;%u. 55» Woensdag 10 Julij. 1861 Ir* WOENSDAG ZATURDAG. 1 teu. Besturen en Administratie» Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen ERIKZEESIMCOIMNT van P. s, kapt. cht en k naar rrpool 63'3/, 75j/4 95) 92 V4 10*1/8 101 Vs y.) 9 o giv8 893/4 75',2 76 76»/ö f 192 i 46 2*yt» 1 66'-4 I 5*v» /363 I 469'|fi 4«V4 50=/,, I *1'n telen ABONNEMENT S'P R IJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inxendingder Advert.daags te vorenvoor 10 ure'smorgen». VE BS CH1JNT: P R[J S DER AD VERTEN T IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er, Doodberiglen ran 1 6 regels a f 1 behalve hci7.egelregt. Herijk van Maten en Sewlgten. ÜUKGEMEKSTBit '-n VVethoüdeks van Zierikxee brengen Ier kennis van He ijk pligtige ingezetenen dal lol liet herijken van alle gowigten lengte maten inhoudsmaten voor drooge waren vochtmaten voor den handel in hel klein en groot zoo mede van de wissen en strijkcls door den heer Arrondissements-lJker in deze gemeente zal worden gevaceerd in het gewone IJklokaal op hel Raadhuis, van Maandag den 8 tol Zaturdag den 20 dexer maand van 's voormid- dugs negen tol 's namiddags een ure op alle werk dagen ea worden belanghebbenden uilgenoodigd om zich den opengestelden termijn ten nutte te maken en vooral om niet tot opheleindedaarvan Ie wachten waardoor ongelegenheid wordt is veroorzaakt. Zierikxee, den I Julij 1861. B. C. CAU Voorzitter. i. P. N. KRMER1NS, Secretaris, 7,00 10,00 16 00 0,00 10,011 0.00 0,00 0.00 0,00 3816 en ,5615? en 17014 ;rdam. 'am Inl'vaa an M boot am. 7 86, •>|'vaar t der an Middel- boot rijden rg. 83, :rdam. de Vos. Bruinissk, 5 Jnlij Heden middag ten 2 ure sloeg onder deze gemeente de bliksem in het huis bewoond door de wed. van Vessern welke het bovengedeelte van den gevel vernielde en het overige deel van een spleet, over den zolder gingdien doorboorde en zieli eindelijk weder eenen uitweg door den gevel baande zonder echter brand te veroorzaken. Tholen 5 Julij. De onderwijzers-vereer.iging in bet 2de en 3de schooldistrict van Zeeland hield heden hare 18de aigemeene vergadering, welke, behalve door de lieeren schoolopzieners '1 der beide genoemde districten, door 34 leden bijgowoonden met de tegenw oordigheid van den heer mr. J de Vulder van Noordenburge meester der stad Tholen vereerd werd. De voorzitter, dr. P. J. Andreaeopende de vergadering met eene toespraak waarin hij den leden een kort verslag gaf van den staat van het onderwijs in zijn district Daarna namen de werkzaamheden een aanvang. De heeren Top en Bastmeijer gaven eene ver klaring der werking van eenige elementen op het electro-magnetismus. N adat de verslagen der beide oefenscholen Jen van den staat der spaarbank gelezenen die Jder onderwijzers-gezelschappen ter visie gelegd waren werd de uitslag bekend gemaakt van de beoordeeling der ingezonden prijsantwoorden. Er waren ingekomen 2 stellen schoonschriften te weten No. 1, onder de zinspreuk; geen genot zonder 'noeiteen no. 2onder de zinspreukE. NZ. K. Elk naar zijne krachten.j Beide stellen kwamen naar liet gevoelen van eoordeelaars zoo zeer in waarde overeen dat de vergadering besloot den prijs van f 4 niet e verleenen maar aan ieder der inzenders 2 ïe vereeren. Bij de opening der naambriefjes bleek, dat no. 1 was ingezonden door W. Vcrhage en no. 2 door J. Buijk beide hulponderwijzers ie Zierikzee. Op de 2de prijsvraag was slechts ééne kaart ingekomen, ondér de zinspreuk: geen werk zonder gebreken. De vervaardiger daarvan de heer J. Buijk bovengenoemd werd de bekroo ning met aigemeene stemmen van beoordeelaars waardig gekeurd, en aan hem de prijs vanƒ10 uitgereikt. Thans werd op nieuw door de beide eereleden jhr. J L de Jonge en mr. de Vulder van Noorden, een prijs voor het teekenen eener kaart van onze Oost-Indische bezittingen en door de heeren Andreae en Pické voor het vervaardigen van schoonschriften uitgeloofd. Hierbij werd door de vergadering bepaald dat diegenen welke nu bekroond warenvan de mededinging werden uitgesloten. Verder had de bespreking plaats van voor stellen het onderwijs of de onderwijzers dezer vereeniging betreffendewaartoe vooral be hoorde het door het Ned. Ond. Gen. op te rigten weduwen- en weezenfonds voor onderwijzersen het tot stand gebragte contract tusschen Zeeuw- sche onderwijzers en onderwijzeressen om bij overlijdenhunne naaste betrekkingen te ver zekeren van eene toelage in eens. Vervolgens ging men over tot de keuze der plaats voor de volgende aigemeene vergadering, waartoe de stad Zierikzee met 29 tegen 7 stem men werd aangewezen. Na bet sluiten der vergadering werden de voor deze gelegenheid bepaalde zangstukken in de stads kerk uitgevoerd en deden de leden daarna eene kleine wandeling naar de societeits- zaal Non Semper. Eindelijk vereenigden allen zich aan eenen vriendschappelijken dischwaar als naar ge woonte broederlijke zin en opgeruimdheid van geest wedijverden om dezen dagdie onder nuttige inspanning was begonnen en voortgezet, als een' blijden feestdag te doen eindigen. Middelbrug 5 Julij. A. Polderman die door het provinciaal gcreglshof in Zeeland is ter dood veroordeeld beeft zich legen dat arrest iu cas satie voorzien. Jl. maandag is de zoon van zekeren R. te Graauw op eene jammerlijke wijze om bet leven gekomen. Tusschen beide ofschoon zeer zeldzaam aan vallende ziekte lijdende schijnt hij in eene sloot to zijn geraakt en heeft men daaruit zijn lijk opgevischl. Door Z. M. is bepaald, dit jaar voor de najaarsoefeningen alleen de miliciens der ligting van 1858 inactiviteit zullen worden opgeroepen, welke tot de bataillons infanterie belmorenom in de legerplaats te Millingen te kamperen ten einde die bataillons op eene sterkte van 380 man te brengen. De bedoelde miliciens zullen den 10 Augustus bij hunne korpsen tegenwoordig moeten zijnen voor of op den 20 September met onbepaald verlof naar hunne haardsteden terugkeeren. De miliciens, die in gebreke mogten blijven om op den bepaalden tijd onder de wape nen op te komen, zullen gedurende zes weken in den wapenhandel geoefend worden en diewelke zich aan de instructie onttrekkenof daarin achterlijk blijven zullen zoo veel langer in wer kelijke dienst worden gehouden als noodig zal worden geoordeeld. [ioor de arrondissemeots regtbank te Dordrecht is vonnis gegeven in do navolgende voor de reedcrijen belangrijke zaak. üe boek houder van het Ned. barkschip Pieler gezag voerder S. F. Lammens heeft oen zijner mede- reeders gedagvaard tot hel aanhooren der rekening en verantwoordtng-ovër de 2de reis van dal schip cn levens gevorderd dal de gedaagde zal wor- deo veroordéeld lot de bètalirfg van zoodanige som als bij bet sluiten der rekening zal blijken aan den eiscber van de gedaagde pro raio van zijn aandeel toe le komen etc. De gedaagde heeft zich beroepen op den afstand van zijn schceps aandeel overeenkomstig de art. 321 en 335 wetboek van koophandel gedaan en met reserve van al zijne regten tegen den eiscber, diens niet ontvankelijkheid in de ingeslclde vor dering beweerd. De regtbank heeft de verdedi ging der gedaagde verworpen op grond dat een reeder door zijn afstand niet wordt bevrijd tegenover den boekhouder de partijen voor zoo veel noodig gelast om ten princi pale voort te procederen en den gedaagde ver oordeeld in de kosten op de exeptic gevallen. Men schrijft uit Vlaardingen dd. 6 July«Volgens berigt van den kommnrileur van den tiden haringjager in dato Lerwicli 2 Julij, was de haringvangst tot dien datum als geheel mislukt te beschouwen de derde jager had toen nog slechts 50 tonnen aan boord hetwelk de visscherij van de gebeele v loot in de laatste vijf dagen uitmaakte. Ken gelijktijdig ontvangen berigt van den gezagvoerder van hel hospitaal meldt, dat dogezondheidsloestaud voldoende was; één man was echter overleden, welke van een te Pernis te huis bclioorendsohip was overgenomen. Men schrijft uil Oosterhoul van 4 dezer. De doorvoer van vee door deze stad met be stemming naar Belgie beliep gedurende de maand Jnnij 581 stuks en sedert t Januarij jl. een totaal van 2691. De handel in alle vee- soorten was gedurende dat tijdvak zoowel in deze streken als op de Belgische markten vrij levendig en de kalfkoeijen waren lot ferme prijzen zeer gezocht. Men schrijft uit Overijssel aan de Arnhemsclie Courant betrekkelijk het vroeger in dit blad ter sprake gebragte plan der hooge regering om het rijksgeslicbt le Ommersclians le verknopen vernemen wij thans dat daaraan, althans vooreerst, geen gevolg zal worden gegeven. Integendeel moet men naar aanleiding van een onlangs plaats gehad hebbend bezoek van den heer inr. Grevelinlthoofd-inspecteur van het gevangenis wezen en der rijkspohcie voornemens zijn om te Ommerschaos eene gevangenis te bouwen, ter vervanging van de aanwezige kelders waarin door de kolonisten hunne strafzoo zij die hebben, wordt ondergaan welke kelders niet alleen ondoelmatig zijn bevonden maar ook lerens onbruikbaar uithoofde het gedurig voorgevallen moet zijn dal daaruit gevangenen zijn utilsiiapl hetwelk in bel vorige jaar nog aan vijf personen le gelijk is gelukt Te (Jmmer- sclians zegt men zelfs dat aldaar eerlang de minister van justitie of van binnenlandschezaken wordt verwachtten einde de kolonie te inspec teren zullende dit bezoek tevens in verband staan mei het doel hetwelk de regering zou hebben om de Ommerschans le vergrooten ten einde aldaar de jeugdige veroordeelden welke thans nog naar Botterdam gaan te plaatsen cn hen ambachten en veldarbeid te laten leeren." Jl. dingsdag bad een der zonen van S. de W. landbouwer te Hichlum, een dubbeldloops jagtgeweer gebruikt om in den tuin op vogels (e schieten, maar daar hel geweer weigerde en hij mtusscheii geroepen werd wilde hij het ge laden schietgeweer in het tuinhuis brengen toen het afging en het schot (uit ganzenhagel bestaande) eenen arbeider trof die zich in dat tuinhuis bevond. De man werd hierdoor belang rijk aan het hoofd gekwetst en zal zeer waarschijn lijk het linkeroog moeten missen. Meu schrijft uit Groningen van 4 dezer. Dezer dagen had aihier bij een in aanbouw zijnde schoollokaal een wedstrijd plaats voor metselaars. De commissie uil hei departement der Ned. Maatschappij van Nijverheid alhier had een prijs van 10 uitgeloofd voor hem die in den i kortslen tijd hel nelsl een aantal steeuen metselde j cn invoegde en eene premie van f 5 voor hem wiens werk het naast daarbij kwam lerwijj de daghuur aan alle mededingers zou wordeivtver- goed. Nadat tien werklieden zich voor <Je mede dinging hadden aangeboden werd besloie» de uilgeloofde prijs en premie gelijk te ver- deelen onder G. Egbrinit en de fries, daar er geen verschil genoeg tusschen beider werk was om den een de voorkeur boven den anderen te geven terwijl aan K. J Cost een extra premie van f 3 werd toegekend, als komende diens metselwerk, vooral wat nelheid betreft, hel naast bij dat der beide bekroonden. DUITSCIILAND. Men schrijft uit Berlijn van 4 dezer. Men zal zich herinneren dat in de bewuste regtszaak van den diefstal van depêches een zekeren Teelten betrokken wasdie wegens landverraad lol langdurige gevangenisstraf werd verwezen dewijl hij behalve aan den Pruissischen presi dent-minister ook aanbel Fransch gezantschap de papieren der heeren Gerlacli en Niebiilir ver raden had. Deze persoon in Januarij dezes jaars door den koning begenadigd en uit de stadsgevangenis alhier ontslagen heeft zich nu dezer dagen in de llavel nabij Potsdam het leven benomen. Een geneesheer te Vlainz de lieor Confeld, heefl bij een zijner patiënten ontdekt dat hij werkelijk het hart op de verkeerde plaats heeft cn wel op de regterzijde. Zeer vele genees- heeren uit de nabuurschap bebbén een bezoek aan dien lijder afgelegd om dit zonderlinge ver schijnsel waar tc nemen. In de loterij der hij Krol' tentoongestelde voorwerpen van landbouw en nijverheid heeft de koning een kenkenemmer en een duzijn keu kenmessen getrokkende koningin een paar eenden en de kroonprins een ijzeren soepketel. Te Möhra hij SaDungen de geboorte plaats van Lulher heeft II, dingsdag de onthul ling van het metalen standbeeld des Hervor mers plaats gehad. Lulher wordt voorgesteld op het oogenblik dat hij le Worms hel beslissende woord uitspreekt. Het lagerhuis tc Pesth beeft den 5 dezer hel adres in zijnen oorspronkelijken vorm aange nomen hel zal dus nu in den vorm van dal van 1790 den keizer toegezonden worden. Uil St. Petersburg schrijft men van 3 dezer. Kr openbaart zich eene meer en meer toenemende geldkrisis. Hel goud en zilver is geheel van de markt verdwenen. Het escompto is 9 pst., en zelf totdien prijs kan men moeijeiijk. geld bekomen. In den invoerhandel is vol slagen stilstand. Kris eene nieuwe uitgifte van zes millioen roebels in schatkistbiljetten aange kondigd. Te Petersburg zijn berigten ontvangen uit Peking van 29 April, volgens welke de opstand voortdurend meer veld wint. San IVan.de opperbevelhebber van hel Tartaarsche leger, is herhaaldelijk door de insurgenten geslagen en in den laalslen veldslag andermaal op de vlugl ge dreven. De insurgenten waren daarna legen Peking opgerukt cn bedreigden de stad. De kei zer beviudt zich nog steeds te Zebol in Tarlarije de gezanten van Frankrijk en Engeland resideren thans te Peking. FRANKRIJK. Er is in het militair hospitaal te Parijs een man Piere Valin gestorven die door een zeer vreemde soort van krankzinnigheid was aangetast. Hij werd bij Solferino aan het hoofd gewond de wond genas spoedig doch hij was gek. Thans geloofde hij dood te zijn wanneer

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1