56. atiirriag 13 Julij* 1861 WOENSDAG ZATURDAG. ISinnenlandsche Tijdingen. iiiiZEismrauMJi A BONN E MEN TS-P RIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post ƒ2,25. Inzendingder Advert.daags te voren, voor 10 ure'smorgens. 9B VERS CHIJNT: P RIJ S DER ADVERTENTIE IS. Gewone\2i/i cents de regelGeboorteHuwelijks- er Doodberigten tan 16 regels a f 1 behalve heiTegelregt. In de gemeenten IJzendijke, Biervlieten Hoofdplaat is een adres aan de hooge regering in omloop strekkende tot aanbeveling van eerst genoemde gemeente als zetel voor de eve ..ueel te plaatsen regtbank in Zeeuwscli-Vlaanderen. - In eene den 6 dezer gehoudene vergade ring der provinciale staten van Gelderland is besloteneene medaille te laten slaan ter her innering aan 's konings verrigtingen bij gelegen heid van den laai sten watersnood; daarvoor is eene som van f 1500 op de begrooting uitge trokken. Z. K. ff. de prins van Oranje zal vrijdag 12 dezer, zich uit de residentie naar het kamp tan Milligen begeven. 1 let'sGravenhacigschc Weekblad meldt,da! bij de aanstaande opening van de zitting der wetge vende kamers van Luxemburg, Z. M. de koning zich derwaans zal begeren, ten einde in persoon die ergadcring te openen. Men schrijft uit Luxemburg van 7 dezer. Te Diekirch is een iid der stenden van het grool-hcriogdom gekozen. De liberalen hadden tot candidaat gesteld den heer Vannerusen de clericalen begunstigden de candidatuur van den advocaal Mathias Ulriclidie lid is geweest van een renclionnair ministerie, lievig was de strijd, en met 156 stemmen werd de heer Vannerus ge kozen, terwijl 152 op den heer Ulrich waren uil- gebragl. Men verneemt dal de geslagen partij voornemens is de vernietiging dezer verkiezing Ie vragen, op grond dal er volgens hun beweren, omkooping zou zijn gepleegd en de wel van 1858 betreflende het plegen van bedrog bij verkie zingen hier van toepassing zou wezen Volgens een berigt in de Amsterdamsche Courantvertrektde nieuw benoemde gouverneur- generaal van Nederlandsch lndic, de baron Sloei van de Reclemet de landmail van September o. k. derwaarts. in den loop van hel jaar I860 zijn van wege de Nederlandscbe Maatschappij lot bevor dering der afschaffing vau de slavernij vrijgekocht 30 personen, waarvoor besleed is 10,716,79. In den gewonen regel zijn die gelden bij wijze van voorschol verleend. In 1 860 bedroeg de tcrug- beiabug van vooiscboiten 6,838,99. Naar men verneemt heeft de behandeling van de oogzieken van Zr. Ms. fregat Everisen te Wieringen een einde genomen en bevinden zich thans al die lijders in het marine hospitaal aldaar. Bij kon. besluit van 19 Junij jIis bepaald, dal geetic prrdikaulszonen acade/niegeld zullen kunnen genieten dan dezulken die overeen komstig de bepalingen van art. I van het kon. besluit van 4 Augustus 1853, tol het daarbij aangewezen examen in de wiskunde worden of zijn toegelaten. Het Ncderlandsch Onderwijzers Genoot schap bestond blijkens den gelalslaatdezer dagen door het hoofdbestuur opgemaaktop I Januarij 1861 uil160 afdeelingen met 4738 ledenwaaronder 1556 gewone722 contri buerende 839 abonnenlen op hel maandblad 1299 stemhebbende leden 67 alg emecne1 lid »an verdienste 58 honoraire leden volgens arl. 10 der wet, 57 honoraire leden en 139 voor standers. Door den heer Keyzer is concessie aange vraagd voor de navolgende railroutes l.van af midden uit de gemeente Oudorp door Gocree, Stellendam Melissant Dirksland mot een zijtak lot aan het Sas op Sonjmelsdijk en van daar over Middelharnis en Stad aan 't Haring vliet en over Nieuwe en Oude Tonge door de Acht Huizen op Oollgensplaat tot den Bommel in verband met de stoombootdienst op Dordrecht en Rotterdam en 2. van de Willemstad door Fijnaart en Gastel op den sloomspoorweg Ie Rozendaal tot hel vervoer van passagiers goederen en vee zoodatbehalve de passagiers, ook de granen en bel vee iederen maandag dingsdag cn donderdag te Rotterdam en Dord recht zelf van hel verafgelegen Oudorp, tijdig genoeg ter markt zullen gebragl kannen worden, aangezien men berekent dal op de railroulé mei een zeer gemakkelijk en nel rijtuig, geschikt voor een dertigtal passagiers, tien mijlen in een half uur met één paard wordt afgelegd, en alzoo van den gewonen stoomspoorspoed bijna geen ver schil en natuurlijk veel minder met do transport kosten overblijft, terwijl omgekeerd de commis sionairs en makelaars in granen en meekrap de gelegenheid gegeven wordt om, zonder veel lijd verlies speciaal de buiten af veel te weinig be kende hoogst belangrijke beurs van Oude Tonge te bezoeken. Uil Rotterdam meldt men van 9 dezer. Do zaal der Koninkl. Ned Yscbtclub alhier was heden afwisselend gevuld met liefhebbers van bel edele schaakspel teil einde het spel Ie bewonderen van den beroemden schaakspeler Anderssen uil lircslau. liet eerste spel werd door hem gespeeld met den heer Messemaker van Gouda en werd door dezen laatsten na een strijd van 3 uren de overwinning behaald. Vervolgens speelde de heer A. met andore liefhebbers doch deze moesten voor hem zwichten. Heden zullen andere partijen worden gespeeld Ongelukkig voor den veehouder heeft zicb in den Bommclcrwaard hel miltvuur bij het vee geopenbaard. Er worden alle maatregelen ge nomen om hel verder uitbreken te voorkomen zoodat men hoopt dat het zich niet verder ver spreiden zal. Den 9 dezer is te Katwijk aangespoeld hel lijk van een onbekend manspersoon met don kerbruin hoofdhaar eu ringbaard gekleed met een nieuw rood wollen bemdblaauwe borst rok, ligtblaauw overhemd en kousen. Het lijk en de klccdingstukken bevatten geene bijzon dere merkbare teekenen. Men schrijft uit 'sGravenhage van 8 dezer. Gisteren namiddag spoelden op het grondgebied van Sclieveningen aan twee reeds deerlijk mis vormde lijken een van een volwassen mans persoon en een van een jongentje. Spoedig bleek dal ze beiden hebben behourd lot de bemanning van de brik de Stad Vlissingendie gisteren voor acht dagen onder de gemeente Loosduincu was gezonken. Dezen morgeu kwam de stuurman, de eeltige persoon die vastge klemd aan een stuk wrak den wal bad mogen bereiken vergezeld van du buisvrouw vau den kapitein, te Scbeveniitgen aan. Ofschoon haar zuiks werd ouliaden niogl niets haar besluit veiandereu om de lijken Ie aanschouwen. Rij deze gebragl, zag men een looneel dal zich gemak kelijker laat denken dau beschrijven. Aanvan kelijk meende de echtgenoot haar man en kind te zien cn te herkennen doch later bleek dat bet volwassen lijk niet was dat van baren man maar van den kok W illem Sampiondie eenige gelijkenis met den kapitein Schaafsma had. Ue jongeling was, zoo als men dacht dezeven- jarige zeon van de diep bedroefde weduwe. Morgen worden de lijken ter aarde besteld. Men schrijft uil Zevenbergen van 7 dezer. De spoortrein die des avonds ten 8'/a ure van Antwerpen naar den Moerdijk deze plaats passeert liet zich beden avond lot ruim 11 ure wachten. Tusschen Roozendaalen Oudenbosch was de kolen en een goederenwagen uil het spoor goloopen. Men heeft toen de locomotief naar den Moerdijk afgezonden om werkvolk die de wagens weder in het spoor gebragl hebben. Omtrent de oorzaak zijn wij niet ingelicht. Wel zegt men dat een wachter tusschen Roozendaal cn Oudenbosch den machinist beeft gewaarschuwd maar waarlegen wordl niet gemeld. (/V. It. Cl.) Door de NedHandel Maatschappij zijn be vracht 4 schepen, als voor Middelburg Pauline kapt. B. J. Pust. Men leest in bet Handels- eu Effectenblad: Als eene bij-.oudere weldaad van een onzer studgenootcn kunnen wij mehh-n'lat mevr. de wed. A. (Jrobio de Castro, op liet vernemen dat het weesjongensgesticht der Portugesche Israë- lietische gemeente te Amsterdam eene groote reparatie moest ondergaan, welke geschat wordt op p. m f 20,000 dezer dagen het bestuur van genoemd gesticht heeft laten ontbieden, en ver volgens ter hand gesteld de aanzienlijke gift in bankpapier van ƒ22,000, om voor hare rekening de vereischte groote reparatiën aan het gesticht te laten doen. Wij vernemen verder dat het stedelijk bestuur gratis een gedeelte van het Leprozenhuis tijdelijk heeft afgestaan ter be schikking van de directie van het voornoemde weesjongensgesticht, ter verpleging en huisves ting der kinderen namelijk zoo lang die her stellingen aan genoemd gesticht zullen plaats hebben. Naar men verneemt zijn door J. J. Knol en M. Bruning echtelieden wonende te Uit huizen binnen den tijd van driejaren bij den ambtenaar van den burgelijken stand te Uithui zen zes kinderen aangegeven. Omtrent de plaats gehad hebbende poging lol diefstal te Strijen wordt van daar nog het volgende medegedeeld n In den laten avond van den Isten dezer werd aan deze en in bet bijzonder aan de aangrenzende gemeente 's Gravendeel eene belangrijke dienst bewezen door hel op heeler daad betrappen cn aanhouden van twee Ie 'sGravendrel woonachtige personen die sedert jaren bekend waren als brutale (lieven, maar leiens, voorziglig genoeg om zich uit de banden der policie te houden welke meermalen maar altijd te vergeefs, ge tracht had liet f-itelijk bewijs hunner misdaden te leveren. Dit laatste is nu mogen gelukken aan dc activiteit en doelmatige maatregelen van den burgemeester dezer gemeenteden heer Delru'èlbijgestaan door de gemeentelijke policie- agenten van Dienst en de Heus cn den rijksveld wachter Janssen. Sedert eenigen tijd was liet den burgemeester bekend dat de beruchte Piet von Gliemert (bijge naamd Piet de mof) en Korstiaan Streefkerk het voornemen hadden bij een der onder deze ge meente woonachtige groote boeren in te breken. Door hem werd dan ook melde genoemde agen ten gedurende zes nachten bij drie verschillende boeren gewaakt. Schuur stal wagenhuis of bloolen hemel strekten hen dan gedurende uren tol verblijf. Alle die keeren was dit vruchte loos twee maal vertoonden zich dc dieven op de werf, waar zij verwacht werden, maar meenden onraad Ie bemerken. In den nacht van 1 op 2 dezer eindelijk zouden zij volgens ingewonnen berigt nu hun voornemen doorzetten door in te breken bij A. van Soestbouwman woonachtig onder Strijen. De policie was ook nu aanwezig en de mauschappen waren als gewoonlijk doel matig verdeeld, één binnenshuis in het vertrek waar de inbraak vermoedelijk zoude plaats heb ben de anderen op verschillende plaatsen bui tenshuis. Ten elf ure verschenen de daders. Na alles rustig bevonden te hebben,, begon de inbraak die spoedig was afgeloopen cn bevonden zij zich door een opgeschoven raam in het ver trek waar de agent de Heus verscholen was. /oodra deze zicb vertoonde trachtten zij door bet raam te ontylugten, dat den een gelukte terwijl ook de andere, al worstelende met de Heus, naar buiten geraakte. Inmiddels waren op hel gerucht der worsteling de burgemeester met de andere agenten en den boer toegesneld. De burgemeester viel de niet zeer gemakkelijke taak ten deel de Heus te helpen von Gliemert te overmeesteren en te knevelen terwijl van Dienst en Janssen Streefkerk nazetten welke den boer (volgens zijne uitdrukking) ten liersle geloopen had. Die nazetting was echter in weêrwil van de op den vlugtcling geloste scholen vruchteloos. Inmiddels bad de burge meester reeds den ar restant tot dc bekentenis gebragldat zij ge komen waren om Ie stelen dat de onlvlugte was Bastiaan Streefkerk dat men natuurlijk wist maar welke verklaring toch voor zijne latere ar restatie groote waarde had. Eene dadelijke ken nisgeving van de loedragl der zaak aan den bur gemeester van 's Gravendeel had dan ook ten gevolge dat Streefkerk die reeds te bed gevon den werd nog dien nacht in hechtenis genomen cn naar Dordrecht getransporteerd werd. Op deze wijze is door het kloeke beleid der policie dezer gemeente, onder leiding van den wakkeren burgemeester, dcgeheele streek van een tweetal boeven verlost dienaar algemeen wordt verzekerd, gedurende meer dan twaalf ja ren van roof cn diefstal leefden en is de inge nomenheid met dat feil in deze streken dan ook algemeen en grootgetuige de ontelbare massa rnenschen Ie 's Gravendeel die op den weg daarheen en in het dorp elkander als verdrongen toen von Gliemertbegeleid door den veldwachter van Dienst en den agent van policie de Heus den volgenden dag aldaar passeerden om den ge- vreesden arrestant naar het huis van arrest te Dordrecht over Ie brengen terwijl de bevolking aldaar overluid hare goedkeuring Ie kennen gaf. Men schrijft uit Vaterloo dat de beroemde dichter Victor iJugo zich aldaar siots eenige da gen ophoudt en met de meeste belangstelling en naauwkeurigheid alle bijzonderheden van het slagveld in oogenschouw neemt, waar bet ge denkwaardigste drama van deze eeuw werd af gespeeld. Welligt, zoo eindigt dit berigis zijn magtig genie bezig met zich voor te bereiden op een van die zangen die nog zullen weerklinken en de harten doen trillen wanneer de tijd alle sporen van den beroemden veldslag zal hebben uitgewischt, wanneer de fiere Nederlandsche leeuw reeds zal verdwenen zijn. Volgens de Gazelle de Mons zijn tot 10 de zer 30 personen als schuldig aan de ongere geldheden in de Borinage gearresteerd. Twee personen zijn bet slagtoffer der beweging ge worden. Een daarvan was eene vrouwbij wier begrafenis te Palurages de rust niet verder verstoord is, ofschoon men aanvankelijk het te gendeel gevreesd bad. Door den burgemeester van Framaries is bet berigt betreffende de teccn- woordigbeid van Fransche agenten op hel Ier rein der onlusten officiëel tegengesproken Nog hebben de arbeiders hun werk niei vv.-der opge vat doch hunne houding is mindei onrustba rend geworden en men mag vermoeden dal wanneer door de administratie der mijnen de bestreden bepaling uit het reglement wordt ge- ligt het meerendeel zich maan.lag wel weder aan den arbeid zal begeven. De gouverneur van Henegouwen boefi eene deputatie uit bel volk ten geboore ontvangen en haar eenige ophelde ringen over hel artikel gegeven. De deputatie

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1