58. ~£atiirdag 20 Jul ij. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratief) Tienden-V eil ing. Binnenlandsche Tijdingen. A BOX X E M E N TS-P R IJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post ƒ2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, vooriO ure'smorgens. VE RS C pi J NT: P RIJ S DER ADVERTENTIES. Gewone \2l/s cents de regelGeboorteHuwelijks- er Doodberigtcn van 16 regels af 1 behalve hei7,egelrcgf 255 230 227 226 aangegeven. 6 7 kfvaart der an Middel boot rijden UITSLAG der Verkiezing van 4 Leden van den Gemeente-Baad te Zierikzee op 16 Julij tS61 In de bus waren 259 stembriefjes zijnde 3 meer dan het getal der kiezers. Een briefje in blanco. Hel getal der geldig uitgebragle stemmen is mitsdien geweest 25b. Van welke waren uilgebragt op de hecrcn aftredende leden .tbr. J. Ei. de Jonge Mr. C. J. Fokker, J. van der Vliet, Mr. W. C. de Crane, die derhalve allen zijn herkozen. Op de heeren Mr. J. Mooknburgh waren uil gebragt 35 stemmen en op Jhr. Mr. C. de Jonge 20 stommen. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1861. MIJNE IIEEREN! Wij bobben de eer U in voldoening aan liet voorgeschrevene bij art. 162 der ivet regelende de zamenstelling en raagt dei- Provinciale Staten een uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der provincie over het jaar i860 aan te bieden. Voor enz. HOOFDSTUK I. BEVOLKING. Naar de door het departement van biunet.landsche zaken in het laatst des voorgaanden jaars gegevene voorschriften, zal het cijfer der bevolking voortaan worden bepaald volgens de uit komsten der jongste volkstellingdoor jaarlijksche bijvoeging van het getal geborenen en van dat der personen welke zich in de gemeenten hebben gevestigd en door jaarlijksche aftrekking van het getal der overledenen en van dat der personen welke de gemeenten hebben verlaten terwijl de onderscheiding tusschen de wettige en feitelijke bevolking vor het vervolg zal wegvallen. lie gedachte uitkomsten, in tusschen waren bij tie zamen- slellingvan dit gedeelte des verslags nog niet officieel bekend zoo dat wij deze!ven voor de gewone mcth-ilceliogen omtrentde bevolking uiet tot grondslag hebben kunneu nemen, maar daartoe hebben moeten gebruik maken van de cijfers welke bij ons vorig verslag, voor de bevolking op den 31 December 1859 zijn dam- donderdags ten 10U4 R In 9 nrc voor j middags ten lingen. de Vos. Volgens die cijfers was de wettige bevolking op het gedachte tijdstip zamengesteld uit 80160 mannelijke en 84353 vrouwe lijke tezamen 164513 personen. Het getal geboorten bedroeg in 1860-.3336 mannelijke, 3194 vrouwelijke, dat der perso nen welke ziclv in de gemeenten ves' igden 33*23 mann. en. 3252 vr. te zaraen 6659maun. en 6446 vr. of 13105 personen. Het getal overledenen in hetzelfde jaar bedroeg 2l52mann. 2099 vrouw, en dat van lien die de gemeenten met er woon verlieten 3353 mann. en 3335 vrouw, te /amen 5505 mann. en 5374 vrouw, of 10879 personen. Weshalve de wettige bevolking zou zijn vermeerderd met 1154 mann. en 1072 vrouw.te zamen 2226 personen. De enz. HOOFDSTUK II. Regeling en bestuur van het provinciaal huishouden. I)e enz. Kort begrip der iverlczaamheden van de provinciale Staten. In enz. Wij werden gemagtigd tot den openbaren verkoop van- eene partij lceijen uit den weg van Zierikzee naar Zijpe welke ten gevolge der voortzetting iu 1859 van de jaarlijksche verwisse ling van straatkeijen met gebakkeu steen vervreemdbaar was geworden. Wij enz. Afwijzend werd beschikt op de adressen Van enz. Van L. Krepel c. s. strekkende dat voor rekening der pro vincie eene haven, voor de berging van schepen aan den zuidhoek van het eiland Schouwen mogt worden aangelegd. Aangaande enz. Rentelooze voorschotten, ter verbetering van wegenwerden toegekend aan Het enz. Het gemeentebestuur van Brouwershaven, voor wegen in [die gemeente ten bedrage van f 1700 Kn enz. Kort begrip der werkzaamheden van Gedeputeerde Staten. In 1860 zijn wij 51 maal waaronder één9 buitengewoon vergaderd geweest 4449 besluiten werden in dat jaar door ons genomen terwijl het getal van de ingekomene 9tukken 6977 dat der uitgegane 3753 beliep. Bij vergelijking van deze cijfers met die van vroeger ziet men op nieuw eene niet onbelangrijke vermeerderingwaar van de r.eden oplc thans moet worden gezocht hoofdzakelijk in onze bemoeijingen met opzigt tot de wet van den 13 Augustus 1857 (Staatsblad no. 103). Deze wet is namelijk met den 1 Januarij.van dit jaar geheel in werking moeten treden, en daar nog vele besturen hadden nagelaten dit vroeger te doen, zoo is eerst 111 1860 in een aantal gemeenten datgene geregeld gewo.rden wat daaraan, behoorde vooraf te gaan. Dewijl <3 ft nn »p weinige! uitzonderingen 11a is afgeloopen zoo vleijen wij ons dat onze werkzaamheden met opzigt tot de evengenoemde wet voor het vervolg van minder omvaug zullen zijn. Wat enz. PROVINCIALE ARCHIEVEN. Staat enz. De stukkeu aangaande het Zeeüwsche tol-en stapelregt zijn 13 in getal, waaronder een contract tusschen hertog Jan van Braband en graaf Willem III van Henegouwen, ter bevesti ging van eene vroegere overeenkomst, over den tol van No vember 1275; gedaan te Brussel, den 5 van Braclitmaand (Junij) 1342 voorts een brief van graaf Aelbreclit van Beijeren, houdende toekenning van vrijdom aan die van Zierikzee van den stapel tc Dordt gegeven in den Haag, dysendag 'na Dortiendag 1379en eindelijk een aantal conditiën, instruc- tien enz., over de verpachting van den Tol de tijdelijke ver legging daarvan naar Antwerpen en het toekenner, van vrij dommen aan onderscheidene plaatsen Onder de commissiën en instruction van ambtenaren 20 in getal, verdienen bijzondere opmerking; a. De aanstelling door Maximiliaan I van Oostenrijkvan Hendrik Hendrikszoon van Wissekerke, tot notaris van den bloede bij de hooge vierschaar vanZeeland,- gegeven te Mechelen, 26 Augustus 1491 b. Die van genoemden Maximiliaan en Philips van Oostenrijk, van Joos van Blois tot bedienen van het burggraafschap van Zeeland, in de plaats vau den principalen burggraafden heer van Cruningen mede gegeven te Mechelen den 9 Sep tember 1492 en c. Die van keizer Karei V. van Jan Micault als Leenman en Schout van den Hoogenbanne iu Zeeland gegeven te Brussel den 3 Maart 1515. Be overige commissiën betreffen meest de benoeming van opperdijkgraven waterbal liuen en andere voorname ambtenaren. 13eli3lve dat eenige andere bijzonderheden aangaande het bestuur en de belangen der polders, in de s'ukken van deze rubriek (18 in getal) worden aangetroffen komen daaronder de volgende voor die meer bijzonder tot bedijkingen betrek king hebben te weten a. hen brief, waarbij graaf Aelbreclit van Beijeren, aan Willem de llont Wittelenzoon verkoopt een gors tusschen Zonnernaire eu Zuidgoüde, om te bedijken tot eenen (*oreu- lande (thans de polder van Noordgouwe)gegeven te Gilden- berg, zondag 11a St. Urbaan 1374; b. gelijke brief, waarbij Maximiliaan en Philips van Oos tenrijk aan Philips van Borsselevau Coitgene ter bedijking uitgeven de gorse van Colijnsplaat gegeven te Mechelen 11 Maart 1488; c. gelijke brief van genoemde Maximiliaan betrekkelijk de herdijking van den voor 30 jaren geïnundeerden kcrkepolder bij Baarland in Zuid-Beveland; gegeven te Brussel, 21 Junij 1508 d. Een octrooi van keizer Karei V verleend aan Simon Maartensz.te Zierikzee. tot herdijking van den polder Maasland in Schouwenvroeger behoord hebbende aan Yeman Domisz. aldaar; gegeven te Brussel, 17 Januarij 1536 en c. Een enz. Wij outvingen ten geschenke 1. Van het Friesch genootschap voor geschied-, ondheid- en taalkunde, eenige stukken kennelijk behoord hebbende tot de administratie vau de voormalige markiezen van Vere en Vlissingen vroeger tevens heeren van Brouwershaven waaronder behalve eenige copiën van administrative acten brieven en rapporten van minder belang, zich bevinden twee rekeningen te weten Eene van Aernoudt van Boneem als rentmeester van Brou wershaven, wegens zijn beheer vai\ de inkomsten en uitga ven dier stad en heerlijkheid, over het jaar verschenen St. Jan, mid zomer 1532, en Eene van Dominions van den Nieuwenhoven balliu van Vere, wegens zijne administratie van de buitcndijksche werken in de Vijf-ambachten benoorden der Vere en de Oostwatering van Walchereu over het jaar verschenen Kersavond 1542 en 2. Van den archivaris van Leeuwarden uit naam van de familie Andringa de Kempenaar, een resolutieboek der rege ring van de stad Vere, loopende van 1575—1702, vermoe delijk afkomstig van Johannes Biltejusgeheimraad van den marquis prins Willem IV van Oranje. Terwijl nog door ons uit den boedel van den heer El. Tak te Middelburg zijn aangekocht, eenige oude charters, meest over Ueimerswale, waarvan het bezit wenschelijk was voorge komen tot aanvulling der veeds in het archief aanwezige ver- zameli'g betrekkelijk die stad. Ten enz. Wordt vervolgd) KENNISGEVING. I;e Commissaris des Rowings in de Provincie Zeelandmaakt bekend dal de opening der Jagi op waterwild bedoeld in artikel 17 laatsle tui der wel van den I 3 Junij 857 Staatsblad no 87), in deze piovincie door de Gedeputeerde Staten is bcpsaid op Maandag den 22 Julij aanstaande. Deze kennisgeving zal in hel Provinciaal blad geplaatst en zullen afdrukken in plano aan de gemeente-besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburgden 13 Julij 1861. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. v. LIJNDEN. Rorgejibkstrr 'Ti Wethouders van Zierikzee brengen Ier kennis van de belanghebbenden dat op Donderdag den iö dezer maand des voormiddags ten tien ure precies, op het Raadhuis alhier in hel openbaar yiillen worden verkocht de TKKIVDK-VltVCUTJhJX over den jare en oogst van 1861 waartoe de gewone voorwaarden van lieden af op de ge- mcenle-srcrelarie Ie lezen liggen. Zierikzee, den 17 Julij 1861 i C. J. FOKKIiR, Voorzitter L B. 1. P. N. KRMKRINS, S ecrelaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee herinneren de ingezetenen naar aanleiding van de algemeene herziening der slrafverorde- ningen dat van al de Verordeningen der Ge- meenlc tegen geringe betaling- afdrukken ver krijgbaar zijn ter Si crelarie; wordende in het bijzonder do Werkbazen in hun belang opmerk zaam gemaakt op het Reglement van policie de Verordening lot voorkoming en blussching van brand en die op de riolen en vroonen van welke de kennis voor ben van grooi belang is. Zierikzee den 17 Julij 1861. C. J. FOKKKR Voorzitter. I. B. J. P. KRMFRINS Secretaris. ZirciukZEE18 Julij. Hij Zr Ms. besluit is benoemd lol officier van gezondheid 3de klasse bij de marine, M. C. Buijzedie als zoodanig is geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen. Zierikzee, 19 Julij. Van 10 lot 12 dezer werd te Utrecht de 17de algemeene vergadering van hel Nederlandscb onderwijzersgenoot>chap gehouden. De heer A'eelmeijerboofd-onder- wijzer aan de koninklijke school van Z. M. Willem UIop het Loo hield eene rede waarin hij betoogde dat van de tegenwoordige dusge- noemde wetenschappelijke rigting van het lager onderwijs geen heil was (e wachten en dat zij daarom krachtig bestreden moest worden. Het aanloonen dier rigting en het opsporen lot be strijding bevat cuenigen nuttigen wenk voor de ouders, voor den onderwijzer zei ven en ook voor I hen die met het toezigt opliet onderwijs belast zijn. Bij acclamatie werd goedgekeurd het plan tot oprigling van een weduwen- en weezenfonds voor onderwijzers leden van het genootschap. Belangrijke discussiën over veranderingen sedert de uitvoering van de wet op het lager onderwijs en over vele andere nuttige zaken maakten deze vergadering hoogst gewigtig. De provincie Zeeland werd vertegenwoordigd door de heeren K. van den HandelJ. M. Stroes N. van der Dusse en J. Reijers, JCz.hoofdonder wijzers te Oud-Vossemeer Colijnsplaat, Drei schor en IJzendijke. Ais vergaderplaats voor het volgende jaar is Gorinchem aangewezen. Aan het locaal van hel provinciaal bestuur van Zeeland is dezer dagen aanbesteed hel maken van buitengewone verdedigingswerken aan de oevers van eenige calamilcuse polders in Zee land en in 12 porceelen aangenomen door ver schillende personen voor f 272,000. In de Midd. Courant van jl. donderdag leest men In het nommer onzer courant van 6 April jl. gaven wij eene beschrijving van de wijze waarop men tracht den zijdeworm van do AThïn- thusofde Bombyx cy/.tliia in Frankrijk te accli- materen en van de voordee'en die daaivan te verwachten zijn. Thans schijnt men zich ook hier te lande met de acclimatering bezig te houden althans men verneemt dat de conservator der Nederlandsche etomologische vereenigingde heer N. II. de Graaf, te Leiden, eene proev.e neemt met de opkweeking van dezen zijdeworm en bereid is belangstellenden in te lichten en zijne verkregene resultaten te doen bezwtig< n. Den 15 dezer is op de Zijl te Botterdam eene bejaarde vrouw levenloos in hel bod gooii- den. Naar men vermoedt is zij geweldadig van het leven beroofd, en men zegt «lal baar rnan met wien zij »an lij«I tot tijd in onmin leefde hel berigt heeft achtergelaten de dader van deze verschrikkelijke misdaad tezijn eenige door hem gebezigde uitdrukkingen doen vermoeden «lat men eerlang ook zijn lijk zal vinden. Men schrijft uit Gouda aan de Amst. Cour. Ingevolge 's konings besluit is hier de gevangenis voor vrouwelijke veroordeelden ontruimd. Maan dag morgen ten half vier ure zijn zij ten ie ale van ruim -00 met een extra trein onder ge leide van haren nieuwen kommandant den hepr Cancel naar Woerden overgebragt. Troff'nd was bet te zien hoe die ongelukkige vrouwen schaar met tranen in de oogen haren dank be tuigde aan de commissie van administratie die haar aan de welwillende zorgen van den nieuwen kommandant aanbeval. Men schrijft uil Amsierdam van 16 «lezer. Gisteren voormiddag is in het Binnen-Gasihuis gebragt een meisje dat door het springen van een flesch vitriool brandwonden aan beide boenen bekomen heeft en inden namiddag «^en löjarige knaap die van het onweder geschrikt zijnde zijne spraak heeft verloren. Het provinciaal geregishof in Noord- Braband beeft bij arrest» an 11 dezer tot de straffe des doods veroordeeld Adr. van Drunenoud 54 jaren arbeider geboren en wonende te Sleeu- wijk wegens bel oj zetteIijk in brand steken der woning van Sprengers te Sleeswijk waar door dal buis in den nacht van 7 op 8 October 1858 is afgebrand en na dal de bewoners zich niet dan te naau wei nood hadden kunnen redden. Op 25 Junij is door 4. Hartkoopman te Groningen in de brievenbus aldaar gedaan een brief geadresseerd aan E. II. Cohenten huize van M. L. Amerongenop de Anthony Rree- slraat. te Amsterdam waarin was gesloten een bankbiljet, groot /"60, alsmede een wissel groot 142.35. Deze brief is niet aan hel adres bezorgd. Men schrijft uit Roermond van 14 dezer. De beruchte Frans Kempkens beschuldigt! van twee moorden en vele criminele diefstallen te hebben gepleegd is gisteren in het huis van ar rest alhier aan de gevolgen van typhus over leden. Reeds waren tengevolge van de ijverige nasporingen der justitie, vele dier misdaden be wezen niettegenstaande bijallesbleefontkennen. Op bet banket dal de provinciale staten van Limburg den gouverneur van dit gewest aanboden zijn schandelijke toomden voorge gevallen veroorzaakt door den heer Jaminè den voorzitter dezer vergadering die als overlooper van de liberalen tot de clericalen in een toast de gedragslijn van bet ministerie zeer scherp gispte. Verscheidene leden der stalen protesteerden tegen dezen uit val en van woorden kwam het tot feitelijkheden de gasten wierpen elkander borden en glazen naar bet hoofd en de policie moest w.orden ontbod n om de twistenden en vechteuden te scheiden.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1