Woensdag 12 «iunij WOENSDAG ZATURDAG. 41. Besturen en Administratief) Binnenlandsche Tijdingen. ABONNEMENTS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure'smorgens. VERS CBIJNT: P RIJ S DER ADVERT E A T I E A. Gewonel2i/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er Doodberigten van 16 regels a fl behalve hctïegelregt. Openbare Itaadgvergaderlng gehouden te X i e r ik ze e den li Junij 186B. Voorzitter mr. B. C. Cau. fung. Secretaris Loewer, Commies-Griffier. Bij de opening der vergadering is afwezig de heer van der Vlietdie later binnentreedt. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Wordt gelezen Provinciaalblad no. 57mede- deelende een schrijven var. Z. Exc- den Minister van Kinnenlandsche Zakenbetrekkelijk het ver delgen van zoogenaamd schadelijk gedierte, ■waarna de Voorzitter kennis geeft, dat aan commissarissen van het musschengilde dit mi nisterieel schrijven copielijk is medegedeeld, met verzoek tot observantie en dat geene verordening of daartoe str< kkende bepaling in eenig reglement alhier bestaat. Voor notificatie aangenomen. Idem een verzoekschrift van M. van den Ende aannemer van het 7de perceel der gemeente werken (straten en wegen) oip ontheven te wor den van de verpligting tot levering van straat- keijen met eene berekening; voorts eene missive der commissie van fabricage, in wier handen dit request om advies was gesteld. Ka discussie wordt op voorstel van jhr. de Jonge bij hoofdelijke stemming met algemeene stemmen besloten afnijzend te beschikken op het verzoekzoo als het daar ligtdoch den aannemer een uitstelvan leverantie der keijen te verleenen tot 15 Mei 1862, niet de noodige wijziging in het bestek wat de termijnbetaling aangaat. De heer Landsknegt verlaat de vergadering. Op verzoek der directie der Dy mnastieschool wordt de gewone jaarlijksche toelage aan die inrigting voor 18G1 verleend. De rekeningen van h»t Roomsch Katholiek armbestuur en van den schuttersraad over 1860 worden in handen eener commissie gesteld bestaande uit de heeren mr. Fokker dr. Goe- mans en Ochtman ten fine van rapport. Komt in behandeling het rapport betrekkelijk de rekening van de bank van leening over 1860 waarover in vorige vergadering geen conclusie kon genomen worden. Als Voorzitter fungeert nu de Wethouder mr. Fokkei daar mr. Cau zich als rendant verwijdert. Na voorlezing van het rapport wordt dien conform tot goedkeuring besloten. Mr. Cau neemt weder het presidium over. Wordt voorgesteld een bedrag voor bet her- hulings-onderwijs beschikbaar te stellen. De kosten daarvoor zijn geraamd op 200. Wordt besloten voor dit jaar 100 toe te staan. Tot leden van het stembureau voor de ver kiezing van Raadsleden in Julij e. k. worden benoemd bij 2de stemming tot 1ste lid de heer van der Grijp eu bij ééne stemming tot 2de lid de heer Landsknegt. Al de overige leden worden tot plaatsvervan gers benoemd. W ordt medegedeeld eene missive der Districts commissie voor het fonds van de gewapende dienst, bepalende den dag der collecte en worden gekozen als commissie van dezen Raad om die collecte te begeleiden de heeren Houwer en van der Vliet. Wordt bij monde van mr. van Dongen rap port uitgebragt betrekkelijk het voorstel van hh. Curatoren omtrent wijziging der inrigting van het gymnasiumstrekkende dat de Raad zich met de voorgestelde wijziging van art. 3 en 6 niet zal vereenigen en dien ten gevolge ook het voorgesteld eervol ontslag aan dr. Volcke niet zal verleenen. De heer mr. de Clercq betoogt denoodzakelijk- heid van hetvoorstel van hh. Curatoren in het be lang van een goed en deugdelijk onderwijs, terwijl de heer Fokker, van een tegenovergesteld ge voelen, slechts verbeteringdooreene geheele op heffing van het gymnasium verwacht, waartoe hij vertrouwt dat men spoedig ook door de aanneming van eene wet op het middelbaar on derwijs zal kunnen geraken. Nadat de heeren de Crane, de Voorzitter, benevens de heeren jhr. de Jonge en van der Grijp hunne uit te brengen stem hadden gemotiveerd, werd de conclusie der commissie aangenomen met 10 tegen 2 stemmen die van de heeren mrs. de Clercq en de Crane. Wordt aangehouden tot de volgende verga dering een voorstel tot verandering in de ver ordening der plaatselijke belastingen. De Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen van de commissie voor de strafverordeningen eenige conceptbesluiten tot wijziging van eenige verordeningen, Deze conceptbesluiten worden ter visie van de leden gelegd De Voorzitter deelt mede dat heden over 8 dagen weder eene Raadsvergadering zal gehou den worden. Hierna wordt de zitting gesloten. i KENNISGEVING. De Burgemeester van 'Lierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Zaturdag den 15 dezer, des voormiddags ten elf ure, op hel Raadhuis alhier eene o-penbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden j ierikzeeIt Junij 1861. De Burgemeester 11. C. CAU. /ierikzee 10 Junij. Z. M. heeft benoemd tol notaris binnen hel arrondissement /ierikzee Ier standplaats de gemeente St. Maartensdijk J. Sipkes notaris te Domburg arrondissement Middelburg. Zierikzee 11 Junij. Omtrent den stand der veldgewassen in deze eilandenontvangen wij van goederhand de volgende berigten De vruchten staan tot dit oogenblik zeer gunstig. De tarwe staat zeer goed; de rogge en het koolzaad, staan buiten verwachting, zoodat daar meer van te verwachten is dan vroeger kon gedacht worden de zomervruchten als zomer- garst en haver, staan voor alsnog met goede verwachtingterwijl het vlas algemeen goed staat; de aardappelen staan ook zeer goed. Peulvruchten staan behoorlijk, als van klein boonen is weinig te verwachtenwat de meede betreftde driejarige is op het oog zeer goed maar de tweejarige geeft algemeen weinig te verwachten, de jonge plant heeft eenige kans; wat de weilanden betreftdie staan algemeen zeer gunstig zoodat een behoorlijken voorraad hooi te verwachten is, de vele regens zijn daar natuurlijk oorzaak van, het vee heeft over het algemeen veel voedsel en is daardoor buitenge woon baatgevend zoodat men zich mag ver heugen in dien zegen althans tot heden en vertrouwen op eene goede uitkomst. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft den 10 dezer uitspraak gedaan in het hooger beroepingesteld door de administratie der belastingen tegen commissarissen van het muziekgezelschap Uit Kuastliefde te Middelburg van een vonnis der arrondissements-regtbank te Zierikzee, op den 28 December 1.860 gewezen, en waarbij die commissarissen van alle regtsvervotging zijn ontslagen ter zake van "beweerd verzuim van aangifte voor het regt van patent voor de wekelijkschc oefe ningen gedurende den winter bij welke ook de honoraire leden toegang hebben. Bij het arrest is beslist dat de regtbank te Zierikzee zich te regt heeft bevoegd verklaard om van deze zaak kennis te ne men en ten anderen dat in casu alle denkbeeld van strafbaar verzuim vervaltna de beslissing van het admiristratiefgezag dat men niet patentpligtig was, zoo dat den regter niet geble ken is dat de beklaagden nu geïntimeerden overtreding der wet op het regt van patent door verzuim van aangifte hebben gepleegd. Het geregtshof heeft alzoo, met te niet doening van liet appèl en verbetering van het vonnis des eersten regters, de feiten aan de beklaagden ten laste gelegd verklaard niet te zijn bewezen en hen derhalve vrijgesproken de kosten ook die in hooger beroep gevallen te dragen door het appelerend bestuur. Uit Vlissingen schrijft men van 7 dezer het volgende. !n den nacht van dingsdag op woensdag was een publiek huis alhier gesloten omdat men er een huiselijk feest vierde. Eenige matrozen klopten er des avonds aan. en schijnen op de weigering om te openenIe hebben voor gewend dat beambten van policic den toegang verlangden. He kastelein ontsloot daarop in persoon de deur on werd op hetzelfde oogenblik op verra derlijke wijze aangevallen waarbij hem met een mes eene gevaarlijke wonde in den onderhuik werd toegebragtaan de gevolgen waarvan de ongelukkige nn reeds is bezweken. Twee andere personen ontvingen mede ernstige verwondingen. De daders zijn in hechtenis genomen. Jl. dingsdag morgen werden van den lig- lerschipper F. Los, wonende met zijn gezin op een schip liggende in de Veerhaven ie Rotter dam twee kinderen knaapjes van 6 en 10 ja ren vermist. Na veel vruchielooseri smartelijk zoeken, is hun de treurige zekerheid geworden, dal hunne beide geliefde kinderen het leven heb ben verloren hunne lijkjes zijn in de nabijheid der aldaar liggende Engelsche stoomboot op- gevischt. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Ueydon het volgende; In den nacht van den op den 6 dezer is een rijtuig met 9 Leydsche studenten binnen het dorp Sassenbeim door ca. Ml met dikke slokken gewapende manspersonen aange houden met dat gevolg dat genoemde studen ten, na eerst hevig geslagen te zijn vervolgens, terwijl men hnn toeriep »je geld of je leven" beroofd zijn geworden van al liet geld flat zij bij zich hadden ja zelfs een hunner van zijn boro- logie en verscheidene van hunne petten. Men verneemt dat deze zaak reeds in handen is van het openhaar ministerie, terwijl helle wenschen is dat het aan deze autoriteit moge gelukken de daders in handen te krijgen. [Naar wij vernemen hadden drie andere stu denten v roeger eene eereboog door eenige inge zetenen van Kassenheim ter gelegenheid van het huwelijk des burgemeesters aldaar opgerigl omvergehaald. liet bovengenoemd negental heeft dit naar het schijnt moeten boelen.] .Me» schrijft uit Tiel van 5 dezer, lieden is alhier een huwelijk voltrokken tusschen een weduwnaar van 65 jaren, die reeds hij twee vrouwen 27 kinderen gehad heeft en eene jonge dochter van 34 jaren, /.es dier kinderen zijn nog in leven. Het vreemde van dit huwelijk beslaat daarin dat een broeder dezer jonge dochter voor eenige maanden gehuwd is met eene dochter van dezen weduwnaar, zoodat dus de broeder verpligl is legen zijne zuster moeder te zeggen. In September des vorigen jaars is de tweede vrouw van dezen trouwlustigen Tielenaar gestorven, na welken lijd uit dat huis gtfrröowd zijn de vader en drie dochters. Den 5 dezer ontlastte zich hoven hèt dorp Aalten een hevig onweder omstreeks half zeven ure des avonds sloeg de bliksem in den toren van de Hervormde kerk nam een gedeelte uil hel leijen dak weg vernielde het uurwerk en baande zich eenen uitweg door de lorendeur welke geheel vernield is. Splinters van die deur vlogen door de ruilen van het bij den toren staande logement van Eerden, in welk huis eenige ruilen gebroken zijn. Dezer dagen ontstond er np de beugelbaan van den herbergier G. Schuurman te Vucht nabij 's Hertogenbosch tusschen twee. jongens eene woordenwisseling, die zon hoog liep dat j do een den ander met zijn slager een slag toe- bragten hem lelterlijk hel regteroor afsloeg. De dader, een jongen van 15 jaren is onmiddelijk in hechtenis genomen en legen hem is regtsin- gang met voorloopige aanhouding verleend ge worden. Men schrijft uit Zwolle van 7 dezer. Heden avond omstreeks 7 ure vertrok een zwaar beladen goederenwagen der Nijmeegsche stoom bootmaatschappij van bel Katerveer. Nadat de brug, die in de nabijheid over de Willemsvaart ligt, was gepasseerd, kwam een 1 Jjarige knaap, met name Gerril Bosch aanloopen en vroeg of hij mede naar de stad mogt rijden. Te gelijker tijd deed hij moeite om onder het rijden den wa gen te beklimmen hetweik hem de eerste maal mislukte Ofschoon bij door den bestuurder van het voertuig gewaarschuwd werd beproefde hij nogmaals zijn doel te hereiken gleed uiten werd door de wagen die omdat de weg nog al sterke helling heeft niet dadelijk kon opgehou den worden, overreden. Hij gaf dadelijk den geest. Uit blokzijl schrijft men van 5 dezer (tij een paard in de weide alhier liepen zes jonge lammeren. Hel paard heeft die een voor een met den pool naar zich toegehaald en met den bek verscheurd. Met stokken en knuppels is men op het dier losgegaan, en niet dan met moeite heeft men het uit de weide kunnen krijgen. Men meldt uit Groningen dd. 3 lunij Naar men verneemt heeft het voorstel tot wets verandering, door de hoofddirectie van het doof stommen-instituut alhier aan de leden gedaan bij deze geen bezwaar ontmoet eu is het alge meen goedgekeurd. Ten gevolge daarvan kun nen nu voortaan te beginnen reeds met den nieuwen cursus, die in Augustus e. k. aanvangt, de kinderen opgenomen worden zoodra zij den vollen ouderdom van zes jaren bereikt hebben. Het Weekblad van het Regt deelt de vol gende zonderlinge sententie mede voorkomende inhei raadsignaat der stad Nijmegen voor hel jaar 1636 »Also myn Heeren voorgekomen, dat eenen Hendrik Helers Scheper in sekere Herberg alhier syuen baert verkogt heeft aan eenen Hendrik Leners voor tien daeler und dat hy voorts met syn selfs handen synen baert geheelyk uytgetrok- ken und geleverd heeftom die voorts tien daeler te hekomen und die belalinge van 't ge lach sno daar opgeset was te onlgaau synde eene argerlyke en schandelyke saakin rechten verboden, heeft een Eerb. Raadt eerstelvk den voors. Hendrik Leners in tien daeler gelyk hy voor dm baert belooft hadi, voorts Gijsbert Scbeper Hermen Janssen en Hendrik Lenaerts op te Gamer, sampl andere, soo daar by geweest und yan de wynkoop mede gedronken hebben ieder in een goldt guide gecondemneert aen den armen te betalen eer sy van 't Raadbuys sullen mogen gaan und den geseyden Hendrik Peters eenige dagen in Mullcrs kaemer te water en te broot gesel."

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1