49. Woensdag 19 Junij 1861 WOENSDAG k ZATURDAG. ZWOLLE] Besturen en Administration Binnenlandsche Tijdingen. ïiide omgaan I LAMMËRS* unlendo doorl in verzegelde! ion vari hun-1 verkrijgbaar A BONN ME iV ÏS-P E IJS. Per drie maanden f i,00. Franco per post f 2,25. Inxendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VEES C HIJN T: P HIJ S DE H ADV E HTE N T 1 E N. Gewone 12"/« cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberig'ten van 16 regels af 1 behalve li etZegelreqt. Runcorn I03v„ 'sv,, 88"/, 921., 182',, 101 7S 9S>,„ ft I 8-1 197"/, 52 7, 46 v2 24'/, b3vg f3C>5 46»-4 M/.i* sov, 48' a 423/, i k e en 7,00 10,00 16 00 0,00 10,00 0,00 0,00 o.oo 0,00 12 4 De Heer Richard Hol., componist, dirigent en muzijkaal literator sluit met een nawoord zijne verhandelingen over het Zesde Zeeuwsch Muziekfeestdat overwaardig isook ten onzent, gekend en ter harte genomen te worden. Geschiedt dit dan kan het niet anders of de Kunst in het algemeen en de Vereenigingder Zeeuwsche Muzijkfeesten in het hijzonder worden daarmede ten zeerste gebaat. Ziehier het nawoord Het Zesde Zeeuwsch Aluzijkfeest te Middelburg, op 6en7 Junij 1861. No. IX. nawoord. In bonte rij willen wij nog enkele gedachten modedeeleu die vóór j tijdens en na het feest bij ons opkwamen. De wel willende lezer schenke on6 ook daarvoor nog een oogenblik zijne ii n dacht. Het Zeeuwsche en inzonderheid het Middelburgsche publiek heeft waarachtigen kunstzin aan den dag gelegd Altijd volle kerk immer gespannen aandacht. Uithoudingen toilet bleek het den eersten dag dat het goed gevoeld werd dat een orato rium in eene kerk opgevoerd iets anders is dan een gewoon concert. Velen onthielden zich daarom wijselijk van de niet zeer stichtelijke uit boezemingen met handen en voeten, die zelfs na de uitvoering van ernstige verhevene muziek in de concertzaal ons onharmonisch aandoen. Deze uitingen mogen in oogenblikken van geestvervoering volkomen in de natuur van tien mensch geregtvaardigd zijn zeer dikwijls werken zij storend en wisschen dadelijk allen indruk uit. Wij kunnen het dus alleen aan de kracht der gewoonte of aan opwellingen van dankbaarheid jegens de solisten toeschrijven dat men in het oratorium van Hïller na het no. 7: „De Heer verstoot niet eeuwiglijk hij bedroeft wel maar hij erbarmt zich weder naar zijne groote goedertierenheid of na het tenor aria: „Gij zult onzer gedenken want mijne ziele zegt het mij dit neem ik ter harte daarom hoop ik nogin handtastelijke luidruchtigheden ontaardde. Of eene plegtige stilte na zulken tekst, na zulke hier op dit feest zoo waardige voordragt niet welsprekender zou geweest zijn wij laten het ann iederen fijnvoelenden lezer ter beslissing over. Het gebruik bij onze Duitsche naburen in zwang, om bij het opvoeren van oratorien in de kerk zich van alle leven-makende teekens van goed keuring te onthouden, vinden wij zeer navolgens waard. Zij, die getoond hebben in dezen met ons van opinie te verschillen hadden met hunne dankbaarheidsbetuigingen tegenover het koor minder spaarzaam behoeven te zijn. Het koor is toch de kern van een muziekfeest. Wij herhalen hier nogmaals het reeds vroeger uitgesprokene en ons hoe langer hoe duidelijker geblekenc: dat de provincie Zeeland nu reeds op hare koor krachten mag trotsch zijn. Te minder behoeven wij het daarom te verzwijgen dat het ons uit de lijsten der medewerkenden aau de laatste vier muziekfeesten is gebleken dat de eendragte- lijke zamenwerking nog te wensclmn overlaat. De muziekfeesten toch zijn in Zeeland niet plaatselijk, zij zijn gewestelijk. Waar zij ook gevierd in'teen wordenhetzij te Middelburg, hetzij in eene andere dour de statuten aange wezene stad allen hebben gelijk belang bij den goeden uitslag van het feest en behooren zich alleen door zeer geldige redenen te laten terughouden van medewerking. Allen moeten zich voorbereiden tot een medewerken aan de uitvoeringenals of die in hunne woonplaats geschiedde. Zóó is onze gedachte over art. I van het reglement, en nu wij uit de bescheiden zien dat Middelburg zoowel te Goes als teZierikzee, te zwak was vertegenwoordigd; dat Zierikzee, ondanks de krachtige hulp die hef in 1858 ontving, tot het nu pas gevierde feest slechts door elf personen in het koor was vertegenwoordigd dat Goes tot dit en tot alle vroegere feesten betrekkelijk het grootste contingent leverde dan zal de bewering niet ongegrond bevon den worden dat het eendragtig zamenwerken, eene hoofd voorwaarde voor den bloei der Vereeniging nog krachtiger ge schieden kan. Die eendragt moet zich ook, behalve bij de zamenwerking lot muziekfeesten openbaren in de in stand houding der Vereeniging, zonder welke die feesteu onmogelijk zijn. De Zeeuwen, die de toonkunst lief hebben en waarderen die hare beoefening willen bevorderen en aan hunne gewestge- nooten den gezegenden invloed willen doeu ondervinden, dien de uitvoeringen der beste toonwerken uitoefenen, zij moeten zich aaneensluiten en door hunne bijdragen de kas der Vereeni ging stijven. Moge het nu in Middelburgs veste gevierde feest velen daartoe opwekken dan zal de wensch om iedere twee jaar een mnziekfeest te houden vervuld kunnen worden dan zal het °ok blijken dat de geestdrift die zich in deze dagen zoo duidelijk openbaardegeene opgewondenheid van het oogenblik is maar een verschijnselrijk in de gevolgen en dan zal ook hier Orpheus' harp niet te vergeefs hare wouderkracht hebben uitgeoefend Deze toenemende bloei der Vereeniging waaraan het nu ge- |houdene muziekfeest de krachtigste impulsie moge geven zal gewis de eenige gewenschte belooning zijn voor het feest- oommitó, dat gedurende maanden zoo vele moeiten zich ge- hoost heeft tot het tot stand brengen eener schoone en goede 'oak. Dat zij ook de aangename zelfvoldoening voor Middel- lurg8 bekwamen muziekdirecteur den heer Ceulen die zoo voor deze Vereeniging als voor den muziekalen toestand ilJner woonplaats zoo onvermoeid werkzaam is. En als ik nu ten slotte opregten dank breng aan het feest comité met zijnen waardigen president, den beer mr. G. A. Fokker, en aan allen die door hunne gulle vriendschapsbe wijzen en hunne ongedwongene hartelijkheid zoo veel hebben bijgedragen tot het genoegen dezer dagen tot den regt har- monisehen geest die bij alles en bij allen heerschte, dan spreek ik niet alleen uit eigene overtuigingmaar geloof den tolk te zijn van alle 'feestgenooten van alle vreemden voor wie het Zesde Zeeuwsch Muziekfeest immer onvergetelijk blijven zal. Richard Hol. Openbare Raadsvergadering: gehouden te Zierlkzee, den 15 Junij 1S61. Voorzitter mr. B. C. Cau. Secretaris mr. J. P. N. Ermerins. Afwezig de heeren dr. Keiler, van der Vliet en Ochtman. De notulen van 8 Junij 1861 zijn gelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving is aangenomen eenemissive van Gedeputeerde Statengoedkeuring van vroe gere raadsbesluiten. Op hun verzoek wordt aan de heeren jhr. mr. C. de Jonge en mr. van der LekdeClercq, eervol ontslag verleend als leden der plaatselijke schoolcommissieen van hetcollegie van curatoren, waarvan aan hen en die commission zal worden kennis gegevende laatsten ten einde andere personen voor deze vacaturen te kunnen aan bevelen. Alsnu komt in behandeling de door Burge meester en Wethouders voorgedragen wijziging in de verordening op de heffing van belasting op steenkolen enz. Namens de commissie ad hoe brengt de heer Landsknegt een goedkeurend rapport uit; daarna oppert mr. de Crane tegen deze voordragt zijne bezwaren, waardoor eene langdurige discussie ontstaat tusschen dien heer en den Voorzitter en mr. Fokker, ten slotte is aangenomen een voorste] van mr. de Clercq om deze zaak tot eene volgende zitting aan te houden. De Voorzitter heeft deze zitting voorloopig be paald op 24 dezer. j De vergadering wordt eenige oogenblikken gesloten, bij de heropening had mr. de Crane zich verwijderd. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders j worden vastgesteld de staten van oninbare posten j op den hoofdelijken omslag en de hondenbelas- ting 1860 ad ƒ253,-W/a en f 8,50. op gelijk voorstel is besloten om het 1ste per- j ceel van de aanbesteding van gemeentewerken j op 12 dezer gehouden niet te gunnen maar het 2de en 3de perceelhoewel boven de raming toe te wijzen. De door de commissie voor de strafverorde ning ontworpen wijzigingen in de verordening voor de brandweer; die op den verkoop van I brood en de nieuwe verordening op de honden 1 komen in behandeling en worden vastgesteld, waarna de Raad vaststelt de verordening hou dende geldigverklaring der bestaande strafver ordeningen. Daarna is de vergadering gesloten. Daar de heden aaugevoerde gronden meerendeels reeds ge opperd zijn in de zitting van den 21 Januarij jl.bij de be handeling van een adres vnn den heer Paulussenen wij verwachtendat de discussie van 24 dezerdaarvan waar schijnlijk niet veel verschillen zalzullen wij de heden gevoerde le gelijk met het raadsverslag van '24 dezer des noodig in een afzonderlijk blad mededeelen, om een goed overzigt van het geheel te erlangen. (Redactie.) Schouwing: op (le Wegen. Burgemeester en Wethouders van Zierïkzee maken bekend dal er op den 26 Junij e. k.eene algemeene Schouwing zal plaats hebben over al de buurtwegen en voetpaden in deze Gemeente, en worden de wegpligtigen of gelanden mitsdien aangezocht o n ieder voor het zijne le zor gen dat op den bepaalden dag de wegen voetpaden slooten heulen en duikers in behoorlijken staat van onderhoud bevonden worden overeenkomstig de bepalingen van het reglement op het beheer onderhoud en de policie der buurtwegen en voetpaden in deze provincie goedgekeurd hij Koninklijk besluit van den 4 Augustus 1838 no. 106. Kn opdat niemand hiervan on wetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd aange plakt en in de Courant geplaatst. Zierikzee den '2 Junij 1865 B. C. CA Voorzitter J. P. N. URM ER INS, Secretaris. D. van dicr MAAS. P. GERADTS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Overwegende dat de voorzorgen tegen brandgevaar kracht dadig behooren te worden gehandhaafd. Gelet op de bepalingen der verordening tot voorkoming en blnssching van brand in deze gemeente door den Raad vast gesteld den 21 Julij en 5 November 1855. Op het voorstel van de Directie der brandweer. Hebben goedgevonden: 1. Tot keurmeesters over het opgeslagen hooi of veldge wassen in deze gemeente te benoemen de heeren C. L. KLOEK. C. van den BOUT en aan welke keurmeesters bij deze de zorg wordt opgedragen om naar aanleiding van art. 21 der verordening tegen hetbroeijen van opgeslagen hooi behoorlijk te waken en zich omtrent de vereischte rondgangen tot inspectie bij de in- en opgezetenen te verstaan met de Directie der brandweer. 2. De in- en opgezetetien te herinnerea aan de voorschriften van meergemeld art. 21, luidende: „Die in de bebouwde kom der gemeente of op de beide dijken tot aan het Sas in ecnig gebouw hooi of veldgewassen opslaan, moeten gedoogen dat een of meer ijzers ter lengte van twee ellen of naar gelang der localiteitdaarin gestoken worden die zonder toestemming van brand- en brandspuit meesters der wijk, niet mogen worden verwijderd en ten allen tijde voor hen toegankelijk moeten zijn. ludien bij broeijing naar meening van deze gevaar voor brand bestaatis men gehouden hunne bevelen tot verwerking als anderzius op te volgen." Weigering of overtreding van een of ander wordt gestraft met eene boete van tien gulden behoudens bevoegdheid vau Burge meester en Wethouders om ten koste van den weerstrevigen eigenaar, des injods met geweld te doen verrigten wat zij in het belang der algemeene veiligheid noodig oordeelen. En zal deze tot een ieders informatie en narigt worden ge plaatst in de Courant, terwijl afschriften zullen worden ge zonden aan ieder der benoemde keurmeesters mitsgaders aan de directie der brandweer, respectivelijk tot aanstellingen uitvoering en aan den heer commissaris van policiemet last om de naleving dezer bepalingen te handhaven daartoe uitge- noodigd de keurmeesters op derzelver rondgangen te verge zellen en tegen de overtreders te verbaliseren." Gedaanten Raadhuize te Zierikzee den 12 Junij 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B. C. CAU Voorzitter. J. P. N. ERMERINS Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester «»n Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dal de chefs der corpsen van bet leger door het Departement van Oorlog zijn gemagtigd om aan de miliciens der ligiing van 1857 die ver gunning mogten vragen tol het aangaan van een huwelijk de vereischte toestemming daartoe uit tc reiken mits zij vooraf hunne schuld aan hel kleeding- en reparatie-fonds aanzuiveren of daartoe buiten staat zijnde een bewijs van on vermogen door de bevoegde autoriteiten afge geven overleggen. Zierikzee, den 11 Junij 1861. B. C. CAU Voorzitter JP. Nli R M li BINS Secretaris. BEK E N D M A K I N G. De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter kennis van belanghebbenden dat het primitief kohier der belasting op hei personeel no. 1 van deze gemeente dienstjaar 186l/6a, door den heer Commissaris des Konings in deze provincie op den 12 dezer maand is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der directe belastingen alhier ten fine van invordering ingevolge de wel. Zierikzee den 17 Junij 1861. B. C. CAU. Vrij van zegelingevolge Kon. besluitdd. 19 Janu arij 1861, No. 47. bekendmaking. De Sub-Commissie voor de algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak te 's Graven- hageten behoeve der noodlijdenden door den Watersnood maakt bekend dat de Frijzen op de winnende Loten gevallenalhier kunnen worden afgehaald op Donderdag den 20 dezer van des voormiddags tien tot één ureop de boven zaal van het Raadhuistegen overgifte der strooken van de Loten door de belanghebbenden. Zierikzee den 18 Junij 1861. Mr. B. C. CAU. Mr C. J. FOKKER. Jhr. J. L. de JONGE. Mr. J. P. N. ERMERINS Zierikzee, 18Junij. De verjaardag van Mare V! ajesteit onze geëerbiedigde koningin is gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Naar men verneemt zal de vacature van notaris te Brouwershaven, ontstaan doorhol overlijden van den heer C. J. vander Halen, voor eerst niet vervuld worden- Met betrekking lolde dingsdagen woensdag II. leTbolen gehoudenealgemeene vergadering en tentoonstelling der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland meldt men dat de tentoonstelling zeer druk bezocht en door fraai weder begunstigd werd. Het aantal aangebragl vee was niet zeer groot, maar de hoedanigheid was meestal voortreffelijk en getuigde van merkbaren vooruitgang; van paar den was daarentegen meer de kwantiteit dan do kwaliteit te roemen. De woensdag gehoudene maaltijd was zeer druk bezocht meer dan honderd gasten namen daaraan deel. In het ruime schoollocaal was de tafel zeer keurig aangerigt. Voor hel overige verkeerde de geheele gemeente in feestelijke stemming en roemen de bezoekers zeer de gast vrijheid, die niets onbeproefd liet om het verblijf in Tholen aangenaam te maken. Des woensdags wordende feesten besloten met eene druk bezochte vouxal in de sociëteit Non sempre. Door de Nederlanilsche Mandei-Maatschap pij zijn bevracht 1 5 schepen, waaronder voor Mid delburg Noordster kapt. J. Luteyn De tweede kamer der stalen-generaal is opgeroepen om op dingsdag den 25 lunij e. k. des namiddags ten 2 ure hare werkzaamheden weder op te vatten. Bij besluit van 4 dezer heeft Z. M. be paald dat de gevangenis voor veroordeelde vrouwen le Gouda zal worden opgeheven en de aldaar gedetineerden naar de gevangenis te Woerden zullen worden overgebragt, en is tot kommandant in die gevangenis aangesteld de heer F. F. Canneelterwijl in diens plaats te Hoorn is benoemd de ad.j-koinmandant W. F. Trcub. Men schrijft uil Vlaardingen van 14dezer. Onze haven levert weder een schouwspel van bedrijvigheid op, zooals jaarlijks omstreeks den alouden Buisjesdag het geval is. De vloot be staat voor Vlaardingen uit 48 schepen en 6 jagers, terwijl nog 5 schepen in zee ter kolvis schcrij zijn, welke later ook ter haringvisscherij zullen uitzeilen. Men schrijft uit Harlingen van 14 dezer. Gisteren na den middag werd bier door onder scheidene personen een merkwaardig metereolo- gisch verschijnsel waargenomen. Terwijl het nagenoeg stil was, werd er om de Groote Kerk plotseling zuik een sterke luchtverplaatsing op gemerkt dat hel linnenaldaar te bleeken lig gende tot boven de boomen om bet kerkhof werd opgenomen. Daar dit verschijnsel ajleen

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1