/atiirtlag Julij. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. N°. 60, Besturen en Administration Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen ZIEBIKZEMECOUBANT A B 0 A N E M ENT S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voorlO ure'smorgens. VERS CHIJN T: P Rl J S DER ADVERTENT JEN. Gewone 12'/i cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten van 1—6 regels a f I behalve Iiei7.egelregt. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1861. hoofdstuk iv. Medische policie. De over het algemeen koude en vochtige weêrsgesteldheid werkte zeer nadeelig op vele veldvruchten, die noch een tijdigen, noch een overvloedigen oogst beloofden. In Julij toch was te Vlissingen de gemiddelde warmte 62°in Augustus 62° in September 60°. Aan een en ander was dan ook wel het voor dit jaargetij buitengewoon ziekte-karakter toe te schrijven. De weinige ziekten toch bleven van catarrhale geaardheidenkele gastricismi waren ermaar de dusgenaamde nnjaars-koortsen die op dien tijd gewoonlijk beginnen te heerschenontbraken. Onder de weinige tusschenpoozende koortsen werden enkele quartan® opgemerkt. De in meer dan eene gemeente voorkomende uitsl&g-ziekten en de kinkhoest vervolgden hun loop. Ook in September was de gezondheids-toestand gunstig er werden evenmiu najaars-koortsen epidemisch waargenomen. Ook was de sterfte over het algemeen gering. In Middelburg was toen het cijfer tot 14 overledenen gedaald, een cijfer, verre beneden het gemiddeldeen te meer opmerking ver dienende omdat juist de maand September in Zeeland te dien aanzien als de meest ongunstige van het jaar staat opgeteekend. Onder de voorkomende ziekten, zag men diarrhea bij kinderen, soms cholera nostraswaaraan eenige bezweken. Doch buitendien was in verschillende gemeenten gedurende dit jaar de kinder-sterfte in verhouding tot de sterfte der meer bejaar den, aanzienlijk waartoe eene hoogst ondoelmatige voeding veel heeft bijgedragen. Zoo meldt men ons uit Qosterland (no. 112) dat onder de 16 overledenen 8 kinderen waren, waarvan niet één met melk was gevoed geworden. In het be lang der maatschappij zou het wenschelijk zijn dat tegen dit meer en meer toenemend kwaad ernstige maatregelen konden genomen worden. In de laatste drie maanden had men wederom eene zeer uiteenloopende weêrsgesteldheid waarbijeven als in de vroegere maanden, een veelvuldige regen niet achter bleef. Naar de gewone schoone herfstdagen werd te vergeefs uitge zien. Door het wegblijven der najaars-koortsen miste men in Oc tober de uit deze koortsen gewoonlijk voortspruitende na- ziekten en was dan ook het aantal ziekten zeer gering. Het begin van November scheen door heldere dagen eene vergoeding te beloven voor vroegere ongunstige maar bij de tweede helft der maand ontstonden leeds stormen met veel regen, terwijl de laatste dagen een mistigen dampkring hadden. Behalven op den fsten December duurde de nevel voort onder oostelijke en zuid oostelijke winden in de tweede helft had men strenge vorst en veel sneeuwterwijl de laatste December het regenachtige jaar 1860 met veel regen besloot. l)e weinige in de laatste maanden voorkomende ziekten waren van een catarrhaal-rheumatisch karakter. In enkele gemeenten werden in deze maanden febres catarrhales waarge nomen met neiging tot febres typhoidete. Ook hadden op sommige plaatsen de kinderen met diarrhea te kampen blijk baar het gevolg van ongunstige weersinvloeden. Van de weiuige tusschenpoozende koortsen zag men enkele febres larvat®waaronder een apoplectia die tijdig door quinine werd weggenomen. In enz. hoofdstuk v. NATIONALE MILITIE KN SCHUTTFRIJEN. a. 'Nationale Militie. De werkzaamheden voor de ligting der nationale militie van 1861 zijn geregeld afgeloopen. Kr werden om aan de loting deel te nemen 1541 jon gelingen ingeschreven, zijnde 182 minder dan in 1860. Van de ingeschrevenen werden: 822 voor de dienst aange wezen 512 voor één jaar vrijgesteld en 207 finaal vrijgesteld, te zaruen 1541. Van het getal geadjourneerde dienstpligtige lotelingen wier redenen van vrijstelling op nieuw in dit jaar moesten worden onderzocht, zijn 165 finaal vrijgesteld, 665 voor één jaar vrijgesteld en 183 voor de dienst aangewezen, te zamen 1013. Het aandeel van het door deze provincie te leveren gewoon kontingentwerd bij Zijner Majesteits besluit van den 28steu Januarii 11.no. 56 bepaald op 477 man terwijl het buiten gewoon kontingent, ter vervanging der aan de korpsen ont brekende manschappen, volgens art. 15 der wet van den 8sten Jannarij 1817 (Staatsblad no. 1) bedroeg 25 man. Het be drag van het gewoon en buitengewoon kontingent was alzoo te zamen 502 man. Bij besluit van den 15 February 11. no. 8 (Provinciaal blad no. 21) is het aandeeldoor elke gemeente in dat kontingent te leveren, door ons vastgesteld. De aflevering van het kontingent heeftop de bij de wet bepaalde tijdstippen zooveel mogelyk, plaats gehad. Ingelijfd zijn zonder loting 2,plaatsvervangers 56, nummerverwi8seiaar8 25, lotelingen 414, te zamen 494*, er ontbreken alzoo 8 man. De aflevering daarvan heeft niet of niet in tijds kunnen plaats hebbenom de volgende redenen alawegens vrijwillige dienst bij Zr, Ms. zee- of landmagt waaruit zij thans voor de dienst der nationale militie zijn gereclameerd 3; wegens verblijf in eene andere provincievoor wien tevens aanzoek is gedaan om zijne inlijving aldaar te doen plaats hebben 1 wegens uit oefening der buitenlandsche zeevaart 2,- wegens verblijf in Amerika 1; wegens afwezigheid, zynde vermoedelijk ver» dronken 1 te zamen 8. (Wordt vervolgd) KENNISGEVING. lie BusigEbeestkr van l.ierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Woensdag den 31 dezer, des middags ten 12ure, op het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Xierikzee26 Julij 1861 l)o Burgemeester B. C. CAU. Het wetsontwerp tot goedkeuring der dadinggesloten tusschen den staat der Neder landen en de Maatschappij tot indijking der op en aanwassen in de Ooster-Scbelde is II. woensdag door de tweede kamer der stalen-generaal aan genomen met 42 tegen 10 stemmen. .11. dingsdag avond greep onder de ge meente Billtiem een treurig ongeval plaats. Bij het afladen van hooi op eene hofstede werd volgens gewoonte de hamer waardoor bel span aan den wagon was terbonden uilgetrokken. Be paarden gingen echter door een onbekende oorzaak op den bolen de voerman op den wagen slaande trachtte ze weder meester te worden doch werd medegesleepl waarbij hij zulke belangrijke verwondingen hclvwam dal hij oogenblikkelijk is overleden. Hoofd en borst waren legen een boom grootendeels verpletterd. Uit Wcstkapelle wordt van den 22 dezer het volgende gemeld Heden middag had alhier, bij hel werk aan een paalhoofd, een treurig on geluk plaats. Een der arbeiders, een ongehuwd persoon van 40 jaren, die wegens zijne braafheid en oppassendheid de achting genoot van elk die hem kende en de steun was van een zeer onge lukkig huisgezin viel van het hoofd in zee en verdronk. Met den val schijnt dn ongelukkige zijne bewustheid te hebben verloren althans hij deed geen de minste poging om naar een stok of spar Ie grijpen die hem Ier redding werd toe gestoken. Eerst verscheidene uren na het ge beurde heeft men het lijk opgeviscbl en naar de ouderlijke woning gebragt. l)c ontroostbare ouders en verdere leden der familie bi-treuren dezen onhcrstelbaren slag terwijl een krankzinnige broeder en een dergelijke zuster, die ten eenenmale onbewust van de ramp blijken ie zijn lot hun last overblijven. L it l.ravenhagc wordt aan de Arnhemscke Courant geschreven- Men verwacht eerstdaags in de residentie eene buitengewone zending uil Tunis die door den bej- belast is met hel over brengen aan koning Willem III van bet grootkruis der familie-orde van Tunis, waarvan de versier selen slechts aan vorsten verleend worden. Be zending beslaat uil den minister van marine en eeltige andere hooge staatsdienaren van den onderkoning van Tunis Jl. zaturdag namiddag gebeurde te Delft aan het nieuwe schoolgebouw opdeMolslaan een treffend ongeluk. Een ladder waarop zeven werklieden stonden die elkander pannen toe staken brak plotseling en stortten daardoor al len die er zich op bevonden naar beneden. De mecsten kwamen met eenige ligle kneuzingen vrij doch een hunner had zich zoo ernstig aan de borst verwond, dat bij naar het gasthuis ver voerd moest worden en aldaar is overleden. Hij was een man van ruim vijftigjarigen leeftijd gebnwd en rader van een viertal kinderen waarvan er een mede op de plaats van bet onge val werkzaam was. Hij was woonachtig te Prinsenhage nabij Breda doch hield thans tij delijk Ie Delft verblijf. Den 21) dezer in den namiddag omstreeks half vier ure ontstond te Dinther brand bij den landbouwer J. Raaijmakers de vrouw alleen te huis zijnde met haar drie nog kleine kinderen poogde hare beesten te redden doelt daarmede bezig zijnde hoorde zij het kleinste kindje (7 maanden oud) hetwelk zich in bot voorhuis be vond schreijen waarna zij ijlings toesnelde en met hel kind naar buiten vluatle zij moest al zoo zien dat 4 runderen 2 kalveren met eene groote hoeveelheid hooi en verder alles wat zich in huisstal en schuur bevond eene prooi der vlammen werden. Daarvan was nieis tegen brandschade verzekerd. Twee kinderen hebben met lucifers spelende in de achterhuizing dezen brand veroorzaakt hierdoor is een oppassend man met vrouw en drie kinderen van alles ont bloot. Men schrijft uit Kampen van 22 dezer Boor den visscber Bruin Visser is ill het Keleldiep drijvende gevonden eene flesch waarin een briefje was. letterlijk van den volgenden inhoud: «Uit deze flesch hebben drie jongens «oor het laatst buns levens in een storm hun laatsten drank genoten Sjoerd Slok wij vergaan, adieu hel schip de drie Gebroeders. Die dit vindt wordt verzocht het aan de familie hekend te maken." Men schrijft uil Leeuwarden van 22 dezer. Zaturdag namiddag jl. heeft hier een droevig voorval plaats gehad. De persoon van Jacob Vermeulen sedert bijna 18 jaren bediende bij den heer Brunger winkelier alhier was aan den ar beid op een der zolders toen hij struikelde en van de trappen viel. Hij kwam juist neder op de plaais, waar even Ie voren een luik was ge opend de val werd daardoor verlengd, met bet noodlottig gevolg dat de ongelukkige eene zware wonde aan het hoofd bekwam en binnen een half uur reeds een lijk was. Zijne vrouw verliest iu hem een braaf echtgenoot en zijn meester een oppassend bediende. DU ITSCH L AND. Be volgende bijzonderheid wordt uit Ncnn- dorf.in liet keurvorstendom Hessen mede gedeeld. Voor eenige dagen kwam aldaar een gezelschap uit Bremen aan hetwelk hel voor nemen had opgevat een reisje door liet Harts gebergte te maken en vooraf, elk eene kleine som uitleggende, aan de bank te spelen. Bil werd met zoo gelukkig gevolg bekroond dat binnen korten tijd het spel moest worden ge staakt, dewijl de bank alles had verloren. V1en schrijft uit Pesth van 22 dezer. Het keizerlijk rescript is in de tweede kamer te midden eener groote menigte van aanwezigen, gelezen en met blijkbaar ongeduld aangehoord, liet drukken daarvan is bevolen. Op dit oogen- blik vangt de zitting van liet koogerhuis aan. In het boogerhuis van den landdag is heden hel rescript des keizers op het adresonder dc diepste stille gelezm. Slccbis zeer weinig magnaten waren opgekomen. De inhoud van het rescript komt hierop neder Be verhouding van Hongarije tot de gezamenlijke monarchie is sedert drie eeuwen in letterlijken zin eene wezenlijke verecniging ten opzigte tan alle za ken die oorlog, finanliëu en buitenlandsche aan gelegenheden betreffen. Bij de herstelling der constitutie moest men op de noodzakelijkheid der constitutionele staalseenheid letten. Het zelf standig binnenlandsch bestuur van Hongarije blijft daardoor ongeschonden en wordt er zelfs door versterkt. De wetten van 1843 kunnen geen ingang vinden omdat zij in tegenspraak met de grondwettige bepalingen zijn. De land dag wordt tot eene herziening der wetten en lot het zenden van afgevaardigden naar den rijks raad uitgenoodigd naardien in Augustus finan ciële voorstellen zullen worden ingediend als mede voorstellen ten opziglo der verhouding van den Croalischen landdag tol dien vau Honga rije en eene wet lot waarborging der nationale taal en de ontwikkeling der niet llongaarsche ingezetenen. Eeno vereeniging van Hongarije met Zevenbergen is in dit oogenblik onuitvoer baar. Eene nieuwe afslands oorkonde van keizer Ferdinand vervaltomdat Hongarije in Oostenrijk begrepen is. Eene amnestie vóór het krooningsfeest wordt stellig toegezegd. Men schrijft uit Warschau van 22 dezer. Gisteren had eene groote verzameling van volk voor het Engelsch consulaat plaats waar bloe men gnirlandes werden nedergelegd. Hurrahs ter eere van koningin Victoria en de Engelscbc natie werdenals blijken «an erkentelijkheid voor de aan Polen betoonde deelnemingaan geheven. De policie kwam eerst op de been nadat de verzameling was uiteengegaan. FR A NKRIJK. Het Fransche gouvernement heeft zich hij den paus beklaagd over den bisschop van Poitiers die in zijne kerkkeizer Napoleon een derden Herodes heeft genoemd. Generaal de Goyon heeft alle officiële betrekkingen met den minister van oorlog, de Mcrotle afgebroken. Alle brieven on dagbladen uit Italië zijn opgevuld met bijzonderheden omtrent de ont vangst van den generaal Fleury te Turijn. Men begrijpt ligt dat de l'aliaansche regering den af gezant die de verzoening tusschen Frankrijk en Italië is komen bezegelen met de grootste eer- bewijzingen omringt de ongeloovigen moeten overtuigd worden. Uit Napels ontvangen berigten spreken van dagelijkscbe rooterijen in de omstreken dier hoofdstad. Den 23sten dezer waagde Chavone een inval op het grondgebied tanSora. Na eenige gevechten met de troepen die herhaal delijk met de bajonet op zijne manschappen aan vielen, weiden deze op tie vlugt gejaagd en was hij genoodzaakt in aller ijl terug te trekken. Fuad pacha ontwikkelt eene groote energie in Syrië na de troonsbeklimming van Abdul Azis. Trouwens dit wordt verklaarbaar wan neer men denkt dal hel om zijnhoofd te doen is, wijl hij verantwoordelijk gesteld is voor de moordtooneelen die zich mogen voordoen. De admiraal le Barbier de Tinan zal niet langer dan tol hel einde van den zomer zijn kruistogl voort zetten en onze vloot zal alsdan naar Frankrijk kunnen terug keeren. Brieven uit Konstantinopel van den 18 melden, dat vorst Couza niettegenstaande de tegenkanting van Rusland een gezantschap zal zenden om den sultan bij zijne troonsbeklim ming geluk te wenschen. lil de Bonau-vor- stendommen wordt hel volk zeer opgeruid cu dreigt er eene omweololing uil te barsten. Bloedige opstanden le Ismaël en te Belgrado hebben de verbittering doen toenemen. Do sultan heeft bekend gemaakt, dat hij een zoon heeft, die gedurende vier jaren verborgen is ge bleven. Hij heeft dat kind als korporaal hij <!o keizerlijke garde doen inschrijven. Hij heeft bevolen dat de zonen der pacha's, die op on wettige wijze tol militaire rangen bevorderd wa- j ren, aan een examen zullen onderworpen wor den. Alle officieren die geen voldoend examea i afleggen zullen op halve soldij gesteld worden

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1