Woensdag 26 Junij. WOENSDAG ZATURDAG. 1°. 51. Besturen en Administratiën Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen A BO N N E ME N T S-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert .daagsle voren, voor 10 ure 'smorgens. VEBS C HIJ NT: P BIJ S DER ADVERTENTIE-N. Gewone 12'/» cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen san 16 regels af 1 behalve beiZegelregt. 'e. 7,00 - 10,00 - 16,00 - 0,00 - 10,00 - 0.00 - 0,00 - 0.00 0,00 I Bij het volgend hommer dezer courant zal in een hijblad worden medegedeeld de verslagen van den Gemeenteraad, van 15 en 24 Junij jl. BEK. END MAKING. i Hukgemeestek Wethoudeks van Zierikzee Ibrengen ter kennis van de daarbij belanghebben den dat aan de miliciens verlofgangers der lig- ling van 1857 die zulks verlangen vergunning ;|kan worden verleend tot de uitoefening van de jbuilenlaudsche zeevaartofschoon zij dat beroep Uóór hunne inlijving niet hebben uitgeoefend onder voorwaarde nogtans dal zij vooraf bij het korps waartoe zij behooren bet nadeeiig bldo aanzuiveren dat bij bet sluiten hunner jf'kVning op bet kleeding- en reparatie fonds [nogt hebben bestaan kunnende belangheb- |bcnden zich lot bet bekomen dier vergunning bij iljbel gemeentebestuur aanmelden. Z\erikzee den 19 Junij 1861 B. C. CaU Voor zilte i\ iPNEBM ER1NS Secretaris |F~j ZiEiukziiii 24 .loiiij. Jl. vrijdag woedde 'albicr en in de eilanden behouwen en Duiveland een Inwig onweder. Op onderscheidene plaatsen 'jkijn er boomen door den bliksem getroffen; te brouwershaven zijn twee kopijen van den heer i van der Velde, juist op hel ougenhlik dal de meid ze ging melken door het onweder gedood de meid werd echter gelukkig mol getroffen. L Zierikzee, 25 Junij. De heer II. 4. van Ijs- Klstegn is erkend als Briisrh c insulair agent Lfour de haven van Zierikzee en onderboorig- V heden. Volgens beschikking van den minisier van binnenl. zaken zullen de op 14 dezer benoemde opzigters van den waterstaat dienst doen in de districten ter standplaals door den betrokken TffOofditigcneur van den waterstaal aan te wijzen: o. a. de opzigter C. Gastin het I Ide district Zeeland. De 's Griwenlmagsche Nieuwsboile verzekert dal de werkzaamheden der tweede kamer die op e. k. dingsdag bijeen komt, zich zouden bepalen lol de behandeling cu afdoening der wetten op de nationale inililie en op de onteigening van perceelen tol den aanleg van den zijtak van Scheveningen naar Woerden vari den Hol landschen spoorweg. Dal de definitieve be- grooling van kosten voor den aanleg van staats spoorwegen nu reeds zou ingediend worden en in behandeling komen schijnt naar de inlich tingen voor als nog te mogen worden betwijfeld. i '*e minisier van financiën heeft dezer [klagen eene circulaire gerigl aan de commissa- jSissen des konings in de provinciën betreffende pen omloop van vreemde muntspecie bier te ■•"de inzonderheid van de Belgische 2 centimes- stukken die in het zuiden des rijksen van eol'ruissischencn llanoverschen thaler en zijn |0. erdoelen^'e 'anBs de oostelijke grenzen [circuleren en de inwoners zoodra zij iels aan e' 'ijk te betalen hebben, groote ongelegenheid en schade berokkent. Z. exc. vindt van zijn ambtsvoorganger genoeg aanschrijvingen aan ambtenaren en besturen om dat vreemde geld te weigeren, maar heeft niet ontdektdat de regering zich onmiddelijk geadresseerd heeft aan de groote fabriekanten, die hun werkvolk met vreemde munt betalenweshalve z. exc. in overweging geeft die fabriekanten uit te noodi- gen om met edele terzijdestelling'van eenige op die wijze verkregen winsl de betaling met vreemde muntspecie te staken en alzoo de re gering in bet Ie keer gaan van het lot dus verre vergeefs bestreden hedeif van het Nederlandsche circulatie-middel. AII.) Van het departement van buitenlandscbe zaken is bij het departement yan justitie ontvan gen eene opgave van 56 schepelingen die sedert Augustus 1859 tot April dezes jaarsin de haven van Melbourne van Nederlandsche scbepeu zijn gedeserteerd. De luit. ter zee Isle kl. J. W. van Bhijn is naar Porl-Mahon vertrokken ten einde een toe ziend oog te houden op de achtergebleven zieken van Zr. Ms. fregatschip Everlsen men ver neemt dat de zieken naarmate zij hersteld zul len zijn, over land repatriëren zullen. Den 22 dezer is Anna Brand huisvrouw van J. II. den Hertog van beroep kistenmaker wonende te Botterdam op de Groote Kipslraat op den hoek van de Korte Frankenstraatvan drie welgeschapen dochters bevallen. Moeder en kinderen waren welvarende. Op 8 Junij jl. heeft een onbekend mans persoonDuilscher voorgevende in dienst van den consul van Pruissen ie zijn in de Fransche manége te Amsterdam een rijpaard gehuurd en niet teruggebragt. Men schrijft uit Apeldoorn van 21 dezer. Z. M de koning bezocht gisteren, in gezel schap van eenige hoeren hel kamp te Milligen. Zij die de ligging van het kamp kennen weten den afstand van daar tot hei Looëii zullen zich ongolwijfeld verwonderen te vernemendat men dezer dagen dien afstand met een vierspan heeft afgelegd in den oiigeloofelijk korten tijd van 35 minuten. Men schrijft uit 's Bosch van 21 dezer. Gisteren heeft voor het provinciaal geregts- hof van Noord-Brabant de behandeling plaats gehad der zaak van den gewezen ontvanger der domeinen, II. W. van Grasveld, aangeklaagd tan hel in zijne openbare betrekking verduisteren van gelden als zoodanig ontvangen. Van de 36 opgeroepen geitligen waren 34 verschenen. Hél O. M. door den heer procureur-generaal in persoon vertegenwoordigd heefi tol eene tucht huisstraf van zes jaren benevens boete en vcr- oordeeling in de kosten geconcludeerd. De verdediger van den beschuldigde mr. N. F. Sassenlegde in eene uitvoerige pleitrede de verzachtende omstandigheden aan den dag, welke de schuld des aangeklaagden omringen en verzocht van het hof eene veroordeeiing lot correctionele straf. Uitspraak op aanstaanden donderdag. Eene geweldigeonweêrsbui diell zatur- dag avond gedurende een paar uren uit twee rigtingen boven Delft en omstreken woedde veroorzaakte brand in een poldervvatermolen onder Pijnackcr die in zeer korten tijd geheel in de ascb lag ondanks de felle stortregens waarmede het onweder gepaard ging. Tusschen Zutphen en het dorp Nieren is door een schipper en een boer uil den Ussel op gehaald hel lijkje van een kind, dat, naar men gist4 jaren oud is geweest het was gebonden in eeu linnen zak, waaraan een zware steen was vastgemaakt. De justitie doel onderzoek. Men schrijft uit Nijmegen van 21 dezer. Gisteren namiddag ten half vier ure trok een zwaar onweder over onze stad hetwelk vooral woedde in de rigling van Grocsbcnk. In een bosch nabij de keel aan den thans gelegd wordenden weg van Nijmegen naar Groesbcek, waren drie arbeiders digt hij elkander slaande werkzaam. Toen zij oeriige oogenblikken hun werk hadden gestaakten alle drie op eene rei stonden werd de middelste door eene bliksem straal grIroffen hij viel neder en zag ook zijne makkers vallen. Door eene verlamming in de beenen aangedaan kon hij niet opstaan en kroop, na geen antwoord op zijn geroep van zijne makkers Ie hebben bekomen op handen en knieën naar hen toe doch vond hen dood. Na een kwartier uurs kon hij zich weder oprigten en zich te voet naar Groesbeek begeven en is thans volkomen wel. De beide lijken hadden geenede minste leekenen van uiterlijke belcedi- ging alleen hunne petten waren verscheurd. Ken dor gestorvenen laat eene weduwe en vijf kinderen achter. De andere is een bejaard man van ongeveer COjaren. Men schrijft uit Gouderak van 21 dezer. Gisteren avond circa ten acht ure is men zegt door onweder, de koren- en pelmolen van den heer Hogendijk lolaal af of uitgebrand. Be lendende gebouwen zijn gespaard gebleven. De molen en de koopmansgoederen waren alle ver zekerd legen brandschade. Men schrijft uit Zandberg van 10 dezer. Reeds eenige dagen zat de lucht vol veen- rook. Het was te voorzien, dal de van onweer zwangere wolken zich spoedig zouden ontlasten. De ervaring leertdat de electrische wolken die onder den invloed van veenrook worden ge laden, zich steeds hevig en geweldig ontlasten. Dit had ook heden middag alhier plaats. Ge durende de hoogdieust deed het gerammel in de lucht zich hooren. Toen de dienst geëindigd was werd bet noodweér. Ken gedeelte van bet kerkvolk vluglte in liet huis van den kastelein H. II. Hinken, wiens buis digt aan de kerk slaat, om daar te toeven lot dal liet noodweer bedaard was. Dan, terwijl de verschrikkelijke bliksem, de vervaarlijke donder veler harten met ontzag vervulde anderen eene huiverende koorts van schrik op 't lijf joeg, dat hunne polsen puur te post liepen werden allen die in het huis van genoemden kastelein waren, zeer ontroerd er kwam een slag, die de aanwezigen bijna hooren en zien deed vergaan. Men merkte den bliksem in eene speling door de woonkamer, en in eene sterke lucht als van zwavel. Kenigcn vielen in zwijm. Toen de ontroeringcen weinig bedaarde, werd opgemerktdat de schoorsteen leisel had bekomen stukken metselkalk lagen op de vuur plaat de ruilen van T venster in eene belen dende kamer waren verpletterd en eenige dak pannen verbrijzeld eenige roemers op de tap kast waren op de helft afgeslagen. Verder bleek dat een deel van den schoen van J. 1)1. was verbrijzeld wiens voel heet was als vuur. Hel kleed van G. v. W. ook dal vau L. V., die in eene andere kamer zich bevonden zagen er op zeker punt verschroeid uit. De deuren der onderscheidene kamers slouden op de kier. Waarschijnlijk is de bliksem den schoorsteen in geslagen heeft hij zijn loop genomen door de geopende deuren en zich door 'l kame.-venster «'eer den weg naar builen gebaand. Ken ver trek met menschen opgevuld trekt den blik sem tol zich. Deze opmerking door de natuur kundigen medegedeeld wordt door dit feit op nieuw bevestigd. PD. C.) Men schrijft uit Grollo van 19 dezer. Onderscheidene malen hebben wij zoowel in ons dorp als elders, hoornen geziendie door den bliksem waren getroffen maar nooit zóó als hier II. zondag omstreeks den middag ge beurde. Kr schoot een bliksemstraal op een zwaren nog in vollen groei zijnde eik ter neder, en als met een oogwenk spatte de geheelc boom stam die meer dan een vadem dikte en omstreeks 20 voelen hoogte had uiteen zoodat zelfs dit top des booms regtop naast eenige splinters van den vermorselden boomstam in den grond slaat, en dus geen tijd schijnt gehad te hebben om in zijnen boogen val Ie kunnen omslaan. Daaren boven is de geheele omtrek tot op 6 70 ellen afstands van den boom met zware en liglere houtbrokken als bezaaid. Aan de westzijde bijna 18 ellen van den boom verwijderd ligt een brok van omstreeks een voer houlaan de oostzijde een dergelijke. Aan den noord-oost kant zijn twee zware brokken op bijna 20 ellen afstands, dwars over de straat geslingerd en hebben twee plankkettingen doorboord terwijl een derde van. 16 voelen lengte op bijna 5(» ellen afstands ook daar nog een plankketling heeft doorboord alsmede boomen beschadigd welke hij op zijnen weg ontmoette. Andere brokken liggen in eene zuid-oostelijke rigling zelfs tot 70 ellen afstands. Gelukkighebben ze in hunne vaart geene andere voorwerpen dan hoornen ge troffen. Vreeselijk was dan ook de schok dien men in den omtrek gevoelde op omstreeks 200 ellen rondom van den boom verwijderd schudden de huizen up hunne grondv.csten zoo dal het stof als rook naar beneden kwam glas ramen gebogen en eene menigte glasruiten ge broken zijn. DUITSCHLAND. IIeri.ijn 18 Junij. in een hier ontvangen brief uit Londen wordt de verontrustende onge steldheid aan welke koningin Victoria lijden zou daaraan toegeschreven dat de hertogin van Kent op haar sterfbed H. M. eenige geheimen heeft medegedeeld het vernemen waarvan de vorstin in de diepste zwaarmoedigheid heeft ge dompeld. Ook hier even als in Engeland wekt de toestand dier koningin groote bezorgd heid ook omdat men. voor het geval van eeu regenlschap nog groolere nadeelen voor Duilsch- land van de kleine coterie duchtdie Kugelaud reeds thans schijnt ic beheorschen. Een vreemd en in veler oog bedroevend verschijnsel is het dat dezer dagen een ongeloo- felijk groot aantal personen in verband met de verwachte huldiging, in den adelsiand verzoekt te worden opgenomen als had de burgerstand geene aanspraak op eene aan de verdiensten ge- evenredigde betrekking in de maatschappij, hetzij in de burgerlijke of krijgsdienst, maar zou de voorafgegane verheffing in den adelstand daartoe noodwendig gevorderd worden. Uit Muncben wordt gemeld dal de rid meester der lanciers graaf von Leiningen den 19 dezer aldaar met de dochter van den hier- brouwerFloszman is gehuwd. Door dit huwelijk wordt derhalve een Munchener burger dochter nicht van de koningin van Kogeland. Uit de Herzegowina luiden de berigten ongunstig. De insurgenten weigeren zich aan Omer-pacha te onderwerpen en denken er zelfs in de verte niet aan de wapenen af te leggen. De Czas zegt dal de heer Wielapolski voor gesteld heeft, onder den naam van troepen van Polen, eene vliegende kolonne van 6000 man te organiseren welke, lot handhaving der bin nenlandsche orde, de Bussische soldaten ver vangen zal. FRANKRIJK. Parijs 22 Junij. Jl. maandag hebben al hier drie werklieden hel leven verloren bij het ruimen van een secreelput. De eerste viel er in en was dadelijk gestikt de tweede zijnen makker willende reddenstortte zich naar be.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1