42. Zaturdag 25 Mei. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen duitschland. ERIKZEESlMOlIllANf A BO N N E ME N TS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert, daags te voren, voorlO ure 'smorgens. VERS CHIJN T PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone I '2'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve hct7.egelrcgt. Zierikzee 22 Vlei. Ter openbare teregt- zitting voor burgerlijke zaken van het provinci aal geregishof in Zeeland is gisteren de heer mr. Nikolaas Hendrik van Nes van Meerkerk beëedigd als substituut-officier van justitie bij de arron- dissements-reglbaiik alhier, waartoe hij onlangs bij koninklijk besluit werd benoemd. ij vernemen dat Z. M. de koning-groot hertog. heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon de heer D. Jeras commies ter provinciale griffie van Zeeland H. M. de koningin is den *21 dezer uil de residentie naar Stuttgart vertrokken. II. M werd tol botterdam vergezeld door Z. K, H. de prins yaw Oranje. Volgens de Sloompost moeten de beide hoeren die door z. exc. den minister van binnenlandsche zaken naar Parijs zijn gezonden, om de proeren met den lelterdruk-telegraaf van Hughes bij te wonen, zeer voldaan zijn over bet beginsel waarop het stelsel van Hughes berust, doch de toestel zelve zal nog belangrijke wijzi gingen moeten ondergaan voordat die ter al- gemecne invoering geschikt zal zijn. In de Delflsche Courant leest men »ln antwoord op bet in de Nieuwe Botte) damsche Courant voorkomende berigt betrekkelijk de be slissing van regeringswege genomen op het aangeboden ontwerp van een suppletie-fonds voor het waarborggenootschap van Te Winkelen Doijer kunnen wij thans uit eene goede bron nader de verzekering geven dal de goedkeu ring der regering totoprigling van zoodanig fouds hoofdzakelijk geweigerd is op grond der daaraan verbonden verpligte deelneming in het nog be staande waarborg fondswelks voortdurende onbestaanbaaibeid voor de misleide deelnemers thans volkomen gebleken is /ijnde door de re gering te regt geoordeeld dm zijom consequent te handelen, de hand niet mogt reiken lol lijde lijke ondersieuning van een fonds door haar reeds in 1840 en nader in 1853 lot waar schuwing van hel belanghebbende publiek open lijk afgekeurd. »Uit dezelfde bron kunnen wij tevens het be rigt voegen dal ook de maatschappij de Voorzorg, welker oprigting reeds, zoo in dagbladen als in bijzondei e geschriften ter sprake gebragt is wegens haren hoogst gebrekkigen grondslag, de hoogere goedkeuring niet heeft kunnen ver krijgen, Men schrijft uit Delft van 21 dezer. De commissie voor de verloting ten behoeve der noodlijdenden op Java he<Ti van eenige leden yan hel vorstelijk huis wederom de volgende geschenken ontvangen bestemd voor prijzen in de te houden loterij als van Z. M. den Koning twee prachtige vazen waarbij Z. M. levens voor 1D0 loten aandeel heeft genomen in de verloting; van Z. K, H. prins Frederik der Nederlanden eene kostbare schrijf- en reiscassetle en een smaakvol objel de luxe van H. K. M. prinses Frederik der Nederlanden een zeer elegant poreeleiuen déjeuner servies van L. D. H. den hertog van Saksen- Weimar eene fraaije schilderij (vrouwenbeeld) op porselein. Men schrijft uil Assen van 18 dezer. Eergisteren kreeg een te Uldedoorn voorbij va- rend schipper geschil met zijne vrouwwaarop de man zoodanig in drift ontstak dat hij met den stok waarmede hij zijn vaartuig voorwaarts schoof, zijne vrouw trachtte te slaan, met dat ongelukkig gevolg, dat hij hel kind hetwelk .aan hare bprst lag trof. zoodat hel dadelijk le venloos uit de handert der moeder néitervier. lie schipper moet daarop onverwijld het lijkje ge nomen en in hel water geworpen hehhén ten einde de schijn van verdrinken aan dit gievjakté kunnen geven. Zoodra deze treurige zaak pu bliciteit erlangde, is de schipper gearresteerd en naar de gevangenis te Heerenveen getranspor teerd. Ken groot ongeluk werd hij de aankomst der stoomboot Texel Ie Nicuwediep verhinderd, door de beradenheid van den kapitein dier boot den heer T. Mets. Een passagier welke de boot wilde verlaten verloor, ten gevolge van be schonken toestand zijn evenwigl doch wist nog bij lijds op den wal Ie stappen, greep een der omstanders om zoo veel doenlijk staande te blijven doch nu dreigden beiden in hel vliegend stroomend water te vallen. Gelukkig werd dit nog ill tijds door den kapitein gemerkt die beide greep en met veel moeite redde Uit Texel schrijft men van 1!) dezer. Het schijnbaar nietige zeegras hetwelk evenwel al hier menigen minvermogende arbeid en brood verschaft, neemt al meer en meer in jvelangrijk- heid toe. door hel gebruik lot verschillende einden. Zoo is men thans op het, denkbeeld gekomen van dit artikel kanonproppen te slaan die beter dan proppen van andere bestanddeelen voldoen en zich bovendien door goedkooper te zijn aanbevelen. Onze marine heelt met zulke proppen reeds proeven genomen en wel van zeegras door de heeren Koning en Co. geleverd, welke melden besten uitslag zijn bekroond. Men wil dat de lingelsche en Fransche regeringen deze nieuwe vinding laten onderzoeken, hen gunstig resultaat zou nog menigen arme werk geven en veel tot bloei en welvaart van onze visschers bijdragen. Uil Maastricht meldt men van 19 Mei. In den avond van den 14 dezer begaf zich het gezin van den landbouwer de Jongli, woonachtig tc Nieuwstadi (Limburg), ter ruste en wel in een vertrek waarin men de kagchel had laten branden, waarin de pijp digt of verstopt moet zijn geweest zoodat de kolendamp langzamerhand deze kamer vervulde. Des morgens vond de Jongh zijn achtjarig zoontje gestikt en zijne vrouw en een jongste van 5 jaren in dusdanigen toestand dat er voor hun levensbehoud weinig hoop beslaat. De Courier de la Meuse deelt mede dat woensdag jl. op den Aken-Maaslrichlschen spoorweg weder een trein uil heispoor is geloopen en dringt op nieuw op een streng onderzoek van regeringswege in deze aangelegenheid aan. Dezer dagen is te Thielt eene vrouw in hechtenis genomenals beschuldigd haren mail met wien zij naauwelijks 14 dagen gehuwd was, op verschillende tijdstippen het leven te hebben willen benemen. Weecskn 20 Mei. De keizer heeft aan al de om staatkundige redenen door de militaire regt- banken te 1 riesl veroordeelden volle amnestie geschonken. Herlijm 20 Mei. Gisteren ochtend was een gevangene in de cellulaire gevangenis op hel punt om daaruit te ontsnappen toen hij erkend werd. Hij was gekleed als op/igter in bedoeld gebouw. Bij nader onderzoek, bleek het, dat een der op- ziglers door hem in zijne cel was gelokt en ver moord waarop bij de kleederen van den ver slagenen had aangetrokken ten einde in dier voege het middel te verkrijgen om zich in vrij heid te stellen. Te Weenen worden er jaarlijks 5000 paarden geslagt; twaalf tafelhouders dier hoofd stad disschen volstrekt ni"ts anders op dan paardenvleesch. Men verneemt dat het derd e Oostenrijksch legercorps te Pesih geconcentreerd en onder bevel van den prins von Lichlenstein op voet van oorlog is gebragt. De Europeschecommissiedie Omer pacha moet vergezellen om een onderzoek te doen naar den toestand dor Christenen in Herzegowina £n Bosnië is nog niet benoemd daar Prnissen en Oostenrijk verlangen dat hunnerzijds niet de consuls maar officieren van het leger leden der commissie zullen zijn en de porie hiertegen bezwaren oppert. Men schrijft uit Aken van 19 dezer. De eerste dag van het 38ste Nederrijnsch mu ziekfeest liep heden hier, door de voortreffelijke uitvoering van Beethovens meesterstukken de sinfonia hcroïca en de groole mis op waardige wijze af. De schouwburgzaal wier tooneel in oen orkest herschapen is waar 500 personen tot de uitvoering zamenwerkten was op alle rangen bezet en leverde een schilderachtig gezigt op. De algemeene muziekdirec eur Frans Lachner werd met luide geestdrift ontvangen. In het solo quartet der mis, bewonderde men in zonderheid de schoone volle stern en de mu- ziekale juistheid van mevr. BiibsamenVeith terwijl het Bcncdictus met de door den heer Joachim voorgedragen viool solo de kroon op de solo-zangstukken zeite en ook de krachtige koren de hoogste bewondering wekten. Den 17 dezer hadden in de nabijheid van Bingen tusschen studenten van de universitei ten van Bonn en Giessen tweegevecli'en plaats waarhij sommigen zeer gevaarlijke verwondingen ontving. Toen de policieopde plaats verscheen, waren de studenten reeds allen verdwenen. Eenige dagen vroeger had daar een duel tusschen vreemde officieren plaats. Naar men uit Thuringen verneemt zal in Mohra de geboorteplaats van Luther den 15 a s.de pleglige onthulling plaats hebben van het ter zijner eere aldaar opgerigte monument. De landdag te Pesth beraadslaagt nog over de voorwaarden der verzoening tusschen Hon garije en Oostenrijk. Over het algemeen zijn de Hongaarsche afgevaardigden niet gezind tot een toenadering maar toch laten zich in de vergadering stemmen hooien om eendragt en gematigdheid aan le bevelen. Zoo heeft jl. v rijdag de heer Eöivos ofschoon erkennende dal de keizerlijke constitutie van Februarij jl. voor Hongarije onaannemelijk is desniettemin in een verzoenenden geest gesproken. Genoemd lid was in 18 48 lid van het kabinet Bathiany en deed zich daar door zijne buitengemeene gema ligdheid kennen. In Italië daartegen willen de aanvoerders der Hongaarsche partij de beweging krachtig doorzetten Bekend is het dat in Zuid- Italië een Hongaarsch legioen is gevormd reeds 2000 man sterk; de bevelhebber van dat legioen isop last vangeneraal Turr in hechtenis genomen, naar men zegt, omdat hij met al le veel spoed wilde te werk gaan Kossuilis raad in den wind sloeg en Italië zelf in gevaar bragt. Volgens een berigt van Konstantinopel uit Parijs aan de Morning-Posl gezonden nadert het Turksche rijk zijn einde indien de tegenwoor dige sultan nog lang op den tr.jon blijft. Men schrijft uit Petersburg van 20 dezer. Na de opening van de scheepvaart is de Newa onverwacht met sterk ijs uit het Ladoga-rneer overdekt gewordenwaardoor schepen met gra nen geladen gezonken zijn en andere averij be komen hebbenzoodat de veroorzaakte schade groot is. F R A. N K RIJ K. De Fransche regering zal eerstdaags een zeer uitvoerig en hooirst belangrijk rapport van géneraal de Beaufort d'Hautpoul over den toestand van Syrië openbaar maken. Volgens een gerucht zal het staande leger weldra met 50,000 man worden vermeerderd. Uit Toulon wordt den 16 Mei aan den Messager du Midi geschreven »Het gehccle evo lutie-eskader en de transport-vloot hebben bevel zich den 20 dezer tot het verlrek naar Bcyruth gereed te houden. Zelfs des nachts wordt aan de herstelling der schepen doorgewerkt die an ders tegen den dag der afvaart welligt achterlijk zijn zouden. De transportschepen zullen het geheele personeel en al het materieel van het bezellingskorps aan boord opnemen en het eskader zal tot nader bevel op de Syrische kusten blijven. Men gelooft dat deze acht schepen in tijd van nood onverwijld 2000 mariniers cn Ui berghouwitsers aan land /ouden kunnen brengen, en dat die magt voldoende is om in alle moge lijke gebeurtenissen le voorzien en aan de Turksche gouverneurs die voor de rust des lands en de veiligheid der Christenen aanspra kelijk zullen zijn, ontzag in Ie boezemen. Het Fransche fregat la Syhille is onlangs in de haven van Brest binnengeloopen na de rois rondom de wereld volbragt te hebben in 217 dagen. In minder dan 11 maanden heeft la SyfoVZe 11,150 zeemijlen doorloopen, de Kaap de Goede Hoop de Kaap Sud (van Diemens- eiland) en Kaap Hoorn aangedaan. Te Parijs is op eene auctie een getijboek uif de 15de eeuw afkomstig, uit de vermaarde abdij van St.-Lo de Kouen verrijkt met 53 sierlijke miniaturen der monumenten en omstre ken van Rouaan, van de 5de eeuw af, verkocht voor 26,092 francs. Uit Marseille meldt men van "21 dezer. Het eskader is gisteren avond naar Syrië onder zeil gegaan zes schepen zullen le Marmoritza blijven. Men schrijft uit Marseille van 22 dezer. Er zijn hier berigten ontvangen uil Konstanti nopel van den 12. De sultan is zeer ernstig on gesteld geweest. De toestand der financiën be let hem op reis te gaan. Het papierengeld ver liest 8 pet. de bevolking is le veel uitgeput om nog geld te kunnen geven Omer-pacha is vertrokken hij is overbrenger van eene pro clamatie, welke de Christenen zal tevreden stel len. Hij heeft hevelindien hij tegenstand ont moet een strijd op leven en dood te voeren en Montenegro in te lijven. Door de geheele stad zijn op nieuw plakkaten aangeplaktwaarin mei een algemecnen opstand bedreigd en verklaard wordt, dal Muzelmannen en Christenen hunne wraak zullen vereenigen en dat alleen de groot-vizier en Buschdi-pacha gespaard zullen worden Er heeft eene demonstratie ten voordeele der Polen plaats gehad de heer de Lavalelte heeft j zich beijverd, de gemoederen tol bedaren te brengen. Men schrijft uil Turijn van 22 dezer. Er zijn hier berigten uit Napels van 21 dezer. De prins de Carignan heeft eene proclamatie uit gevaardigd waarin hij er op wijst dat belang rijke hervormingen zijn tot stand gebragthij zegt de bevolkingen en de nationale garde dank voor hunne medewerking en drukt zijne tevre denheid uil over de krijgsverrigtingen zoo te land als ter zee. De beer San Martino heeft bij eene proclamatie verklaard dal hij voornemens is krachtnadruk en eenheid aan zijne handelingen te geven. Daar alle goede burgers voor de vereeniging der vol keren van Italië gestemd zijn, roept hij de on dersteuning van het land in. Hij belooft ver beteringen in dc publieke dienst.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1