1861 S°. 45. Woensdag 5 «lunij. WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratie» AANBESTEDING. Binnenlandsche Tijdingen. abonnements-prijs. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inzendingder Advert.daags te voren, vooriO ure'smorgens. VERS CRIJNT p RIJS DER ADVERTENTIES. Geuionel2'/s cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er, Doodbcrigten tan 16 regels a ƒ1 behalve heiT.enelreqi Burgemeester en Wethouders van Zie rikzeezijn voornemens op Woensdag den 12 dezer maand, des middags, ten Raadhuizein liet openbaar aan den minsten inschrijver aan te besteden Eenige Gemeente-Werken, in drie perceelen, te weten: 1. Hel SCHILDEREN van den TOREN van het Raadhuis 2. Hel HAKEN van twee IJZERÊN DEUREN voor de West-Barrière en 3. a. Hei AMOVEREN van de CASEMAT dienende tot toegang vaar de Torens van de Nobelpoorl en daarvoor te maken een' nieuwen Toegang. b. Het MAKEN van een PRIVAAT in het Wachthuis aan die Poorten c. Het MAKEN van vier stuks VLOEDPALEN langs de Engelsche Kade en hel omrasterd terrein. liet Bestek en de Voorwaarden, waarnaar de uitvoering dezer werken za! worden aanbesteed is van morgen den 5 dezer af aan voor gega- dingden verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie, terwijl de aanwijzing ter plaatse geschieden zal door den Gemeente-Bouwmeester op Zaturdag den 8 dezer, des Yoormiddags elf ure, te beginnen aan de Nobelpoort. Zierikzee den 4 Junij 1861. B. C. CAU Voorzitter. LOEWER l. Secretaris. KENNISGEVING l)e Burgemeester van '/.ierikzee brengt ter keunis van de ingezetenen, dal er op Zatnrdag den 8 dezer, des middags ten half één ure,op bet Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden, /.ierikzee, 4 Junij 1861. De Burgemeester B. C. CAU. ZiKRMZKE 4 Junij. Benoemd lot lid van het hesluur der visscherijen op de Sohelde en Zeeuwsche stroomen vuur hel ressort van Schou wen en Duiv eland, de heerff.dvanlJsselsleijn, jr., koopman alhier. Herbenoemd als leden van hel collegie voor de zeevisscherijen de heeren J. de Koning liCz. te Enkliuizen en S. Ilingstte Harliugen doch op verzoek eervol ontslag ver leend onder dankbetuiging aan den heer C. J Baars en in zijne plaats benoemd de heer H. A. van IJsselsleijn jr. alhier. Brouwershaven, 2 Junij. Heden had alhier een trenrig ongeluk plaats dat wel tot waarschuwing voor kinderen kan strekken. Een jongentje van lOjaren, achter opeen rijtuig willende klimmen, geraakte tusschen een der wielen, met dat noodlottig gevolg dat een zijner beenen op twee plaatsen gebroken werd. Tot afgevaardigden der provincie Zeeland ter algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap, welke den 10, 11 en 12 Julij e. k. te Utrecht zal gehouden worden zijn benoemd de heeren K. van den Handel, hoofd-onderwijzer te Oud-Vosseraeer en J. Reijers J. Ce.hoofd-onderwijzer te IJzendijke; tot plaatsvervanger J. van den Bosch, hoofd onderwijzer te Tholen. De eerste kamer heeft behandeld de voor- dragt van wet, strekkende tot invoering van een uniform port van 5 cents per brief. De voordragt werdniet om het beginsel meestal op grond van partijdigheid zoowel wat betreft den toestand der schatkist met het oog op do behoeften voor de spoorwegen, als wat aangaat de nog noodige verbeteringen in de com municatie binnen- en buitenslands, bestreden door de heeren van Beeck Pollenhovenvan Aylva van Pallandtvan Swinderende Kempenaer Michiels van Kessenichvan der Lek de Clercq van Rijckevorsel en Schimmelpenninck van der Oije. De heeren deVosvanSleenwijk, van der Ouder- meulen, Cost Jordens en Hartsen verdedigden het ontwerp als zijnde geheel in de rigting der wetten van 1850 en 1855 en als zullende vol doen aan een algemeen verlangenterwijl het verlies voor de schatkist slechts een tijdelijk ver lies zijn zou. Na eene uitvoerige verdediging door den heer minister van financiën en de replieken van eenige leden, werd het ontwerp verworpen met 20 te gen 12 stemmen. De kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Naar men verneemt moet bij het ministerie van oorlog het voornemen bestaan om de vesting Veere, die voor de verdediging ongeschikt schijnt geacht te worden te ontwapenen. Reeds is eene aanzienlijke hoeveelheid artillerie-mate rieel verzonden naar Willemstad en den Helder, terwijl het overige gedeelte waarschijnlijk in den loop van dit jaar naar verschillende andere plaatsen vervoerd zal worden. Door den minister van oorlog is bepaald dal aan de troepen die dit jaar in verschillende kampen zullen vereenigd worden, even als ten vorigen jare heeft plaats gehad geen jenever maar in stede daarvan des morgens vóór den aanvang der exercitiën een warme drank uit melk en koffij bestaandezal moeten verstrekt worden. Op last van den minister van binnen landsche zaken, hebben de commissarissen des konings in de verschillende provinciën de aan dacht der gemeentebesturen gevestigd op de betere inzigtendie de wetenschap van den tegenwoordigen tijd omtrent het zoogenaamd schadelijk gedierte heeft doen kennen. In vele gemeenten bestaan verordeningen op het uit delgen van musschen, eksters, kraaijen mollen enz.dierenwelkein stede van den landbouw tot schade te verstrekken, in tegendeel als groote vrienden van den landman kunnen beschouwd worden. De minister verlangt, dat de besturen der gemeenten die dergelijke verordeningen hebben vastgesteld, daarop terug komen en de bestaande aan eene naauwgezette herziening on derwerpen. De heer can der Loo, modelmaker bij bet departement van marine, heeft een model ter bezigtiging gesteld van eene door hem uitge vonden geluid gevende ijzeren baak en reddings boei die tevens zoodanig is ingerigtdat ze dienen kan tot eene uiterton voor zeegatenen door welker zamenstelling hij getracht heeft de gebreken te vermijden welke in de tot dus verre bekende boeijen waren opgemerkt. Men schrijft uit 's Hage van 1 dezer. Heden is alhier het examen begonnen der kan didaten naar de betrekking van opzigler van den waterstaat er zijn 62 aspiranten. De com missie van examen bestaat uil de heeren Conrad inspecteur ran Reede van Oudshoornhoofd ingenieur Calami en Mazel, ingenieurs van den waterstaat. né Algemeene Synodale Gommissie der Ned. Horv. kerk wier voorjaarsvergadering den 27ston II. gesloten is heeft van den minister voor de zaken der Hervormde eerediens' mede dceling ontvangen van eenen algemeenen maat regel door z. exc. genomen om de gemeenlen, waar kosterijgoederen beslaan bij het onge schonden bezit van deze goederen te handhaven. Ook is hij haar ingekomen hel verslag van ge committeerden tot de bijbelvertaling fN. T.) waardoor zij vernam da! de onderscheidene sec tién der vertalers hunne laak óf reeds volloagl hadden óf nog in den loop dezes jaars zouden hebben afgewerkt en dat in de onlangs ge houden zamenkoinsl van hel moderamen en vier vertalers besloten was om nog eene commissie van twee leden met de eindredactie te belasten. De Synodale Gommissie vond hierin het bewijs dat gecommitteerden niets wilden doen ontbre ken aan de degelijkheid van het belangrijke werk en werd door verdere mcdedeelingen in hare overtuiging versterkt dat de kerk zich eens over dezen arbeid zal verblijden en zich geens zins beklagen dat men zich niet meer lot de uit gave haast. Te Werkendam heeft 11. woensdag Hester Leviewed. Drievoet, haar lOOjarig geboortefeest gevierd. Hare 8 kinderen allen gehuwd, waren daarbij tegenwoordig. Eene vrouw van 97 jaren heeft de feestvierendedie zich in een 100tal nakomelingen mag verheugen met eene harte lijke toespraak verwelkomd. Men schrijft uit Grave van 31 Mei. De persoon die zoo als wij vroeger berigtten vermoedelijk door den veldwachter te Linden doodelijk met een mes was verwond, is gisteren aan de gevolgen overleden hij is standvastig gebleven in zijne afgelegde verklaring dat hem de verwonding door genoemden veldwachter was toegebragt. Die veldwachter is dan ook reeds gevankelijk naar's Hertogsnboschovergebragt. Men schrijft uit Arnhem van 31 Mei. Gisteren namiddag ontlastie zich boven deze stad een zwaar onweder vergezeld van hevigen re gen. Het onweder hield omstreeks een halfuur aan. Ofschoon tol heden niet vernomen werd dat de bliksem brand heeft veroorzaakt of dat personen er door getroffen werden is hij toch hier en daar ingeslagen. Op hel Spijker sloeg hij door het dak en verdween door een raam van eene der voorkamers, naaldaar veel schade aan do meubelen aangerigt te hebben. In een lo kaal aan het westeinde is de bliksem door het dak geslagen en heeft aan de tegenovergestelde zijde van het dak een uitweg gevonden. Aan den Klingelbeekscheri tol werd eene koe door den bliksem gedood. Menschrijfi uil 's Bosch van 31 Mei. De in het policieblad gesignaleerde J. Ouen is Ie Nijmegen aangehouden en gevankelijk bierover- gebragt. Deze was laatstelijk oppasser in bet groot ziekenhuis alhier. Als zoodanig verzorgde hij in Augustus II. een voor eigen rekening op genomen lijder, die een paar dagen daarna overleed. De oppasser verliel daarop zijne be trekking, begaf zich niet der woon naar zijne ge boorteplaats le Leydenkocht aldaar een huisje en leefde op een voel die nog al afslak bij dal van ziekenoppasser. Inmiddels werd bekend dal de overledene ongeveer ƒ4000 aan effecten bij zich had gehad alsmede eene hypothecaire inschrijving ten lasle zijner erfgenamen groot 4800. Deeensklaps opgekomene welvaart van Ouen deed al aanstonds het vermoeden rijzen dat hij niet vreemd aan gezegden diefstal zou zijn. Deze zaak maakt thans een onderwerp van des regler-commissaris bemoeijenissen uit. Men schrijft uil Assen van 30 Mei^ Onder de veelvuldige soorten v.1n ongesteld heden is opmerkelijk dat le Nieuw-Schoonebeek een jongman van ongeveer 30 jaren altijd zulk een verschrikkelijken dorst heeft, dat hij iederoo dag, zonder overdrijving, drie groote emmers water met de noodige koffij drinkt. De ziekte is thans afnemende en hij de docloren zeker niet onbekend maar verbazingwekkend is hel ver haal dat de patientgedurende zijn langdurig lij den eenige duizenden emmers water heeft moe ten drinken. De landman B, le Yliedum nabij raneker, bezig zijnde den hoogen grond van zijn tuin af ie graven, vond, behalve vele nicnschenbeen- deren drie menschengeraamlen. In vroegereu lijd moet daar ter plaatse een klooster hebben gestaan. Men schrijft uit Harderwijk van 29 Mei. Dezer dagen zijn van hier gevankelijk naar Arnhem overgebragt de soldaat T. en de kor poraal Z. Eerstgenoemde is uit hel militair hospitaal te Kampen gedeserteerd en heeft na hier en daar rondgeloopeu te hebben zich weder alhier aangemeld, terwijl laatstgenoemde kor poraal van het lste reg.in garnizoen te Zwolle, wist te ontsnappen. Te Deventer wist hij zich op eene eigenaardige wijze van geld te voorzien en daarna te Apeldoorn den broeder van den logementhouder op eene even sluwe wijze van zijn beste zondagspak af te helpen, daar hij na melijk voorgaf aldaar met eenen vriend te willen gaan rijden en het zoo vreemd stond in zijne mi litaire kleeding met dien vriend in open rijtuig te zitten. Hij is thans hier aangehouden en in zijn nieuw tenne van een slagtersknecht gear resteerd. Aan een particulier schrijven van Padang wordt het volgende ontleend „Per vorige meldde ik dat den 16 Februarij te Siboga de aardbeving had plaatsgevonden die wij hier ook gewaar werden. Ziehier wat ik van personen op de plaats zelve toen aanwe zig, vernomen heb: Eerst voelde men eene gewone aardbeving doch zij werd zoo geweldig dat men uit de huizen vlugtte, waar lampen en glaswerk in menigte braken, terwijl de grond zoo schudde dat men moeijelijk voort kon. Dit gebeurde omstreeks 7 ure. Vervolgens, ten half tien ure, kwam de zee oploopen, en vlugtten de inwoners naar het gebergte. Praauwen werden op het land gezet en het plaatsje heeft geheel ondergestaan. TeSingkelis het echter veel erger geweest en is die plaatswelke een vlak terrein beslaatge heel overstroomd. De benting is weggespoeld en de menschen stonden op de posten hand aan hand om zich voor de aardschurlding vast te houdenterwijl het water steeds klom tot op vier voet. De angst, dien nacht daar uitgestaan, moet ook verschrikkelijk geweest zijn. In andere streken moet de aarde geschud zijn j en kwamen warme bronnen te voorschijn waar de menschen invielen en verbrandden, j Het ergste is het echter te Lagoendie (een post aan de zuidzijde van Nias) geweestdaar kwam de zee oploopen en spoelde ook degeheele benting mede en kon men zich alleen redden door op de palissadering te vlugten. Van het garnizoen moet een dertigtal menschen vermist worden en een groot aantal inwoners is mede verdronken. Lijken van vrouwen zag men 's morgens toen het dag werdaan de haven in de boomen hangen. De zee had alles verwoest, levensmiddelen en ammunitie waren wegge spoeld. De wapenen die over waren werden onbruikbaar bevonden en onze soldaten waren daar zonder huisvesting, kleeding of voedsel. Hierbij kwamen nu de Niassen nog rooven wat er te rooven vielen de naburige kampongdie

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1