!m 50 Zaturdag 22 Junij. WOENSDAG ZATURDAG. I 1_ 1801 Besturen en Administratie» bekendmaking. kennisgeving. ISinnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen A BO N N E ME N T S-P RIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inzendingder Advert .daags te voren, coorlO ure'smorgens. VEBS CHIJN T P IilJ S DER ADVERTENTIE N, Gewone\2'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er, Doodberiglen van 16 regels af1 behalve hetZegelregl. Burgemeester cn Wethouders van lAerikzee brengen ter kennis van de kustbewoners en schippers, dat het voornemen bestaat om van 's Rijks wegeop den 24 dezer maand, eene lading buskruid te doen vervoeren van Bergen- op-Zoom naar Delftte waterdoor de Ooster- Scheldelangs GorishoekYersekendam, Zierikzee, SlavenisseLijpe en Sl. Philipsland en voldoen hiermede aan art. 58 der wet van 26 Januarij 1815 Staatsblad no. 7) waarbij aan alle plaatse lijke regeringen de verpligting wordt opgelegd om order te geven dat alle vuur wordt uitgedoofd, op die plaatsen langs welke de transporten kruid moeten passerenen om voorts zoodanige andere maatregelen van policie te nemen als tot het af wenden van gevaarzullen worden gevorderd. Een iegelijk wordt mitsdien gewaarschuwd en aanbevolen om de voorschriften der wet ge trouwelijk na te leven en op te volgen. 7jierikzeeden 21 Junij 1861. B. C. CAU Voorzitter. J. P. N. ERMERINS Secretaris. De Burgemeester van '/.ierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dal er op Maandag den 24 dezer, des middags ten één ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering vim den Gemeente-Baad zal gehouden worden. Zierïkzee, 21 Junij 1861. De Burgemeester B. 0. CAO. N 00 Rn welle 18 Junij Heden avond om streeks 7'/» ore barstte in de kom der ge meente, in dc schuur van den landbouwer J. Hanson, op eens een hevige brand uit die voor het geheele dorp het ergste deed vreezen. Door spoedige en doelmatig aangebraate hulp mogt men er in slagen het geweld der vlammen te stuiten niettegenstaande reeds een aanzienlijk gebouw hetwelk kort bij die schuur staatdoor de vlammen was aangetast. Ongcloofelijk is de moeite geweesten voor beeldeloos de ijver, die door oud en jong, rijk en arm is aangewend geworden om bedoeld perceel en de daarnaast aangrenzende herberg te bewaren hetgeen veel inspanning beeft ge kost doordien derigting van den wind zoodanig was dal dc vlammenen vonken bestendig nieuw voedsel aan het gevaar gaven, en men van de brandspuit dezer gemeente geen gebruik kon maken omdat de slangen niet aanwezig waren daar die ter herstelling naar eene andere plaats waren verzonden. Gelukkig daagde er spoedig hulp op uit de nabijgelegene gemeenten Seroos- kerke en Haamslede welke gemeenten bare brandspuiten ter adststentie zonden, die dau ook beiden goede diensten hebben bewezen. Ofschoon dal groote gebouw nog al wat ge leden heeftmag echter de schade nog al gering geacht worden als men bedenkt dat het gevaar zeer groot is geweest. Dat de wind ging liggen, gedurende den brandbeeft ook medegewerkt om de ramp te stuiten. De woning van J. Hansondie aan de schuur vereenigd stond heeft mede nog al wat geleden, doch is toch voor zoo verre behouden gebleven dat zij bewoond kan worden. Huis en schuur waren tegen brandschadever- zekerd. Dc oorzaak van den brand is onbe kend. Door 7.. M. den koning groothertog is tot kommandcur der orde van de Eikenkroon be noemd jhr. mr. A. P. van Doorn president van het provinciaal gereglshof in Zeeland. Bij de herstemmingwelke te Tholen plaats had voor een lid van de prov. staten tusschen de heeren M. W. J. de Visser en C. J. de Vulder van Noorden is eerstgenoemde verkozen. In het hoofddislrict Gouda is jhr. ror. W. M. de Brauw herkozen tot lid van dc tweede kamer der staten-generaal, met 954 van de 1048 geldige stemmen. Men verwacht eerlang weder eene voor drag! van de zijde der regering Ier amortisatie van staatsschuld. Volgens de Haarlemschc Courant is bet on derwerp betreffende de daarste/ling der zetels van de arrondisscments-regtbanken nog niet gereed en is het derhalve nog niet bekend van welke reglbanken hel behoud zal worden voorge dragen. Men schrijft uit Dordrecht van 17 dezer. Heden middag is bet paard van den heer II. Teeuwenbleeker alhier, ten gevolge van bet spelen van de muziek derild. schutterij bij het houden der paradeaan het hollen geraakt waardoor paard en wagen met de zieb daarop bevindende goederen, in het water aan deKui- persbavcn zijn geraakt. De voerman is geluk kig bij lijds nog van den wagen afgesprongen maar was echter zoodanig door schrik bevangen, dat men hem als waanzinnig huiswaarts heeft ge- bragt. Verwondingen heeft hij echter gelukkig niet hekomen. liet paard evenwel is eenige oogcnblikken later levenloos uit het water op gehaald. Men schrijft van hel I,oo dd. 17 dezer »Z. H. de hertog van Samen- Weimar is al hier aangekomen. Heden middag ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de koningin was er diner ten hove waarop behalve eenige aanzienlijken uit de nabuurschap uil deze ge meente waren genoodigd de bh. burgemeester predikanten en kantonregter. De muziek van de dragonders uil Zulplien deed zich gedurende den maaltijd liooren. Naar men verneemt blijft H. M. de koningin lol den 28 dezer op het Loo. Z. K. H. prins Frederilt vertrekt morgen." Uit i.eydschendam meldt men van 16 dezer. Gisteren middag heeft hier een treurig ongeval plaatsgehad. De timmermansknecht aan de Berg, van den lieer Sprint uil Westvecn werkzaam zijnde aan den watermolen heeft het ongeluk gehad een slag van de roede te krijgen zoodat de man dadelijk op de plaats dood is gebleven. Mij laat eene vrouw en verscheidene kinderen na en was een oppassend huisvader. In den namiddag van den 16 dezer circa 3'/2 tire barstie boven hei dorp Wijhe een hevig onweder uilvergezeld van eene geweldige hagelbui. Onder de gevallen hagelkorrels waren sommigen ter zwaarle van 4oude looden terwijl dc andere alle de grootte van een duivenei hadden waardoor aan de Ie veld slaande boekweit en rogge eene aanmerkelijke schade werd loegebragt en eenige vensterglazen van sommige huizen verbrijzeld werden. .Vlen schrijft uil Arnhem van 17 dezer. Zalurdag namiddag is in de nabijheid dezer stad op verscheidene plaatsen door hagel groote schade loegebragt aan de te veld staande gewas sen. Op sommige bouwhoeven, o. a. op hel Heuvelink, moet men de rogge enz. maaijen en als voeder voor het vee gebruiken. Tusschen zaturdag en zondag nacht II. heeft in Gelderland een hevig onweder gewoed. In de buurtschap Gaander hij Doetinchein is de bliksem in eene woning geslagen zijn weg nemende door den schoorsteen baande hij zich door hel dak een uitweg zonder brand te veroorzaken. In de gemeente Wiscli werd een man die bezig was roet het licht op Ie steken en zich onder den schoorsteen bevond door den bliksem doodelijk getroffen. Ook is aldaar eene kapitale boerenwoning afge brand waarbij eenig vee is omgekomen en een der huisgenooteii ziel) met veel moeite heeft kunnen redden. Te Varssevold is de boeren woning genaairid Kasselder tocbchoorendo aan den baron van Nagelt van Gantrop lot den grond afgebrand een der knechts heeft zich deerlijkgebrandTe.Sillevold is een daglooncr doodelijk getroffen. Te üorculo is eene groote schuur benevens een koren- en oliemolen ge heel afgebrand. De Leeuw. Ct van den 14 dezer hevaleen vrij zonderling slcrfbcrigt. Op verzoek van eenige deelnemers - liefhebbers van paarden - wordt nl. hij advertentie bekend gemaakt dat het beroemde knnstpaard, de Jonker van IV. L. Jager te Wartena den 10 Junij jl. na eene kortstondige ziekte in den ouderdom van 13 jaren is overleden. In den middag van den 17 dezer is te Zwolle, een jongeling van bijna 17 jaren met name G. ten Dam ten gevolge zijner on- voorzigligheid door te baden op eene plaats die als gevaarlijk bekendstaat verdronken. Gedurende de maand Mei jl. zijn 88 run deren in de provincie Friesland aan de besmette lijke longziekte gestor veil, terwijl ook nog volgens later ontvangen berigt gedurende demaand April jl. 7 runderen zijn gestorven, en 47 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars, zijn afgemaakt, bedragende daardoor het totaal der gevallen Sedert den l Jannarij dezes jaars 970. Den ld dezer is door den regier-commis- saris bij de regtbank te Groningen bevel van voorloopige aanhouding verleend legen eene vrouw die beschuldigd wordt den brand te hebben gesticht die dezer dagen in hel gebouw van den landbouwer J. Smit te Kolliam is ont slaan cn legen welke levens zware vermoedens zijn gerezen dal zij zich voor twee jaren aan Hetzelfde misdrijf heefl schuldig gemaakt ten huize van J. Bruining te Sappcmeur. De be schuldigde is naar het huis van verzekering alhier overgebragt. Uit Ocbten nabij de gemeente Helmond, is de tijding ontvangen dat de heerS., ft. C. priester en kapelaan aldaarterwijl hij bezig was te baden verdronken is zijne Kleederen werden op den oever van hel water door een landman gevonden. Men weet dat de universiteit te Leuven aan een aantal studenten het concilium abeundi gegeven (hun het bezoek der hooge school ont zegd) heeft, omdat zij hadden deelgenomen aan liet studenten-verbroederingsfeest te Luik. Een dier veroordeelden, de heer Albert Peemans student in de regten heeft tegen den rector en den senaat een aanklagt ingediend op grond dat bedoelde uitspraak niet in wettelijke vorm is geschied, hij eischt intrekking van het besluit en schadevergoeding. DUITSCHL AN D. Te Kcul en is dezer dagen in den Rijn in de onmiddelijke nabijheid der staduien schilpad gevangen. Men meldt uil Dusseldorf het volgende Den 15 dezer traden twee zeer net geklcede lieoren den winkel eens goudsinids binnen en verlangden eenige hnrologiekettingen en andere dergelijke voorwerpen te zien ten einde daaruit eene keuze te doen. Weldra miste de zoon des eigenaars eene fraaije horologieketiing riep ongemerkt zijn vader sloot daarop de -aatdeur. waarop men beide heeren te kennen gaf, dal zij het ontvreemde voorwerp moesten teruggeven. Beiden verklaarden dat zij ten onregte werden beticht. Zeker van de zaak zijnde, ging men onmiddclijk over tot het onderzoeken der heide personen en nu ontdekte men in het vestzakje van een der naar hun beweren zoo valsch be schuldigden den verloren ketting. Niemand betoonde hierover grooler verwonde ring dan hij zelf, hij verklaard niets van de zaak te begrijpen tenzij werd aangenomen dal het vermiste voorwerp »in zijn vestzak was ge vallen liet eenige dat dit vreemde voorval kon oplossen. Bij het voortgezette onderzoek vond men liij onze onschuldige personen nog scherp geslepen dolken en geladen pistolen, wier aan wezigheid hun even onverklaarbaar voorkwam. Dal zij levens in verzekerde bewaring werden genomen behoeft ter naauwernood hier te worden bijgevoegd, Men schrijft uit Lucerne van 10 dezer. Gisteren namiddag geraakte het Luccrner meer plotseling in hevige bewegingterwijl eene graauwzwarleuit het noordwesten komende wolk naar den kant der stad trok. Eerst vielen enkele regendroppelen en had men een paar kortstondige windstooten toen volgden diepe duisternis en een vreeselijk gehuil als zou dc aarde uit hare voegen gereten worden terwijl de door den wind voongezwcepte hagel zoo digi nederviel dat hel niet mogelijk was ook op vijf voelen afstands iets te onderscheiden. Deze hagelslag duurde vijf bange minuten en werd nadat het weder licht geworden was door plas regen vervangen. Het heerlijkste zomerland schap was nu in een winterlandschap herscha pen want zoo ver het oog reikte lagen de hagelsteenen voelen hoog. Geen huisgeen dak is onbeschadigd gebleven en ongeveer 20,000 vensterruiten zijn verbrijzeld. De oogst is ge heel vernield want gras en veldgewassen zijn niet slechts afgesneden maar tot in den wortel toe bedorven. Zoover de herigten lot hierioe loopen heeft hel onweder zich van Entlebuch een uur ver over Eucerne Küssnaclil en een gedeelte van Schwijz uilgestrekt. De luinen der Lucerner Weggis eu het grootste gedeelte van den Rigi zijn verschoond gebleven. Toen onlangs te Kopenhagen eene Dane- brogsvlag werd geheschcn, bestormde hul ge peupel, ongeveer 2UO0 koppen sterk een lo caal, waar de aldaar wonende Duitscliers eene club hebben opgerigt. Het ruwe volk drong in weerwil van de krachtige verdediging der Duil- schers het locaal binnen wierp de daar aanwe zigen met steenen en verbrijzelde de ramen. Ge lukkig kon de policie nog tijdig genoeg ontboden worden, om ergere buitensporigheden te voor komen. Men meldt dat de Napelsche generaal uon Schumacher voor koning Frans II hel landgoed Ziini 'lerleitenbaum nabij Lucern heefl aangekocht voor eene som van 4ü0,00l) frs. De achterstallige belasting door Hongarije nog te voldoen bedraagt vijftig mitlioen gulden. FRANKRIJK. Parijs, 17 Junij. De Siamesche gezanten zijn alhier aangekomen. Algemeen verwon derde men zich over de onverschilligheid waar mede zij in deze wereldstad verschenen. Alle

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1