63. Woensdag 1 Augustus. WOENSDAG ZATURDAG. 1861 Besturen ep Administratie» Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen ZIEIIK A BONN E ME N TS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. tnzendingder Advert.daagste voren, Boor 10 ure 'imorgens VE BS C HIJ NT: P RIJ S DER ADVERTENTIES. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten tan 16 regels a f 1 lirholre hr Trnejregl UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1861. HOOFDSTÜK VII. ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. a. Scholen voor lager Algemeen overzigt Opleiding van onderwijzers-, 4 j Met betrekkin? tot de opleiding van kweekelingen tot hulp- j onderwijzers deelen wij het volgende jnede> I Van enz. Na de, volgens hetzelfde verslag, beschikbaar gestelde jaarlijksche rijks-toelagen ten behoeve van de oefenscholen ter opleiding van kweekelingen te Zierikzee Goes en- Tholen zijn die scholen met het oog op hare bestemmingnader geregeld geworden en vervolgens in werking gekomen. De onderwijzers bij deze scholen genieten alsnu uit de verleende toelagen eenige geldelijke belooning. De gemeente-besturen hebben van hunne belangstelling en medewerking doen blijken. Dat van Zierikzee heeft eene toelage van ƒ50 'sjaars beschik baar gesteldtot bestrijding der hünr van het lokaal en der kosten van verwarming en verlichtingdat van Tbolen heeft insgelijks kosteloos een lokaal ten gebruike afgestaan terwijl andere gemeentebesturen in het derde schooldistrict, behalve St. Philipsland eene kleine bijdrage tot bestrijding der verdere kosten hebben toegezegd. Het getal kweekelingen was in I860 op elke dier oefenscholen 10, Op die te Zierikzee en Goes werden de lessen bovendien door eenen hulponderwijzer bijgewoond. Verder enz. Te Zierikzee werd ook in het afgeloopen jaar door eenige hulponderwijzers en kweekelingen gebruik gemaakt van de hun aangebodene gelegenheid, tot deelneming aan het onderwijs iu de gymnastiek eu om zich in het zingen te oefeneu terwijl een kweekeling onderwijs genoot op de Teekenschoolten koste van het departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Te enz. Openhaar Onderwijs. De regeling van het openbaar lager onderwijs in de ge meenten dezer provincie kan over het algemeen en met uit zondering van enkele punten in sommige gemeenten als volbragt worden beschouwd. Dit laatste was tijdens de op making van dit hoofdstukniet het geval Te enz. Te Duivendijkewaar de gemeenteraad heeft besloten eene school op te rigten die er tot dusver niet bestond welk besluit, even als dat tot bepaling der jaarwedde van den onderwijzer nog eenige wijziging behoeft. Te enz. In het algemeen overzigt hiervoren maakten wij eenige melding van de opheffing der openbare school te Rengers- kerkegemeente Kerkwervebij de regeling van het lager onderwijs dier gemeente in werking getreden den 1 Januanj dezes jaars. Tegen die opheffingwaarin door ons is berust geworden, werden door enkele ingezetenen der gemeente en ook door andere personen die zoo als ons later bleek geene ingezetenen dier- gemeente waren bij ons bezwaren ingebragt, welke ons ongegrond voorkwamen. Daarop heeft in het begin dezes jaars een der ingezetenen te dier zake tot Zijne Majesteit gewend. De mededeeling van de in deze te nemen beslissing zal waarschijnlijk in het volgende verslag hare plaats vinden. Tot dusver wordt in 102 van de 113 gemeenten in deze provincie de bij art. 33 der wet bedoelde bijdrage in de kosten van het lager onderwijs geheven Onder enz. Voor zooveel ons bekend is, hadden in 1860 de volgende voorzieningen ten opzigte van openbare schoollokalen eu onder- wijzerswonitigen plaats te weten Te Bruinisse eenige vergrooting van het schoollokaalwelke hoe wcnschelijk andersechter thans geen doel zal treffen nu aldaar eene bijzondere school in werking za! komen. Te Klkerzee de herstelling van het dak van het schoollokaal. Te enz. Te Nieuwerkerk het aanbrengen van enkele verbeteringen aan het schoollokaal. Te enz. Te Renesse de vergrootingen aanmerkelijke verbetering van het schoollokaal. Te enz. Aan J. Jille hoofdonderwijzer in de openbare school te 'b Heer Arendskerke, werd bij Zijner Majesteits besluit van den 11 September I860, no. 61 ter zake van zijne trouwe en ijverige vervulling der betrekking van onderwijzer gedurende 50 jaren de zilveren medaille, vastgesteld bij Koninklijk be sluit van 24 Januarij 1841 no. 22, toegekend. Bijzonder onderwijs. De veranderingen welke gedurende 1860 in de bijzondere scholen zijn voorgevallen, bepalen zich, voor zooveel ons be kend is, tot de volgende. In den loop of met het einde van dat jaar werden opgeheven de bijzondere school van het departement Middelburg der Maat schappij tot Nut van 't Algemeenen de bijzondere Israëlitische school voor maatschappelijk onderwijs aldaar alsmede die te Zierikzee. Aan den gewezen onderwijzer bij de Israëlitische school te Middelburg., M..H. B.ajUson, w,erd.bij Ziener Maje steits besluit van den 29 December 186/9, no. 61voor ditmaal eene gratificatie van f 200 toegekend. Daarentegen enz. Toe.zigt op. het onderwijs. Ken der wethouders van de gemeente ÏCerkwerve ,in ons vorig verslag bedoeldbleefzoover den districts-9choolop- ziener bekendis, steeds weigeren, de betrekking .van lid der plaatselijke schoolcommissie aldaar te aanvaarden. Te enz. b. Scholen van hijzonderen aard en strekking enz. Bewaarscholen en kleinkinder- of mai.tressen-schol'en. Voor zoo ver is kunnen worden Dagegaanbeliep het getal der bewaarscholen 17 waarvan 2 openbare met 329 kinderen en 15 bijzondere met 1232 kinderen, en dat der kleinkinder- of maitressen-scholen 23 met 4^8 kinderen. OnSër enz. De aan de bewaarscholen te Zierikzee almede verbonden ge legenheid tot opleiding van onderwijzeressen voor dergelijke iu- rigtingen droeg op nieuw goede vruchten. Zangscholen. Met enz. Industrie-Scholen Er zijn thans twee zoodanige scholen in de provincie aan wezigdie te Middelburg, en die welke in den loop des vorigen jaars te Zierikzee is tot stand gekomen beiden zijn vermeld op de fabel no, v1j. Laatstgemelde school is haar bestaan verschuldigd aan de ijverige bemoeijingen van de afdeeling Zierikzee der-Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering van Nijverheid ondersteund door het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en het bestuur van de gemeentelijke teekenschool'en is nevens deze school bestemd tot theoretische opleiding van .ambachts- en handwerkslieden. Het onderwijs wordt gegeven van 1 October tot 31 Maart, minstens gedu rende 4 uren 's weeks en omvat de rekenkunde te beginnen met de evenredigheden de tweede en derde magts-wortel- trekkingde beginselen der stelkunde, die der meetkunde tot en met de berekening der inhouden van vlakken en ligchamen meetkundige werkstukken, de beginselen der natuurkunde, die der werktuigkunde en der scheikunde. De hoofdonderwijzer der openbare burgerschool te Zierikzee H. J. Bastmeijer, is met het onderwijs belast, uitgezonderd voorde scheikunde, die echter in den afgeloopen winter nog niet werd behandeld Het enz. Wordt vervolgd). KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bij deze aan de ingezetenen bekend dat de Rekening dezer Gemeente over bet jaar i860, ingevolge <1e wel gedurende veertien dairen voor een ieder ter inzage op de Secretarie is nedergelegd en legen betaling der kosten ver krijgbaar gesteld. Zierikzee, den 3 Augustus 186 ft. G. GAlT, Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee verwittigen bij deze hel publiek dal de gewone Kermis of Jaarmarkt alhier zal gehou den worden als van ouds aanvangende op den laatsten maandag in Augustus gedurende twee weken en alzoo van den 26 dezer maand tot en met den 7 Sep tember aanslaande. Üe aanvraag voor bel plaatsen van schouw burg-lente» zal uiterlijk vóór 20 dezer maand moeien geschieden mei vrachtvrije brieven bij den heer DJ. Couvéemarktmeester alhier bij wien op dezelfde wijzede kramers zich in lijds behoorenaan le melden. Ken ieder hunner zal van behoorlijk patent moeien zijn voorzien terwijl geene rijfelaarshoroskooptrekkers of bedelaars op de kermiszullen worden toegelaten. ÏJerikzeeden 5 Augustus 1861. li. G. GAU, Voorzitter, i. P. N. KKMKRINS, Secretaris. Op den 31 Juli) en 1 Augustus had te Middelburg voor de bevoegde commissie het gewoon examen plaats voor gezworen land meters. Daarbij zijn o. a. geadmitteerd ge worden de hoeren C. Elenbaas Hz. le Bruinisse en L. Klompete Üreischor. Men schrijft uil Oude Tonge van 30 July. Bij het onweder van zondag avond zijn twee paarden van JOoms loopende in eene weide nabij deze gemeente, door den bliksem doodge slagen. Voor eenige dagen is op het strand onder de gemeente Groede aangespoeld eene flesch waarin een briefje werd gevonden, in het Hoog- duilscb met potlood geschrevenen dat zoo goed mogelijk vertaald zijnde aldus luidt cc Den 22 April 1861 ging ons schip Tuisco kapt. Damiemannonder 40° breedte en 65° lengte verloren. (get. A Dannemann.") Bij hel zaad dorschen bij een landman Ie Nieuwvliet had den 30 Jul ij II een treurig voorval plaats. Als naar gewoonte was daarbij jenever geschonken. Twee knechts, niet te vreden met betgeen zij op het lam! gebruikt hadden zetleden hunne zwelgerij op de hofstede voort, mei dat ongelukkig gevolg, dal een hunner des anderdaags voormiddags overleed. Als eene bijzonderheid verdiend vermeld le worden dal in de bakkeet van den land bouwer P. de Ilullu Pz. onder de gemeente Zuidzandeeen paar zwaluwen bur. nes'je in eenen zwaveistokbak hebben opgebouwd en dat daaruit onlangs 4 jonge zwaluwen zijn uitge vlogen De soldaat R van bet le Bcrgen-op-Zoom in garnizoen liggend 6e reg. inf. heeft zich II. donderdag avond toen hij zich alleen op de kamer bevond door middel van een geweer schot van het leven beroofd. De reden van dezen zelfmoord is tot nog toe onbekend. Door het departement van oorlog is ter kennis van gegadigden gebragl dat er voor on gehuwde personen niet boven de 40 jaren oud gelegenheid bestaatom als stafmuziekanlei» te Batavia geplaatst le worden en wel voor de volgende instrumenten 2 B klarinetten 1 trompet1 cornet1 hoorn en I trombone. Zij, die geneigd zijn voor die betrekking in aan merking te komen, zullen zich aan gemeld de partement per request moeten adresseren met vermelding welke der bovengemelde instru menten zij bespelen. Men schrijft uit 's Gravenhage van I dezer. Op 23 dezer zal voor het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland worden behandeld de zaak van J. Speijer, le Rotterdam, beschuldigd van brand stichting in een gebouw, waarbij te voorzien was dat menschenlevens konden worden in gevaar gebragl. De vrouw van den beschul digde genaamd M. van Vliet moet zich door zelfmoord aan de insgelijks tegen haar ingebragte beschuldiging hebben omtrokken. Er zijn ruiin 20 getuigen in deze zaak gedagvaard. Het openbaar ministerie zal worden waargenomen door den advocaat-generaal jonkh. sur, C. van Nispen tot pannerdenterwijl als verdediger aan den beschuldigde is toegevoegd de heer mr. B. Mees. Men schrijft uit MeppelMisschien heeft zelden de jagl zoo veel waterwild aangeboden als thans het geval is, de jagers keereu des avonds met groote vrachten wild bepaaldelijk eendvogels verheugd huiswaarts welke dan ook voor slechts 25 cent per stuk verkocht worden ze worden druk en bij groote partijen in den handel gebragl en naar Holland verzonden. Men sc.irijft uit Leeuwarden van 30 0u/ij Het provinciaal geregtshof van Kriesland heeft heden eene vrouw uit Haulerwijk veroordeeld tot de doodstraf, wegens moed willige brandstichting, waardoor hel te voorzien was dat nienschen- levens in gevaar konden worden gebragl. On danks de gemoedelijke en treffende toespraak die de president tot de veroordeelde hield bleef zij schijnbaar gevoelloos. Een louwslagersknechl te Groningen die dikwerf zich aan drank te bmföngaat zond zijn 13jarig zoontje met oen. weekboekje uit deze verloor dit. De vader daarover ver stoord sloeg den jongen op ónmededoogende wijzeen zeide dat bij zich maar mo st ophan gen of verdrinken, als hij niet meer slaag wilde hebben. Het kind is hierop wotrgeloopen en heeft den geheelen nacht rondgedoold tot dat het donderdag morgen omstreeks 5 ure in wan hoop werkelijk een einde aan zijn jeugdig leven heeft gemaakt door zich in de Spinbuisgracht aldaar te verdrinken. Zeer kort daarna word hel lijk uit het water gebaald maar ook toen heeft de onnatuurlijke vader nog geene poging willen in het werk stellen om door het inroepen van geneeskundige hulp de levensgeesten die waarschijnlijk nog niet geheel verdwenen waren te doen lerugkeoren. Naar wij vernomen is ge noemde persoon in handen der justitie. GronCl.) Als een voorbeeld van de buitengewone vruchtbaarheid van dezen zomer moge dienen dal op bet erve van den landbouwer Bartel Schilder op het Kamper Eiland eene groote menigte roggehalmen gegroeid zijn die met 25 26 airen tor lengte van ruim 2 palmen prijken. Eene enkele dier airen bevatte, 117 korrels van eene uitmuntende hoedanigheid. Nopens den diefstal in de kerk te Samboek wordt gemeld Vermoedelijk is in den middag van 27 .lulij jL uit de R. K. te Sambeek ontvreemd, uit een ongesloten glazen kast waarop de sleutel stak van een daarin geplaatst Mariabeeld en kindje 2 zilveren kromen met dito scepters; 8 a 9 stukjes zilver bestaande in armen en 2 b,eenen 2 hartjes en een hoofd. Van al deze voorwer pen is geen keur of merk bekend. De daders zijn onbekend en hebben zich waarschijnlijk doen insluiten.'' In hel Journal d'agriculture wordt een middel aangegeven tot wering der aardappel ziektedal ui Frankrijk sedert geruime» lijd goede uitkomsten heeft opgeleverd. Men bemest namelijk het land met schaponmcst en in den bloeitijd laat men hel 3 a 4 weken door schapen beweiden en wel in hel eerst dagelijks één en vervolgens een half uur per dag. wel toeziende, dat de schapen over het gekcelo stuk land worden gedreven. Men berekend, dat op die wijze 109 schapen een stuk land van 4 bunders groote ge heel van ziekte kunnen bevrijden. Ken land bouwer le Malignes behandelde vijfjaren ach - tereen zijne te veld staande aardappelvrucht op genoemde wijze en verkreeg steeds een goeden oogst gezonde aardappelen. Hel jaar daaraan volgende 860) liet hij het eerst weder na, maar kreeg weer de gewone ziekten en oogste eene aanmerkelijke hoeveelheid aangetaste en onbruik bare aardappelen. Nog andere landbouwers hebben de zelfde methode met goed gevolg aan gewend en waar men geene gelegenheid heeft tot het lateu beweiden wordt toch steeds het bemesten met schapenraest sterk aanbevolen. DU ITSC HL AND. [Jil Maagdenburg: wordt bel volgende treurige voorval gemeld. l£en inwoner dier slad Falke genaamd, had zijn knecht de buur opgezegd dewijl hij niel langer over zijn gedrag tevreden was. Deze geene betrekkingen in ge noemde slad hebbende en zijne pogingen om eene nieuwe dienst te bekomen ziende mis lukken bad zich herhaaldelijk lot zijnen meester gewend ten einde hem zoo mogelijk op zijn vroeger genomen besluit le doen terugkomen. Toen deze pogingen vruchteloos blew-n vatte hij hel plan op om zich le wrekenon of de

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1