1861 WOENSDAG &ZATÜRDAG. AFKONDIGING. 5°. 54. /.«tuning 6 .lulij gten. Besturen en Administratie» Binnenlandsche Tijdingen. van kerk- keraad dcr is met 7 1 ikant voor gen ds. B, 6 stemmen te Doorn, vormde ge- at J. J. H. aolaatst pw -Castle m, !'Nerva owbeidenj Rotterdam, Zuid-Hol- levoetsluis, Schiedam, ell New- A BONNE ME TV TS-PRIJS. Per drie maanden f i,00. Franco per post f 2,25 Inzendingder Advert.daagste voren, voori0 ure'smorgens VERS CHIJN T: P RUS DER ADVERTENT JEN. Gewone IS11, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- et, Doodberiglen san 16 regels a f 1 behalve bei/egelregt. Duijn mderland Boness va aange- Willem ongelukte pet./ 6313/.„ I 75'). 9" ht J I.O 1 'Ja lot 1 S3V8 95 61'/,, Si)'/, 75',8 761/4 57 ',g 70% t 193'/ M'/, 24'/, 69 B4'/,„ f 364 40% 40% 50'/, 47% 42',, Herijk van Maten en fiewigten. Hdrgemëester en Wethouders van Zierilczee brengen ter kennis van de ijkpliglige ingezetenen dat tot bet herijken van alle gewiglen lengte maten inhoudsmaten voor drooge waren, vochtmaten voor den handel in het klein en groot zoo mede van do wissen en strijkels door den heer Arrondissemenls-l.lker in deze gemeente zal worden gevaceerd in het gewone IJklokaal op bet Kaadhuis, van Maandag den 8 tol Zuliirdag den "20 dezer maand van 's voormid- dngs negen lot 's namiddags een ure op alle werk dagen, en worden belanghebbenden uitgenoodigd om zich den opengestelden termijn ten nutte te maken en vooral om niel tot op het eindedaarvan te wachten waardoor ongelegenheid wordt veroorzaakt. Zierikzee, den 1 .iulij 1861. B. C. CAU Voorzitter. P. N. Klt.M Kit INS Secretaris. was de aan- yorige prij- citen ook gc- 3 a f 11,40 asclie f6,50 k bijna niet waliteit van f .3 ,80 a f 5 n als voren e sierarainff erïiaui. idd. org. ïfvnart der van Middel- ïboot rijden arn. lam g. 5 50, rdam. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzeedoen te wetendat door den Raad dezer Gemeente, in zijne zitting van den 17 April jongstleden zijn vastgesteld het navolgende besluit tot heffing eener belasting op tooneel- vertooningen en andere openbare vermakelijk heden mitsgaders de verordening op de invor dering dier belasting binnen deze gemeente van den volgenden inhoud: De Gemeente-Raad van Zierikzee. Overwegendedat het in bet belang der gemeente is om te haren behoeve eene belasting te heffen op tooneelvertooningen en andere open bare vermakelijkheden Gelet op de bepalingen vervat in artt. 232 en 240 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad no. 85) Besluit: Art. 1. In deze Gemeente zal acht dagen na afkondi ging dezer verordening eene belasting verschul digd zijn voor tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden als volgt: 1. voor openbare tooneelvertooningen in zalen of schouwburgtenten er. voor paardenspelen per dag2,50 2. voor andere vertooningen in ker mistenten geene schouwburgen of paardenspelen zijndemet meer dan honderd zitplaatsenper dag - 1,50 3. voordezelfdenmetminderdan hon derd en meer dan vijftig zitplaat sen per dag- 1,00 4. voor dezelfden met minder dan vijf- tig zit- en staanplaatsen per dag - 0,50 5. voor carrousselsmallemolens en dergelijke, per dag- 1,50 6. voor openbare bals met entree of bij inteekening, per avond - 2,50 7. voor muziek voor den clans, in de herbergen per dag of avond - 1,50 Art. 2. De breedte der zitplaatsen zal worden bere kend op zes palmen voor iedere Behóórt bij het Koninklijk besluit van den 14 Junij 1861no. 37. Mij bekend De Minister van Binnenlandsche Zaken (get.) S. van HEEMSTRA. Accordeert met het origineel De Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken (get.) J. SCHRODER. VERORDENING op de invordering van de belasting op bet houden van Tooneel vertooningen en andere openbare ver makelijkheden in de Gemeente Zierikzee. Art. 1. Deze belasting zal worden voldaan op vertoon van het schriftelijk bewijs van toestemming van Burgemeester en Wethouders tot het houden der openbare vermakelijkheid waarvoor de be lasting verschuldigd is, hetgeen namens hen zal worden afgegeven door den Commissaris van Politie dezer gemeente. De betaling geschiedt ten kantore en in han den van den Gemeente-Ontvanger tegen een bewijs door dien ambtenaar daarvan af te geven. Art. 2. De belastingschuldige zal van de in artikel 1 bedoelde toestemming geen gehruik mogen maken dan na de verschuldigde belasting te hebben voldaan, en van bet bewijs dier vol doening voorzien te zijn. De overtreding dezer bepaling wordt geacht te zijn ontduiking dezer belasting en zal als zoodanig worden vervolgd. Tot bet constateren dier overtreding worden bevoegd verklaard de gewone en buitengewone eommiesen der plaatselijke belastingen Art. 3. De invordering der belasting geschiedt met inachtneming der bepalingen, vervat in de artikelen 258262 der wet van 29 Jnnij 1851. Staatsblad no. 85.) En is hiervan afkondiging geschied waar het behoortden 4 Julij 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. J. FOKKER, Voorzitter, l. B. J. P. N. ERMERINS Secretaris. .Middelburg 3 Julij. Het provinciaal ge- regtshof in Zeeland heeft heden voormiddag uit spraak gedaan in de treurige zaak tegen Adriaan Polderman en hem schuldig verklaard aan het hem bij acte van beschuldiging te laste gelegde feit gekwalificeerd als moed willigen doodslag met voorbedachten rade, gepleegd op zijne wettige huisvrouw Maatje Kodde en derhalve overeen komstig de conclusie van hel openbaar ministerie, volgens de artt. 295 296 297 en 302 wetboek van strafregt art. 1 der wel van den 29 Junij 1854 Staatsblad no. 102) art. 36 wetboek van strafregt en de artt. 207 en 216 wetboek van strafvordering, veroordeeld tot de straf des doods, uit te voeren op een schavot binnen Middelburg, en voorts in de kosten met aanplakking van het arrest te Middelburg en St. Laurens enz. Te midden eener plegtige stille gaf de voor zitter den reroordeelde te kennen dat de wel hem drie vrije dagen toekent om van dit arrest in cassatie te komen indien hij mogt vermeencn dat daartoe termen bestaan. dc Vos. DaaropFigtte hij de volgende woorden tot hem'. Adriaan Polderman! De moeijelijke taak van uwe reglers is vervuld. Ik heb het vonnis des doods u aangezegd. De vrouw aan wie gij eenmaal liefde hebt gezworen zij is door u op de gruwzaamste wijze vermoord. De hand die gij haar eenmaal tot teeken van trouw hebt toegereikt heeft haar het leven benomen. Wal gij wildet verbergen voor nc menschen het is door Gods bestel aan hel licht gebragt. De menschelijke geregtigheid de wet uwes lands, eischt uwe straf. Veroordeelde tol den dood Zijn er slechts weinige dagen levens u nog gegund besteed ze om te komen tot inkeer tot schuldbesef, tot diep berouw. Leg af die koelheid die onverschilligheid die geveinsde gerustheid welke gij hier voor uwe regters vertoont. Teruggekeerd naar uwen kerker stort daar u neder voor God den alomtegenwoordigen den regtvaardigen God. Waardeer den bijstand der edele mannen der evangelie-dienaren, die, met onbezweken trouw zoo menig uur u toewijden die u wijzen op den Lenige, den Christus die de zonde haatte maar nooit den zondaar afwees. Besef het, gevoel het, tot welk een afgrond van misdaad van zonde gij zijt vervallen. Bidt niet slechts met woorden der lippen maar met de verzuchtingen van een gebroken hart. Hebt gij door uwe misdaad het aardsche leven verbeurd daar is oen ander een eeuwig leven. Uw wel of wee voor de eeuwigheid 't hangt af van uw schuldbesef, van uw diep berouw van uw ootmoedig en volhardend smeeken om genade. Genade van Hem die rogtvaardig is maar ook goedertieren en barmhartig. Verlaat deze vierschaar, en hoor dit laatste woord het is de voorbode, die in het hart uwer regters oprijst God zij uwe ziel genadig Mag men verwachten dat de beschuldigde zoo wel bij de voorlezing van hel arrest als bij de toespraak die door den waarnememien voor zitter met hoogen ernst en aandoening geuit werd hevig zal getroffen geweest zijn uiterlijk was daarvan weinig blijkbaar. Op de zeer talrijke menigte, welke zich zoo wel op de gereserveerde plaatsen als daar builen verzameld had, maakte degeheele plegtigheid een diepen indruk. Uit Groede meldt men dal in den morgen van 20 Junij omstreeks 8 ure aldaar een vrecselijk ongeluk plaats had. Zekere Frans Monjé aannemer vanhetmaken van bet plafond in de Hervormde kerk en daar ook zelf werk zaam zijnde had het ongeluk door hel breken eener ribbe waarop hij steunde van eene stel ling te vallen met het hoofd op den sleenen vloer. Zijn schedel was bijna geheel gespleten. Noch slechts eenigeoogenblikken bleef hij in het leven maar kon geen woord meer uiten. Spoedig is hij naar zijne woonplaats Breskens overge- bragt. Hij was nog ongehuwd doch zijne ouders betreuren in hem eeu oppassenden en vlijtigen zoon. Uit Ouddorp meldt men Zekere M. E. C. B. een meisje vroeger hoogst fatsoenlijk en bemiddeld doch sedert den dood barer moeder, nu drie jaren geleden het noodige toezigt missende heeft zich van lijd tot tijd aan hel ge bruik van sterken drank overgegeven zoodat het met misbruik eindigde en zij dan nu ook maar al te dikwijls beschonken door bet dorp rondlooptgelijk een dwaallichten niet zelden de bevolking door haar woest geschreeuw en misbaar in rep cn roer brengt. Dezer dagen reeds vroegtijdig in den morgen was zij weder in kennelijken staat van dronkenschap het welk, door het gestadig meerder drinken tot die hoogte was gekomen dat zij legen de menschen verklaarde haar leven moede te zijn en zij zich van kant zoude helpen hetwelk zij dan ook werkelijk ten uitvoer dacht te brengen zij liep namelijk even buiten hel dorp en met luiden uitroep van goeden nacht, sprong zij in de diepe modderige sloot. Toevallig kwamen de policie-agenten aandie zich onmiddelijk tot redding beijverden hetwelk dan ook gelukte. Dóórnat brasten zij haar ten huize van haren zoogenoemd en pleegvader. Menschrijft uit's Hageaan de (Jirecfiisclie Cl. »Ik meen u te kunnen verzekeren (int onze regering binnen kort tol (ie erkenning van bet koningrijk Italië zal overgaan. Ofschoon men Ier wille der gemoedsbezwaren van onze It. i< landgenooten, die erkenning wenschte uitte stellen blijkt dit onraadzaam te wezen. Heeds al Ie lang was men genoodzaakt om politieke redenen uit te stellen. Uit 's Gravenhage meldt men aan den Noord-Rrabanter, dal de regering binnen kort aan de tweede kamer een wetsontwerp zal indienen lot het vervaardigen van een bronzen munt. Tevens zouden de tegenwoordige centen buiten circulatie gesteld en behalve stukkeu van I en cent ook van '2'/s cent gemunt worden. Men schrijft uit 's Hage van 1 dezer. Is een ambtenaar van den burgelijken statui bevoegd als zoodanig te staan over aden zijn eigen kind betreffende? lleze vraag werd beden behandeld bij tien hoogen raad in de zaak van den lieer M. Kerkhof, landbouwerwethouder cn ambtenaar van den burgelijken stand in de gemeente Stoutenburg. Deze beer had in laalsl- gemelde betrekking aan zich zeiven gedaan aan gifte der geboorte van zijn kind en ook later van hel overlijden van dat kind, zonder dat andere personen waren verschenen om die aangifte te doen cn bij bad alzoo als ambtenaar van den burgelijken stand geslaan over aclen zijn eigen kind betredende, liet O. 11. zag daarin wel geene overtreding van hel burg. well), of vau eenige andere wet, maar meende, dat de han deling in deze strafbaar was krachlens bet kon. besluit van 8 Junij 1823 Staatsblad no. 21Up den 13 dezer zal door den br. advocaat-generaal Karseboom conclusie in deze zaak genomen worden. Men schrijft uit Genemuiden van 16 Junij. De storm die heden woedtheeft nu reeds onder deze gemeente duizenden gulden schade veroorzaakt, doordien de oeverlanden der Top waarop het gras gemaaid of aan oppers stond onder water zijn geloopen. Het gewas der Oude en Nieuwe Pieper eenegronteuilgestrekt- beid groolendeels aan de gemeente Kampen be- hoorende is totaal verloren men sciiat het product dat door bet water bedorven is op I miilioen pond beste kwaliteit booi. Door tijdige voorzorgmaatregelen van wege het bestuurdezer gemeente is tot op dezen oogenblik (4 ure namid dag) veel schade verhoed, terwijl bel water val lende is. Hel is te hopen dal bet water vallende blijft, want ware het anders, dan zou de Pinkster- storm van i860 hierbij vergeleken, eene kleinig heid zijn. Te Nieuwe Diep ligt weder zeilree bot barkschip Zaanstroom kapt. Schaap, bestemd naar de Kaap de Goede Hoop, waarmede weder een 501aI landverhuizers derwaarts worden over gevoerd daaronder bevindt zich de vroegere predikant van llarlingen ds. J. Beijcr die den 1 dezer in de kerk der afgescheidene gemeente voor een zeer talrijk gehoor eene zeer boeijende predikatie heoft gehouden.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1