaats is bet vrij zeker, dat in de Anglikaansche kerk met hare vele uiter lijkheden met hare onderworpenheid aan het kerkgezag, met hare stilstaande theologiezich eene rigfing openbaartbekend onder den naam van puseyisme die naar Boine terugvoert. Halve rigtingen kunnen bij de krachtige ontwik keling des levens niet beslaan. Kerkgenoot schappen, die bet begipsel van hot Protestan tisme, vrijheid des gewetens slechts ten halve erkennen moeten óf tiaar B ome terug óf moeten door het beginsel der hervorming op nieuw worden bezield. i Is hel berigt ui! he! R. K. blad in dit opzfgt eene waarschuwing, aan de andere zijde be hoeft bet niet de allerminste vrees voor den ach teruitgang van hel Protestantisme in te boezeroen Behalve locb dat men hel berigt nog niet zoo volkomen zekerachtenkan.zalde gebeartenis van de koningin van Engeland, wanneer zij werke lijk mogl plaats vinden zeer zeker dat gewigl niet hebben hetwelk de Boomsch-Katholiekcn daaraan toeschrijven. De godsdienst is reeds te zeer eene zaak van het hart, dan dat gcheelo volken zich in bun geloof lalen leiden door het voorbeeld van hunne vorsten. Drie eeuwen geleden was beleen hoogst gewigfig iels wan neer een vorst van geloof veranderde nu zou zoodanige gebeurtenis geen ander gevolg hebben dan een afstand van den troon en dal sommige hertoginnen en gravinnen dc koningin volgden het volk zal door zulke voorbeelden in zijn ge loof niet geschokt worden integendeel zou liet le verwachten zijn dal juist hel openhaar wor den van de gevolgen van hel puseyisme do aan leiding zouden worden van een hernieuwd leven van het Prolestantisme. t Wat dc Boomsch-Kalholieken zeggen dat het Protestantisme door hel bederf ver teerd van lieverlede ineenstort,"" is inder daad zeer curieus, in eenen lijd, waar in alle R. It. landen de bevolkingen tegen de priesters opstaan, en de paus niet dan door Eransclie troepen in zijn gezag wordt gehandhaafd. De B. K. kerk de tegenwoordige tijden bewijzen hel volkomen wordt in stand gehouden door eene illusie omtrent eenheid terwijl overal ver deeldheid becrschl." DUITSCHLAND. Weenen 7 Augustus Gisteren ochtend ont waarde men zoowel in de hoofdstad als in hare voorsteden op de muren plakkaten in hevige bewoordingen gesteld en waarin de bevolking werd opgeroepen om als een man op te staan en een kruistogl aan ie vangen legen de Israëliten. De Tribune voegt er bijdal deze oproerige stukken door de policie werden afgerukt ten einde zoo mogelijk te leiden lot de ontdekking der personen die zich aan dergelijke schande lijke opruijing hebben schuldig gemaakt. br behoeft ter naauwernood bijgevoegd le worden dat de bedoelde personen niet den geringsten bijval hebben gevonden. Weenen 8 Augustus. In de Neuesten Nach- richten komt het volgend ten opzigte der Oosten- i'ijksche finantien niet zeer bemoedigend artikel voor „In weerwil der leening a deposito bij de Zuid-Duitsche huizen moest nogtans het be stuur der finantiën het derde deel van zijn zilver- depot bij de nationale bank aanwenden om de Julij-coupon te kunnen betalen. De nog over blijvende 6 millioen in zilver voor welke overi gens eene gelijke som in banknoten aan de bank betaald moest worden zullen misschien toerei kend zijn om de October-coupon te dekken. Maar waarnlede zal de Januarij-coupon betaald wor den De toestand is des te moeijelijker omdat de werkelijke gezamenlijke rijksraad bezwaarlijk tot in het begin des nieuwen jaars zal vergaderen. Al wilde men ook de toevlugt tot eene fictie nemenen den rijksraad zoo als die thans is zamengestelrl voor den gezamenlijke» rijksraad verklarenzoo zou men daardoor welligt de centralistische meerderheid bevredigenmaar nogtans het hoofddoel niet bereiken want men zal geen geld kunnen verschaffen. Het kapitaal is wantrouwend en voorzigtig en men zal het er niet toe kunnen brengen eene vergadering als

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1