'fs :ugd, woensdag zaturdag. Zatiii'dag 3 Augustus. 1861 ren. Be-sturen en Administratiên Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen O ERS, met in KeMenl 3 bevragen! irschillendn A BONN E ME N TS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post ƒ42,25. Inzendingder Advert.daags te voren, voor 10 ure'smorgens. VERSCHIJNT: kapt. iialaia Hordt. beiden ge lid.».ir van Rotterdam Batavia 'ncr bei- I.ïvii Ijijr van liot- lint \ed Neming infanterie •laut en 5 192», 'dam. zm 1. 12 6 7 vaart der n Middel- loot rijden m UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland, door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1861. HOOFDSTUK VT. Kerkelijke Zaken. Voor zooveel ons bekend is viel ten jarc I860geene verande- I ring voor in het getal van de erkende kerkelijke gemeenten of parochiën in deze provincie, maar vermeerderde dat van de dienstdoende leeraars of geestelijken door het beroepen en in f dienst treden van eenen tweeden predikant bij dc Walsche ge- I meente te Middelburg. Hetgeen wij, aangaande de daarstellingvernieuwing, verbetering of herstelling van kerkgebouwen consistoriën en pastorijen in 1S60, ook meteenen terugblik op bet dienaan- I gaande in ons vorig verslag vermelde, kunnen mededeelen, bepaalt zich voornamelijk tot het volgende De enz. De nieuwe pastorij bij de Hervormde gemeente tekerkwerve werd voltooid met die te Klkerzee was dit voor het grootste vgedeelte mede het geval. Voor deze laatste is eene geldleening van 1650 vereischfc geworden, waartoe wij kerkvoogden hebben gemagtigd. Ten enz. Bij de Hervormde gemeente te Kerkwervc deed de meer en I meer getrouwe opkomst ter openbare godsdienst-oefening behoefte gevoelen aan een grooter getal zitplaatsen in de kerk dat verkregen is door de stoelen te vervangen door banken. Bij enz. Nopens de bezoldiging van de leeraars of geestelijken kunnen wij alleen vermelden, datde, blijkens ons verslag over 1859, in 1858 toegekende verhooging ad 50, der jaarwedde van Ideu tocnmaligen predikant bij de Hervormde Gemeente te Sir Jansland die in i860 zijn eervol emeritaat met pensioen heeft verkregen bij Zijner Majesteits besluit van den 10 Julij 1860 no. 14 op denzelfden voet is verleend ten behoeve van zijnen opvolger, nadat uit een op nieuw ingesteld onderzoek was geblekendat die gemeente steeds moest geacht worden buiten staat te zijn om door middel van alteram tantum het predikants-tractement te helpen verhoogen. Behalve enz. Buitendien werden nog, voor godsdienstige doeleinden, de volgende giften gedaan als Door jhr. F. c. de Casembroot, ambachtsheer van St. Annaland, aan de Hervormde gemeente aldaar, ten behoeve van het kerkgebouw acht nieuwe ijzeren lichtramen die I echter eerst in het voorjaar van 1861 zouden worden geplaatst; en Door den heer J. W. Vader, notaris te Cortgene, bij gc- legenheid zijner vijf en twin tig-jarige echtvereeniging aan de kerk der Hervormde gemeente aldaar een zilveren doopbekkeu. HOOFDSTUK VII. ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN, a. Scholen voor lager onderwijs. Algemeen overzigt. Bij hel bewerken van dit gedeelte van ons verslag hadden wij de verslagen van de schoolopzieners volgens art. 65 der wet op het "lager onderwijs, van den 13 Augustus 18)7 (Saatsblad no. 103) ons in afschrift mede te deelen, nog niet in derzei ver geheelvan allen ontvangen, waardoor wij buiten de gelegenheid waren, het met die volledigheid te be handelen als wij wel zouden gewenscht hebben. Uit hetgeen ter onzer kennis kwam, kan worden afgeleid dat het lager onderwijs ook in het afgeloopene jaar, weinig of geene verandering heeft ondergaandat het, in vergelijking 1 met het daaraan voorafgegane jaarwel eenigzins vooruit gaande is te noemen doch dat er nog veel is dat verbetering behoeft en daarvoor vatbaar is vooral te platten lande in liet bijzonder wat betreft het onderwijs in de beginselen van de vormleer, en die van de kennis der natuur en in het zingen ofschoon volgens het verslag van den schoolopziener in het vierde schooldistrict de beoefening van eerstgemeld vak van on derwijs hem voorkomt in vooruitgang aan te houden en hij het onderwijs in het tweede voor het algemeen goed kan noemen. In zeer vele scholen zijn reeds aanwezig de mathematische Iigchamen, ten dienste van het onderwijs inde vormleer waarvan wij in ons vorig verslag gewaagden. Mogende, ter opleiding van j onderwijzers, opterigten rijks-kweekscholenen in het leven ge- I roepene normaallessen een gunstig uitzigt voor het onderwijs j openen, nogtans meent men dat om dit laatste op de ge- wenschte hoogte te kunnen brengener ook gelegenheid be hoort te worden gegeven dat de eenmaal tot hulponderwijzer gevormde kweekeling zich verder tot hoofdonderwijzer kunne bekwamen, waartoe hij nu, vooral wanneer men het oog vestigt op het programma van kundigheden welke in den hoofd onderwijzer gevorderd worden buiten staat is en waarin meent men insgelijks de rijks-kweekscholen evenmin als de normaallessenzullen voorzien. Van de enz. P RIJ S DER ADVERTENT JEN. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f\ behalve hei'/.cgelregt Het lokaal eener openbare school in het tweede schooldistrict, dat, blijkens tabel no. IV, door den schoolopziener krachtens art. 4 der wet is afgekeurd is dat te ltengerskerke, gemeente Kerkwerve als zoodanig ook in ons vorig verslag opgegeven. Die school is echter, bij de regeling van het lager onderwijs dier gemeente niet bestendigd. Over enz. Wordt vervolgd). Openbare Raadsvergadering gehouden te ZlerlJkzee, den 31 Julij 1S61. Voorzitter mr. B. C. Can. Secretaris mr. J. P. N. Ermerins. Afwezig met kennisgeving de heoren mr. de Cleicq, van der Grijp en Ochtman, zonder kennisgeving de heer Houwer. De notulen der vorige vergadering zijn goed gekeurd. Voor kennisgeving is aangenomen de me- dedeeling der missive van Gedeputeerde Staten, geleidende Koninklijk besluit dd. li Junij goedkeuring belasting openbare vermakelijk heden en dat de verordening reeds is afge kondigd. Tot beschikking bij de gemeente-begrooting is aangehouden een adres van W. M. van Setten om jaarlijksche gratificatie. Is gelezen eene missive van Gedeputeerde Staten houdende berigt ontvangst der ver ordening, houdende wijziging van die op het verkoopen van brood en die der brandweer benevens de verordeningverklarende welke strafverordeningen nog geldig zijn en beden kingen op de verordeningen der honden, liet eerste wordt aangenomen voor kennisgeving en omtrent de laalste verordening conform het advijs van Burgemeester en Wethouders be sloten, de voorgedragen bepalingen niet te wijzigen. Overeenkomstig haar verzoek wordt, aan de commissie van beheer der onderlinge waarborg- vereeniging voor arbeiders eene toelage van 100 verleend, voorloopig voor één jaar en met uitnoodiging aan de commissie om harerzijds het mogelijke aan te wenden, om de particuliere bijdragen uit te breiden. Voor kennisgeving aangenomen: a. Dat de kas bij den Gemeente-Ontvanger is opgenomen en in kas was/9858,14. b. Dat bij de laatste verkiezing de 4 aftre dende leden zijn herkozen. c. Dat de tiende-veiling heeft opgebragt f 2953,59 onzuiver. De gemeente-rekening 1860 wordt door Burge meester en Wethouders met de bijlagen ter tafel gebragt met herinnering aan de te be noemen commissie, dat dezelve voor 1 Septem ber e. k.aan Gedeputeerde Staten moet zijn ingediend de raad benoemt tot commissie van onderzoek de heeren van der Grijp, dr. Goe- mans en Muiock Houwer. Door het collegie van curatoren zijn ter ver vulling der vacaturen vati de heeren mr. de Clercqenjhr. mr. C. de Jonge, als aanbeveling ingediend de volgende dubbeltallenmr. J, Moolenburgh en mr J. P. N. Ermerins; dr. J. K. de Bruijne en dr. H. Goemans Hz. In plaats van mr. de Clercq wordt benoemd mr. J. Moolenburgh met 7 stemmen. (Mr. Ermerins bekwam 1 stem en 1 briefje blanco) In plaats van jhr. mr. C. de Jonge, bekomt dr. J. K. de Bruijne 7 stemmen. (De heeren dr. H. Goemans, Hz. en mr. Ermerins elk 1 stem.) Door de plaatselijke schoolcommissie zijn voor dezelfde vacaturen dezelfde dubbeltallen aanbevolen mr. Moolenburgh wordt benoemd met algemeene dr. de Bruijne met 8 stemmen bij deze stemming was 1 briefje op mr. Ermerins. De Voorzitter stelt in handen der heeren die benoemd zijn om de begrooting te onder zoeken, de rekening der teekenschool. Burgemeester en Wethouders stellen voor en de Baad besluitte doen maken eerie nieuwe afrastering aan de noordoost zijde van het kerkhof. De geloofsbrieven der verkozen leden worden onderzocht en bij afwezigheid van het betrokken lid respectivelijk goedgekeurd, hiervan zal aan Gedeputeerde Staten worden kennis gegeven en de benoemde leden ter bekwamer tijd wor den geïnstalleerd. Waarop de vergadering is gesloten. Waarschuwing aan Veehouder». De Burgemeester van Zierikzee. In aanmerking nemende dat op onderschei dene plaatsen in deze provincieeene ziekte onder de varkens van een zeer kwaadaardig ka rakter wordt waargenomen die meestal een doodelijken afloop heeft Brengt ter kennis van belanghebbenden: Dat, aangezien de geneeskundige behande ling dezer ziekte onder de varkensslechts zeldzaamgoedeuitkomste»oplevert, meer vrucht te verwachten is van eene voorbehoedende ge neeswijze daarin bestaande dat aan de nog schijnbaar gezonde varkens eenige afvoerende zouten onder het voeder worden toegediend, terwijl daarbij als leefregelkundige voorschriften worden aanbevolen geene te sterke voedering of zwaar te verteren spijs, luchtige hokken zuivere dronge ligging het afborstelen en begieten met koud water, het gebruik van zure melk, onrijp ooft, enz. en vooral de onmiddelijke afzondering van de schijnbaar gezonde dieren bij lu-t ontstaan der ziekte. Belanghebbenden worden inzonderheid op merkzaam gemaakt op de aangegeven genees kundige wenken, ten einde die naauwkeurig op te volgen en meer dan gewoonlijk op den ge zondheidstoestand dier dieren te letten. Zierikzee, den 27 Julij 1861. B. C. CAU. De hooge raad kamer van vacantie heeft uitspraak gedaan in de zaak van den officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te Zierikzeerequirant van cassatie tegeneen von nis dier regtbank in zake P. Kanaarveroor deeld wegens het afrijden met eene diligence niet voorzien van een ijzeren stang op den bak of de kap ter bepaling der hoogte waarop de goe deren mogen worden geladen De raad heeft met vernietiging van het vonnis der regtbank alsmede van dat van het kantongeregt te Zierik zee i» ideil voor zoo veel de toepassing van art. 475, no. 4, van bet wetboek van strafregt en de opgelegde straf betreft, opnieuw regtdoende, liet feit strafbaar verklaard, volgens art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 Staatsblad no. 12) en den gerequireerde veroordeeld tot eene geld boete van f 10 en in de kosten. Door de in dit jaar zoo buitengewoon talrijke electrische weêrverschijnselen en de daaruit overal en allerwege plaats gehad heb bende ongelukken is het dat wij ons genoopt gevoelen een eenvoudig middelbekend te maker, dat door de min kostbare en gemakkelijke wijze waarop het aangewend kan worden, wel de algemeene aandacht verdient. De eigenschap van het stroo, om electrische Iigchamen te ontladen, is bereids wetenschappelijk vastgesteld. Uit ver schillende proefnemingen is gebleken dat de spits van een slroohalmal is die slechts ééne duim langeen electrische batterij die met ge noegzame electriciteit om een os met eenen en kelen slag te dooden is geladen, oogenblikkelijk zonder vonken en zonder slag kan ontladen. Op grond van deze wetenschappelijke zekerheid, heeft men in Frankrijk op de volgende wijze een bliksemafleider vervaardigd, die daar te lande op vele plaatsen met goed gevolg wordt ge bruikt. Aan een staf van week hout wordt regtstandig een stroohalm met geelkoperdraad bevestigd, en aan zijne punt eene koperen spits aangebragt. Deze eenvoudige toestel wordt als eene toereikende bescherming tegen een blik semstraal beschouwd. In de omstreken van Tarbes is op iedere 20 hectaren (bunders) een dergelijke bliksemafleider aangebragt, waardoor de gemeente volkomen tegen het hemelvuur be veiligd geacht wordt (N. R. C) Ken bij liet departement van kolonie i ont vangen regerings-lclegram gcdagteckend Ba tavia 14 Junij 1861 luidt Zware stortbuijen en stortvloeden houden aan in Hagelen de schade is grool. Opeen berg in hel binnenland van Djokjokarta ontstond eenige ongeregeldheid die onmiddelijli door de inlandsche hoofden zeiven word onderdrukt geen zaak van gewigt. Uit Curacao schrijft men van 7 .Fulij Zr, Ms. stoomschip Cornells Dirks is gisteren binnengekomen van eenen logt naar Corn Bio la Hache en Sta Martha, in het belang der \e- derlantlsche onderdanen op die plaatsen. Men schrijf! uil Wilp van 29 dezer. Een treurig voorval is hier hel hoofdonderwerp der dagelijksche gesprekken. Een jong inenscli, in de loting gevallen, en verpligl om zelf Ie dienen had zulk een tegenzin in den militairen stand dal hij ging deserteren, liij de ouderlijke woning teruggekomen durfde hij die niet binnentreden maar verschool zich in een schuurtjewaar hij geruimen tijd zonder het genot van eeuig voedsel doorbragt. Eindelijk gevonden, wil men hem, uit vrees voor do gevolgen zoo spoedig mogelijk naar zijn re- gement doen lerugkeeren en geïeidl lietn daartoe naar Deventer maar onderweg weet hij zich onder ecnig voorwendsel van zijn geleider Ie onlslaan en poogt zich met een scheermes van het leven te berooven. De wonde schijnt echter niet doodelijk te zijn zoodat hij thans in het gasthuis te Deventer is overgrbragl. Een verschrikkelijk ongeluk is er II. maandag op den spoorweg van liet land van Waes voorgevallen De machinist van den sneltrein welke len half drie ure uil Gent vertrokken was, bemerkte in dc rigling van iieirvelde dat een voorwerp langs bel spoor lag. Meer naderende zag hij dal het een mensch wasen hoezeer met reden ver onderstellende dal hel een weikman van den weg moest wezen, gaf hij sein met de stoomfluit doch de man bewoog zelfs in weerwil eener herhaalde waarschuwing niet. Te laat om den trein stil te houden werd echter door den machinist alles aangewend om de snel heid te verminderen reeds was de locomotief voorbij zonderden man te raken doch de houten optreê van het eerste rijtuig trof hem en slin gerde den ongelukkige te midden op het spoor alwaar hij letterlijk verpletterd en in stukken gerukt is geworden. Het slagtoffer is een barriérewachler men veronderstelt dat de ongelukkige door eene plotselinge ongesteldheid aldaar getroffen en neergeslagen is. DUITSCHLAND. Weënen, '27 Julij. Zoo als men weel itad de landdag te Pesth na de ontvangst van het ke.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1