N°. 46. Zaturdag 8 Junij. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratie» AANBESTEDING. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsclie Tijdingen lERIKZEEStliïEEOURAM ABONN E ME NTS-PR IJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure'smorgens. VERS CHIJNT: P RIJ S VER AD V E R T EN T IE N. Gewone 12'/s eents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten tan 16 regels a f 1 behalve het7,egelregl. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzeezijn voornemens op Woensdag den 12 dezer maanddes middagsten Raadhuize in liet openbaar aan den minsten inschrijver aan te besteden Eenige Gemeente-Werken, in drie perceel en, te weten 1. riet SCHILDEREN van den TOREN van het Raadhuis 2. Het MAKEN van twee IJZEREN DEUREN voor de West-Ranière en 3. a. Het AMOVEREN van de C ASEM AT dienende tot toegang naar de Torens van de Nobelpoort en daarvoor te maken eennieuwen Toegang h. Het MAKEN van een PRIVAAT in het Wachthuis aan die Poort en c. Het MAKEN van vier stuks VLO E DP ALEN langs de Engelsche Kade en hel omrasterd terrein. liet Bestek en de Voorwaarden, waarnaar de uitvoering dezer werken zal worden aanbesteed is van morgen den 5 dezer af aanvoor gega- dingden verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie terwijl de aanwijzing ter plaatse geschieden zal door den Gemeente-Bouwmeester op Zaturdag den 8 dezer, des voormiddags elf uretebeginnen aan de Nobelpoort. TAerikzeeden 4 Juuj 1861. B. C. CAU Voorzitter. LOEWER l. Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekenddat heeren Commissarissen belast met het toezigt over de armenschool in deze Gemeenteeene zitting zullen houden in de Regentenkamer vanliet Hervormd Diakonie Armen- Gestichtten einde aldaar de aanzoeken te ont vangen en te beoordeelen, van ouders of voogden, die verlangen mogten hunne kinderen op die school te zien toegelaten en wel op Zaturdag den 22 dezer maanddes avonds 7 ure. Belanghebbenden worden mitsdien uitgenoo- digd om zich ten bepaalden tijde in het Armen- Gesticht tot voorzegd doel aan te melden daar buitendien geene toelating op de Armenschool zal kunnen plaats hebben. 'Lierikzee den 5 Junij 1861. B. C. CA UVoorzitter. L015W EKl. Secretaris. Zierikzee 5 Junij. Heden heeft te Tholen de opening plaats gehad van de stembiljetten ter verkiezing van een lid der provinciale staten in dat hoofdkiesdistrictin de plaats van den heer W. J. van Voorst Catshoekdie zijn ontslag heeft genomen. Daarbij werden ingeleverd 226 biljetten waarvan 2 van onwaarde zoodat de volstrekte meerderheid 113 bedroeg. Daarvan werden uitgebragt op de heeren M. W. J. de Visser gemeente-ontvanger, 105, C. J. de Vuldervan Noorden,burgemeester, 67 mr. C. J. Pické kantonregter allen te Tholen 41, W. F. del Campo, genaamd Camp te St.-Philipsland, 8 benevens op verschillende personen 3 stemmen. Tusschen de heeren M. W. J. de Visser en C. J. de Vuldervan Noorden moet alzoo eene her stemming plaats hebbendie reeds voorloopig was bepaald op 18 dezer. He minister van oorlog heeft nogmaals in herinnering pebragt, dal alle meerderen in rang, die rekruten voor hel eene of andere korps aan nemen of reeds dienende militairen tol eene nieuwe verbindtenis toelaten gehouden zullen wezenaan de hier bedoelde rekruten of militairen Ie doen kennen ,dat het aannemen van handgeld of premie later hunne bevordering lot ollicier bepaaldelijk in den weg slaat. Dezelfde minister, verlangende zoo veel doenlijk de werving van vrijwilligers en den overgang der miliciens bij de staande armee te bevorderen heeft goedgevonden te bepalen, dat miliciens met onbepaald verlof die zich tot de slaande armee wenschen te verbinden, zich daartoe niet uitsluitend hij de provinciale mili-, laire autoriteit behoeven te vervoegen maar in plaatsen, alwaar zich geen provincialen adjudant bevindt, de plaatselijke- en garnizoens-komman- danten zich voor gemagligd kunnen houden, om vrijwilligers voorloopig aan te nemen voor alle korpsen van het leger, en dal aan hen als zij, na een geneeskundig onderzoek, voorloopig zijn aangenomen en de krijgsartikelen hen zijn voorgelezen, al dadelijk '/3 v an hel toegekend handgeld kan worden uitbetaald immers wan neer zij handgeld of premie verlangen. Ilij een dezer dagen door den koning ge nomen besluit is bepaalddat gedurende het verblijf in de legerplaatsen iu dit jaar, ter ver vanging van de campagne-vivres do naver- melde maandelijksche toelagen zullen genoten worden: Door een luit-gen. of gen.-maj. be velhebber van het kamp ƒ200 door een gen.- maj. of kol.-comm. ener brigade ƒ100 door een kolonel of luil. kol. regements-comm. ƒ50 door een luit.-ko). of een majoor ƒ40 door een kapil. 1slen of iden luit. ƒ30. De officieren van administratie en van de geneesk. dienst zul len die toelagen genieten volgens den rang waar aan zij zijn gelijk gesteld. De soldij zal ter ge- moetkoming gedurende hel verblijf als voren voor iederen onderofficieren militair met 10 cents per dag verhoogd worden. Den I der volgende maand zullen de miliciens der ligling van 1859 die tot aanvul ling van het in gestadige dienst blijvend gedeelte bij de infanteriekorpsen onder de wapenen zijn gehouden met groot verlof naar hunne haard- sleden vertrekken. Gemelde miliciens zijn alsdan 15 maanden in activiteit geweest. He Staats-Courant deelt het volgende mede Met het oog op de mocijolijkheden welke de verwikkelingen tusschen de Noordelijke en Zuidelijke staten van Amerika voor onzen handel en onze scheepvaart zouden kunnen opleveren worden met spoed gereed gemaakt /.r. Ms. fre gatschip met stoomvermogen Zeeland en de schroef-sloomschepeii Djumbi en Vesuvius, ten einde deze schepen naar de West-Indië te doen vertrekken, waar zij zich zullen vereenigen met hel schroelstoomscbip Cornells Dirks en de schoe ner Alalunle beide thans reeds gestationeerd in de wateren van Curacao." Men schrijft uit 's Hage van 4 dezer. Heden ochtend is onder behoorlijk geleide naar hel huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragt de korporaal hoorn blazer e.L.van het reg. grenadiers en jagers. Hij moet, zoo men verneemt zich hebben schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen door het veikoo- pen van koperen muzijk-instruincnten hehoo- rende aan het regement. Hij zal voor dit feit voor den krijgsraad alhier teregl staan. Ten bewijze van de gehechtheid die de Kaap de Goede Hoop steeds voor Nederland ge voelt moge dienen dat in het dun bevolkte Kaapland dadelijk voor de overstrooming hier te lande ƒ19,000 is verzameld. Ten huize van de wed. Maas op hel dorp Lamzwaardenabij Hontenisse, werd jl. zatur dag avond een paardenkoopman in logies op genomen. Omslreoks middernacht is de logeer gast in stilte vertrokken medenemende een la- kensche paletot de hein ten gebroike gegeven slaapmuts, twee doeken een kinderinuls enz. alles door hem ontvreemd Men schrijft uit /andvoort van 1 dezer. De visscherij gaal thans alhier zeer naar wensch. lammer inaar dat er niet een a twee v ischschuiten meer zijn, zoo wel in hel belang der visscbers als der koopers, dewijl men thans den viseh zeer spoedig naar andere provinciën en landen kan verzenden. Men schrijft uit Arnhem van 3 dezer. LI. donderdag is de bliksem in den kerktoren Ie Duiven die van geen afleider voorzien is inge slagen en heeft despils daarvan grootendeels ver nield. Gisteren middag sloeg de bliksem aldaar andermaal in de nabijheid van de kerk in zon der toen echter eenige noemenswaardige schade te veroorzaken. Als eene bijzonderheid melill men dat in de vorige week Ie Slochleren een paar is ge huwd die te zamen 31 jaren oud zijn name lijk de bruidegum 16 en de bruid 15 jaren. Men schrijft uit Westervoort van 3 dezer. Gisteren middag omstreeks 2 ure ontlastte zich boven deze gemeente eene hevige donderbui waarhij de woning van d-n wachter op de spoor wegbrug over den IJssel door den bliksem word getroffen. Gelukkig zijn de bewoners gespaard gebleven en heeft dit ongeval geen brand ver oorzaakt. De bliksem is zoo hel schijnt langs den seinpaal door het dak naar binnen geslagen, heeft in eene kamer eenige voorwerpen verbrij zeld en vervolgens door hel raam een uitweg gevonden. Men meldt uil Kindlieven van 3 dezer. Gisteren, terwijl de heer van Roosmalen, kapellaan j te zfeelst in de K. C. kerk cathrchismus hield j sloeg de bliksem in de kerk waardoor de per soon zan F. Timmers op de plaats dood bleet een ander, met naine Cuypers ernstig en een drietal kinderen minder werd getroffen. Aan het kerkgebouw is weinig schade toegebraglde bliksem schijnt in het torentje te zijngeslagen en door hel portaal te zijn uitgegaan. In de deur van hel' portaal was een gat geslagen de plaat van het uurwerk en het dak zijn een weinig beschadigd. in de afgeioopen week hebben de rijks ambtenarenouder het kantoor der gemeente Heeze bij Leende, twee vrachtkarren aaugeltou- den beladen met lompen, ten uitvoer, met ontduiking der regtenbestemd. De aange haalde lompen wegen 8il0f) ponden. Tachtig dragers waren reeds klaar, om die in pakken van 10 ponden over de grenzen te brengen de lompen de paarden en de karren zijn in be slag genomen. De velii-en boomvruchten slaan Ie Lang straat bijzonder goed en vooral leveren de rogge en aardappelen een uitmuntend vooruitzigt op- Ook de aardappelen in den Uoininelerwaard staan uitmuntend. Ken landbouwer heeft zelfs gerooid en verzonden. lil den Tielerwaard be loven de kersen een zeer grooten pluk terwijl er reeds koopers zijn aangekomen om ze naar Kngeland uit te voeren. Omtrent den proeftuin te Deventer berigt de Boeren Goudmijn het volgende van het einde van April jl. Het hoofdbestuur heeft in he l nieuwe gebouw op het terrein eene vergadering gehouden in het begin van Maart II. Na dien tijd is de tuin die geheel is afget ikt en met heg gen {beuken en ligusters) is omringd aangelegd gedeeltelijk met slinger-, gedeeltelijk en wel het meest met regte paden en besteld. Er zijn o. a. gezaaid 25 haver- en 25 garstsoorten 22 soor ten van koolrapen knollen enz. ruim 40 soor ten van peulvruchten (klavers enz.) 6 soorten mangelworlelenenz. enz. gepoot ca. 50 soor ten aardappelen waarvan 4 soorten meer in liet groot; bovendien zijner ca. 130 verschillende grassen, granen enz. (behalve' vele andere landbouwgewassen) en 2ï soorten maïs gezaaid, enz. enz. van den horlus Ie Leyden zijn ruim 60, van dien te Groningen ruim 60 en van dien to Antwerpen circa 130 verschillende zaden onl vangen die alle zijn uitgezaaid of uitgezaaid zul len worden. Boven en behalve dat alles moet nog do moezerij vermeld worden waarin op bedden van tamelijke grootte de voornaamste luinbouw- gewassen in verschillende soorten zijn uitgezaaid. Ter vergelijking van verschillende soorten van mest (5) worden 4 soorten van kool verbouwd elk op bedden van 200 el. Ook zijn de mangel worlelen en de aardappelen (4 soorten) verschil lend gemest, en wordt 1 bunder rogge gebouwd (reeds sints het najaar van I860) met 3 soorten van mest toegemaakt. De aanleg van despoorlijn van Maastricht naar Luik is nog niet voltooid en reeds had den 2 dezerdaaropeen ongeluk plaats. TeGronsveld, een uur van hier liep zaturilagjl. een locomo tief, waarmede men eenige waggons geladen met kiezel enz. vervoerde doch de geplaatste rails liggen nog zeeronvast, zoodat deze waggons, waarop zich eenige werklieden bevonden heen en weder waggelden. Keu hnitner stortte door deze beweging naar beneden en geraakte met zijn hals onder de raderen zoodal hij onmiddelijk een lijk was. Men blijft ten stelligste verzekeren dat deze nieuwe spoorweg in het begin van October vont- den handel en bel publiek zal worden geopend. LI. zaturdag morgen hoorden eenige buren een kind onophoudelijk sehreijen in een huis in de Korte Krevelsleeg te Gent. Zijgingen voor het venster en zagen de moeder van het gezin met den elleboog op de tafel en het hoofd in hare hand geleund, hel schreijend kind op haren schoot houdende. Daar de vrouw zich niet be woog gingen de buren binnen en bevonden helaas dat de moeder een lijk was. DUITSCHLAND. Weenen 3 Junij. Als zeker kan worden ge meld, dat de regering met verscheidene zuid- Duitsche bankiers onderhandelingen heeft aan- i geknoopt tot het sluiten eener leening van 8 j (volgens anderen van 12) millioen in zilver. De regering is daartoe bewogen door deif wensch om de gelden voor het weldra vervallen semester van de nationale leening tijdig beschikbaar te hebben. De onderhandelingen hebben echter nog niet tot een resultaat geleiddaar de bankiers den waarborg der landsvertegenwoordiging ge vorderd hebben. Tusschen den bisschop Kettler te Maintz en den deken Gardtte Bingenis een geschil ont staan, hetwelk groot opzien heeft te weeg ge- bragt. De deken is in verzet gekomen tegen eene verordening van den bisschopwaarbij de geestelijken gelast worden zichbij het uitbreken van een brand, met twee misdienaars naar de plaats des onheils te begeven, en bij het opheffen van het hoogwaardige het vuur te gebieden uit

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1