Woensdag 31 Julij 1861 WOENSDAG I ZATURDAG. 61* Besturen en Administratie!) Binnenlandsche Tijdingen. ABO NN EM El\ TS-P H IJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, rooi-10 ure'smorgens. VE It S C BIJN T: P Rl J S DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er, Doodberiglen van 16 regels a f 1 behalve het/egelregt UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland, door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1861. HOOFDSTUK V. NATIONALE MILITIE EN SCHUTTERIJEN. a. Nationale Militie. Van de afgeleverde beliooren 324 tot de 1ste klasse 70 tot de 2de klasse67 tot 3de klasse; 19 tot de 4de klasse en 8 tot de 5de klasse, te zamen 494. De tot de dienst geroepen en opgekomen lotelingen en num- merverwisselaars zijn onmiddelijk na hunne inlijvingin reserve gesteld met uitzondering van 15 lotelingen die dade lijk in activiteit zijn opgenomen, als: 1 omdat hij als luiitenlandsch zeevarende wenschte gebruik te maken van de gelegenheid aan de zoodanigen vergund om dadelijk in wer kelijke dienst te treden teneinde, na volbragte wapenoefe ning in het genot van groot verlof te worden gesteld om zijn beroep weder op te vatten 14 die met tinea capitis waren behepten wier genezing in een hospitaal moest worden beproefd. De nalatigen en plaatsvervangers zijn terstond -in activiteit gesteld. Zes lotelingenwelke door de militaire autoriteiten onge schikt voor de dienst zijn bevondenzijn op grond van art. 101 der wet van den 8sten Januarij 1817 (Staatsblad no. 1) aan eene herkeuring onderworpenen werden daarvan 3 finaal en 3 voor één jaar vrijgesteld zijnde tot aanvulling van dezen reeds anderen in dienst gesteld. Voor zoo veel ons bekend iszijn van de ingelijfden tot de vrijwillig aangeworveneu opgrond van art 171 der aange haalde wetovergegaan 6 lotelingen 11 nummerverwisselaars en 6 plaatsvervangers als 9 bij (le infanterie 7 bij de kavalerie 6 bij de artillerie en 1 bij het bataillon mineurs en sappeurs te zamen 2.3. Kr zijn bij ons tegen de uitspraken van den militie-raad 23 reclamation ingediend als 16 van de belanghebbenden zeiven tegen hunne aanwijzing voor de diensten 7 van anderen die zich met aan 8 lotelingen toegekende vrijstellingen bezwaard vonden. Under de eersten waren begrepen 10 lotelingen die voorgaven voor de dienst ongeschikt te zijn waarvan door ons bij herkeuring 7 geschikt verklaard en 3 voor één jaar vrijgesteld zijn 5 lotelingen diehebbende bewezen eenige achtergeblevene zonen te zijn, allen door ons finaal zijn vrijgesteld en 1 loteling wiens reclame wegens broederdienst is afgewe zen. Dc tweede soort betroffen 4 lotelingen wegens ligchaamsgebreken benevens 1 loteling wegens gemis der vereischte leugtevrijgesteld die volgens de mcening der bezwaarden geschikt voor de dienst zouden zijn en waarvan bij onderzoek is bevonden dat slechts een loteling die geschiktheid had 2 lotelingen die als kostwinnende zoon tijdelijk en l loteling die wegens broederdienst finaal waren vrijgesteld waaromtrent het onderzoek heeft doen zien dat de uitspraak t.ot tijdelijke vrijstelling van een kostwinnenden zoon is moeten worden verbeterd en veranderd in eene aanwijzing voor de dienst. De militie-commissaris in dit gewest zich met de beslissingen door den militieraad omtrent eeuige lotelingen genomen niet hebbende kunnen vereeuigen is door den heer commissaris des konings daarvan bij ons eene opgave ter tafel gebragt, ten einde wijous met de zienswijze van den militie-commissaris yer- eenigende die beslissingen zoude verbeteren. Wij hebben echter, om redenen in ons vorig verslag aange geven ons onthouden om van die bezwaren kennis te nemen. De enz.. b Schutterijen. De werkzaamheden betreffende de schutterijen worden bij de gemeentebesturenvoor zoo ver ons bekend isover het alge meen met zorg verrigt. Hij de administratie van een enkel bataillon liet zulks te wenschen immers werden gevorderde opgaven en gevraagde iulichtingen niet dan met veel moeite verkregen Het laat zich wachten dat de dienaangaande ge nomen maatregelen gunstig zullen werken. liet blijft voor de gemeentebesturen steeds moeijelijk het personeel bij de rustende schutterijen behoorlijk na te gaan. Eene nieuwe wetgeving op het stuk der schutterijen welke verlangend wordt te gemoet gezien zal misschien daarin ver andering brengen. De toestand van de schutterijen is overigens bevredigend. Iets bijzonders valt deswege niet te vermelden. De kaders van officieren en onder-officieren worden zooveel mogelijk, voltallig gehouden. Bij een enkel bataillon der rustende schutterij ontmoet de vervulling van officiers-plaatsen wel een3 bezwaar. Gebrek aan geschikt personeel is daarvan de oorzaak. In enz. De wapenen en net ledergoed bij de dienstdoende schutte rijen in gebruik of in bewaring worden zooveel ons bekend JS in goeden staat onderhouden en behoorlijk verantwoord. De betaling door het rijk der kosten gevallen op de inleve ring van de voorwerpen van wapenen en ledergoed van de rustende schutterijen waarvan in ons laatste verslag wordt gewaagd heeftvoor zoo ver ons bekend is tot dusver geen plaatsgehad. Bedenkingen op dedeclaratiën deswege sch\inen daarin vertraging te brengen. l)ie declaratiën zijn gewijzigd en toegelicht'op nieuw aan het departement van oorlog gezonden. Het geldelijk beheer wordt overeenkomstig de bestaande voorschriften gevoerd. Bij de schuttersraden bestaat te dien aanzien bij voortduring de gewenschte regelmatigheid. Volgens de door de schuttersraden opgemaakte begrootingen vorderde de kosten van instandhouding over i860 eene uitgaaf van Voor de dienstdoende schutterijen van f 4802,49' tot dekking waarvan als toelagen uit de gemeente-kassen is toege staan eene som van f 4594,60s Voor de rustende schutterijen van ƒ1320, terwijl de toe lagen uit de gemeente-kassen tot dekking van die uitgaven zijn toegestaan tot een bedrag van f 1051,30 en het overschietende is gevonden uit de batige sloten van vroegere diensten ver meerderd bij de dienstdoende schutterijen, met contributiën volgens de artt. 22 32 en 62 en boeten krachtens de artt. 55—58 6'., 68 en 70 der wet op de schutterijen op te leggen. De sterkte der schutterijen bedraagt Dienstdoende schutterijen te Goes MiddelburgVlissingen en Zierikzee: active778, reserve 588 te zamen 1366 Rustende schutterijen, bestaande uit-3 heele en 3 halve bataillon8 active 2307 reserve 2258 te zamen 4565. Totaal van de sterkte zoo dienstdoende als rustende schutte rijen 5931 Sterkte enz. (Wordt vervolgd) Waarschuwing aan Veehouders. De Burgemeester van Zierïkzee. In aanmerking nemende dat op onderschei dene plaatsen in deze provincie, eene ziekte onder de varkens van een zeer kwaadaardig ka rakter wordt waargenomen die meestal een doodelijken afloop heeft Brengt ter kennis van belanghebbenden Dataangezien de geneeskundige behande ling dezer ziekte onder de varkensslechts zeldzaamgoedeuitkomstenoplevert, meer vrucht te verwachten is van eene voorbehoedende ge neeswijze daarin bestaande dat aan de nog schijnbaar gezonde varkens eenige afvoerende zouten onder het voeder worden toegediend, terwijl daarbij als leefregelkundige voorschriften worden aanbevolen geene te sterke voedering of zwaar te verteren spijs, luchtige hokken zuivere drooge ligging het afborstelen en begieten met koud waterhet gebruik van zure melkonrijp ooftenz. en vooral de onmiddelijke afzondering van de schijnbaar gezonde dieren bij het ontstaan der ziekte. Belanghebbenden worden inzonderheid op merkzaam gemaakt op de aangegeven genees kundige wenken, ten einde die naauwkeurig op te volgen en meer dan gewoonlijk op den ge zondheidstoestand dier dieren te letten. Zierikzee, den '27 Julij 1861. B. C. CAU. BEKENDMAKING. De Burgemeester van '/.ierikzee, brengt ter kennis van belanghebbendendat het kohier voor de belasting op het personeel, no. 3, schattingen, van deze gemeente, dienstjaar 186,/«a. op den 25 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier ten fine van invordering ingevolge de wet. '/.ierikzee den 27 Julij 1861. B. C. CAU. Zierïkzee 30 Julij. De raad van oever defensie ingesteld tot onderzoek der beste wijze waarop de onderzeesche oevers van Zeeland kunnen verdedigd worden heeft onder leiding van den voorzitter, de heer Conradinspecteur van den waterstaatpedurende de vorige week inspectie gedaan der belangrijkste oevervakken in dit gewestzoodat men verwachten kan dat van den uitslag van dat onderzoek weldra iets naders zal worden vernomen. De sub-commissie der aan de Tentoon stelling van Nijverheid alhier te Haarlem ver bondene Loterij gaat steeds voort met op de Tentoonstelling verscheidene voorwerpen aan te koopen en zij tracht daarbij zooveel mogelijk deze aankoopen te verdeelen over de verschil lende plaatsen en de onderscheidene takken van industrie. Zoo heeft zij nu, behalve de vroeger reeds genoemde voorwerpen, nog aangekocht eene elegante dames-werktafel; van van Zeyl, uit Arnhem; een Japanschen schotel op voet, van W. A. Fransete Haarlem: een schrijf bureau van D Siem te Amsterdam een prach tig gelakt tafeltje en dito theebl'ad van Aooijen, te Rotterdameen bronzen ornamentvan L. ScJiüUte Zeist; een uitstekend fraai stelbe staande uit een tafellaken met twaalf servetten van Crols en Co., te Boxteleen ijzeren stoel van J. Schefferste's Hertogenbosch een prach tiger) albasten schotel met twee dito vazenvan C M. van der Haaste Utrecht. Behalve een aantal kleine voorwerpen van C. S. Martinte Zeist, komen nog voor: dames-werkmandjes, hanglantaarns wollen- en rijtuigdekens enz. - Men schrijft uit Goes van 25 dezer. l)e leden der kamer van koophandel en fabrie ken alhier hebben hunne betrekkin? nederge- legd op grond dat de kamer sedert October II. ten gevolge van hel vertrek van den heer C. H. Schetsberg naar elders, zonder secretaris is en tot heden geen geschikt persoon voor de gratis waarneming dier betrekking zich heeft aange boden terwijl de gemeen'eraad weigert eene som van /50, ter bezoldiging van een secreiaris uit de gemeentekas toe le staan dat de voort durende waarneming vari liet secretariaat door een der leden, uithoofde van de veelvuldige daaraan verbonden werkzaamheden billijker wijze niet kan gevorderd worden maar tevens in strijd is met art. 1 van liet kon. besluit van 9 November 18">' [Staatsblad no. 142) en dat dus de gemeenteraad blijkens zijne wei gering aan het bestaan eeoer kamer van koop handel en fabrieken alhier, liet belang van den handel en de nijverheid zeer weinig waarde hecht. Bij u otiinklijk besluit <an 6 dezer is inge trokken hot koninklijk besluit van 2 1 April 1825 no. 106 waarbij aan de plaatselijke besturen magliging is verleend om op liunne kosten alle veroordeeliiigcn lot boete in Correctionele en policiezakon todoen vervolgen. Men schrijft uit Dordrecht van 26 dezer. Ongeveer een jaar geleden werd uit een der optrekjes in de nabijheid dezer stad aan den Tweeden Singel, eene kostbare pendule ont vreemd, en alle nasporingen naar den dader waren vruchteloos. Wel was er vermoeden doch geen bewijs. Thansheeft wij noemen bel een toeval lol de ontdekking van den vermoe delijken dader geleid en tevens beweren dal vroegere vermoedens ongegrond waren. Do zaak moet zich aldus hebben toegedragen Arie de Wilarbeider wonende le Dubbeldam vervoegde zich dezer dagen bij een koopman in goud en zilver enz. in de Tolbrugstraal A. J. v D. en bood dezen ter verkoop aan een be- leeningsbriefje van eene pendule, afkomstig van de leenbank te Rotterdam. De koopmande zaak niet vertrouwende zocht uitstel o. a. voorwendende geen koop te kunnen sluiten zonder de koopwaar te kunnen zien. lnlusschen bekwam ook de policie berigl van bel gebeurde en toen dus de houder van het bankbriefje op den later bescheiden dag terugkeerde^ Irad de policie tusschenbeiden en nam hem om meer op haar gemak de zaken naar behooren af te doen II donderdag in hechtenis. Door den heer Fournier te Breda is op bet gebied der photografie eene nieuwe ontdek king gedaan dienaar men zegtzeer be langrijk moei zijn. 7.ij moet daarin bestaan1, dal het hem door eene tot beden onbekende on geheel nieuwe loepassmg der genoemde kunst, ook mogelijk is beelden met bewerking van olie op doek te brengen. De beelden of schilderijen volgens deze wijze vervaardigd zijn door den lieer Fournier ter bczigligiog gesteld. Men schrijft uil Ossendrecht van 21 dezer. Alhier beeft zekere J. diesederl oenigedagen aan krankzinnigheid lijdende was den duivel uit zijne vrouw willen bannen waartoe hij een beitel bad gloeijende gemaakt. De vrouw zijn voornemen bemerkende, nam de vlugt doch werd spoedig door baren man achterhaald, die haar verscheidene brandwonden tot zelfs in den mond. (oebragt. De vrouw werd echter gelukkig onlzet door den arbeider II. daar zij anders zekerlijk onder zijne handen zou bebbcu moeten sterven. De man is in verzekerde be waring gesteld. Men scbrijfl uit 'l Kamp bij Milligen van 21 dezer. .11. maandag avond, ongeveer ten 8 ure deed de opperbevelhebber alarm blazen alsof een onverwachte vijand in aanlogt was. Men had hierbij gelegenheid om op te merken boe vlug de troepen in orde waren en in staat om den vijand aan le vallen. Twee kavaleristcn hebben bij dit alarm evenwel een ongeluk bekomen du een brak een arm, de andere een been. Men i schrijft deze ongevallen loc aan het misbruik I van sterken drank, waarbij zij, bij de ontsteltenis I die bel alarm verwekte op le onhandige wijze 1 bij liet zadelen en opstijgen hunner paarden te werk gingen. Men schrijft uit Ommen van 21 dezer. Gisteren hadden wij schier een groot ongeluk tc betreuren het strekke tot een waarschuwend voorbeeld. Ken bakkersknecht, die met een handkar meel van den molen zou balen had 4 knaapjes van 5 lot 8 jaar opgenomen overdo brug geraakte de kar van den weg in de thans vrij diepe Vecht. Gelukkig dat de kinderen voor in het wagentje stil bleven zitten en dit regl bleef, waardooj de kinderen door II'. Siro gered konden worden. Men schrijft uit Staphorst van 25 dezer het volgende. Dat wij overnemen als een nieuw bewijs van de deugdelijkheid der inenling van runderen als voorbehoedmiddel tegen de longziekte. In een aanzienlijken veestal onder deze ge meente brak voor cenigen tijd de longziekte uit. Dadelijkwildc mende niet aangetaste beesten doen inentenmaar gebrek aan stof deed dit eenige dagen vertragen tot dat een pas aange vallen rund expres werd geslagl om geschikte stof le krijgen. De heer Schuring veearts te Zwolle entte nu daarmede in en bet is opmer kelijk, dat er zich onder den zoo grooten koppel, sedert die inenlingnu circa 4 weken geleden geene nieuwe gevallen va» ziekte hebben voor gedaan. Van de to voren aangetaste zijn er zes bezweken en de drie overige hersteld en volgens verklaring van voormelden arts is de ziekte onder bedoelden veestapel geheel geweken. Men scbrijfl uit Bolsward van 24 dezer. Een weduwnaar vau 9Ü jaren en eene weduwe bijna 70 jarenoud, beiden gealimenteerden van de diaconie der Hervormde gemeente alhier van onbesproken zedelijk gedragen elk een kamertje bewonende in bel diaconiehuis, heb ben besloten zich door den huwelijksband niet elkander le vereenigen.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1