3°. 59, Woensdag 24 Julij WOENSDAG ZATUBDAG. 6 1861 Besturen en Administration Tienden-Veiling. Binnenlandsche Tijdingen. 633/4 75 Va 99 1027/8 1011/4 82% 95 60% 893/4 76 76% 76 Va 185'/, 53 47 24'/, 69'3/i 0 533% /308 !/m W»/ie I 49% 47*8 42 t 7,00 10,00 - 15,00 - 0,00 - 10,00 0.00 0,00 0.00 0,00 10541 6 7 8'A 8T. 1 ■83/4 BONN E MENT S-P RIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daags te voren, i/oorlO ure'smorgens. VERSCHIJNT'. P RIJ S DER ADVERTENT IE N. Gewone 121 a cen/s rfe regel. GeboorteHuwelijks- er, Doodberigten van 16 regels af1 behalve bci7.egelregt er dam' 8 donderdag' rgten 10% u ten 9 ure voor es middag» ten jissingen^^ A. de Vos. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1861. HOOFDSTUK II. Rekening en begroeting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven. BtKtNlKG. I'e enz. Verder hebben minder opgebragt dan de raming a. He provinciale opcenten up de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen ten gevolge van het lagere cijfer der hoofdsom van genoemde belasting dan waarop men bij de xoorsielling der begrooting had kunnen rekenen 0.78 b. De reten voor het gebruik van den steiger of aanlegplaats voor stooinbooten en andere vaartuigen te Zijpe: ƒ924,423; c. Als voren van die te Wolphaartsdijk263,09 Voor zooveel 4en c betreftten gevolge van het door uwe vergadering bij besluit van 8 Ju-hij 1858 voorgedragen en bij dc wétvan is" December 1858 (Staatsblad uo. 110). bekrachtigde verminderde tarief wegens de genoemde regteu d. He enz. Daarentegen hebben meer dan de raming opgebragt a. He epz. d. Uk opbrengst van den krachtens het besluit uwer verga dering van den 12 Julij 1859, uo. 8, gesloien verkoop van een perceel vergraven grond, groot 5 roeden 50 ellen nevens den straatweg van Zierikzee naar Zijpead ƒ38,30 Uueuz. HOOFDSTUK 111. Huishouding der Gemeenten. Hij onderscheidene besluiten werden door Zijne Majesteit tot burgemeester benoemd Van enz. Van de gemeente Eikerzee, met ontheffing van het vercischte van inwoning, de heer J. M. de Gloppcr, wonende te Kllemeet; ter vervanging van den heer J. Schalkwijk eervol ontslagen Van enz,. au de gemeente Nieuwerkerk de lieer F. Bouman ter vervanging van den teer Hallingse overleden; Van enz. Herbenoemd werden de lieer C. M. Bolle, als burgemeester der gemeenten Burghen Haamstede; de heer J. Hoogenbooin Bz.als burgemeester der gemeenten Reuesse Noordwelle en Serooskerke en de heer mr. B. Cau als burgemeester der gemeente Zierikzee. Hoor Zijne Majesteit werd voorts verleend aan enz. Aan den lieer G. J. Sevenhuijzen secretaris en ontvanger der gemeenten Brouwershaven en Duivetidijkevergunning om met die betrekkingen gelijktijdig die van ontvanger der loods gelden ter eerstgemelde plaats te beldeedeu. Verder kwamen de navolgende benoemingen ter onzer kennis. Herbenoemd werden als wethouders, ten gevolge der gewone aftreding De heer enz. De heer M. van Poperingte Bruinisse; de heer J. Boot, te Kerkwervede heer J. de Vlieger te Noordgouwe; de heerJ. dc Kok te uwerkerk de heer R. Steur Hz,, te Renesse; jhr. J. Ij. de Jonge, te Zierikzee; de heer C. Moolenburgh te Zonnemaire Voorts werden tot wethouders benoemd Vau enz. Van de gemeente Nieuwerkerk de heer J. Gaandersc, in plaats van den heer F- Boumau benoemd tot burgemeester. Van enz. Gemeente-eigendommen. Tot enz. De lokalen op het raadhuis te Zierikzeebij de arroudissc- mcn'9-regtbank in gebruik werden tot dusver ten behoeve der justitie geheel kosteloos, zonder eenige voorwaarde afgestaan, en ofschoon sedert eenige jaren enkele inwendige herstellingen doorliet rijk waren bekostigd was te dien aanzien geene over eenkomst aangegaan. De gemeenteraad besloot lot eenerege- ge'ing dezer naak over te gaan en die lokalen bij voortduring kosteloos af tc staan op dezelfde wijze als zij tot dusver waren gebruikt, ouder voorwaarde dat het rijk verpligt zou zijn, in het onderhoud te voorzien en de kosten te. voldoen die sedert 1 Jan narij 1859 daarvoor waren aangewend terwijl die in gebruikgeving zou ophouden van kracht te zijnéén jaar na dc enkele opzegging van ééne der partijen. Een opzettelijk onderzoek naar den toestand der beide torens van dc kleine kerk aldaar, heeft tot vrij belangrijke herstel lingen geleid. Voorts werd het onbruikbaar geworden houten hek aan het bolwerk te dier plaatse vervangen door een nieuw ijzeren bek. Het voornemen bestaat ook de overige houten barrières bij verdere noodzakelijke vernieuwing door ijzeren te vervangen, als zijnde dit op den duur voordeeliger te achten. Fjindelijk zijn in die gemeente, wegens het gedurig af brokkelen aan het zuid-westelijk contrefort van den grooten toren, op nieuw, ter voorkoming van ongelukken de drei gende plaatsen afgebrokenen is de kruisboog, in afwachting van eventuele latere voorziening, behoorlijk gestempeld. Men schijnt evenwel eerlang tot eene aanmerkelijke voor ziening aan dien toren genoodzaakt te zullen zijn. HOOFDSTUK IV. Medische politie. Wij laten hier wederom het door de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt ingezonden ver slag van den gezondheids-toestand der ingezetenen, over I860, met de bijlage, in zijn geheel volgen. Uit het verslag van den gezondheids-toestand in dit ge west gedurende het jaar 1859, is het in der tijd gebleken, dat die toestand vergeleken met dien van het vorige jaar 1858 in meer dan een opzigt was verbeterd. Het is ons aangenaam te kunnen bcrigtendat die verbctc - ring nog in ruimere mate op den gezondheidstoestand in 1860 van toepassing is. Moest men dat gunstiger jaar 1859, naar onze meening, voor een'goed deel verklaren uitliet minder heerschen dertnsschen- poozende en nalatende koortsen deze meening erlangt geen geringe kracht bij de overweging van den gezo'ndheidstoestsnd in i860. Immers schier overal in Zeeland, heerschten noeli voor- noch najaars-epidemièn en met het wegblijven van dezen ontging men tevens do uit die toestanden voortspruitende na- ziekten. Wel werden in sommige gemeenten zoodanige koortsen waargenomen, maar in geringe getale en op enkele uitzonde ringen na zonder gevaarlijke verschijnselen. Het ontbrak echter ook nu niet aan andere ziekten, zoo als haastige uitslag-ziekten kinkhoest en anderen, maar zc waren gelijk later in eenige bijzonderheden zal blijken over het al gemeen vrij goedaardig. Wel is waar de weersgesteldheid was schier het geheele jaar door meestal ongunstig, maar daarentegen ontging men de zomerhitte welke, vooral bij langdurige droogte van nadeelige werking op den mensch pleeg te zijn. Volgens de waarnemingen bij het observatorium le Vlissingen was de gemiddelde warmte over i860, 50,5 graden derhalve lager dan in de vier vorige jaren terwijl de dagelijks geval len regen gemiddeld 1,77 beliep minder alzoo, dan in de twee voorgaande jaren. Hij overtrof echter in hooge mate den regen in 1857, die slechts 0,11 bedroeg. Ofschoon het geringe sterftecijfer in Zeeland, in verhouding tot dat der geboortenmet bet wegblijven der malaria ziekten in een naauw verband staat, zoo verdient het echter opmer king dat hetzelfde verschijnsel niet alleen in ons vader land maar ook in geheel Europa is waargenomen. Men wordt alzoo genoopt hierbij tevens aan algemeene atrnosphe- rische invloeden te denken. Gedurende de drie eerste maanden ondervond men reeds eene ongestadige weergesteldheid. Na eeue sterke vorst in de maand December van het vorige jaar, werd deze in het begin van dit jaar door zacht, hoezeer stormachtig weer vervangen. Op len middag van den Isten Januarij, teekende de thermometer 51° niet zuid-westen wind. Feeds den 9den grensde de koude aan het vriespunt, terwijl kort daarna veel regen uit het zuid-westen werd waargenomen. Op het observatorium te Vlissingen oveitrof dc gevallen regen in Januarij dien der laatste vijf jaren gedurende dezelfde maand. (Jp dien lijd nam men in onderscheidene gemeenten kink en slijmhoest waar en enkele gevallen van scarlatina roseolaj. Ook vertoonde zich op sommige plaatsen typhus zoo als te Arnemuidcn (no. 89). Het ontbrak voorts niet aan catarvhi van borst- en buik-ingewanden. Er waren echter weinig zieken Nadat, vooral op het laatst van Januarij, veel regen was gevallen begon Februarij met storm en sneeuwbuijen die zich den 6den met een noord-westen wind buitengewoon deden gelden. Later daalde de koude op het vriespunt welke op de helft der maand toenam zoodat in den morgen van den 14den de thermometer 23" teekende. fn de tweede helft van Februarij week de felle koude, of schoon de atmosfeer met regen en vorst afwisselde. De maand eindigde met een storm die ook in vele streken vau Europa plaats vond, eu vele verwoestingen aaurigtte. De storm be hoorde tot de dusgenaamde cyclonen of draaijende winden. Behalve eenige catarrhi zag men weinig ziekten. Onder dezen kinkhoest, mazelenalsmede hier en daar apople.xia hajmoptoë en rheumatisch-podagreuse aandoeningen. Het begin van Maart gaf vorstdie spoedig in regen en sneeuw overging. Den 8 ondervond men weder sneeuwstorm nu uit het noord-noord-oosten. Onder het stormachtige weer, had men een overgang tot eene zachtere luchtgesteldheid. Destijds was het aantal zieken gering, daaronder enkele ernstige. Uit euz. Hadden de drie eerste maanden zich door storm gekenmerkt, de daarop volgende drie maanden gaven dezelfde verschijnselen Alleen gedurende dc eerste 15 dagen van April, verving eene drooge weersgesteldheid den reeds zoo overvloedig gevallen regen. Hein dit saizoen gewoonlijk voorkomende noordoosle en ooste winden heersebteu inzonderheid op de helft dezer maand. Vele catarrhale aandoeningen werden waargenomen hoezeer he' aantal zieken zeer gering was. Van variolae, vari- cellaemorbillie en tussis quinta ontving men bcrigten al deze ziekte-vormen verliepen goedaardig. Met het einde van April was het weêr gunstiger, in het begin van Mei zelfs warm. Den 12 en den 15 volgden on- weder, dat hier en daar schadelijke gevolgen achterliet. De verschillende hierboven genoemde ziekten blevcu in meerdere of mindere mate heerschen. in enz. In de laatste dagen van MeideD 27sten en 28stcu een lievige» storm uit het zuidwesten. Destijds teekende de windkracht te Utrecht 110, te Nieuwediep 1175. Onder deze ontzettftide natuurverschijnselen die elders zooveel vcrwoes- tiug aanrigtteu, had men in Zeeland weinig rampen te be treuren. Eene buitengewone koude volgde op den storm. De eerste Junij scheen door zijne warmte den zomer' aan te kondigen. Een paar dagen later echter bragt onweder de koude weersgesteldheid terug, die een enkele dag uitgezon derd dc geheele maand voortduurde. Onder deze invloeden zag men op meer dan eene plaats verschillende neurosen, zoo als: neuralgia, spinalis, proso palgic, hemicranie cardialgie, deze vooral bij hen die aan catharri bronchornm hadden geleden. Onder de uitslagziekten telde men ook varicellenterwijl de mazelen zich meer ver spreidden. Destijds enz. Gedurende de drie volgende maanden welke in den regel tot de warme behooren werd te vergeefs op den zomer gewacht. Wel scheen het begin van Julij dit jaargetij aan te kondigen maar den '.6 dezer maand ontstond er onweder, dat in enkele plaatsen van dit gewest met hagelslag gepaard ging Hierna openbaarde zich koude. Aan het einde van Julij en in liet begin van Augustus kreeg men zachte maar regenachtige dagen. De hitte evenwel, aan dit saizoen veelal eigen, bleef achter. (Wordt vervolgd) Hurgemëester rn Wethouders van Zierikzee l>rcn«en lorkennis van de belanghebbenden dal op Donderdag den 25 dezer maand des voormiddags ten tien ure precies, opjiel Raadhuis alhier in bel openbaar zullen worden yerkochlde TIENDE. ER XJCHTEN over den jare en oogsl van 1861 waarloe de gewone voorwaarden van beden af op de ge- mecnle-SPcretarie te lezen liggen. Zierikzeeden 17 .lulij 1861. C. J. FOK K lil! Voorzitter, l li. J. P. N. ERMKRINS, Secretaris. Rurgemeester en Wethouders van 'Zierikzee berinneren de ingezetenen naar aanleiding van de algemeene herziening der strafverorde ningen dat van al de Verordeningen der Ge meente tegen geringe betaling afdrukken ver krijgbaar zijn ter Secretariewordende in bel bijzonder de Werkbazen in bun belaüg opmerk zaam gemaakt op het Reglement van policie de Verordening tol voorkoming en btussch'mg van brand en die op de riolen en vroonen van welke de kennis voor hen van groot belang is. Zierikzee den 17 Julij I86i. C. J. FOKKER Voorzitter, l. li. J. P. N. ERMERINS Secretaris. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben zich bij adres tol de tweede kamer der stalen- generaal gewend met beleefd doch tevens met dringend verzoek, dat zij de baar aangebodene dading tusschen den slaat en de maatschappij tot indijking van op- en aanwassen in de Oester- Schelde bekrachtige opdat een zoo schoon en voornaam gedeelte van Zeeland als bet eiland Zuid Hevelandniet langer ontsierd worde door een onvoltooid kanaaldoor eene uitgestrekte woestijn en niet langer verstoken blijve van do aanhechting, welke hel is toegedacht en waar van bet met reden vermeerdering van bloei en Welvaart mag verwachten fiet mag als eene bijzonderheid worden beschouwd, dat in vijf gemeenten van bet voor malig 4de district van Zeeland als Ileille St. Anna ter M uitjen Si. Kruis Sluis en Waterlandskerkje ie zatneti ocno bevolking tellende, van 3488 zielen in de maand Junij jl. geen enkel sterfgeval beeft plaats gehad ter wijl in de gemeente Ëelé met eene bevolking van 1250 zielen slechts aangifte is gedaan van 1 levenloos geboren kind Uit Hage wordt aan de Midd. Courant geschreven Z. .VI. de koning gaal dil jaar niet als gewoon lijk naar Wiesbaden. En de aanleiding tot dat besluitdie ik u mededeel zooals zij mij is Ier oore gekomen zou de volgende zijn Onze koning moei door keizer Napoleon herhaaldelijk uitgenoodigd zijn hem een bezoek in bel kamp van Cbalóns te komen brengen dit is niet aan genomen en als reden daarvoor moet aange geven zijndat de buitengewone en groote uit gaven welke de watersnood had noodig ge maakt het tot pligt stelden andere groote uitgaven te vermijden. Wanneer nu om welke redenen ook de reis naar Chalons niet kan geschieden dan zou eene reis naar Wies* baden zeker verbazing wekken en dil wordt mij medegedeeld als de vermoedelijke reden waarom noch het eene noch het andere zal geschieden. Er is in den laalsten tijd weder sprake geweest van de erkenning \an liet koningrijk Italië. Omtrent den stand dezer zaak op dit oogenblik kan ik u uil eene zekere bron bot volgende meldenIn principe is aangenomen dal het koningrijk Italië van onzentwegc erkend zal worden doch het tijdstip waarop dit gebeuren zal is nog niet vastgesteld. Men verzekert mij dal alles tot die erkening reeds gered was toen men een wenk ontving dat er van de zijde der Roomsch Catholieke fractie in de kamer eem* interpellatie over die zaak in aantogt was. De interpellatie bleef echter weg maar de erken ning ook. Ik beslis nu niet in hoeverre het eene een gevolg was van hel andere maar ik con stateer slechts een feildat aan niemand onbekend is. Het is nu niet onwaarschijnlijk daldeerken- ning in petto wordt gehouden, tot dut de volks vertegenwoordigers in de mirtenboschjes van Italië of tusschen dc wijnbergen van den Rijn dc gerekte discussien over de raiiitiewet zijn gaan vergeten. Naar het schijnt beslaat bij het gouver nement liet voornemen de drie geprojckleerde rijks-kweekscholen voor onderwijzers wier directeuren reeds voor ongeveer anderhalf jaar zijn benoemd nu* binnen zeer korten lijd in werking te doen komen. Althans vernoemt men dat een dier directeuren, de heer Brugsma te Groningen met den aanvang der volgende maand zijne bijzondere school zal sluiten ten gevolge van eene aanschrijving des ministers van binnenlandsche zaken om zijnen persoon en de door hem thans gebruikte schoollokalen ten be hoeve der rijks-kweekscholen eerlang beschik baar le stellen. Het gevolg van den koning van Bcijercn thans te Scheveningen beslaat uit baron von Wendland Beijcrsch gezant te Parijs den baron von der Tanncommandant-generaal van de eerste militaire brigade, den luitenant-generaal de Laroche den kabinet-secretaris ]Pestcnneisior en den hofraad Gietleersten geneesheer dos konings. Een brief uit Curacao van den 22 Junij 1861 per mail bij de Uir. Courant ontvangen bevat het volgende berigl Zr. Ms. wachtschip Cornells Dirks is eergisteren met spoed naar Coro haven van Venezuela vertrokken, ter bescherming van Ncderlandsche onderdanen aldaar tegen de vechtende partijen. De federalisten hebben de stad ingenomen en zich verder in den omtrek gelegerd, Zr. Ms. schoener Schorpioen is naar Suriname uitgezeild. Volgens de Amslerdamsche Courant is in do laatst gehoudene vergadering van de leden der algemeene vereenigde commissie voor den wa tersnood verslag uitgebragt van de werkzaam heden dier commissie ten behoeve van de nood lijdenden. De daarbij overgelegde rekening en verantwoording is door eene commissie van drie leden nagezien en goedgekeurd. Indien de in formation juist zijn, dan zou tevens in die bij eenkomst besloten zijn hel aanzienlijke saldo op "het grootboek le plaatsen ten einde melde rente en mogelijke vermeerderingen tol leniging van eventuele latere rampen door watersnood in Nederland le kunnen dienen. Het verslag wordt gedrukt enzal later verkrijgbaar gesteld worden.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1