44. Zaturdag 1 «I un ij 1861 WOENSDAG &ZATURDAG. Besturen en Administration Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen IO ABONNEMEN T S-P R IJS. Per drie maanden f2.00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS CHIJN T: P RIJ S DER ADVE RTEN T IE N. Gewonel2'l, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglen van 16 regels a f i behalve lieiZegelregt. BEK ENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee, doen te weten dat het kohier der hoof delijke belasting van deze gemeente, over het loopende dienstjaar, door den gemeente-raad op den 25 dezer maand is vastgesteld en nog gedurende acht dagenter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggenbinnen welken tijd men zich met z.ijn bezwaarschrift tegen den aanslag, tot heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie zal kunnen wenden, ingevolge de wet. Zierikzeeden 27 Mei 1861. B. C. CAU Voorzitter. J. P. N. KRMKRINS Secretaris. Door de arrondissemciils-reglbank te Goes is erne lijst van aanbeveling opgemaakt van drie kandidaten vonr de vacerende betrekking van kanlonregter te Kortgeen. Daarop komen voor de herren mrs. A. P. Snouck Hurgronjejhr. W. E. van Panhuys en C. E. baron ran Lijnden advocaten te Middelburg. Hel wetsontwerp betrekkelijk tie regler- lijke organisatie is den 29 dezer door de eerste kamer der stalen-generaal aangenomen met 25 tegen I! stemmen. Uit Haarlem schrijft men van 29 Mei. lien onmiddelijk na den brand Ie Houtrijk en Polanen ingesteld onderzoek herft tegen G. Rijss smid en J. J. Wenlelaar wagemaker wier werkplaats verbrand is zoo zware vermoedens van kwade trouw opgeleverd datzebeiden reeds in den nacht van 26 op 27 dezer door de justitie zijn opgeligt en naar hel huis van arrest hier ter stede overgebragt. Uit Appeldoorn schrijft inen van 27 Mei. Dezer dagen heelt de lieerde Bond, uil Amsterdam, naar hel Koo forellen overgebragldie van kuit en hoin, uit Frankrijk ontvangen kunstmatig werden overgehragt 30 a 40 jaren geleden waren dezelfde soort van visclijos op hel Loo in menigte voorhanden maar door verandering van waterleiding waren zij van lieverlede verdwenen. Te Haaksbergen is een persoon in hech tenis genomen en wegens vafscliheid in geschrift <n beschuldiging gesteld. Deze persoon had voor 5 jaren de gemeente verlaten en waande «u vrij te zijn. waarom hij teruggekomen was. Toen veertien dagen geleden bij de plotse ling ontstane warmte in den omtrek van Arnhem en langs een deel van de Veluwenzoom zich een overgroot getal meikevers vertoonde, scheen hel dal zij al hel jeugdige groen zouden verslinden. De spoedig daarop ingevallen koude evenwel schijnt deze insecten (die voorjaarsplaag van Gel- derlandj zoodanig te hebben verkleumd dal zij zich niet weder in de lucht gewaagd hebben hunne larven zijn dus veel inden grond gebleven. In de weiden komt overvloed van gras. De vooruilzigien op den oogst zijn nog geenszins ongunstig. De eiken bosschen beginnen thans eerst groen Ie worden. J1 woensdag morgen ten ruim 6 ure is te Gent het vonnis voltrokken aan den persoon van Vervacke van Bouchaute tot de doodstraf veroordeeld wegens moord op zijne vrouw en diefstal met verzwarende omstandigheden. Dit treurig schouwspel werd door ongeveer 15,000 personen, waaronder een overgroot aantal vrou wen bijgewoond. DUITSCIILAND. In financiële kringen is het gerucht in om loop dat de regering ha re schuld aan de bank (257 millioen) met 100 million» wil aflossen welk bedrag verdeeld zoude worden over de aan deelhouders der bank, terwijl, wanneer deze daarmede geen genofgun moglnn nemen eene liquidatie der bank zou plaats hebben met dien verstande dat de aandeelhouders van de tegen woordige bank de prioriteit zullen hebben bij de inschrijvingen voor het kapitaal der alsdan op te rigten nieuwe bank. Terwijl in Hongarije voortdurend op vele plaatsen conflicten tusschen de militairen en bur gers plaats hebben worden aanhoudend troepen en ammunitie derwaarts gezonden. Dergelijke onaangename tooneelen beginnen zich ook in verschillende sleden van Boliemen te openbaren, terw ijl onder den militairen stand en voorna melijk in de Italiaanschc en Hongaarsclie rege- menlcii-, deseitien plaatshebben, hetgeen doet onderstellen dat de band der militaire discipline niet zoo hecht is als vroeger. Uit Wodniau in lioliemen word! het vol gende voorval medegedeeld. Ken handelaar in genoemde plaats gevestigd bad zich den oowil van een gedeelte zijner mede-ingezetenen op den hals gehaald ten gevolge waarvan hem op zekeren avond eene ketelmuziek werd gebragl. Niettegenstaande bei aantal deelnemers elk oogetililik aangroeide en bun gehuil in onstui- migheid vermeerderde wist de bedoelde han delaar liuii afkeer in welwillendheid jegens hem, binnen weinige oogenblikken ie veranderen I zich herinnerende het spreekwoord dal in Hon- garije en Hoheme in aller mond is ncanlores j i amant humores." (zangers zijn gesteld op eene j vochtige keel) begaf hij zich naar builen en j t vroeg hen beleefd of zij hem de eer wilden lie- 1 wijzen een geschenk van hem aan te nemen. I Tegelijkertijd bood hij aan elk deromstanders een paar florijnen aan. Geen hunner sloeg een zoo vriendelijk aanbod van de hand cn liet gevolg hiervan was dat zij weldra aftrokken onder het geroep van At zey (Hoezee I Hoezee FRANKRIJK. Parijs, 26 Mei. Onze oflïcieuse bladen ver klaren zich sinls eenige dagen teer tevreden over de resultaten van de conferentie te Konslan- linopel zij sicllen dekeus van den emirKhasen, door Engeland ondersteund, als goedgekeurd voor door frankrijk, en wanneer men het mogl gelooven zouden er geene moeijelijkbeden be treffende Svrie meer bestaan. Kr is bovendien iels dat elk oogenblik den toestand van het Turksche keizerrijk totaal kan doen oiukceien. De sullan Alnlltl Medjïtl is aan getast door eene kwaalwelke men als doodelijk beschouw t. Lc Mondedie eene correspondentie uit Konsianlinopel beva1 schijnt zich over die gebeurtenis in de toekomst te verheugen en doet met weinig eerbiedigen spot hel voorstel om den door zijne processen beruchten zwarten doctor," die beweerde de kanker te kunnen genezen den sultan als geneesheer Ie zeuden. Wanneer Abdul Medjul overleed zou de wel betreffende de troonsopvolgingdaar geen van zijne zonen meerderjarig is zijn broeder Abdul Aaisson als zijn opvolger aanwijzen. Deze vorst, dien men eenigzinls ten onregle voorstelt als den vertegenwoordiger van het oud-Muzelmansche fanatismus is een man van een zeer standvastig en krachtig karakter en daarbij zeer spaarzaam. Deze hoedanigheid vooral zou de kostbaarste zijn voor het hoofd van het Turksche rijk. Wij kunnen ons dus van die zijde op groot» dingen voorbereiden. De vloten van Kniteland Itus- land cn Frankrijk zullen weldra op de kusten van Syrië en Klein-Azië vereenigd zijn. In ge val van eene catastrophe zouden zij door hunne gemeenschappelijke tusschenkornst de uitbarsting van de woestheid der Ismalielen kunnen voor komen. De llaliaansche zaken blijven nog steeds in status quo. Wat het gouvernement van Turijn betreft zijne voornaamste zorg gedurende dezen zomer zal wel zijn om de Napolitaanschc provinciën tol rust te brengen en zich in alle s ilte voor Ie be reiden tot een strijd, waarvan de kansrekening lot een nog onbekend tijdstip is verdaagd. De heer Cayla beeft eene nieuwe brochure uitgegeven getiteld Dcongehuwde priesters." Hij verlangt dat het huwelijk tier priesters wel niet verpligtend maar toch geoorloofd zij en zelfs aangemoedigd worde. Het is niet goed dat de mensch alleen zij God zelfheeft het gezegd. De ergernissen vermenigvuldigen zich, de gemoederen van liet publiek worden er door ge schokt even als in den lijd toen de kardinaal Damiani zijn hoek Ie Gomorrliccnon Duplissis Mornay zijn Myttére d'iniquitèschreefen zou men nog aarzelen De lijd van laffe toegeefelijkheid is voorhij men moet den smet met het gloeijend ijzer aan raken en een einde maken aan deze w anordelijk heden door hel huwelijk der priesters. Ontheft hel sacerdolaal karakter, hetwelk men onfeil baar zegt te zijn hen van eenige der meusclie- lijke zwakhedenNeen zij blijven vlcesch en been, met zintuigen en begeerlijkheden. De heer Cayln verlangt de opheffing des kloosters den verkoop der geestelijke goederen, ten behoeve van de monniken en nonnen die een huwelijk zouden sluiten en hij eindigt met deze woorden «Treedt in het huwelijk, weest Kranschen onlleenluw wachtwoord niet langer aan Home, maar aan het Evangelie, en de nationale geeste lijkheid zal niet langer aan de schandpaal der ge- regtelijke pers worden gekluisterd.'' In den ultramoutaansclien Monde leesl men de inderdaad belangrijke mededeeling dal het helaas waar schijnt te zijn dal de ministers urm kei zer Frans Joseph ernstig denken aan eene herziening van Itel met den II. Stoel yesloten concordaat. Vol gens den Monde laat de revolutie dit punt niet los en zal zij hare officiële tegenstanders gebrui ken als werktuigen om haar doel te bereiken. Het blad beschuldigt den Oostenrijkschen keizer zijdelings van hoogst laakbare zwakheid en maakt de aanmerking, dat de revolutie altijd denzelfden weg volgt en ook ditmaal weder loont meer te rekenen op de zwakheid der sou- vercinen dan op den ijver en de bekwaamheid dergenen die hare leer belijden. Men leest iu den Moniteur: De minister van marine en koloniën had van den vice-admi- raal Charner opperbevelhebber onzer zeeniagt in de Chineschc zee berigl ontvangen dat eene door hem voorbereide expeditie naar Myiho was gezonden om zich gewapenderhand van die be langrijke plaats meester Ie maken. Ken brief van dien bevelhebber dd. 14 April deelt mede dat zij die stad hebben bezet. Vooraf waren verkenningen gedaan op de kanalen die hel land doorkruisen lerwijl gelijklijdig eene af- deeling oorlogschepen naar den mond van de rivier Camhodge was gezonden dien de admi raal wist dat door talrijke belemmeringen ver sperd was. Van 10 lot 13 April zijn do land troepen onder de leiding van den scheepskapi tein Du Quilio op de stad afgemarcheerd ter wijl eene divisie kanonneerbooten onder bevel van den schout bij nacht Page. den mond 'dhr rivier is ingestevend en de hinderpalen uil den weg geruimd heeft die den toegang afsloten. Zoo heeft men de stad Mylho van twee zijden kunnen naderen en zich daarvan meester gemaakt. In een van de geleverde gevechten is de fregat- kapitein Bourduis onderbevelhebber der expedi tie doodelijk getroffen door een kogel, die hein aan boord van eene kanonneerboot in de volle borst raakte. Andere verliezen beeft men niet te betreuren en de gezondheidstoestand van het expeditie-corps was uitmuntend. Het Journal des Débals deelt uil dagbladen en brieven van la Plata nadere bijzonderheden omtrent de aardbeving mede, die den 20 Maart II. de stad Mendoza, in de Argeniijnsche Rcpu- bliek, hel onderste hoven heeft gekeerd. Die stad, welke eene bevolking van 20,000 zielen had en zich ten gevolge van haren handel niet Chili, dagelijks meer ontwikkelde, is binnen weinige minuten lijds in een puinhoop verkeerd. Van al de gebouwen die zij bevatte is eene kleine kapel uit hoofde der geringe dicple van hare grondslagen alleen slaande gebleven en meer dan Iwee derden der inwoners zijn onder het puin hunner eigen woningen bedolven. De ramp had des avonds ten half negen ure plaats en naardien de nijvere bevolking naar hunne haardsteden was teruggekeerd konden slechts weinigen hel gevaar ontkomen. Van de over geblevenen zijn velen zwaar gekwetsten hebben anderen ten gevolge van schrik en angst liet versland verloren. Tol de bijzonderheden van het gebeurde behoort dal de grond op verschil lende plaatsen gelijktijdig openspleet en dat groote watermassa's aan deze geulen ontspron gen die zich terstond daarna weder sloten. Als een dagblad tan Huenos-Ayres waarheid spreekt dan zou een Franscli geoloog Brayard genaamd deze vreeselijke gebeurtenis eenige weken te voren voorspeld heblicii. Op zijne doorreis te Mendoza had hij namelijk hel land uit een geologisch en metereologiseh oogpunt be studeerd en opgemerkt dat de stad te midden van twee uitgedoofde vulcanen en in het middelpunt eener dubbele electrieke slrooming lag, waaruit hij liet gevolg afleidc dat Mendoza binnen den tijd van tien jaren verdwijnen moest. Die voorspelling de vervulling waarvan zich helaas niet zoo lang heeft doen wachten zou door hem in een brief aan een zijner vrienden te Parana medegedeeld zijn. Een soldaat van het garnizoen te Melz heeft den prijs van 10,000 fr. gewonnen in de loterij van het Musée Napoleon. Ken ander sol daat van de keizerlijke garde had eenigen tijd geleden den prijs van 1011,009 fr. gewonnen in de Rijsselsche loterij. De korporaal die in Frankrijk bij het 1ste regement grenadiers de plaats vervult van den bij dat regement als korporaal ingeschreven keizerlijken prins is tot degradatie en vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld, wegens diefstal. - Door de correctionele regtbankte Bergen is dezer dagen zekere Jloza Heymans boter- verkoopster te Beerselveroordeeld tot 6 maan den gevangenis en 85 fr. boeteter zake dat zij in die stad boter had verkochtwaarin eene groote hoeveelheid water was bevonden. Te Montmartre heeft eene moeder haat- kindje van zes weken ouddie den slaap niet konde vatten, eenige Iepels afgetrokken papa verhollen ingegevenmet dat gevolg dat het wichtje na eenige minuten reeds een lijkje was. Een inwoner van de gemeente Pessac die verstoord was over het gewelddat eenige kinderen voor zijne deur maakten schoot met een geweer onder den spelenden troep en ver-

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1